Zadośćuczynienie w przypadku śmierci męża – co należy wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby jest wydarzeniem bolesnym. Rodzina zostaje narażona na wiele strat zarówno tych fizycznych jak i psychicznych. W takich przypadkach warto dowiedzieć się czym jest zadośćuczynienie za śmierć męża.

Czym jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to inaczej jednorazowe świadczenie. Ma ono za zadanie pomóc złagodzić skutki natury psychicznej jak i fizycznej po śmierci bliskiej osoby. W przypadku śmierci męża, tego typu świadczenie przysługuje żonie, która może nie poradzić sobie z tak obciążającą sytuacją. Warto zaznaczyć, że w takich przypadkach człowiek może odczuwać niezwykłą samotność, przygnębienie, a nawet popadać w stany depresyjne.

 

Sądy a przyznanie zadośćuczynienia

W przypadku przyznania świadczenia za śmierć bliskiej osoby, sądy zwracają uwagę na zażyłość pomiędzy danymi osobami, a nie faktyczne więzy krwi. Świadczy to o tym, że o zadośćuczynienie mogą się starać takie osoby jak żona, dzieci, rodzice, ale także konkubina i jej dzieci, a w niektórych przypadkach także teściowie. Wszystko to zależy od sytuacji danej rodziny i decyzji sądu w tej sprawie.

 

W jakich przypadkach przyznawane jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie za śmierć męża przyznaje się w przypadkach kiedy następuje widoczne i bardzo duże pogorszenie stanu materialnego jak i sytuacji życiowej. Sytuacja materialna jest dokładnie oceniana i analizowana na podstawie właściwych okoliczności. W tego typu ocenie uwzględnia się wiele czynników. Pierwszym z nich mogą być czynniki materialne. W takich przypadkach rozpatruje się znacznie zmniejszenie dochodów jak i budżetu rodzinnego po odejściu męża. Oprócz tego, zwraca się uwagę na czynniki niematerialne. Zalicza się do nich między innymi znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Związany on jest z utratą bliskiej osoby i negatywnymi emocjami, które mogą prowadzić nawet do stanów depresyjnych.

 

Warto również wspomnieć, że zadośćuczynienie za śmierć męża obowiązuje w przypadku zwrócenia kosztów leczenia żonie. Bardzo często przed zgonem konieczne było specjalistyczne leczenie, które znacznie obciążało budżet rodzinny. Wiele osób zwraca się również z prośbą o zwrot kosztów pogrzebu i związanego z nimi wydatkami. Organizacja pogrzebu jest bardzo ciężka dla rodziny ze względu na ból i cierpienie związane ze stratą. Oprócz tego, koszty z nim związane mogą przerosnąć rodzinę, stąd warto starać się o tego typu zwrot pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji potrzebne będą wszelkie faktury i paragony, które są niezbędnymi elementami w staraniu się o zwrot pieniędzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *