Święto Niepodległości Polski - ogólnopolski PROGRAM OBCHODÓW!

0
0
0
/

11 listopada będziemy obchodzić narodowe święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Sprawdź jakie uroczytości są w Twoim mieście!


WARSZAWA

Mszą św. koncelebrowaną 11 listopada o godzinie 9.00 w bazylice św. Krzyża w Warszawie pod przewodnictwem biskupa polowego WP Józefa Guzdka rozpoczną się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. We Mszy św. udział zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. Po Mszy św. około godz. 10.25 Prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się przy Belwederze, a następnie odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

 

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana wart, którą zakończy ceremonia złożenia wieńców na płycie pomnika oraz pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego znajdującym się przy placu jego imienia. Po zakończeniu uroczystości traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego przejdzie defilada historyczna z udziałem ponad 400 uczestników, członków grup rekonstrukcyjnych. Przemarsz zakończy się piknikiem "Dotknij niepodległości", na terenie muzeum, które połączy się na ten dzień z Muzeum Narodowym.

 

W Warszawie odbędzie się także szereg imprez towarzyszących. Muzeum Niepodległości otwiera wystawę "Epopeja legionowa", z umundurowaniem, odznaczeniami, dokumentami, zdjęciami i obrazami związanymi z ruchem legionowym. O godz. 11.11 z Ronda Radosława wystartuje zaś XXVII Bieg Niepodległości, organizowany pod patronatem IPN, którego tematem przewodnim i patronem będzie Danuta Siedzikówna, „Inka”.

 

O godzinie 14.00 z Ronda Dmowskiego, mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego wyruszy Marsz Niepodległości.

 

W Teatrze Wielkim odbędzie się koncert "Zaginiona partytura... Karol Kurpiński", z wykonaniem nieznanego dotąd dzieła XIX-wiecznego kompozytora. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VII Koncert Niepodległości "Rok 1980" z udziałem Oli Turkiewicz i Grzegorza Wilka.

 

Podczas spaceru po Starym Mieście, na monitorze usytuowanym u zbiegu Krzywego Koła i Nowomiejskiej przechodnie będą mogli obejrzeć wyświetlane fotografie i dokumenty archiwalne m.in. z listopada 1918 r. Organizatorem prezentacji jest warszawskie Archiwum Państwowe.

 

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa o godzinie 17.00 odbędzie się uroczysty Capstrzyk Niepodległościowy z udziałem władz państwowych i wojskowych.


BEŁCHATÓW

Obchody Święta Niepodległości rozpocznie Msza Św. w kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika o godz. 10:00 w intencji Ojczyzny. Tuż po nabożeństwie, o godz. 11:00 odbędzie się Apel Poległych oraz złożenie kwiatów po pomnikiem żołnierzy POW. Jednym z elementów programu będzie również złożenie przysięgi przez nowych członków ZS „Strzelec”-OSW. O godz. 11.30 na bełchatowian tradycyjnie będzie czekać ciepła grochówka.

 

W ramach obchodów odbędą się zawody strzeleckie w bełchatowskiej strzelnicy pneumatycznej, która ma swoją siedzibę przy ul. Czyżewskiego 7. Start godz. 12.00. A także XVI Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Początek o godz. 14:00 w Oratorium im. Jana Pawła II.

Towarzyszącymi wydarzeniami będą także: Bieg Niepodległości przy Muzeum Regionalnym (10.11 godz. 10.00). Uroczysty koncert w Parafii Farnej w wykonaniu Jerzego Zelnika i Sylwii Strugińskiej (13.11 godz. 18.30). A także „Debata Piłsudski-Dmowski” w Muzeum Regionalnym (19.11 godz. 17.00)


BIAŁOBRZEGI

Starosta Białobrzeski Andrzej Oziębło oraz Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi Adam Bolek zapraszają na uroczyste obchody Święta Niepodległości i Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, które odbędą się dnia 10 listopada (wtorek) na Placu przed Ratuszem o godz. 14.00.

W programie uroczystości między innymi:

- przemarsz młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych na Rynek,
- złożenie wiązanek pod pomnikiem AK na placu kościelnym,
- apel poległych,
- ślubowanie klas mundurowych,
- salwa honorowa.

W uroczystości udział wezmą:

- Orkiestra reprezentacyjna Sił Powietrznych Wojska Polskiego,
- Kompania Reprezentacyjna Jednostki Wojskowej w Ogrodzienicach,
- „Marszałek Józef Piłsudski”.

Zbiórka pocztów sztandarowych oraz delegacji z wiązankami przed pomnikiem na placu kościelnym o godz. 14.00. Po uroczystościach zapraszamy na wojskową grochówkę.


BIAŁOGARD

godz. 10:00 - Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny - kościół pw. NNMP (Plac Wolności),
godz. 10:50 - uroczysty przemarsz do parku Orła Białego w towarzystwie białogardzkiej orkiestry dętej,
godz. 11:00 - złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Orła Białego.

Imprezy towarzyszące:
11 listopada, godz. 12:00 - III otwarte mistrzostwa samolotów papierowych o puchar Burmistrza Białogardu, sala kameralna Centrum Kultury i Spotkań Europejskich.

10 listopada, godz. 18:00 - "W Krainie Uśmiechu" - koncert przebojów operowych i operetkowych w sali widowiskowej Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Wstęp wolny.


BIAŁYSTOK

8 listopada

10.00 - Nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Białymstoku,
ul. Dolistowska 17

10 listopada

16.00 - Uroczysty Capstrzyk Niepodległości na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku, ul. 11 Listopada

11 listopada

9.00 - Uroczysta Liturgia w Katedrze pw. Świętego Mikołaja w Białymstoku ul. Lipowa 15
11.00 - Uroczysta Msza Święta w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, ul. Kościelna 1
12.30 - Centralne Uroczystości przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Rynek Kościuszki

Po zakończeniu uroczystości zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych wraz z artystami Białostockiego Teatru Lalek.

14.00 - Koncert "Myśląc Ojczyzna..." w wykonaniu słuchaczy Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku, Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Varsovia Brass Quintet, Rynek Kościuszki

13 listopada

12.00 - Modlitwa w intencji Ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, ul. Piastowska 13F


BIELAWA

Urząd Miasta Bielawa zaprasza na obchody Święta Niepodległości, które rozpoczną się o godzinie 9.55 pod kościołem pw. WNMP.


BIELSK PODLASKI

I część

8:00 – Nabożeństwo w cerkwi św. Archanioła Michała
10:00 – Rozpoczęcie uroczystości przy kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel
• odegranie hymnu państwowego i wciągnięcie flagi na maszt
• złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą Marszałka J. K. Piłsudskiego przez władze samorządowe, kombatantów i służby mundurowe
10:15 – Msza święta za Ojczyznę w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel
11:15 – Przemarsz pod pomnik Niepodległości Polski

II część

11:30 – Pomnik Niepodległości Polski
• odegranie hymnu państwowego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą i wciągnięcie flagi na maszt
• otwarcie uroczystości
• wystąpienia okolicznościowe
• montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów I LO im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim
• złożenie wiązanek i wieńców pod pomnikiem

III część

14:00 – Plac przed Bielskim Domem Kultury – poczęstunek wojskową grochówką przy wtórze pieśni patriotycznych
16:00 – Sala widowiskowa BDK
• wystąpienia okolicznościowe
• koncert Chóru Polskiej Pieśni Narodowej
• występy dzieci z bielskich przedszkoli
• występ zespołu Stowarzyszenia „Ojcowizna Ziemi Bielskiej”
• wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych


BIELSKO-BIAŁA

9 listopada w Bielskim Centrum Kultury o godz. 18.00 zaplanowano koncert piosenek legionowych "Raduje się serce". 11 listopada o godz. 15.00 w Kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbego rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie około godz. 16.30 jej uczestnicy przejdą na Cmentarz Wojska Polskiego przy ul. Saperów, gdzie będzie miał miejsce Apel Poległych.


BOGATYNIA

Uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godz. 10:30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. O godzinie 11:30 nastąpi Bogatyńska Parada Niepodległości, a o godzinie 12:00 złożenie kwiatów pod pomnikiem w parku im. Jana Pawła II. O 12:30 uroczystości przeniosą się do Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbędzie się uroczysta akademia połączona z wykładem prof. Piotra Jaroszyńskiego a o 13:30 koncert muzyki Fryderyka Chopina.


BYDGOSZCZ

Stary Rynek i okolice:
10.30-11.00: Złożenie kwiatów w miejscach pamięci bydgoskich patriotów: Jana Teski (ul. Długa 53), Jana Biziela (ul. Długa 12), Leona Barciszewskiego (Wełniany Rynek), Ignacego Rochona (ul. Niedźwiedzia) oraz przed pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego
11.00-11.15: Oficjalne rozpoczęcie Obchodów – płyta Starego Rynku
12.15-12.30: Odtworzenia historyczne: Przekazanie władzy przez ustępującego niemieckiego prezydenta Bydgoszczy Hugo Wolfa komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi – płyta Starego Rynku
12.30-12.45: Przemarsz Ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz - Dreszera, na trasie: Stary Rynek-ul. Jana Kazimierza – ul. Długa – ul. Jezuicka – ul. Niedźwiedzia – Stary Rynek
12.45-13.45: Koncert pieśni patriotycznych wykonany przez połączone chóry Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział w Bydgoszczy i Młodzieżową Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół Elektronicznych – płyta Starego Rynku
13.45-14.00: Przemarsz Ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz-Dreszera, na trasie: Stary Rynek-ul. Jana Kazimierza – ul. Długa – ul. Jezuicka – ul. Niedźwiedzia – Stary Rynek
14.00-14.05: Przemarsz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych, Ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz-Dreszera oraz bryczek wraz z Prezydentem Miasta Bydgoszczy oraz laureatami „Bydgoskich Autografów” na trasie: Stary Rynek – ul. Jana Kazimierza - róg ul. Długiej i ul. Batorego
14.05 – 15.00: Odsłonięcie „Bydgoskich Autografów”: Macieja Figasa, Pawła Łysaka i prof. Zbigniewa Włodarczyka – róg ul. Długiej i ul. Batorego
15.00-15.15: Prelekcja prof. Marka Chamota pt.: „11 listopada - święto coraz bardziej aktualne” - Sala Sesyjna Rady Miasta (Ratusz Miejski, ul. Jezuicka 1)
15.15-16.15: Koncert orkiestry „Emband”, dyr. Ewa Makula - Sala Sesyjna Rady Miasta (Ratusz Miejski, ul. Jezuicka 1)
11.00-17.00: Punkty gastronomiczne i handlowe – sprzedaż okolicznościowych pamiątek: pocztówek, śpiewników, monet oraz cegiełek, a także kwesta w ramach zbiórki publicznej – płyta Starego Rynku
11.00-17.00: Ekspozycja czołgu Renault FT 17 – płyta Starego Rynku
17.00: Oficjalne zakończenie imprezy – płyta Starego Rynku

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego (Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 11)
11.00-11.30: Wykład prof. Marka Chamota pt.: „Generał Stanisław Taczak – pierwszy Głównodowodzący Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – postać nieznana”
11.00-16.00: Diorama historyczna – ekspozycja przygotowana przez Exploseum (w amfiteatrze)
12.00-13.00: Oprowadzanie po wystawie pt. „Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” przez Józefa Piłsudskiego (Dariusz Leśniewski)
13.00-15.00: Warsztaty plastyczne dla dzieci wraz z konkursem na najładniejszy portret Józefa Piłsudskiego
Przez cały dzień wystawa posterowa pt. „Bydgoszcz na starej fotografii”.

Miejskie Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12-14)
16.00: Archiwum B – lekcje bydgoskiej tożsamości, program telewizyjny – sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
17.00: Moda na historię, czyli Bydgoska Retro-Personifikacja - sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
18.00: Koncert pieśni patriotycznych – Hotel pod Orłem, wstęp wolny
20.30: „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” – pokaz filmu - sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku
16.00: VIII Śpiewnik domowy pt. „Leć, orle biały”, koncert pieśni patriotycznych – Pałac Nowy, wstęp wolny

Hotel Ratuszowy (ul. Długa 37)
11.00-13.00: Warsztaty Kokardy Narodowej dla dzieci – wstęp wolny
od 12.00: Obiad Mieszczański z GĘSI-NOVĄ NUTĄ - Restauracja Ratuszowa
13.00-15.00: "Piosenka Ci nie da zapomnieć" - przeboje lat dwudziestych w wyk. Małgorzaty Żurańskiej-Wilkowskiej, pianista Jacek Cichocki - Restauracja Ratuszowa
16.30-18.00: Z żołnierskiego śpiewnika – wspólne śpiewanie żołnierskich piosenek prowadzone przez Magdalenę Sławnikowską i Tomasza Rudnego - Restauracja Ratuszowa
Przez cały dzień "Radosna Niepodległa! - wystawa prac harcerzy z Hufca Bydgoszcz-Miasto"

12 Kamienica (ul. Poznańska 12)
15.15-17.30: czytanie i działanie z książką Joanny Olech i Edgara Bąka "Kto ty jesteś... "- powiązanie tradycji literatury i kultury z patriotyzmem dnia codziennego i współczesną polską sztuką
- zabawy manualne i rozrywki intelektualne z wykorzystaniem barw i symboli narodowych (puzzle, wiatraki, plakaty)
- wcielanie się w role postaci (niekoniecznie historycznych) z czasów II Rzeczpospolitej
-rodzinna fotografia z Marszałkiem Piłsudskim w wykonaniu Marka Noniewicza
-w Studio Zupy, zupa kotylionowa
Wszystko przy akompaniamencie piosenek z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego

Muzeum Farmacji Apteki pod Łabędziem (ul. Gdańska 5)
11.00, 12.00, 13.00, 14.00 – zwiedzanie zbiorów z przewodnikiem – wstęp wolny (zbiórka o pełnych godzinach na ul. Drukarskiej)

10.11.2015 (wtorek) Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego
Koncert „Freedom” – Duke Ellington Sacred Concert
Wykonawcy: Karen Edwards (USA), Eljazz Big Band, Chór Akademicki UKW


CHEŁMNO

10 listopada 2015 r.
17:00 – audycja muzyczna z okazji obchodów Dnia Niepodległości pt. „Raduje się serce” – sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej, ul. Świętojerska 3

11 listopada 2015 r.
11:30 – złożenie wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości (wyjazd autokarem o godz. 11:20 – parking przed Urzędem Miasta)
12:00 – uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza


CHORZÓW

10 listopada
godz. 15.00 Uroczysta Msza w Sanktuarium Św. Floriana (ul. ks. Konrada Szwedy 1);
godz. 16.05 Przemarsz pod Pomnik Poległych Żołnierzy 75 Pułku Piechoty;
godz. 16.30 Rozpoczęcie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz odczytanie Apelu Pamięci;
godz. 16.50 Złożenie wiązanek kwiatów
godz. 17.00 Zakończenie uroczystości

11 listopada
Stadion Śląski
godz. 11.00 – 16.00
W programie m.in. wystawa militariów, poczęstunek grochówką wojskową, atrakcje dla dzieci.

Starochorzowski Dom Kultury
Godz. 16.00
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chorzowskich chórów


CIESZYN

godz. 10.00 – Nabożeństwo ekumeniczne w intencji niepodległości Ojczyzny – Kościół Jezusowy w Cieszynie
godz. 11.00 – Rozpoczęcie manifestacji patriotycznej na Placu Wolności – Pomnik Niepodległości przy Liceum im. M. Kopernika (odśpiewanie hymnu państwowego, przywitanie zebranych, składanie kwiatów pod pomnikiem)
godz. 11.20 – Przemarsz uczestników uroczystości w asyście orkiestry ulicami Pokoju, Limanowskiego i Regera na Rynek
godz. 11.30 – Okolicznościowe przemówienie Burmistrza Miasta Cieszyna – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego
godz. 11.50 – Przemarsz w asyście orkiestry pod Pomnik Legionistów – złożenie kwiatów – odśpiewanie „Roty”
godz. 12.30 – Ósma lekcja śpiewania patriotycznego - Rynek
godz. 17.00 – Uroczysta sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej z okazji 11 Listopada połączona z wręczeniem Laurów Ziemi Cieszyńskiej – Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie (wstęp za odrębnymi zaproszeniami)


CZĘSTOCHOWA

Uroczystości przed pomnikiem Orląt Lwowskich rozpoczną w mieście obchody upamiętniające kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości odbędą się 9 listopada o godz. 12. Dzień później w Filharmonii Częstochowskiej usłyszymy operę Stanisława Moniuszki "Verbum Nobile" w wykonaniu solistów, orkiestry, chóry baletu Opery Śląskiej w Bytomiu pod batutą Krzysztofa Dziewięckiego.

 

Główne uroczystości miejskie rozpoczną się 11 listopada o godz. 11 przy LO im. Sienkiewicza, gdzie złożone zostaną kwiaty pod tablicą memorialną poświęconą pamięci oficerów II Rzeczypospolitej. O godz. 12 w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny odprawiona zostanie msza św. za ojczyznę celebrowana przez metropolitę częstochowskiego, ks. abp. Wacława Depo. Uroczystość patriotyczna rozpocznie się o godz. 16. 30 w al. Sienkiewicza, Przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pomniku ks. Jerzego Popiełuszki złożone zostaną kwiaty. Następnie uczestnicy przemaszerują na plac Biegańskiego na Apel Pamięci.


DARŁOWO

11:00 – Msza Święta za Ojczyznę i Polaków z udziałem Pocztów Sztandarowych – (Kościół Mariacki – Darłowo).
11:50 - Przemarsz pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego (Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego).
12:00 – Manifestacja Patriotyczna. Oficjalne uroczystości z okazji święta narodowego z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii reprezentacyjnych, władz powiatowych i miejskich, przedstawicieli darłowskich instytucji i organizacji pozarządowych, mieszkańców Darłowa i przybyłych gości. W programie: hymn narodowy, salwa honorowa, przemówienia, złożenie kwiatów.
(Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – Darłowo).

Dzień Św. Marcina:

13:30 – Korowód Marcinowy. Trasa barwnego korowodu: Kościół Mariacki – Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie.

Biegi Niepodległości:

13:30 – Darłowskie Biegi Niepodległości dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Wyspa Łososiowa – Darłowo).
15:00 – II Darłowski Bieg Niepodległości. Dystans 10 km. Start i meta: Wyspa Łososiowa w Darłowie. Regulamin i zapisy na stronie www.sport.darlowo.pl

Mecze Niepodległości:

17:00 Mecze Niepodległościowe Piłki Nożnej
(Darłowo – Stadion Miejski (ul. Sportowa 1).
17:00 Mecz Młodzika UKS Orlik Darłowo – Sława Jedynka Sławno
18:00 Mecz Niepodległości: Rodzice/trenerzy/sympatycy UKS Orlik Darłowo – Sława Jedynka Sławno.

Darłowo świętuje niepodległość Polski!

18:00 Wieczornica. Biesiada Polska. Sala sportowa – przy LO Darłowo (ul. Chopina).

W programie: wieczór patriotyczny na narodową nutę, występy darłowskich zespołów szkolnych: dzieci z Przedszkola nr 2 im. Janiny Porazińskiej w Darłowie, chór Szkoły Podstawowej nr 3 prowadzony przez p. Marzenę Wolską, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów LO Darłowo pod kierownictwem p. Joanny Witkowskiej i Edyty Resil, Zespół Śpiewaczy "Babunia", koncert pieśni patriotycznych i polskich Filipa Karasia (Szkoła Aktorska we Wrocławiu).


DĘBICA

Rynek
godz. 10:00
Artystyczny wstęp do uroczystości – grupa „Safo”
Oficjalne rozpoczęcie uroczystości
Ceremoniał Wojskowy
Powitanie uczestników uroczystości przez Przewodniczącego Rady Miejskiej
Wystąpienie Burmistrza Miasta Dębicy
Koncert pieśni legionowych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej

godz. 10:30
Przemarsz i złożenie kwiatów w dębickich miejscach pamięci:
Dęby Pamięci,
Memoriał Smoleński,
Krzyż Solidarności,
Pomnik Jana Pawła II

KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI:
godz. 11:00
Msza Święta w intencji Ojczyzny

PLAC GRYFITÓW
godz. 12:00
Złożenie kwiatów pod figurą Matki Boskiej Niepokalanej

DOM KULTURY „MORS”
godz. 18:00
„Hymn Zmartwychwstania” – preludium w wykonaniu grupy „Safo”
Wystąpienie Burmistrza Miasta Dębicy
Mianowanie na stopień wojskowy
Wręczenie odznaczeń pamiątkowych za zasługi dla „ŚZŻAK”
Wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Miasta Dębicy”

Uroczysty koncert
PERŁY MUZYKI POLSKIEJ
Wystąpią artyści Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie:
Magdalena Idzik – mezzosopran
Trio fortepianowe „Amabile”


DZIERŻONIÓW

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się mszą św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła o godz. 9.00, a zakończą na sportowo Dzierżoniowskim Biegiem Niepodległości.

 

Na godz. 10.15 miasto zaplanowało uroczystości pod pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny na Skwerze Solidarności. Po okolicznościowym przemówieniu i złożeniu wiązanek w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie burmistrza z kombatantami. O godz. 13.00 z Rynku wyruszą zaś biegacze, by powrócić do centrum po przebiegnięciu dystansu 1950 lub 7800 m.


GARWOLIN

Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta msza święta w intencji ojczyzny odprawiona 11 listopada o godzinie 10:00 w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, po której nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod kamieniem upamiętniającym Marszałka Józefa Piłsudskiego. Około południa w sali widowiskowej Domu Kultury odbędzie się okolicznościowa akademia, podczas której wystąpią między innymi laureaci tegorocznego, trzeciego Festiwalu Piosenki Religijno-Patriotycznej.

 

O godzinie 17:00 także w Domu Kultury będzie można obejrzeć spektakl „Miłość bliźniego” w wykonaniu Teatru O!Mamy oraz aktorów Teatru Rękawiczka.

11 listopada o godz. 11:00 w hali sportowej przy ul. Żwirki i Wigury 16 zostanie rozegrany IX Turniej Niepodległości w Halowej Piłce Nożnej.


GDAŃSK

W Gdańsku już po raz 13. odbędzie się parada z udziałem odtwórców historycznych i mieszkańców - w tym roku jej głównym symbolem będzie orzełek, który pojawi się na balonikach i przypinkach rozdawanych przez wolontariuszy. Gdańskie obchody dnia niepodległości rozpoczną się 11 listopada o 9:00 przy ul. Podwale Staromiejskie.

 

***

Godzinny koncert z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się 11 listopada o godzinie 16 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Z recitalem – złożonym z najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych – wystąpi Maciej Miecznikowski. Artyście towarzyszyć będzie Olga Szomańska i kwartet smyczkowy 4ONE. Bilety do odbioru w Biurze Prasowym Wojewody Pomorskiego (pokój nr 172) w godzinach 10-15, nr tel. 58 30 77 606).


GDYNIA

9.00 - Msza Święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Andrzeja Boboli.
9.45 - Złożenie zniczy na cmentarzu parafialnym.
10.00 - Uroczystość pod pomnikiem Pamięci Rozstrzelanych Harcerzy (uroczysta odprawa wart, Apel Pamięci, składanie wiązanek kwiatów)
11.00 - złożenie meldunku o zakończeniu uroczystości.

 

***

godz. 10.00 - Kościół NMP Królowej Polski - Msza Święta;
godz. 10.00-18.00 - Otwarte Muzea: Muzeum Emigracji (w godz. 10.00-18.00), Muzeum Miasta Gdynia (w godz. 10.00-17.00), Muzeum Marynarki Wojennej (w godz. 10.00-17.00), ORP Błyskawica (w godz. 10.00-17.00, z wyłączeniem godz. 13.00-14.00);
godz. 10.00-21.00 - Gdyńskie Centrum Filmowe - Rodzinny program filmowy z okazji Święta Niepodległości;
godz. 10.00-12.00 - Gdynia InfoBox - Warsztaty kotylionowe (1 część);
godz. 12.00-13.00 - ul. Dworcowa -10 Lutego - Skwer Kościuszki - Wielka Parada Niepodległości;
godz. 13.00-14.00 - Skwer Kościuszki - Oficjalne uroczystości;
godz. 13.00-15.00 - Gdynia InfoBox -Współczesna walka o wolność: pokaz filmu dokumentalnego „Citizenfour";
godz. 13.00-15.00 - Gdynia InfoBox - Warsztaty kotylionowe (2 część);
godz. 13.00-16.00 - Parking przy ul. Zawiszy Czarnego + Plac Grunwaldzki - Prezentacja zabytkowych pojazdów;
godz. 13.00 - Plac Grunwaldzki - Koncert pieśni patriotycznych z udziałem solistów operowych - Piotra Lempy, Jacka Batarowskiego oraz Chóru Kameralnego Tutti E Solo pod kierownictwem Wiktorii Batarowskiej;
godz. 14.00 - Plac Grunwaldzki - Spektakl teatralny Sceno-Sfery pt. „Scena Wolności - Sfera Zniewolenia" w reż. Grzegorza Wolfa;
godz. 14.45 - Plac Grunwaldzki - Pieśni patriotyczne w wykonaniu Gdyńskiego Chóru Kameralnego;
godz. 15.00 - centrum Gdyni - start Bieg Niepodległości;
godz. 15.00 - Gdynia InfoBox - Współczesna walka o wolność: pokaz filmu dokumentalnego „Yes Meni idą na rewolucję";
godz. 17.00 - Gdyńskie Centrum Filmowe - Pokaz filmu „Katyń. Żyli wśród gdynian" w reż. Jacka Dworakowskiego (wstęp na zaproszenia);
godz. 18.00 - Muzeum Marynarki Wojennej - Pokaz filmu „Katyń. Żyli wśród gdynian" w reż. Jacka Dworakowskiego (wstęp na wejściówki, do odbioru w InfoBox w dniach 3-11.11
godz. 19.00 - Kościół NMP Królowej Polski - Wieczornica patriotyczna pt. „Z głębi dziejów nasz rodowód"
Strefy Gastronomiczna z kawą, ciepłymi przekąskami i słodkościami w godz. 12.00-16.00 - Parking na Zawiszy Czarnego

Punkt informacyjny: CultureBox, ul. Świętojańska 30
Czynny 11 listopada w godz. 10.00-16.00.


GLIWICE

10 listopada

godz. 14.00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznej. Wstęp – bilety wejściówki: Centrum Edukacyjne im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a).

11 listopada
godz. 12.30. w Katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny.
godz. 14.00 przemarsz na plac Piłsudskiego,
godz. 14.30 uroczystość pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W programie m.in.: apel poległych i salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.
godz. 15.30 i 16.30 w Gliwickim Teatrze Muzycznym (ul. Nowy Świat 55/57) odbędzie się spektakl dla dzieci „Bohaterski Miś”,
godz. 18.00 – koncert „Piosenki Władysława Szpilmana” w wykonaniu Lali Czaplickiej i Adria Orkiestry. Bilety na koncert i spektakle w cenie 1 zł do nabycia w kasie Kina Amok. Z kolei dzień wcześniej,


GNIEZNO

Uroczysta impreza rozpocznie się mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Prymasowskiej o godz. 9.30. Następnie obchody Dnia Niepodległości przeniosą się pod pomnik Bolesława Chrobrego. Tu nastąpi uroczyste powitanie i przemówienie prezydenta Miasta Gniezna – Tomasza Budasza oraz inscenizowany przyjazd Marszałka Piłsudskiego. Jedną z atrakcji tego dnia będzie organizowany przez Prezydenta Miasta Gniezna - Gnieźnieński Bieg Niepodległościowy, który rozpocznie się pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, zaraz po odśpiewaniu hymnu narodowego o godz. 11.11. Dalej ceremonia obchodów Dnia Niepodległości przeniesie się na gnieźnieński Rynek, gdzie swój finisz znajdzie uroczysty bieg.


GRÓJEC

17.00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu.
18.00 – Capstrzyk Niepodległościowy - przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
z udziałem żołnierzy 1.ORel., harcerzy Hufca ZHP Grójec, pocztów sztandarowych, grupy
Rekonstrukcyjnej 22. Pułku Ułanów Podkarpackich, członków Klubu Motocyklowego
,,Cobra”, przedstawicieli Stajni Buńczuk oraz społeczności lokalnej.
– Uroczysty Apel z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości ,
– Wręczenie aktów mianowań na stopień podoficerski,
– Apel pamięci, salwa honorowa,
– Udział grupy rekonstrukcyjnej 22. Pułku Ułanów Podkarpackich i przedstawicieli
Stajni Buńczuk.
– Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego przez delegacje zaproszonych gości.
19.30 – Wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych w wykonaniu harcerzy Hufca ZHP Grójec.


GRUDZIĄDZ

11 listopada

godz. 9.30, Fara - koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru „Tibi Mariae”,
godz. 10.00, Fara - Msza św. z udziałem Kompanii Honorowej WP i Chóru „Echo”,
godz. 11.15, Rynek - uroczystość patriotyczna przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego,
godz. 11.00-15.00, ul. Czwartaków - dzień otwarty Cytadeli Grudziądz,
godz. 18.00, Muzeum - Koncert Muzyki Polskiej w wykonaniu Mamiko Ueyama.


INOWROCŁAW

10:30 – w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny odbędzie się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny.

12:00 – rozpocznie się manifestacja patriotyczna pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Na godz. 15:00 zaplanowana jest rozrywkowa część obchodów Święta Niepodległości – festyn z gęsiną w tle.


JASŁO

9.00 – Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Św. Antoniego w Jaśle (Kościół Franciszkanów),
10.10 – przemarsz ulicami Jasła,
10.30 – Uroczystość patriotyczna przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim w Jaśle:

- Apel Pamięci,
- składanie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje instytucji i organizacji,
- przemówienie Starosty,
- uroczystość uświetni występ Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej.

Powiatowym obchodom 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości towarzyszą:

„Świętujmy razem!” - rodzinne spotkanie z okazji Święta Niepodległości, 10 listopada 2015, godz. 17.30, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle,

W programie:

- wykonywanie kotylionów,
- wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych,
- nauka tańców narodowych,
- quiz historyczny z nagrodami

Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości 2015, 11 listopada 2015, godz. 7.00 do 17.00, Miasto Jasło, Miasto i Gmina Kołaczyce, Gmina Brzyska

Próby sprawnościowe:
1 – Plac manewrowy Trans-Wiert sp. z .o.o. (Jasło, ulica Przemysłowa 11)
2 – Zielony Rynek (Jasło, Plac Bartłomieja)
3/5 – Kołaczyce, Aleja Jana Pawła II (droga gminna koło Liceum w kierunku Sowiny)
4/6 – Błażkowa (droga gminna „Na Sorys”)

III Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej „Myśląc Ojczyzna…” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,18 listopada, Liceum Ogólnokształcące w Nowym Żmigrodzie.


JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

11 listopada

Agata Ślazyk i Piwniczni Muzycy, czyli piosenki w klimacie Piwnicy pod Baranami. Start: Miejski Ośrodek Kultury, godz. 17. Wstęp wolny.


JELCZ-LASKOWICE

10.30 Kościół św. Stanisława - Msza św. za Ojczyznę

11.30 Przemarsz Niepodległości - Przejdziemy wspólnie z kościoła św. Stanisława do Centrum Sportu i Rekreacji, prowadzeni przez orkiestrę, ze sztandarami poszczególnych organizacji, aby zamanifestować naszą radość i dumę życia w wolnej Ojczyźnie.

12.30 Uroczysta sesja Rady Miejskiej - Centrum Sportu i Rekreacji. Władze miasta chcą uczcić Święto Niepodległości zwróceniem się ku tym, którzy nieprzerwanie od 1945 r. są obywatelami naszej gminy. Jako wyraz wdzięczności i szacunku zostaną im wręczone pamiątkowe medale.

13.30 Piosenki 70-lecia. Na zakończenie konferansjerzy przybliżą ważniejsze momenty powojennej historii ziemi jelczańsko-laskowickiej. Będą one ilustrowane niezapomnianymi piosenkami z tego okresu.

18.00 Występ kabaretu Łowcy. B


JELENIA GÓRA

Oficjalne miejskie uroczystości odbędą się w Jeleniej Górze w dniu 11.11.2015 roku (środa) o godz. 12.00 na Placu Ratuszowym.


KATOWICE

Uroczystości rozpoczną się na placu przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach występem orkiestry górniczej oraz chóru X LO im. Ignacego J. Paderewskiego. O 10.30 w Archikatedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Uroczystą oprawę artystyczną mszy zapewnią artyści Filharmonii Śląskiej.

 

O godzinie 12.00 uczestnicy uroczystości – zaproszeni goście, kompanie honorowe, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, młodzież i mieszkańcy – przejdą ulicami Powstańców, Wita Stwosza i Jagiellońską na plac Chrobrego, gdzie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się główna część uroczystości. Punktem kulminacyjnym będzie defilada, w której wezmą udział kompanie honorowe służb mundurowych, orkiestry, mażoretki oraz przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich. Po zakończeniu części oficjalnej – od około 14.00 – na placu Sejmu Śląskiego będzie można zobaczyć wystawę sprzętu i wyposażenia wojskowego. Na amatorów wojskowych zabytków będą czekały m.in. transportery opancerzone, czołg, wojskowy Doge WC-52.

 

ZESTAWIENIE IMPREZ KULTURALNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKIE INSTYTUCJE KULTURY Z OKAZJI OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2015 r.

 

MUZEUM HISTORII KATOWIC

- 11 listopada 2015 r. w godzinach 11.00 - 15.00 - wystawy stałe i czasowe w Muzeum Historii Katowic będą dostępne dla zwiedzających w budynkach przy ul. Szafranka 9 (Śródmieście) i przy ul. Rymarskiej 4 (Nikiszowiec);

- 15 listopada 2015 r., godz. 17.00 - okolicznościowy koncert w wykonaniu zespołu Extempore pt. "Teraz Polska" w budynku przy ul. ks. J. Szafranka 9;

INSTYTUCJA PROMOCJI I UPOWSZECHNIANIA MUZYKI „SILESIA"

Koncerty „Na polską nutę"

- 11 listopada 2015 r., godz.17.15 - KATOWICE-Piotrowice – MDK „Południe", ul. gen. W. Jankego 136

Wystąpią: Katarzyna Poździał – sopran, Mateusz Lasatowicz – fortepia, Alicja Przytuła – słowo.
W programie: F. Chopin, F. Maklakiewicz, S. Niewiadomski, M. Karłowicz, G. Bacewicz, I. J. Paderewski, L. Różycki;

- 11 listopada 2015 r., godz.19.00 - KATOWICE-Murcki – MDK „Południe", ul. P. Kołodzieja 42

Wystąpią: Lucyna Jarząbek – sopran, Marek Świerczek – fortepian, Aleksandra Rudzka – słowo.

W programie: F. Chopin, S. Moniuszko, F. Maklakiewicz, I.J. Paderewski, M. Karłowicz, J. Gall, R. Maciejewski, J. Świder, W. Żeleński.


ZESPÓŁ ŚPIEWAKÓW MIASTA KATOWICE „CAMERATA SILESIA"

- 6 listopada 2015r., godz.. 18.00 - Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Koncert Polskich i Amerykańskich Pieśni Patriotycznych

Wykonawcy: Anne Tormela – sopran, Eleni Matos – mezzosopran, Mika Nisula – tenor, Krzysztof Biernacki – baryton, Simonetta Tancredi – fortepian, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia", Anna Szostak – dyrygent;

Zaproszenia na koncert do odebrania w siedzibie Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych MARCHOŁT (ul. Warszawska 37, 40-010 Katowice).


MIEJSKI DOM KULTURY „SZOPIENICE-GISZOWIEC" , ul.Gen.Hallera 28

- od 09.11.2015 r., wystawa okolicznościowa pn. „Nie rzucim ziemi...";
- 10.11.2015 r., godz. 10.00 - warsztaty plastyczne dla dzieci.


MIEJSKI DOM KULTURY „LIGOTA", ul. Franciszkańska 33, sala kameralna im. prof. Karola Szafranka

- 8.11.2015 r. , godz. 18.00 - Koncert z cyklu "Niedziela z muzyką", wystąpią: Magdalena Łukaszek - sopran, Jan Porzuczek - fortepian oraz Agnieszka Porzuczek - fortepian. W programie MUZYKA POLSKA m.in. utwory F. Chopina, M. Karłowicza, S. Moniuszki, K. Szymanowskiego.


MIEJSKI DOM KULTURY „KOSZUTKA", ul. Grażyńskiego 47

- 9 listopada godz. 17.00 - koncert z okazji Święta Niepodległości pt. „Czas na muzykę – polska liryka wokalna" w wykonaniu: Ewa Tracz - sopran, Sylwia Olszyńska - sopran, Grzegorz Biegas - fortepian, Alicja Kotyl – słowo.


MIEJSKI DOM KULTURY „BOGUCICE – ZAWODZIE"

- Dział „Bogucice", ul.Markiefki 44a.

- 9 listopada 2015 r., godz. 17.00 – koncert chóru „Modus Vivendi" z okazji Narodowego Święta Niepodległości;
- 10 listopada 2015 r., godz. 17.00 – koncert „Czas na muzykę – na polską nutę", współorganizowany z IPiUM Silesia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dział „Zawodzie", ul.Marcinkowskiego 13

- 10 listopada 2015 r., godz. 17.00 – koncert Chóru „Modus Vivendi" z okazji Narodowego Święta Niepodległości;
- 14 listopada 2015 r., godz. 17.30 – koncert Zespołu Akordeonistów „Katowice – Kleofas" z okazji Narodowego Święta Niepodległości


KĘTRZYN

Uroczystości odbędą się 11 listopada 2015 r. na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kętrzynie.

Program:
10.00-14.00 – prezentacja motocykli, kwestia pieniężna na rzecz ekshumacji Żołnierzy Wyklętych, pokaz sprzętu i wyposażenia Policji, prezentacja historycznego sprzętu wojskowego, promowanie bezpiecznego zachowania na drodze, pokaz sprzętu i wyposażenia Straży Granicznej,
11.30-12.00 – pokaz działania jednostki specjalnej Straży Granicznej
12.00-12.30 – koncert patriotycznych pieśni w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Drogoszach,
12.30-13.30 – udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym symulacja wypadku komunikacyjnego z udziałem pojazdu mechanicznego
13.30- 15.00 – prezentacja pojazdów
15.00- zakończenie


KĘTY

Plan uroczystych obchodów rozpoczyna o godz. 8:00 złożenie kwiatów w kęckich miejscach pamięci – na grobie nieznanego żołnierza (Rynek), pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego i legionistów w Kętach (Rynek) oraz pod tablicą poświęconą pamięci ofiar obu wojen światowych (parafia pod wezwaniem św. Małgorzaty i Katarzyny). W tych podniosłych chwilach przedstawicielom gminnych władz towarzyszyć będą szkolne delegacje oraz Poczty Sztandarowe. Następnie zgromadzeni udadzą się na os. 700-lecia, by uczestniczyć w uroczystej Mszy św., która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny o 9:00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po oficjalnej części obchodów Święta Niepodległości w Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach zorganizowane zostanie okolicznościowe spotkanie połączone z bezpłatnym zwiedzaniem stałych ekspozycji muzealnych (13:00-17:00). Wstęp wolny. W ramach spotkania odbędzie się prelekcja dra Andrzeja Małysy „Wojna, która przywróciła nam wolność” (14:30), prezentacja multimedialna z przytoczeniem fragmentów najciekawszych relacji legionistów z pobytu w Kętach i okolicy (15:00) oraz promocja folderu „Tu narodziło się wojsko polskie. Pobyt I Brygady Legionów w Kętach i okolicy w 1915 r.” (16:00), której towarzyszyć będzie prezentacja wystawy zdjęć młodzieży z Kółka Regionalnego w Witkowicach poświęconej miejscom z Kęt związanych z pobytem I Brygady.


KIELCE

Uroczystość rozpocznie 11 listopada o godzinie 11.00 msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Kielcach. O godzinie 12.15 uczestnicy obchodów przejdą na Plac Wolności trasą: ul. Duża, ul. Sienkiewicza, ul. Wesoła, ul. Mickiewicza. Na Placu Wolności o godzinie 12.50 odbędzie się oficjalna część uroczystości. W programie obchodów są m.in. zmiana wart przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, wręczenie odznaczeń państwowych, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i rekonstrukcja historyczna z cyklu Gloria Victis - Godni Pamięci "Niepodległościowym szlakiem - od Oleandrów do Orląt Lwowskich".


KOŚCIAN

8 listopada 2015 r. (niedziela)

godz. 18.00 - Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości - Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu pod dyrekcją mjra Pawła Joksa wraz z solistami, sala Kościańskiego Ośrodka Kultury, ul. Mickiewicza 11, wstęp wolny.

11 listopada 2015 r. (środa) Święto Niepodległości

godz. 10.30 - Msza Święta w Intencji Ojczyzny w Kościele farnym pw. NMP Wniebowziętej,

godz. 11.30 – Uroczystości patriotyczne z udziałem Kompanii Honorowej 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”, Niepodległościowy Apel Pamięci z salwą honorową, złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci narodowej, oprawa muzyczna Orkiestra Dęta „Ton”, Rynek.

godz. 10.00-15.00 – Uroczystościom towarzyszyć będzie prezentacja na kościańskim Rynku sprzętu wojskowego: czołg Leopard 2a4, armata ZUR23-2, PZR-Grom, a także wystawa prac Henryka Zięby pt. „Orły polskie 1222-1993. Rzeźby w drewnie” w muzeum regionalnym w ratuszu, oraz wydawanie grochówki z kuchni polowej.


KRAKÓW

W Święto Niepodległości ulicami Krakowa już po raz trzeci przejdzie Marsz Wolnej Polski, organizowany przez narodowych radykałów z ugrupowania Trzecia Droga przy udziale stowarzyszenia Małopolscy Patrioci. Pochód, który odbędzie się pod hasłem „Wolność, godność, niepodległość” wyruszy o godzinie 17:00 z Placu Wolnica. Wszystkie szczegóły znajdziecie na wydarzeniu FB: https://www.facebook.com/events/1489544144695539/.

 

***

11 listopada

10:00 Msza Święta w Katedrze na Wawelu
11:30 Pochód patriotyczny Drogą Królewską z Wawelu na pl. Matejki
12:00 Uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki

 

Imprezy towarzyszące


10:30 - 14:30 "Tramwaj Patriotyczny" - trasa wokół Plant Krakowskich
17:00 "Radosna Niepodległości" - 58. Lekcja Śpiewania przygotowana przez Loch Camelot we współpracy z Biblioteką Polskiej Piosenki, Rynek Główny

Wśród wydarzeń odbywających się 11 listopada zasługujących na szczególną uwagę znajduje się uroczystość przy Kamieniu Węgielnym Pomnika Armii Krajowej na Bulwarze Czerwieńskim. Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość, po oficjalnych obchodach na Placu Jana Matejki, będzie polegać na uzupełnieniu niszy Kamienia Węgielnego kolejnymi ziemiami z pól bitewnych Armii Krajowej. W programie wydarzenia znalazły się także: objęcie warty przy Kamieniu Węgielnym przez Posterunek Honorowy WP, odegranie hymnu narodowego i hymnu Armii Krajowej oraz wystąpienia okolicznościowe.


KROSNO

Głównym punktem programu uroczystości będzie uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej "Fara" koncelebrowana o godz. 16.00 przez księży z krośnieńskich parafii. Tradycyjnie, po mszy przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

Z okazji święta narodowego, w naszym mieście, przez cały dzień odbywać się będą także towarzyszące imprezy sportowe: Turniej tenisa stołowego, Bieg Niepodległości, Zawody Nordic Walking i artystyczne: Wieczór pieśni i melodii patriotycznych oraz Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej (13.11)


KROSNO ODRZAŃSKIE

Obchody odbędą się 11 listopada 2015 r. Rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny o godzinie 10.00 w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim. Druga część uroczystości będzie miała miejsce pod Pomnikiem Powrotu Środkowego Nadodrza do Macierzy na Placu św. Jadwigi Śląskiej. Na koniec organizatorzy przewidują złożenie wiązanek kwiatów ku czci poległych w walce o Niepodległość.


LĘBORK

7 listopada 2015 (sobota)
11.00 – Indywidualne Biegi Przełajowe z okazji Święta Niepodległości – start i meta w lasku przy Stadionie Miejskim w Lęborku

10 listopada 2015 (wtorek)
13.00 – Wykład historyczny prof. Andrzeja Januszajtisa z okazji Dnia Niepodległości – sala
audiowizualna ZSI-M; prezentacja
słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów SGJ
19.00 – Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary Katastrofy Smoleńskiej przy
Sanktuarium św. Jakuba Ap.
19.20 – Uroczystość pod tablicą Polskiej Rady Ludowej – ul. Targowa 48
11 listopada 2015 (środa)

10.00 – msza święta w Sanktuarium św. Jakuba Ap.
11.00 – przemarsz pod Obelisk Niepodległości przy Rondzie Solidarności
11.20 – uroczystość przed Obeliskiem Niepodległości
„Gaude Mater Polonia” – Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”
Hymn państwowy – Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”
Montaż słowno-muzyczny Szkoła Podstawowa nr 5 w Lęborku
wystąpienie Burmistrza Miasta
Apel Pamięci, salwa honorowa – 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany
złożenie kwiatów
zakończenie uroczystości – wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”
11.45 – Parada rekonstruktorów ul. I Armii Wojska Polskiego
Piknik i pokaz sprzętu wojskowego (po paradzie) – Lębork Nowy Świat (ul.Pionierów)
12.00 – Pokaz jeździecki, przejażdżki w siodle, zabawy animacyjne, w tym malowanie
twarzy, konkursy z nagrodami – park im. M. Michalskiego (Stajnia Pałac Runowo, Pałac pod Bocianim Gniazdem, Biuro Wolontariatu MOPS)
13.00 – Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – LCK Fregata


LUBAŃ

10 listopada:

godz. 9.20 - happening patriotyczny pod Ratuszem zorganizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 pn.: "Powitanie Piłsudskiego"
godz.11.00 - uroczysta akademia w Miejskim Domu Kultury. W programie przewidziano m.in.: wystąpienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń, wyróżnień oraz aktów mianowania na kolejne stopnie służbowe funkcjonariuszom Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, uroczyste ślubowanie uczniów I klasy o profilu proobronnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, wręczenie wyróżnień Burmistrza Miasta Lubań przedsiębiorcom najdłużej prowadzącym działalność na terenie miasta, część artystyczna.
godz. 17.00 - Koncert Pieśni Patriotycznej w Gimnazjum Miejskim nr 1 w Lubaniu
godz. 17.00 - happening patriotyczny pod Wieżą Bracką zorganizowany przez Gimnazjum Miejskie nr 3 pn.: "To Twój Dzień Niepodległości, przeżyj go z nami!"

11 listopada:

godz. 11.00 - uroczyste posadzenie pamiątkowego drzewa - daru organizacji pozarządowych dla Lubania
godz. 11.45 - zbiórka przy kurhanie Józefa Piłsudskiego - złożenie kwiatów
godz. 12.00 - Msza Święta w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lubaniu w intencji Ojczyzny z udziałem orkiestry.

Po mszy św. - montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum Miejskiego nr 2.


LUBIN

10 listopada, godz. 18.00
Raszówka – świetlica wiejska
Koncert Pieśni Patriotycznej – zespół Leśne Echo

11 listopada, 10.30
Siedlce – kościół i świetlica wiejska
uroczysta msza w kościele pw. Świętego Michała Archanioła
część oficjalna przy mogile żołnierzy
koncerty w świetlicy wiejskiej:
- Swojska Nuta – program Orląt Lwowskich
- Siedlecka Nuta – koncert Pieśni Patriotycznej

11 listopada, 16.00
Zimna Woda – świetlica wiejska
Wieczór Pieśni Patriotycznej – zespół Zachęta

11 listopada, 15.00
Osiek – świetlica wiejska
Koncert Pieśni Patriotycznej powiązany z obchodami Dnia Seniora. Wystąpią mieszkańcy Osieka

11 listopada, 16.00
Miłoradzice – świetlica wiejska
Koncert Pieśni Patriotycznej – zespół Koniczynki
spotkanie Kresowian

15 listopada, 17.00
Raszowa Mała – świetlica wiejska
Wieczór Patriotyczny – zespół Leśne Echo.


ŁAŃCUT

Rozpoczęcie uroczystości odbędzie się 11 listopada (środa) 2015 r. o godz. 9:00 na Placu Sobieskiego.


ŁOMŻA

11 listopada 2015 roku
godz. 9.00 – składanie kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej
- zapalenie zniczy na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich (Cmentarz przy ul. M. Kopernika)
godz. 9.45 - zbiórka Pocztów Sztandarowych przed Łomżyńską Katedrą
godz. 10.00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Janusza Stepnowskiego w Katedrze Łomżyńskiej
- po Mszy św. przemarsz ul. Sadową – Polową – Sienkiewicza przed tablicę ku czci Leona Kaliwody
- uroczysta odprawa pocztów sztandarowych
godz. 16.00 - „Ojczyzno ma” – wspólne śpiewanie z Zespołem „Senior Vita” (Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1)
godz. 18.00 - Panny Wyklęte – „Wygnane” – podczas koncertu wręczenie aktów honorowego obywatelstwa Mieczysławowi Bruszewskiemu i Jerzemu Smurzyńskiemu
(wstęp za okazaniem wejściówki - sala Filharmonii Kameralnej, ul. Nowa 2)

Wydarzenia towarzyszące:

8 listopada
godz. 18.00 - „Przyjaciele Pani Hani” – koncert z udziałem Ewy Kuklińskiej i Zbigniewa Korpolewskiego (Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, ul. Sadowa 12a)

9 listopada
godz. 12.00 - „My z Łomży. Sto lat Hanki Bielickiej”. Urodzinowe spotkanie przy ławeczce Hanki Bielickiej. Wspólne odśpiewanie piosenki „My z Łomży”
godz. 16.30 - Ślubowanie uczniów Publicznego Gimnazjum nr 6 im. T. Kościuszki (ul. Bernatowicza 4)

10 listopada
godz. 12.00 - uroczyste otwarcie Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej „Domek Pastora” (ul. Krzywe Koło 1)
godz. 13.30 - „Nie zginęła. Żyje i zginąć nie może” - uroczystość patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego (Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży, ul. Przykoszarowa 22)
godz. 18.00 - Koncert Galowy Łomżyńskiej Orkiestry Dętej (II Liceum Ogólnokształcące, Pl. Kościuszki 3)

11 listopada
godz. 12.00 - złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci Romana Dmowskiego w Drozdowie
godz. 12.30 - uroczystość wręczenia nagród Starosty Łomżyńskiego za promocję powiatu (Muzeum Przyrody w Drozdowie)
- koncert muzyki polskiej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży
godz. 18.00 - Wieczór Pieśni Patriotycznej (Muzeum Przyrody w Drozdowie)

13 listopada
godz. 13.00 - IX Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my” (III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK, ul. Senatorska 13)


MIĘDZYZDROJE

10.30 - zbiórka uczestników przy Placu Stefana kardynała Wyszyńskiego, Warta Honorowa przy Pomniku Marynarza,
10.45 - ustawienie kolumny – poczty sztandarowe i delegacje,
11.00 - słowo wstępne, wprowadzenie do uroczystych obchodów,
11.15 - przejście delegacji do Pomnika Marynarza i złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów, Apel Niepodległości, salwa honorowa,
11.40 - przemarsz kolumny do kościoła parafialnego pw. św. Piotra Apostoła,
12.00 - spotkanie przy kamieniu pamięci „Duchowym Budowniczym Międzyzdrojów”,
12.10 - msza święta w intencji Ojczyzny.

W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie:

11.00 - msza święta w intencji Ojczyzny,

16.00 - Uroczysta Akademia w Międzynarodowym Domu Kultury:
- powitanie Mieszkańców Gminy Międzyzdroje i Zaproszonych Gości,
- część artystyczna w wykonaniu międzyzdrojskich artystów,
- 97. rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego, wystąpienie prof. Kazimierza Kozłowskiego na temat „Zasługi II Rzeczypospolitej Polskiej dla Pomorza Zachodniego”.
- prezentacja przez prof. Kazimierza Kozłowskiego monografii „Słoneczne Międzyzdroje – historia i przyroda”.
- pieśni Mieczysława Fogga w wykonaniu zespołu „Tango Fogg”


MŁAWA

11 listopada (środa)

godz. 10.00 – Msza Św. w kościele Świętej Trójcy

po Mszy Św. – uroczystość zakopania „Mławskiej Skrzyni Czasu” – północno-zachodni narożnik Starego Rynku

– przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
– wystąpienie okolicznościowe
– odsłonięcie tablicy na kamieniu pod „Dębem Niepodległości”
– złożenie kwiatów

Wojskową oprawę uroczystości zapewniają rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79. pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy.

godz. 13.00 – Bieg Niepodległości – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji


MYSŁOWICE

Uroczystości w środę 11 listopada rozpocznie msza św. za Ojczyznę w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9.30. Po mszy przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, partii politycznych i stowarzyszeń złożą kwiaty w miejscach pamięci narodowej. Rozpoczynając od rynku, przejdą ul. Grunwaldzką do urzędu miasta, a następnie ul. Powstańców na Promenadę.


NOWA SÓL

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godz. 11.30 mszą świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła. O godzinie 13.00 przed pomnikiem Bohaterom Walk o Polskę odbędą się główne uroczystości wraz z poświęceniem pomnika. W ceremonii święta weźmie udział również Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 34 Brygady w Żaganiu.


NOWY TARG

10 listopada

13.00 Złożenie wiązanek na grobach Poległych w obronie Ojczyzny /Cmentarz Komunalny/
17.00 Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta Nowy Targ Pana Janusza Tarnowskiego, wręczenie medali dla zasłużonych /sala widowiskowa MOK/
Koncert uczniów PSM I i II stopnia w Nowym Targu pod dyr. Pani Marty Łapczyńskiej /sala widowiskowa MOK/
Wstęp wolny

11 listopada

10.30 Msza Św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie” pod dyr. Pana Piotra Augustyna /Kościół NSPJ/
Przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych na Rynek pod Ratusz Miejski
Wystąpienie Burmistrza Miasta Pana Grzegorza Watychy
Złożenie wiązanek
Pieśni niepodległościowe w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyr. Pana Marcina Musiaka

11 listopada
10.00-16.00 Akcja „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”. Odbywać się będzie na strzelnicy sportowej LOK im. Franciszka Dworskiego ul. Sybiraków 45, Nowy Targ.
Wstęp:10zł


NYSA

10 listopada 2015 r. – Nyski Dom Kultury

godz. 17.30 – Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Nysie oraz koncert z okazji nadania imienia Czesława Orlopa Zespołowi Pieśni i Tańca „Nysa” w 45-lecie pracy zespołu

11 listopada 2015r.

godz. 9.30 - uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem pocztów sztandarowych.

ok. godz.10.45 (po Mszy Świętej) - uroczystości pod pomnikiem "PATRIOTOM POLSKIM " – Plac Kopernika

Hymn państwowy.
- Wystąpienie Burmistrza Nysy
- Salwa honorowa w wykonaniu Oddziału Legii Polsko - Włoskiej w Nysie.
- Złożenie wieńców, kwiatów.
- Rota w wykonaniu nyskiej orkiestry dętej.
- Wyprowadzenie pocztów sztandarowych.

godz.12 - spotkanie okolicznościowe połączone z prelekcją Andrzeja Koziara (OBEP IPN Delegatura w Opolu) „Trudne drogi do Niepodległej Ojczyzny” oraz projekcją filmu dokumentalnego „Józef Piłsudski” – Bastion św. Jadwigi, Piastowska 19

godz. 16.00 – Nyski Dom Kultury

"CHŁOPCY MALOWANI" - koncert w Nyskim Domu Kultury

- impresja jazzowa studentów Instytutu Jazzu PWSZ
- koncert laureatów XVI Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej
- lekcja śpiewu - karaoke na patriotyczną nutę

Towarzyszące imprezy kulturalne

1 - 30 listopada 2015 r.

Wystawa „Listopad 1918 – legenda i rzeczywistość” – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie, czytelnia naukowa


OLSZTYN

Od piątku (6 listopada, wernisaż o 17:00) do 18 listopada w planetarium przy al. Piłsudskiego 38 wystawa dokumentalnych zdjęć z Polski i całego świata BZ WBK Press Foto 2015.

10 listopada (wtorek)
11:00 w Akademii Trzeciego Wieku wykład „Patriotyzm w działaniu i w pieśni”, Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Tego dnia także obchody Narodowego Święta Niepodległości olsztyńskich szkołach, m.in. w Szkole Podstawowej nr 29 oraz w Gimnazjum nr 15

11 listopada (środa)
Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem Wojewody i Prezydenta.

11:00 – msza w intencji Ojczyzny – bazylika konkatedralna św. Jakuba
12:00 – przemarsz kolumny złożonej z kompanii honorowych służb mundurowych, Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów organizacji kombatanckich i społeczeństwa na Plac Solidarności
12:30 – uroczystości na Placu Solidarności pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny:
– wystąpienia okolicznościowe
– odczytanie Apelu Pamięci z okazji Święta Niepodległości
– salwa honorowa
– złożenie kwiatów
13:30 – defilada kompanii honorowych
13:45 – złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Marszałkowskim
14:00 – uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim
– koncert Orkiestry Wojskowej z Giżycka
– wręczenie odznaczeń państwowych

11:00-13:30 – na pl. Solidarności pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, straży granicznej, straży pożarnej, służby celnej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Militariów Sztandar z Ziołowej Doliny, grochówka.

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w os. Jaroty

10.00 – msza w intencji Ojczyzny – kościół Bł. Franciszki Siedliskiej przy ul. Wilczyńskiego
16.00 – główne uroczystości obchodów Święta Niepodległości – Szkoła Podstawowa nr 34 przy ul. Herdera 3
16.15 – III Festiwal Pieśni Patriotycznej Olsztyn-Jaroty 2015:
– przegląd zespołów i solistów
– konkurs dla publiczności z nagrodami
– występ Gwiazdy Wieczoru
– ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Inne olsztyńskie wydarzenia 11 listopada:
16:00 Olsztyn Tańczy, hala Urania, al. Piłsudskiego 44
W programie m.in. występ grupy Sztewite Cats, pokazy taneczne dzieci i młodzieży oraz Rodzinny Maraton Taneczny. Wstęp jest darmowy.

17:00 Projekcja filmu dokumentalnego „Nie zapomnij mnie”, sala kameralna pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena.

20:00 koncert w Pubie Sowa: Grzegorz „Ornette” Stępień

12 listopada (czwartek)
18:00 koncert olsztyńskiego Chóru Bel Canto &b

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną