Prokuratura uznała Marsz Niepodległości za pokrzywdzonego

0
0
0
/

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, w warszawskim lokalu Fundacji Inicjatyw Polskich, działacze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, a zarazem liderzy Ruchu Narodowego, poinformowali że Stowarzyszenie uzyskało statusu pokrzywdzonego w toczącym się śledztwie prokuratorskim w sprawie nadużyć policji podczas Marsz Niepodległości w ubiegłym roku.

 

W nowym lokalu narodowców mieszczącym się naprzeciw pomnika Kilińskiego, z dziennikarzami spotkali się: prezes stowarzyszenia Witold Tumanowicz, członek zarządu stowarzyszenia Krzysztof Bosak, i szef zespołu prawnego mecenas Łukasz Moczydłowski.


Otrzymanie statusu pokrzywdzonego pozwala stowarzyszeniu na uczestnictwo w czynnościach procesowych, składanie wniosków dowodowych, przeglądanie akt, czy składanie zażalenia w przypadku gdy prokuratura umorzy śledztwo.


Na konferencji prezes stowarzyszenia poinformował te, że stowarzyszenie zwróciło się do Ministra Sportu o udostępnieni bezpłatnie Stadionu Narodowego na koncert po tegorocznym Marszu. Inicjatywa stowarzyszenia jest wynikiem tego, że Ministerstwo Sportu na organizacji koncertu piosenkarki Madonny straciło 5.800.000 złotych.


Postępowanie w sprawie wydarzeń jakie miały miejsce podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości, warszawska prokuratura wszczęła po zawiadomieniu stowarzyszenia ze stycznia 2013 roku. Stowarzyszenie w swoim zawiadomieniu poinformowało prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy policji – przekroczeniu uprawnień, niedopełnieniu obowiązków, działania na szkodę publiczną i prywatną, rozproszenia przemocą legalnego zgromadzenia.


Stowarzyszenie zarzuciło też policji: strzelanie z strzelb gładkolufowych i potraktowanie gazem łzawiącym osób nie biorących udziału w incydentach, udział zamaskowanych policjantów w cywilu wśród osób biorących udział w incydentach. Policja strzelać miała na wysokości głów demonstrantów. Atak policji na osoby nie biorące udziału w incydencie spowodował ucieczkę ostrzeliwanych osób i tratowanie osób za nimi stojących.


Zdaniem stowarzyszenia policja przez godzinę blokowała legalny przemarsz, nie udzieliła pomocy medycznej osobom poszkodowanym i utrudniała udzielenie takiej pomocy.


O działaniach policji wobec Marszu Niepodległości krytycznie wypowiadał się generał Roman Polko, komisarz Dariusz Loranty, a także Bogusław Święczkowski - były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego


Stowarzyszenie Marsz Niepodległości w swoim doniesieniu do prokuratury wymieniło szereg przepisów prawa, z konstytucji, ustaw, aktów prawa międzynarodowego, jakie zostały złamane przez policje. Przytoczono orzeczenia Sadu Najwyższego potwierdzające opinie stowarzyszenia.


Owocem sukcesu jakim był Marsz Niepodległości jest Kongres Ruchu Narodowego, który ma się odbyć 8 czerwca w Warszawie. Organizatorzy Kongresu apelują o wsparcie finansowe zbliżającej się imprezy, która może stać się punktem zwrotnym w historii politycznej Polski.


tekst i fot. Jan Bodakowski

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną