Z kraju

Prezydent odznaczył zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu

polonia_restitutaW związku z Narodowym Świętem Niepodległości Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominację generalską oraz odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczone zostały m.in. piosenkarka Halina Frąckowiak i aktorka Małgorzata Kożuchowska.

Otrzymały one wspomniane odznaczenie, wraz ze scenarzystą Pawłem Woldanem, za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej.

– 11 listopada, 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, o której kiedy myślimy, to myślimy na bardzo wielu płaszczyznach, choćby na tych podstawowych: myślimy o niej na płaszczyźnie historycznej – 123. lat, kiedy Polska nie była państwem nie tylko wolnym, w ogóle jej nie było, bo została rozszarpana przez sąsiadów, Polacy byli zepchnięci do drugiej kategorii, byli zmuszani do posługiwania się obcymi językami, byli ograniczani w możliwościach swojego działania – mówił prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

Jak dodał, „Polacy byli torturowani, mordowani, wywożeni, a jednak cały czas dążyli do wolnej Polski”, kolejne pokolenia Polaków walczyły w powstaniach. Ojcami niepodległości – mówił prezydent – byli: Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty, ale przede wszystkim Józef Piłsudski.

– Przez 123 lata zginęło tysiące naszych rodaków, często (była to) walka beznadziejna, która często kończyła się tragicznie dla rodzin, konfiskatami majątków, tak jak to było, choćby po powstaniu styczniowym, ale walka, której Polacy nigdy nie przerywali – podkreślił Andrzej Duda.

Jak dodał, Polacy – jako naród – „trwali nieustannie”. – Polacy, to naród, który się nigdy nie poddał – powiedział prezydent.

Prezydent wskazywał, że przez 123 lata walki o polską niepodległość zginęło tysiące „naszych rodaków”. Polacy nigdy nie przerywali walki – podkreślał Duda – ale także polski naród, choć były w nim różne poglądy i przekonania, nigdy się nie poddał i ciągle pracował na rzecz odzyskania niepodległości.

Jak mówił właśnie praca polskich artystów, profesorów, lekarzy, ludzi, którzy prowadzili „po prostu zwykłą działalność społeczną” budowała polski naród, co prowadziło do niepodległości. – Nie byłoby jej bez ich działalności – podkreślił.

– Dziś ktoś powie, że Polska znów jest niepodległa. Dziś Polska znów sama stanowi o sobie, Polska znów jest państwem suwerennym. Tak, ale jak wiemy wszyscy doskonale, niepodległość nie jest dana raz i na zawsze. O niepodległość trzeba w jakimś sensie walczyć każdego dnia. Niepodległość należy budować każdego dnia – zaznaczył prezydent Duda.
Postanowieniem z dnia 2 września 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej mianował na stopień generała brygady (pośmiertnie) pułkownika Ryszarda Kuklińskiego . Akt nadania stopnia generalskiego odebrał Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: za wybitne zasługi dla nauki polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju medycyny – Marek Krawczyk, wybitny specjalista w dziedzinie transplantologii; za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce – Wiesław Krementowski, działacz opozycji demokratycznej na Wybrzeżu, od drugiej połowy lat 60; Zenon Złakowski

działacz opozycji demokratycznej, pisarz i dziennikarz; za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej – Anita Włodarczyk, lekkoatletka, złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. oraz jej trener, lekkoatleta Krzysztof Kaliszewski. Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski odznaczenie to odebrała za działalność na rzecz Polonii na świecie, za osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej Aleksandra Ślusarek, Prezes Związku Repatriantów Rzeczypospolitej Polskiej; za wybitne zasługi w propagowaniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej – ksiądz Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry Warszawskiej, wieloletni duszpasterz akademicki; za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – Mieczysław Jastrzębski, żołnierz wojny obronnej 1939 r.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali również: Mieczysław Góra, który jako prokurator prowadził śledztwa w sprawie zbrodni niemieckich i komunistycznych w Polsce; Piotr Bąk, starosta Powiatu Tatrzańskiego i Wojciech Lubawski, prezydent Kielc – za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej; ksiądz biskup Jan Cieślar, biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu ekumenicznego; biznesmen Roman Kluska – za wkład w promocję i rozwój polskiej przedsiębiorczości; oraz Olga Malinkiewicz – naukowiec, fizyk i wynalazczyni nowej metody wytwarzania ogniw słonecznych.

Źródło: Prezydent. pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra