Z kraju

Obserwacje Komitetu Praw Człowieka ONZ wykorzystane do promocji aborcji i wywierania na Polsce nieuprawnionych nacisków

prawy.pl_images_nowe_stories_aborcja_abortion3Międzynarodowa organizacja pozarządowa Center for Reproductive Rights, której misją jest legalizacja aborcji na życzenie na całym świecie, wykorzystuje wydane przez Komitet Praw Człowieka ONZ Obserwacje końcowe do siódmego raportu w zakresie ochrony praw człowieka na terytorium RP do promowania swoich celów. Wywiera ona na Polskę presję w kierunku zwiększenia dostępu do aborcji.

W opublikowanych w dniu 4 listopada br. Obserwacjach, Komitet Praw Człowieka ONZ wyraził zaniepokojenie przeprowadzaniem rzekomo licznych nielegalnych aborcji i zmuszaniem kobiet do tzw. turystyki aborcyjnej. Sceptycznie ustosunkowano się również względem możliwości zgłoszenia sprzeciwu sumienia. Zalecenia wyrażone w Obserwacjach postulują przyjęcie jednolitych standardów dostępu do aborcji, w tym w sytuacji odmowy lekarza powołującego się na klauzulę sumienia. Ponadto Komitet domaga się promowania ideologii „praw reprodukcyjnych i seksualnych” oraz zapewnienia efektywnego dostępu do antykoncepcji.

Podkreślić należy, że treść dokumentu nie ma pokrycia w obowiązującym prawie międzynarodowym. Państwa nie wyraziły bowiem nigdy zgody na używanie terminu „prawa reprodukcyjne i seksualne” i nie występuje on również w żadnym wiążącym traktacie międzynarodowym. Zgodnie z postanowieniami konferencji w Kairze w 1994 r. akceptowalne jest używanie zwrotu „zdrowie reprodukcyjne i seksualne”, który nie obejmuje jednak tzw. prawa do aborcji. Nie uznaje się również aborcji za metodę antykoncepcji, zaś państwa zobowiązane są jej zapobiegać.

Ponadto błędem obarczona jest teza o zagrożeniu zdrowia i życia kobiet z powodu braku dostępu do legalnej aborcji. Badania statystyczne wskazują bowiem, że w krajach, w których zdelegalizowano aborcję, śmiertelność okołoporodowa matek spadła. Stało się tak również w Polsce, gdy w 1993 roku radykalnie ograniczono dostępność do aborcji i obecnie plasuje się ona poniżej średniej europejskiej.

Niestety, choć nieuzasadnione, niezgodne z prawem międzynarodowym oraz kontrfaktyczne, Obserwacje Komitetu Praw Człowieka ONZ stały się doskonałym pretekstem dla lewicowych organizacji dążących do powszechnego wprowadzenia tzw. aborcji na życzenie.

Instytut Ordo Iuris

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

 1. klioes vel pislamista

  8 grudnia 2016 at 09:12

  Postęp na piątkę!
  (dedyduję Regunowi z Forum Korwina)

  Parlament Malty pierwszy w Europie
  Prawa homosiów mocno okopie.
  W okopy (wcale nie Świętej Trójcy!)
  Wpadną lekarze homo-zabójcy:
  Kto by chciał leczyć i nawoływał,
  Homoś homosiem by już nie bywał,
  Piątkę tysięcy US-dollarów
  Musi zapłacić. Koniec koszmarów!
  Postęp zapewnia już homosiowi,
  Że pojebani wszyscy są …zdrowi!

  Podobnie piątka też w Stanach stanów
  Grozi: medyku Ty się zastanów!
  Jeśli spróbujesz homosia leczyć,
  Będziesz się musiał doubezpieczyć!…
  Jest zakaz. Drogo Cię będzie kosztować,
  Jeśli terapii zechcesz spróbować!
  Tak oto państwo między lekarza
  Oraz pacjenta weszło… To zdarza
  Się, kiedy postęp czyni początek!
  Na przybijanie czas dalszych „piątek”:

  Pięć lat więzienia dla konowała,
  Malta też słusznie pouchwalała.
  A jednak, aby postęp w postępie
  Nie osłabł, trzeba też w szybkim tempie
  Do pięciu zliczyć: Chronić homosi
  Jest słuszne, ale samo się prosi,
  By uratować też od leczenia,
  Tych, co rżną dzieci, zaspokojenia
  Szukają w sobie, albo w trupiarni…
  Lub w stajni!… Zczezną lekarze marni!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra