Historia

Mjr Gerhard Szczurek ps. „Ryś” – oficer Konspiracyjnego Wojska Polskiego

historia_gerhardszczurekBrał udział w kampanii wrześniowej, podczas okupacji walczył w szeregach AK na Kielecczyźnie. W 1945 r. był współorganizatorem i dowódcą Okręgu Śląskiego antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego. 28 grudnia 1946 r. został zamordowany w ubeckim więzieniu w Katowicach.

Gerhard Szczurek urodził się 1 marca 1912 r. w miejscowości Godula pod Katowicami, dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej. Walczył w kampanii wrześniowej, w trakcie której trafił do niemieckiej niewoli. Zbiegł w listopadzie 1939 r. i po przedostaniu się na Kielecczyznę rozpoczął działalność konspiracyjną.

W 1942 r. znalazł się w szeregach Armii Krajowej. Dowodził plutonem, a po awansowaniu do stopnia kapitana został dowódcą kompanii, a potem batalionu. Z początkiem 1945 r. po raz kolejny znalazł się w niemieckiej niewoli. Wywieziono go do Wałbrzycha, gdzie zastał go koniec wojny.

Pod koniec maja 1945 r. powrócił w rodzinne strony. Jesienią tego roku nawiązał kontakt z kpt. Stanisławem Sojczyńskim ps. „Warszyc” – dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego, po czym przystąpił do organizowania struktur KWP na terenie województwa śląsko-dąbrowskiego.

Organizacja nosząca na tych terenach kryptonim „Klimczok” opierała się na przede wszystkim na byłych żołnierzach Armii Krajowej. W szczytowym okresie liczyła około 500 osób. Jako dowódca Okręgu Śląskiego KWP mjr Szczurek podlegał bezpośrednio „Warszycowi”. Sprawował nadzór nad sprawami organizacyjnymi, finansowymi i szkoleniowymi.

Na początku czerwca 1946 r. został zatrzymany na skutek zdrady dokonanej przez informatora UB, zainstalowanego w szeregach organizacji i trafił do aresztu WUBP w Katowicach. Tam zaproponowano mu dekonspirację i zdanie broni całego Okręgu Śląskiego KWP, w zamian obiecując zaprzestanie represji wobec członków siatki oraz ich rodzin.

„Ryś” przystał na tę propozycję i do lipca 1946 r. nastąpiło rozbicie całej struktury konspiracyjnej. Wbrew wcześniejszym ustaleniom z bezpieką, 21 członków organizacji aresztowano i postawiono przed sądem.

Podczas trwającego trzy dni pokazowego procesu w katowickim kinie „Zorza”, który miał miejsce w październiku 1946 r., mjr Szczurek został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 grudnia 1946 r. w katowickim więzieniu. Pochowano go na cmentarzu w Panewnikach.

Źródła: Gała A.W., Konspiracyjne Wojsko Polskie 1945-1954 (z dziejów niepodległościowego podziemia zbrojnego w centralnej Polsce), Częstochowa 1996
Kurpierz T., Pawłowski Z., Szczurek Gerhard, Encyklopedia Białych Plam T. XX
Woźniczka Z., Podziemie po 1945 roku na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Zarys problemu, Katowice 1992

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Lloyd Fraccola

  19 lutego 2017 at 18:21

  plymouth painting

 2. Cyndi Rosasco

  20 lutego 2017 at 23:46

  child porn

 3. Warner Ditzler

  21 lutego 2017 at 16:06

  borsa alviero martini

 4. Ted Niquette

  21 lutego 2017 at 16:14

  Legal highs

 5. Nathaniel Heyliger

  23 lutego 2017 at 21:50

  permaculture class

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra