Historia

Mjr Gerhard Szczurek ps. „Ryś” – oficer Konspiracyjnego Wojska Polskiego

historia_gerhardszczurekBrał udział w kampanii wrześniowej, podczas okupacji walczył w szeregach AK na Kielecczyźnie. W 1945 r. był współorganizatorem i dowódcą Okręgu Śląskiego antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego. 28 grudnia 1946 r. został zamordowany w ubeckim więzieniu w Katowicach.

Gerhard Szczurek urodził się 1 marca 1912 r. w miejscowości Godula pod Katowicami, dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej. Walczył w kampanii wrześniowej, w trakcie której trafił do niemieckiej niewoli. Zbiegł w listopadzie 1939 r. i po przedostaniu się na Kielecczyznę rozpoczął działalność konspiracyjną.

W 1942 r. znalazł się w szeregach Armii Krajowej. Dowodził plutonem, a po awansowaniu do stopnia kapitana został dowódcą kompanii, a potem batalionu. Z początkiem 1945 r. po raz kolejny znalazł się w niemieckiej niewoli. Wywieziono go do Wałbrzycha, gdzie zastał go koniec wojny.

Pod koniec maja 1945 r. powrócił w rodzinne strony. Jesienią tego roku nawiązał kontakt z kpt. Stanisławem Sojczyńskim ps. „Warszyc” – dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego, po czym przystąpił do organizowania struktur KWP na terenie województwa śląsko-dąbrowskiego.

Organizacja nosząca na tych terenach kryptonim „Klimczok” opierała się na przede wszystkim na byłych żołnierzach Armii Krajowej. W szczytowym okresie liczyła około 500 osób. Jako dowódca Okręgu Śląskiego KWP mjr Szczurek podlegał bezpośrednio „Warszycowi”. Sprawował nadzór nad sprawami organizacyjnymi, finansowymi i szkoleniowymi.

Na początku czerwca 1946 r. został zatrzymany na skutek zdrady dokonanej przez informatora UB, zainstalowanego w szeregach organizacji i trafił do aresztu WUBP w Katowicach. Tam zaproponowano mu dekonspirację i zdanie broni całego Okręgu Śląskiego KWP, w zamian obiecując zaprzestanie represji wobec członków siatki oraz ich rodzin.

„Ryś” przystał na tę propozycję i do lipca 1946 r. nastąpiło rozbicie całej struktury konspiracyjnej. Wbrew wcześniejszym ustaleniom z bezpieką, 21 członków organizacji aresztowano i postawiono przed sądem.

Podczas trwającego trzy dni pokazowego procesu w katowickim kinie „Zorza”, który miał miejsce w październiku 1946 r., mjr Szczurek został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 grudnia 1946 r. w katowickim więzieniu. Pochowano go na cmentarzu w Panewnikach.

Źródła: Gała A.W., Konspiracyjne Wojsko Polskie 1945-1954 (z dziejów niepodległościowego podziemia zbrojnego w centralnej Polsce), Częstochowa 1996
Kurpierz T., Pawłowski Z., Szczurek Gerhard, Encyklopedia Białych Plam T. XX
Woźniczka Z., Podziemie po 1945 roku na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Zarys problemu, Katowice 1992

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra