Z kraju

Wystarczył rok: Najbardziej skompromitowana opozycja wszech czasów

Obraz opozycji, który zaczyna jawić się w oczach niemałej części społeczeństwa po nieco ponad roku działalności to: „komedianci, zdrajcy, półgłówki, aferzyści i złodzieje”. „Opozycja totalna” zyskuje markę „totalnych baranów”. Zresztą wyraz przy słowie „totalny” w zależności od poszczególnych opinii można by wymieniać.

Wielu z nas miało dosyć topornego prezydenta Bronisława Komorowskiego – wpadek, samouwielbienia w dość głupawym poczuciu humoru, przekonania o własnej nieomylności i wielu innych rzeczy z nim związanych. Jego porażkę większość Polaków przyjęła z ulgą, bowiem nawet ci co na niego głosowali – głosowali przeciwko PiSowi, a nie za nim. Tak jak i wielu Polaków nie będąc zwolennikami Andrzeja Dudy nie chciała dopuszczenia Komorowskiego na fotel prezydencki. Może obawiała się, iż zadepcze jego tapicerkę, lub zamiast niej pojawi się parciana poduszka wypełniona słomą, co wyszłoby zapewne w audycie. Głowa państwa stanowiła dobry obraz jego rozkładu, chowanego pierwotnie za parawanem zdolnego, cukierkowego aktora Donalda Tuska. Pokażmy to w tle króciutkiej retrospekcji zdarzeń.

Tego ostatniego „przeniesiono” z Polski. Trudno dziś powiedzieć, czy spodziewając się kłopotów, bo Ewie Kopacz aparycji mimo starań brakowało. Można się zastanawiać, czy w obstawianiu fotela prezydenckiego Bronisławem Komorowskim, lub Ewą Kopacz grał rolę ich potencjalny stopień niezależności, albo też zależności. Wkrótce, już po wyborach parlamentarnych na jaw zaczęły wychodzić wydatki resortów, czy Kancelarii Prezydenta. Tyleż absurdalne, co często w monstrualnych wysokościach. Z początku opozycja krzyczała „oszczerstwo!”, w kuluarach też rozsyłano wieści: „My też mogliśmy analizować wasze wydatki, lub zrobić wam audyt”, „My też zrobimy wam audyt”. W społeczeństwie pojawił się obraz korzystania z bezkarności przez byłą już władzę. Pławiła się ona bowiem w różnych aferach, z których najsłynniejsze to podsłuchowa czy Amber Gold.

Jednakowoż byli rządzący, już w opozycji mieli nadzieję, iż sytuacja się odwróci, ponieważ jak by to ujął były minister Sienkiewicz zostawili „burdel”. Czynili larum ze zmian obsady stanowisk, tak jakby należały się im one dożywotnio. Podobnie były prezydent Komorowski sądził zapewne, iż jest przyspawany do stołka, na którym sympatycznie podsypiał. Symbol oporu uczynili z Trybunału Konstytucyjnego. Ten ostatni obsadzony i zdominowany przez kolegów musiał w ich mniemaniu pozostać również w tym samym składzie, by hamować wszelkie zmiany, które chciały wprowadzić nowe władze. Ludzie więcej słyszeli w telewizji o gwałcie na trybunale, niż faktycznie to rozumieli. Zresztą w telewizjach „zaprzyjaźnionych”. Bowiem zmiany w Telewizji Polskiej, do których każdy rząd ma prawo także komentowane były ze świętym oburzeniem, wręcz przeraźliwym piskiem.

Lud, zgodnie z ustaleniami jeszcze kontrolowanych mediów miał być podburzany, z każdego najmniejszego powodu, a często i bez niego. Nie musiał nawet rozumieć, ale miał myśleć, iż rozumie. Starano się wykreować nagonkę na podstawie starych doświadczeń, gdy czepiano się, iż Maria Kaczyńska niosła Lechowi Kaczyńskiemu kanapki w reklamówce. I wszystko to nie oznacza, że rząd PiS nie popełnia błędów, nie ma gigantycznych wpadek. Ma je rzecz jasna, czasami sprawia wielu środowiskom wielki zawód. To jednak rząd, a nie coś co ma go „teoretycznie” przypominać. A co dlań najważniejsze ma on wielkiego sojusznika. Stała się nim nieoczekiwanie sama opozycja.

Niedościgli mistrzowie „samozaorania”

Kiedy przed kilkudziesięcioma laty gen. Władysław Anders mawiał aliantom, że posiłki dla Polaków przyjdą z przeciwnej strony frontu, ci w pierwszym momencie nie wiedzieli o co chodzi. Generał miał na myśli Polaków siłą wcielonych do Wehrmachtu, a następnie wziętych do niewoli. W przypadku opozycji są to działania takie jakby niemal każdy z jej członków stanowił dla siebie V kolumnę i z jakichś powodów zrekrutował się do Platformy lub Nowoczesnej. Dziś słuchając i widząc co ci ludzie robią – wprost trudno jest uwierzyć, że mogli rządzić 8 lat. I czynili to nawet niektórzy posłowie Nowoczesnej, będąc na różne sposoby związani z władzami. Przykładem oczywiście jest sam Ryszard Petru, którego to partia – zanim jeszcze ktokolwiek się o niej dowiedział miała w sondażach poparcie 10% jako „partia Balcerowicza”. Już wtedy widać było pośpieszne działania podtrzymujące obecny układ oraz ubliżenie inteligencji społeczeństwa.

Opozycja totalna od strony politycznej utworzyła się głownie z Platformy Obywatelskiej i jej odświeżonego wcielenia Nowoczesnej. Motorem miała się stać jak wiadomo organizacja, w teorii społeczna – Komitet Obrony Demokracji, nawiązująca swoją nazwą do Komitetu Obrony Robotników. Stanowić by to mogło „majdanowy reset”, gdyby wszystko zawiodło. I zawiodło. Jak na parodię związana była ona nićmi, nie tylko wyraźnie z szeroko pojętym układem, ale i pośrednio, lub bezpośrednio z nomenklaturą komunistyczną. Częścią ruchu społecznego stała się także lewica, której nie udało się przekroczyć progu wyborczego 8%, ustanowionego dla koalicji. W swoim szaleństwie oparta była o te środowiska lewicowe, które żywią się głównie wolnością dostępu do opcji zabijania dzieci nienarodzonych, czy prawami homoseksualistów.

Jednak nie wszyscy z lewicy popierali coraz bardziej krzykliwe, a niekiedy komediowe w swojej sztuczności działania. Głupotę środowisk opozycyjnych punktują Magdalena Ogórek, z której wykorzystując do tego jej urodę zrobiono po prostu głupią blondynkę. Dość celnie i cynicznie potrafi też skwitować opozycyjną histerię Leszek Miller. Wszystko ze strony opozycji wydaje się sztucznym dramatyzowaniem i większość ludzi tego nie kupuje. Mamy sztucznie kładących się aktorów, którzy pozują do zdjęć jako zakatowani przez policję. Mamy dziennikarza Wyborczej (Hugo Bader), który niczym w komedii wymazał się czarną farbą, bo chciał być zaatakowany i pobity przez tłum na Marszu Niepodległości. I choć ktoś tam mu dokuczył, zaraz wielokrotnie więcej „faszystów” stawało w jego obronie. Mamy obsceniczne hasła tzw. „feministycznych” demonstracji, które z feminizmem, jak twierdzi wiele pań nie mają nic wspólnego.

Wypisywane były licznie na tablicach i wzbudzały zakłopotanie u kobiet i zażenowanie u mężczyzn. Dlaczego? Bo właśnie uderzały w godność kobiety. Wszystko to, choć grubymi nićmi szyte budziło rezonans w środowiskach słabiej zorientowanych w polityce. Zbierało żniwo wśród ludzi, którzy takie protesty traktowali jako symulację walki o coś, mimo braku choćby własnych problemów finansowych i mogli potraktować to jako kolejną rozrywkę. Rozrywkę fundowaną sobie zamiast skoku na bandżi, czy kolejnej wizyty w japońskiej restauracji dla zjedzenia sushi.

Niektórzy z tych ludzi sprawiali wrażenie jak gdyby zamiast grać w Sim Life, chcieli osiągnąć nawet i coś więcej z wyższych wartości w życiu. Jednak protesty z okularami 3D i popcornem w ręku, dla ludzi którzy poświęcą tylko tyle, by nie tracić wygody – nie wróżyły na dłuższą metę nic dobrego. Nawet okupacja sali sejmowej przebiegała pod znakiem parodii. Urządzano bowiem dyżury i zmieniano się w tej dramatycznej akcji. Tym ludziom najwyraźniej po prostu się nie chce. Są przyzwyczajeni do wygody i zepsuci do szpiku kości. Zbyt pyszni i zbyt mało pokorni by zrobić w Polsce drugi Majdan.

Pogarda dla ludzi gorzej sytuowanych oraz ich inteligencji

Bywa, że PiS i Kukiz’15 sparują się politycznie, ale obie te struktury patrzą na opozycję związaną z KODem z odruchem politowania. Z garstki ludzi, którym akurat żyło się dobrze, a którzy są po prostu leniwi i przyzwyczajeni do luksusu nie da się niczego na dłuższą metę zbudować. Potrzebny jest lud, który da się rozpalić do walki i nie bójmy się tego słowa – ogłupić. I pomimo pewnych pomruków to się w większości opozycji nie udało. Demonstracje, gdy zbierali pokaźną ilość ludzi wierzących w przekaz TVN, czy Gazety Wyborczej stanowiły niewielką część, a następnie zaczęły gasnąć. Sam rząd nie przejmuje się sojusznikami protestujących z UE, mając świadomość, że będzie zakładnikami eurokratów tylko tyle, ile sobie na to pozwoli. A i tam znalazł swoich sojuszników w postaci konserwatywnych europosłów.

PO i Nowoczesna podpisali na siebie element wyroku śmierci, chcąc sprowadzać muzułmańskich uchodźców. Polacy tego nie chcą i mają rację. Zamiast na utrzymanie uchodźców z budżetu państwa poszło wsparcie w postaci 500+, którego wykonanie można krytykować (uwagi Kukiz’15 były w części słuszne) lub chwalić, lecz dla ludzi jest to istotna, namacalna i doświadczalna różnica. Doświadczalna o tyle, że państwo mówi im: potrzebujemy was, potrzebujemy waszych dzieci, aby pracowały na wasze i nasze emerytury – spełniacie misję. Nie patrzy na to jak na rozdawnictwo dla plebsu z wielką łaską, to jest PRowo partnerstwo. Ludzie, którzy chcieli realizować swoje marzenia zakładanie większych rodzin – czynią to i mają świadomość, że są doceniani.

Tymczasem ze strony opozycyjnych mediów można było czytać teksty ludzi publicznych, którzy z obrzydzeniem traktowali wyjazdy na wczasy z dziećmi rodzin, których do tej pory nie było na to stać. I opozycja doszła do momentu kiedy sama zaczęła sobie strzelać gole. Aby nie być gołosłownym przytoczmy fragment Trybuny, która jest ostatnim pismem, jakie można posądzić o sympatię do PiS. Odnosi się on do tekstu Tomasza Lisa, który z odrazą pisał o ludziach uboższych, jacy dzięki programowi mogli z dziećmi przyjechać nad morze:

„Artykuł zatytułowano „Najazd Hunów” i takimi słowami go promowano:”Pijani, agresywni, sfrustrowani – turystyczna stonka nad Bałtykiem”. A w tekście barwne opisy złego zachowania turystów. I sugestia, że to wszystko wina 500+, które pozwoliło, by to chamstwo mogło – często po raz pierwszy w życiu – przyjechać nad morze. To nie pierwszy tekst na łamach tygodnika Tomasza Lisa, który ocieka klasową pogardą”. Zresztą opozycja prowadzi absolutnie sprzeczną ze sobą retorykę raz to krytykując wydatki na 500+ i zarzucając populizm, innym razem żądając rozszerzenia programu [Sic!]. To tylko jeden z przykładów krytyki w opozycji w ich własnym obozie.

Biedny Rychu ciężko pracuje i się wypowiada – źle, wyjedzie na wakacje też źle

Ostatnim hitem jak wiadomo, prócz wacht w okupacji sejmowej sali i sztucznego dramatyzmu, życia nieomal na głodówce był wyjazd lidera partii Ryszarda Petru na wakacje. Na domiar złego z Joanną Szmit, jedną z ładniejszych posłanek w swojej partii. Obnażyło to absolutnie maskaradę dramatyzmu walki o demokrację. Drugim znanym aktem dramatu jest ten z Mateuszem Kijowskim. W tym samym czasie lider KOD, który wcześniej stał się znany z powodu zalegania z alimentami dzieciom miał kłopot z wyjściem na jaw innych spraw. Upubliczniono faktury, które płaciła mu jego własna organizacja za usługi po ponad dziesięciokrotnie zawyżonych cenach. Tego nie wytrzymała nawet Paulina Młynarska, które wszelako była jedną z głów feministycznych protestów, o których wcześniej wspomniano.

I choć daleko do zgodności poglądów z autorem to jednak jej krytyka opozycji wydaje się wyjątkowo celną. Także i ją trudno posądzić o sprzyjanie PiS i brak obiektywności: „Nie minął pierwszy tydzień nowego roku, a już mamy dwa totalne skandale w wydaniu 2 liderów opozycji. Nie wiem czy Bareja wpadłby na taki pomysł, w którymś ze swoich scenariuszy. Żałosne pętaki! Jeden teraz powtarza, że nie musi mówić mamie, gdzie był w sylwestra, bo przecież już miał osiemnastkę i jest duży. Drugi – niczego nienauczony wtopą z alimentami, przeprasza i przyznaje, że wystawianie faktur za obsługę informatyczną ruchowi społecznemu, który sam stworzył, to był chyba jednak błąd. Co mamy mu powiedzieć? Szlaban na kompa Mateusz? A potem mama przytuli i ukocha. K**wa. Tomaszki polskiej polityki. A ludzie myśleli, że dorośli faceci, którzy wiedzą co robią. Nie ma w tym kraju granic kompromitacji”.

Podobne kontrowersje z rachunkami towarzyszyły kreowanemu na świętego w III RP Jerzemu Owsiakowi, którego finanse wziął pod lupę Piotr Wielgucki, bloger o pseudonimie „Matka Kurka”. Problem jednak w tym, że działalność opozycji, nie tylko osób z nią kojarzonych – to w teorii cały szereg wpadek. Rzec by można, iż na scenie wśród reflektorów zachowują się jak Jaś Fasola. Problem jednak w tym, iż nie są to wpadki, lecz brak pokory i pewność siebie, która odsłania zachłanność i najgorsze braki, braki w wiedzy, która nie wydawała się im potrzebna by zarabiać pieniądze. A przecież to o nie chodzi? To świadomość bycia „złotym dzieckiem”, które przysłowiowo „złapało Pana Boga za nogi” i może robić co chce, pnąc się do góry – powodowała pychę, czy wręcz jak sądzą niektórzy narcyzm.

Jeszcze niedawno Ryszard Petru, który czynił sobie samozwańczo PR lidera opozycji, punktowany był za aparycję. Nagrywał nawet przemówienia alternatywne dla prezydenta. Dziś budzi już zupełnie inne skojarzenia. A jego mina, mimo obiektywnie rzecz biorąc eleganckiego wyglądu, dzięki tej pysze – kojarzy się z osiołkiem ze Shreka. Teksty o świecie „sześciu króli”, lub mówienie, iż „Jarosław Kaczyński przejechał się na Rubikoniu” przeszły już do legendy. Wiadomo, iż niejeden poseł na sejmowym korytarzu miałby ochotę za złotoustym Ryszardem zarżeć. Nie należy się też zdziwić jeśli spotkamy się z pseudonimem „Rubikoń”.

Dziennikarze w służbie państwa teoretycznego

Nie tylko jednak Ryszard Petru czy Mateusz Kijowski są barwnymi postaciami opozycji. Wspomniany tu wcześniej Tomasz Lis, prócz swojej pogardy dla zwykłych ludzi, próbował kiedyś zaatakować portal Niezależna, jako wspierający PiS. Posłużyć mu miała do tego tzw. reklama śledząca „Ukraińskie ładne singielki” głosił napis. Chciał skompromitować portal, a nie wiedział, że reklamy te pojawiają się w zależności od tego na co on klika. Dołożył więc sobie, zgubiła go pycha. Zresztą podobne poczucie wyższości wobec innych, zarówno biedniejszych Polaków, jak i nie tylko – zgubiło niegdyś Jakuba Wojewódzkiego i Michała Figurskiego, którzy wyśmiewali się ze sprzątających Ukrainek. Platforma Obywatelska i jej sympatycy w trakcie swoich rządów mogli ustępować ukraińskim nacjonalistom, bo taka była koniungtura i oczekiwania choćby ze strony Niemiec. Jednak wygląda to tak, jakby ich środowiska zwykłymi ludźmi: Polakami i nie tylko – po prostu gardziły.

Ostatnim hitem Twittera stał się wpis wspierającego opozycję Piotra Najsztuba, zwolennika wpuszczenia imigrantów do Polski. Chciał ich bronić, a obraził polskich górali: „przyglądam się tym wpisom o „kozojebcach”. A czym się oni różnią od naszych, „owco i jagnio” jebców z połdudnia Polski? Że umieją kebabić?”. Wielu nie ma wątpliwości, iż Piotr Najsztub dość długo w Tatrach nie będzie się mógł pokazać. Nikt z górali nic złego mu nie zrobił, by zasłużyć na tak pogardliwe oszczerstwo. Nawet jeśli w jego przekonaniu bronił innych, jego zdaniem niesłusznie pokrzywdzonych. A wszystko dlatego, że wśród ludzi związanych z byłym obozem rządzącym i układem panują – panowały podwójne standardy. Prezydent Komorowski raz potępi blokowanie sejmu, jako metodę niegodną i blokowanie działania państwa, innym razem jeśli robią to jego przyjaciele nie będzie to tego taki skory.

Przy tym nie jest odosobnioną w tych środowiskach praktyką, by np. żalić się na nacjonalistyczną Polskę niemieckim mediom. I właśnie wasalizm wobec wielu krajów, w tym Niemiec miało do zarzucenia byłemu rządowi Prawo i Sprawiedliwość czy ruch społeczny Kukiz’15. Ukoronowaniem tych zarzutów, prócz destrukcji polskich stoczni stał się wyjazd Donalda Tuska do Brukseli na przewodniczącego Rady Europejskiej z rekomendacji właśnie Niemców. Wszyscy pamiętamy ponadto jak jeden z jego ministrów, a konkretnie Bartłomiej Sienkiewicz został nagrany kiedy mówił, iż państwo polskie istnieje „teoretycznie”. Otóż po wyborach całe to towarzystwo, które straciło władzę próbuje za wszelką cenę bić w środowiska patriotyczne, które im to wypominają. Jednak Sienkiewicz jest konsekwentny i nawet teraz wypowiedział z siebie słowa za które powinno się go rozliczyć procesem: „Nie będzie żadnego państwa polskiego przyjdzie ktoś i zarządzi tym burdelem […] nie ma innego wyjścia.”.

Warto też przypomnieć butnego i pewnego siebie Adama Michnika, który wróżył w wyborach drugie zwycięstwo Bronisława Komorowskiego: „No to mnie się zdaje, że jeżeli tu się nie stanie coś takiego, co ja nie jestem w stanie przewidzieć – że Bronisław Komorowski po pijanemu na pasach przejedzie niepełnosprawną zakonnicę w ciąży, no to oczywiście, że będzie prezydentem!”. Cóż za swoista buta ignorująca uczucia katolików w Polsce. Oczywiście ta pycha i buta zgubiła Michnika. Już za rządów PiS, a przed wyborami w USA, słowa te zaczął powtarzać rozmawiając z Michnikiem przed kamerą Tomasz Lis ws wygranej Hillary Clinton. Michnik powstrzymywał go, by przestał, bo to przeklęta metafora. I po raz kolejny ich kalkulacje polityczne okazały się nic nie warte.

Wygląda na to, iż dla tych ludzi nie ma znaczenia jakakolwiek tradycja i historia naszego kraju, jego wspólnoty. Oni po prostu nami gardzą i aż trudno uwierzyć, iż wszystkim środowiskom z nimi związanym udawało się uprawiać przez 8 lat kuglarstwo. To co mówią i robią – wydaje się i straszne i śmieszne, bo uważają, ze mają prawo wpływać na wszystko. Wyborcza, która po stronie mediów papierowych stała się symbolem tego środowiska krytykowała nawet mianowanie abp Marka Jędraszewskiego na metropolitę krakowskiego przez papieża Franciszka. Warto przypomnieć, iż środowisko to, gdy tylko im pasowało – wielokrotnie się na urzędującego Ojca Świętego powoływało. Wierni drwili, że wspomniana gazeta powołuje Episkopat cieni, wcześniej zaś w odniesieniu do rządu budowała gabinet cieniasów. A mianowicie swoich odpowiedników na stanowisko krytykowanych ministrów. Mimo, iż przez osiem lat nie mieli Polsce nic dobrego do zaoferowania.

Aż dziw bierze, iż Platforma Obywatelska utrzymuje się nadal z jakimikolwiek wynikami w sondażach. Jednak z drugiej strony nie pomoże im nawet dziesięć Kabaretów Moralnego Niepokoju, tworzących dla Donalda Tuska obraz dobrego cara i złych ministrów, a wobec Jarosława Kaczyńskiego dyktatora absolutnego i lizusów. Nie pomoże też „belzebub” jeden z czterech królów, występujących w tradycji święta Trzech króli, według posła PO Arkadiusza Myrchy – jakkolwiek by to nie zabrzmiało.

Aleksander Szycht

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

104 komentarze

104 Komentarzy

 1. zjs

  9 stycznia 2017 at 16:44

  ” Bezczelne są te k…y i zuchwałe” . Wojak Szwejk

  • klioes vel pislamista

   10 stycznia 2017 at 15:31

   Kompromisowa kolęda opozycji okupującej Sejm

   Nowoczesnego lidera
   Dzisiaj opozycji trza.
   Pan Swetru słów nie przebiera;
   Święto „sześciu króli” zna…!

   Platforma – jak to chadecja –
   Na czterech poprzestać chce…
   Pan Myrcha (to niedyskrecja!)
   Określił zbyt jasno się:

   Kacper i Melchior… Baltazar…
   No i… Belzebub. No tak…
   Czterech zaledwie! …To bazar!
   Jeszcze dwóch królów jest brak!

   Wśród opozycji niezgoda,
   Lecz kompromisowe „pięć”
   Da się osiągnąć! Heroda
   Zbyć PO zgłosiła chęć.

   Król piąty? Trzeba cesarza!
   (Król czy cesarz – jeden tron.)
   Jest Kacper, Melchior, Baltazar…
   Jest Belzebub… no i ON.

   ON – cesarz Walens. To Bolka
   Pra-pra-pra-pra-pra-pra… DZIAD….
   Niezgody znikła demolka!
   W kolędowaniu jest ład.

   • klioes vel pislamista

    10 stycznia 2017 at 15:47

    Errata:
    W 3-ej od końca strofie ostatni wers powinien brzmieć:

    Zbyć Swetru ogłosił chęć.

 2. Czesław

  9 stycznia 2017 at 17:33

  Alimenciarz to Nikoś Dyzma albo agent Jarka.

 3. Szukający Drogi

  9 stycznia 2017 at 20:21

  To przeca jasne, że właśnie trwa oczyszczanie przedpola dla Tuska. Żadne pomysły nie wypaliły więc należy wygasić agentów działających do tej pory. A bez kompromitacji to nie będzie skuteczne.

 4. klioes vel pislamista

  9 stycznia 2017 at 21:38

  Na dobry początek 2017-ego roku

  To szczęśliwy rok dla Polski,
  Chociaż ledwie rozpoczęty!
  Alimenty już Kijowski
  Spłacił… (Fundusz KOD-u wzięty
  Został na informatyka…
  Dość on drogi, znać z cennika.)

  Swetru,“ nowoczesny Rysiek”,
  Jak Czarniecki, co przez morze…
  Na Maderze wrogów wysiekł.
  Majdan zaś w telewizorze
  (Prawie ze dwadzieścia osób!)
  Na wigilię chwali sposób:

  Pasztet! – Tradycyjne danie…
  (Taka nowa jest tradycja
  Pośród ciamajd w ciamajdanie.
  No i znikła prohibicja.)
  Znać, fantazja trwa w narodzie!…
  A więc padniesz, Kaczogrodzie!!!

 5. Leszek1

  10 stycznia 2017 at 02:19

  Bardzo dobry obraz komicznych dzialan i poziomu umyslowego swin oderwanych od koryta, jak ich ktos okreslil. Przekopanie tej stajni Augiasza wymaga wysilku i czasu. Szkoda, ze Rzad marnuje ten czas na wiele dzialan pozornych, a czesto wrecz szkodliwych. Vide slowa contra czyny Mateusza Morawieckiego, oraz min. Waszczykowskiego. O innych nie wspomne. Nie stoje w opozycji do naszego rzadu, jednak moje zwiazane z nim nadzieje powoli topnieja.

 6. Pd

  13 stycznia 2017 at 05:35

  J.Kaczyński jest jeszcze gorszy niż komorowski. Zadufany w sobie księżycowy złodziej który chce stworzyć nowe państwo sojalistyczne tylko dla nie całych 30 procent osób które i tak nie głosowały na niego, tylko na jego partie.”ten kto nie jest z nami jest naszym wrogiem” a co z resztą Polski? Na gułag….?

 7. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 września 2017 at 13:53

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article
  plus the rest of the website is also very good.

 8. Brayden

  11 września 2017 at 06:09

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I actually loved the usual
  info an individual provide in your guests? Is going to be again ceaselessly in order to check
  up on new posts

 9. door pops back

  11 września 2017 at 08:28

  Excellent site you have here.. It’s difficult
  to find excellent writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 10. Brayden

  11 września 2017 at 11:00

  Hi! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting
  about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 11. svtvnetwork.com

  12 września 2017 at 08:53

  Its like you read my thoughts! You seem
  to grasp so much approximately this, like you wrote the guide in it
  or something. I think that you simply could do with some p.c.

  to force the message house a bit, however other than that, this is fantastic blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 12. Vanita

  12 września 2017 at 19:12

  I constantly spent my half an hour to read this website’s articles
  every day along with a cup of coffee.

 13. jumpfordogs.com

  14 września 2017 at 02:41

  You’re so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before.
  So great to discover another person with some unique thoughts on this subject.
  Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with a
  little originality!

 14. spontaneousmatch.ca

  17 września 2017 at 11:08

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I
  had been tiny bit acquainted of this your broadcast
  offered bright clear concept

 15. tourism life

  18 września 2017 at 05:19

  This blog was… how do you say it? Relevant!!
  Finally I have found something that helped me. Many thanks!

 16. travel guide

  18 września 2017 at 10:47

  When some one searches for his required thing, thus he/she wants to be
  available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 17. www.inashai.com

  18 września 2017 at 16:44

  Hello, just wanted to mention, I liked this article. It was
  helpful. Keep on posting!

 18. fatal heart

  19 września 2017 at 15:21

  Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m
  not sure where to start. Do you have any tips or suggestions?
  With thanks

 19. traveling abroad

  19 września 2017 at 20:54

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or
  copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either
  written myself or outsourced but it appears a lot of it
  is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any techniques to help reduce content from
  being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 20. travel close

  22 września 2017 at 04:26

  Yes! Finally something about web dating.

 21. macau tourism offers

  22 września 2017 at 08:08

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!

 22. london travel

  22 września 2017 at 12:21

  Right here is the perfect site for anybody who hopes to find out about this
  topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really
  would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject
  which has been written about for years. Wonderful stuff, just wonderful!

 23. tourism offers

  22 września 2017 at 13:58

  This post is truly a nice one it assists new the web visitors, who are wishing in favor of blogging.

 24. old golf course

  22 września 2017 at 18:22

  Wonderful blog! Do you have any recommendations for aspiring
  writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a
  little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..

  Any tips? Cheers!

 25. outsidersart.com

  23 września 2017 at 13:20

  Hello, its fastidious article concerning media print, we all be aware of
  media is a enormous source of information.

 26. www.hhstarmedia.com

  24 września 2017 at 03:21

  Keep this going please, great job!

 27. http://bbs.easougame.com/

  24 września 2017 at 06:17

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes that will make the most important changes.
  Thanks for sharing!

 28. Kristy

  25 września 2017 at 14:31

  Great beat ! I would like to apprentice even as you amend your site, how could i
  subscribe for a weblog website? The account helped me a acceptable deal.

  I were tiny bit acquainted of this your broadcast offered vivid clear
  concept

 29. Ima

  25 września 2017 at 20:13

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve
  found something that helped me. Appreciate it!

 30. Johnathan

  26 września 2017 at 04:58

  Terrific post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Appreciate it!

 31. I’m now not positive the place you’re getting your info, however great topic.
  I needs to spend some time learning more or figuring out more.
  Thanks for excellent info I used to be searching for this information for my
  mission.

 32. Johnny

  29 września 2017 at 05:06

  Its like you read my thoughts! You appear to grasp a lot approximately this, such as you wrote the e-book
  in it or something. I think that you can do with some % to power the message
  house a little bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 33. HaroLiavaife

  29 września 2017 at 07:36

  Comprar Cialis En Gijon Costo Levitra Generico Cout Du Cialis online pharmacy Acquisto Cialis In Svizzera

 34. Laurinda

  29 września 2017 at 12:30

  I’m now not sure where you are getting your information, however
  good topic. I must spend a while learning more or working out more.
  Thank you for wonderful info I was on the lookout for this info
  for my mission.

 35. website design

  30 września 2017 at 06:40

  Thanks very nice blog!

 36. Emily

  2 października 2017 at 02:32

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my
  end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 37. https://extra.globo.com

  2 października 2017 at 15:17

  Its like you read my mind! You seem to know so much
  about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home
  a little bit, but other than that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I’ll definitely be back.

 38. heart disease multiply

  2 października 2017 at 19:08

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However,
  how can we communicate?

 39. best butt

  3 października 2017 at 01:17

  Good post! We are linking to this particularly great content on our website.
  Keep up the great writing.

 40. soccer shoes

  3 października 2017 at 07:45

  I’m really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into
  any internet browser compatibility problems? A small number of my
  blog visitors have complained about my site not working correctly
  in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any recommendations to help
  fix this problem?

 41. HaroLiavaife

  3 października 2017 at 12:22

  Motilium 90 Tablets Non Prescription Online Pharmaceuticals 60 mgs dapoxtine with levitra Propecia Renacidin

 42. route travel tips

  5 października 2017 at 15:39

  It’s hard to come by knowledgeable people on this
  topic, however, you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 43. HaroLiavaife

  5 października 2017 at 21:34

  Amoxicillin Bladder generic levitra no prescription Cialis Generico Efectos Secundarios Clomid Et Nidation Prednisone Online

 44. traveling jobs

  6 października 2017 at 14:02

  I could not refrain from commenting. Very well
  written!

 45. Johnnie

  6 października 2017 at 20:26

  Every weekend i used to pay a visit this web page,
  for the reason that i want enjoyment, since this this web site
  conations truly pleasant funny information too.

 46. jordan soccer

  7 października 2017 at 20:11

  At this moment I am going away to do my breakfast, once having
  my breakfast coming again to read additional news.

 47. HaroLiavaife

  8 października 2017 at 21:50

  Zithromax If Allergic To Penicillin Cephalexin Side Effects Dog Viagra Without A Doctors Prescription vivanza 20mg Donde Comprar Viagra En Murcia

 48. bigger butt

  9 października 2017 at 03:12

  This info is priceless. When can I find out more?

 49. traveling wilburys

  9 października 2017 at 16:02

  I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A couple of my blog visitors have complained about my
  website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any ideas to help fix this issue?

 50. dating web site

  10 października 2017 at 16:19

  Actually when someone doesn’t know then its up to other users that they will assist, so here it takes place.

 51. HaroLiavaife

  11 października 2017 at 09:20

  Viagra Sin Receta En Farmacias Chile Progesterone Australia Online Pharmacy For Viagra To China viagra online pharmacy Cialis 5 Mg Tadalafil

 52. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 01:48

  Metronidazole Pills Online Overnight Cialis No Rx Buy Oratane viagra online prescription Venta Cialis Tenerife 5mg Cialis Mail Order Chalias

 53. HaroLiavaife

  13 października 2017 at 23:49

  Paroxetina Anafranil How Much Is Viagra Buy Silagra Online viagra Cialis A Domicilio

 54. Lelio Vieira Carneiro

  16 października 2017 at 13:06

  What’s up to every , because I am truly eager of reading this blog’s
  post to be updated on a regular basis. It consists of nice information.

 55. reverse phone number lookup

  16 października 2017 at 20:22

  Excellent, what a weblog it is! This blog provides useful facts
  to us, keep it up.

 56. HaroLiavaife

  17 października 2017 at 00:48

  Cialis Potenz Viagra Danos Buy Online Levitra viagra Amoxicillin Combined With Doxycycline

 57. Dadado Veig

  17 października 2017 at 20:28

  Good article. I absolutely appreciate this website. Keep writing!|

 58. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 21:52

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our argument made at
  this place.

 59. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 00:04

  Hello to all, the contents existing at this web site are in fact amazing for people knowledge, well, keep up the good work fellows.|

 60. ZippyAudio Free MP3 Music Downloads

  18 października 2017 at 00:35

  I was able to find good info from your content.|

 61. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 06:42

  Your means of explaining everything in this paragraph is actually nice, every one be capable of effortlessly know it, Thanks a lot.|

 62. Itamar Serp

  18 października 2017 at 11:40

  I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this site is in fact nice.

 63. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 15:43

  Saved as a favorite, I like your site!|

 64. Itamar Serp

  19 października 2017 at 13:43

  Wow, that’s what I was exploring for, what a information!
  existing here at this website, thanks admin of this site.

 65. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 10:02

  Good post! We will be linking to this particularly great article
  on our website. Keep up the good writing.

 66. holiday travel

  22 października 2017 at 01:50

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for
  a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of
  this your broadcast offered bright clear concept

 67. Itamar Serp

  22 października 2017 at 03:49

  At this time I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read additional news.

 68. reverse phone directory

  22 października 2017 at 08:27

  Hello, i think that i saw you visited my weblog so i
  came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok
  to use a few of your ideas!!

 69. tercio borlenghi junior

  22 października 2017 at 14:09

  I just could not leave your site before suggesting
  that I really loved the usual info an individual provide for your visitors?
  Is gonna be again steadily in order to check out new posts

 70. tercio borlenghi junior

  22 października 2017 at 22:48

  Do you have any video of that? I’d like to find out more details.

 71. reverse phone lookup

  23 października 2017 at 01:45

  Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick
  heads up! Other then that, very good blog!

 72. HaroLiavaife

  23 października 2017 at 01:46

  Kamagra Legit [url=http://viaonlineusa.com]buy viagra online[/url] Amoxicillin In Pigs Levitra Stronger Than Viagra

 73. Lelio Vieira Carneiro

  23 października 2017 at 06:59

  Hi Dear, are you in fact visiting this website regularly, if
  so afterward you will without doubt obtain good know-how.

 74. Umanizzare presidios

  24 października 2017 at 00:52

  I simply couldn’t depart your web site prior to suggesting that I really enjoyed
  the usual information an individual supply for your guests?
  Is going to be back incessantly in order to check up on new posts

 75. Lelio Junior

  24 października 2017 at 03:02

  I used to be able to find good advice from your content.

 76. monthly phone

  24 października 2017 at 13:48

  Excellent article. I will be dealing with some of these issues as well..

 77. timex look

  25 października 2017 at 04:06

  You need to take part in a contest for one of the highest quality blogs on the internet.

  I most certainly will recommend this website!

 78. nokia contract phones

  25 października 2017 at 08:05

  I savour, result in I found exactly what I used to be looking for.
  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 79. phones allow

  27 października 2017 at 14:26

  Hi there, just wanted to mention, I loved this article.
  It was helpful. Keep on posting!

 80. Carlos Eduardo Correa da Veig

  27 października 2017 at 20:18

  Your style is really unique in comparison to
  other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess
  I will just book mark this blog.

 81. Carlos Eduardo Correa da Veig

  27 października 2017 at 20:27

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 82. José Wilame Araújo Rodrigues

  27 października 2017 at 20:42

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is fantastic blog.

  A great read. I will certainly be back.

 83. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  27 października 2017 at 21:49

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that
  helped me. Thanks a lot!

 84. HaroLiavaife

  28 października 2017 at 09:47

  Real Progesterone Visa On Line [url=http://buyvarden.com]buy levitra[/url] Generico Priligy (Dapoxetine) Pink Amoxicillin Amoxil 500mg

 85. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  28 października 2017 at 15:15

  I always spent my half an hour to read this blog’s articles everyday along
  with a cup of coffee.

 86. HaroLiavaife

  29 października 2017 at 08:11

  Kamagra Acheter Canada How To Use Kamagra Phifer Viagra [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Viagra Femme Amoxicillin Chewable 250 Mg Fiabilite Cialis Generique

 87. timex watch

  31 października 2017 at 10:56

  If some one needs expert view regarding running a blog afterward
  i propose him/her to visit this webpage, Keep up the good job.

 88. reverse phone directory

  31 października 2017 at 14:53

  These are really impressive ideas in about blogging. You have touched some good things here.
  Any way keep up wrinting.

 89. tercio borlenghi junior

  1 listopada 2017 at 02:18

  I think the admin of this site is genuinely working hard for his web site,
  since here every material is quality based information.

 90. Itamar Serp

  1 listopada 2017 at 05:13

  I wanted to thank you for this wonderful read!!

  I absolutely enjoyed every bit of it. I’ve got you book-marked to check out
  new things you post…

 91. Umanizzare presídios

  1 listopada 2017 at 05:27

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes that produce the most important changes.

  Thanks for sharing!

 92. Grupo Serval presídios

  1 listopada 2017 at 14:13

  Excellent beat ! I would like to apprentice even as
  you amend your site, how could i subscribe for a blog site?

  The account helped me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of
  this your broadcast provided vivid clear idea

 93. Grupo Coral presidios

  1 listopada 2017 at 17:07

  Hi there, this weekend is fastidious designed for me, because this moment i am
  reading this great educational post here at my house.

 94. jooog.com

  11 listopada 2017 at 23:59

  For the reason that the admin of this web site is working, no hesitation very shortly it will
  be well-known, due to its feature contents.

 95. Itamar Serp

  13 listopada 2017 at 10:41

  Thanks for the auspicious writeup. It in reality was a entertainment account
  it. Look complex to far delivered agreeable from you!

  However, how can we keep in touch?

 96. Dadado Veig

  13 listopada 2017 at 16:59

  Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any
  ideas or suggestions? Thanks

 97. home security systems walmart

  14 listopada 2017 at 22:55

  To keep your belongings in complete safety?

 98. expert asbestos

  15 listopada 2017 at 19:04

  I have to thank you for the efforts you have put in penning
  this website. I’m hoping to see the same high-grade
  blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities
  has inspired me to get my own, personal site now 😉

 99. find asbestos

  16 listopada 2017 at 03:00

  Highly descriptive post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 100. HaroLiavaife

  17 listopada 2017 at 06:20

  Glyburide Online No Prescription [url=http://ordercheapvia.com]buy viagra[/url] Was Ist Viagra Fur Manner El Priligy Comprar Cialis En Europa

 101. certain asbestos

  27 listopada 2017 at 13:57

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.
  Kudos!

 102. Noelia

  13 grudnia 2017 at 09:57

  Having read this I thought it was rather informative.
  I appreciate you spending some time and energy to put this content together.
  I once again find myself spending a lot of time
  both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra