Z kraju

Wystarczył rok: Najbardziej skompromitowana opozycja wszech czasów

Obraz opozycji, który zaczyna jawić się w oczach niemałej części społeczeństwa po nieco ponad roku działalności to: „komedianci, zdrajcy, półgłówki, aferzyści i złodzieje”. „Opozycja totalna” zyskuje markę „totalnych baranów”. Zresztą wyraz przy słowie „totalny” w zależności od poszczególnych opinii można by wymieniać.

Wielu z nas miało dosyć topornego prezydenta Bronisława Komorowskiego – wpadek, samouwielbienia w dość głupawym poczuciu humoru, przekonania o własnej nieomylności i wielu innych rzeczy z nim związanych. Jego porażkę większość Polaków przyjęła z ulgą, bowiem nawet ci co na niego głosowali – głosowali przeciwko PiSowi, a nie za nim. Tak jak i wielu Polaków nie będąc zwolennikami Andrzeja Dudy nie chciała dopuszczenia Komorowskiego na fotel prezydencki. Może obawiała się, iż zadepcze jego tapicerkę, lub zamiast niej pojawi się parciana poduszka wypełniona słomą, co wyszłoby zapewne w audycie. Głowa państwa stanowiła dobry obraz jego rozkładu, chowanego pierwotnie za parawanem zdolnego, cukierkowego aktora Donalda Tuska. Pokażmy to w tle króciutkiej retrospekcji zdarzeń.

Tego ostatniego „przeniesiono” z Polski. Trudno dziś powiedzieć, czy spodziewając się kłopotów, bo Ewie Kopacz aparycji mimo starań brakowało. Można się zastanawiać, czy w obstawianiu fotela prezydenckiego Bronisławem Komorowskim, lub Ewą Kopacz grał rolę ich potencjalny stopień niezależności, albo też zależności. Wkrótce, już po wyborach parlamentarnych na jaw zaczęły wychodzić wydatki resortów, czy Kancelarii Prezydenta. Tyleż absurdalne, co często w monstrualnych wysokościach. Z początku opozycja krzyczała „oszczerstwo!”, w kuluarach też rozsyłano wieści: „My też mogliśmy analizować wasze wydatki, lub zrobić wam audyt”, „My też zrobimy wam audyt”. W społeczeństwie pojawił się obraz korzystania z bezkarności przez byłą już władzę. Pławiła się ona bowiem w różnych aferach, z których najsłynniejsze to podsłuchowa czy Amber Gold.

Jednakowoż byli rządzący, już w opozycji mieli nadzieję, iż sytuacja się odwróci, ponieważ jak by to ujął były minister Sienkiewicz zostawili „burdel”. Czynili larum ze zmian obsady stanowisk, tak jakby należały się im one dożywotnio. Podobnie były prezydent Komorowski sądził zapewne, iż jest przyspawany do stołka, na którym sympatycznie podsypiał. Symbol oporu uczynili z Trybunału Konstytucyjnego. Ten ostatni obsadzony i zdominowany przez kolegów musiał w ich mniemaniu pozostać również w tym samym składzie, by hamować wszelkie zmiany, które chciały wprowadzić nowe władze. Ludzie więcej słyszeli w telewizji o gwałcie na trybunale, niż faktycznie to rozumieli. Zresztą w telewizjach „zaprzyjaźnionych”. Bowiem zmiany w Telewizji Polskiej, do których każdy rząd ma prawo także komentowane były ze świętym oburzeniem, wręcz przeraźliwym piskiem.

Lud, zgodnie z ustaleniami jeszcze kontrolowanych mediów miał być podburzany, z każdego najmniejszego powodu, a często i bez niego. Nie musiał nawet rozumieć, ale miał myśleć, iż rozumie. Starano się wykreować nagonkę na podstawie starych doświadczeń, gdy czepiano się, iż Maria Kaczyńska niosła Lechowi Kaczyńskiemu kanapki w reklamówce. I wszystko to nie oznacza, że rząd PiS nie popełnia błędów, nie ma gigantycznych wpadek. Ma je rzecz jasna, czasami sprawia wielu środowiskom wielki zawód. To jednak rząd, a nie coś co ma go „teoretycznie” przypominać. A co dlań najważniejsze ma on wielkiego sojusznika. Stała się nim nieoczekiwanie sama opozycja.

Niedościgli mistrzowie „samozaorania”

Kiedy przed kilkudziesięcioma laty gen. Władysław Anders mawiał aliantom, że posiłki dla Polaków przyjdą z przeciwnej strony frontu, ci w pierwszym momencie nie wiedzieli o co chodzi. Generał miał na myśli Polaków siłą wcielonych do Wehrmachtu, a następnie wziętych do niewoli. W przypadku opozycji są to działania takie jakby niemal każdy z jej członków stanowił dla siebie V kolumnę i z jakichś powodów zrekrutował się do Platformy lub Nowoczesnej. Dziś słuchając i widząc co ci ludzie robią – wprost trudno jest uwierzyć, że mogli rządzić 8 lat. I czynili to nawet niektórzy posłowie Nowoczesnej, będąc na różne sposoby związani z władzami. Przykładem oczywiście jest sam Ryszard Petru, którego to partia – zanim jeszcze ktokolwiek się o niej dowiedział miała w sondażach poparcie 10% jako „partia Balcerowicza”. Już wtedy widać było pośpieszne działania podtrzymujące obecny układ oraz ubliżenie inteligencji społeczeństwa.

Opozycja totalna od strony politycznej utworzyła się głownie z Platformy Obywatelskiej i jej odświeżonego wcielenia Nowoczesnej. Motorem miała się stać jak wiadomo organizacja, w teorii społeczna – Komitet Obrony Demokracji, nawiązująca swoją nazwą do Komitetu Obrony Robotników. Stanowić by to mogło „majdanowy reset”, gdyby wszystko zawiodło. I zawiodło. Jak na parodię związana była ona nićmi, nie tylko wyraźnie z szeroko pojętym układem, ale i pośrednio, lub bezpośrednio z nomenklaturą komunistyczną. Częścią ruchu społecznego stała się także lewica, której nie udało się przekroczyć progu wyborczego 8%, ustanowionego dla koalicji. W swoim szaleństwie oparta była o te środowiska lewicowe, które żywią się głównie wolnością dostępu do opcji zabijania dzieci nienarodzonych, czy prawami homoseksualistów.

Jednak nie wszyscy z lewicy popierali coraz bardziej krzykliwe, a niekiedy komediowe w swojej sztuczności działania. Głupotę środowisk opozycyjnych punktują Magdalena Ogórek, z której wykorzystując do tego jej urodę zrobiono po prostu głupią blondynkę. Dość celnie i cynicznie potrafi też skwitować opozycyjną histerię Leszek Miller. Wszystko ze strony opozycji wydaje się sztucznym dramatyzowaniem i większość ludzi tego nie kupuje. Mamy sztucznie kładących się aktorów, którzy pozują do zdjęć jako zakatowani przez policję. Mamy dziennikarza Wyborczej (Hugo Bader), który niczym w komedii wymazał się czarną farbą, bo chciał być zaatakowany i pobity przez tłum na Marszu Niepodległości. I choć ktoś tam mu dokuczył, zaraz wielokrotnie więcej „faszystów” stawało w jego obronie. Mamy obsceniczne hasła tzw. „feministycznych” demonstracji, które z feminizmem, jak twierdzi wiele pań nie mają nic wspólnego.

Wypisywane były licznie na tablicach i wzbudzały zakłopotanie u kobiet i zażenowanie u mężczyzn. Dlaczego? Bo właśnie uderzały w godność kobiety. Wszystko to, choć grubymi nićmi szyte budziło rezonans w środowiskach słabiej zorientowanych w polityce. Zbierało żniwo wśród ludzi, którzy takie protesty traktowali jako symulację walki o coś, mimo braku choćby własnych problemów finansowych i mogli potraktować to jako kolejną rozrywkę. Rozrywkę fundowaną sobie zamiast skoku na bandżi, czy kolejnej wizyty w japońskiej restauracji dla zjedzenia sushi.

Niektórzy z tych ludzi sprawiali wrażenie jak gdyby zamiast grać w Sim Life, chcieli osiągnąć nawet i coś więcej z wyższych wartości w życiu. Jednak protesty z okularami 3D i popcornem w ręku, dla ludzi którzy poświęcą tylko tyle, by nie tracić wygody – nie wróżyły na dłuższą metę nic dobrego. Nawet okupacja sali sejmowej przebiegała pod znakiem parodii. Urządzano bowiem dyżury i zmieniano się w tej dramatycznej akcji. Tym ludziom najwyraźniej po prostu się nie chce. Są przyzwyczajeni do wygody i zepsuci do szpiku kości. Zbyt pyszni i zbyt mało pokorni by zrobić w Polsce drugi Majdan.

Pogarda dla ludzi gorzej sytuowanych oraz ich inteligencji

Bywa, że PiS i Kukiz’15 sparują się politycznie, ale obie te struktury patrzą na opozycję związaną z KODem z odruchem politowania. Z garstki ludzi, którym akurat żyło się dobrze, a którzy są po prostu leniwi i przyzwyczajeni do luksusu nie da się niczego na dłuższą metę zbudować. Potrzebny jest lud, który da się rozpalić do walki i nie bójmy się tego słowa – ogłupić. I pomimo pewnych pomruków to się w większości opozycji nie udało. Demonstracje, gdy zbierali pokaźną ilość ludzi wierzących w przekaz TVN, czy Gazety Wyborczej stanowiły niewielką część, a następnie zaczęły gasnąć. Sam rząd nie przejmuje się sojusznikami protestujących z UE, mając świadomość, że będzie zakładnikami eurokratów tylko tyle, ile sobie na to pozwoli. A i tam znalazł swoich sojuszników w postaci konserwatywnych europosłów.

PO i Nowoczesna podpisali na siebie element wyroku śmierci, chcąc sprowadzać muzułmańskich uchodźców. Polacy tego nie chcą i mają rację. Zamiast na utrzymanie uchodźców z budżetu państwa poszło wsparcie w postaci 500+, którego wykonanie można krytykować (uwagi Kukiz’15 były w części słuszne) lub chwalić, lecz dla ludzi jest to istotna, namacalna i doświadczalna różnica. Doświadczalna o tyle, że państwo mówi im: potrzebujemy was, potrzebujemy waszych dzieci, aby pracowały na wasze i nasze emerytury – spełniacie misję. Nie patrzy na to jak na rozdawnictwo dla plebsu z wielką łaską, to jest PRowo partnerstwo. Ludzie, którzy chcieli realizować swoje marzenia zakładanie większych rodzin – czynią to i mają świadomość, że są doceniani.

Tymczasem ze strony opozycyjnych mediów można było czytać teksty ludzi publicznych, którzy z obrzydzeniem traktowali wyjazdy na wczasy z dziećmi rodzin, których do tej pory nie było na to stać. I opozycja doszła do momentu kiedy sama zaczęła sobie strzelać gole. Aby nie być gołosłownym przytoczmy fragment Trybuny, która jest ostatnim pismem, jakie można posądzić o sympatię do PiS. Odnosi się on do tekstu Tomasza Lisa, który z odrazą pisał o ludziach uboższych, jacy dzięki programowi mogli z dziećmi przyjechać nad morze:

„Artykuł zatytułowano „Najazd Hunów” i takimi słowami go promowano:”Pijani, agresywni, sfrustrowani – turystyczna stonka nad Bałtykiem”. A w tekście barwne opisy złego zachowania turystów. I sugestia, że to wszystko wina 500+, które pozwoliło, by to chamstwo mogło – często po raz pierwszy w życiu – przyjechać nad morze. To nie pierwszy tekst na łamach tygodnika Tomasza Lisa, który ocieka klasową pogardą”. Zresztą opozycja prowadzi absolutnie sprzeczną ze sobą retorykę raz to krytykując wydatki na 500+ i zarzucając populizm, innym razem żądając rozszerzenia programu [Sic!]. To tylko jeden z przykładów krytyki w opozycji w ich własnym obozie.

Biedny Rychu ciężko pracuje i się wypowiada – źle, wyjedzie na wakacje też źle

Ostatnim hitem jak wiadomo, prócz wacht w okupacji sejmowej sali i sztucznego dramatyzmu, życia nieomal na głodówce był wyjazd lidera partii Ryszarda Petru na wakacje. Na domiar złego z Joanną Szmit, jedną z ładniejszych posłanek w swojej partii. Obnażyło to absolutnie maskaradę dramatyzmu walki o demokrację. Drugim znanym aktem dramatu jest ten z Mateuszem Kijowskim. W tym samym czasie lider KOD, który wcześniej stał się znany z powodu zalegania z alimentami dzieciom miał kłopot z wyjściem na jaw innych spraw. Upubliczniono faktury, które płaciła mu jego własna organizacja za usługi po ponad dziesięciokrotnie zawyżonych cenach. Tego nie wytrzymała nawet Paulina Młynarska, które wszelako była jedną z głów feministycznych protestów, o których wcześniej wspomniano.

I choć daleko do zgodności poglądów z autorem to jednak jej krytyka opozycji wydaje się wyjątkowo celną. Także i ją trudno posądzić o sprzyjanie PiS i brak obiektywności: „Nie minął pierwszy tydzień nowego roku, a już mamy dwa totalne skandale w wydaniu 2 liderów opozycji. Nie wiem czy Bareja wpadłby na taki pomysł, w którymś ze swoich scenariuszy. Żałosne pętaki! Jeden teraz powtarza, że nie musi mówić mamie, gdzie był w sylwestra, bo przecież już miał osiemnastkę i jest duży. Drugi – niczego nienauczony wtopą z alimentami, przeprasza i przyznaje, że wystawianie faktur za obsługę informatyczną ruchowi społecznemu, który sam stworzył, to był chyba jednak błąd. Co mamy mu powiedzieć? Szlaban na kompa Mateusz? A potem mama przytuli i ukocha. K**wa. Tomaszki polskiej polityki. A ludzie myśleli, że dorośli faceci, którzy wiedzą co robią. Nie ma w tym kraju granic kompromitacji”.

Podobne kontrowersje z rachunkami towarzyszyły kreowanemu na świętego w III RP Jerzemu Owsiakowi, którego finanse wziął pod lupę Piotr Wielgucki, bloger o pseudonimie „Matka Kurka”. Problem jednak w tym, że działalność opozycji, nie tylko osób z nią kojarzonych – to w teorii cały szereg wpadek. Rzec by można, iż na scenie wśród reflektorów zachowują się jak Jaś Fasola. Problem jednak w tym, iż nie są to wpadki, lecz brak pokory i pewność siebie, która odsłania zachłanność i najgorsze braki, braki w wiedzy, która nie wydawała się im potrzebna by zarabiać pieniądze. A przecież to o nie chodzi? To świadomość bycia „złotym dzieckiem”, które przysłowiowo „złapało Pana Boga za nogi” i może robić co chce, pnąc się do góry – powodowała pychę, czy wręcz jak sądzą niektórzy narcyzm.

Jeszcze niedawno Ryszard Petru, który czynił sobie samozwańczo PR lidera opozycji, punktowany był za aparycję. Nagrywał nawet przemówienia alternatywne dla prezydenta. Dziś budzi już zupełnie inne skojarzenia. A jego mina, mimo obiektywnie rzecz biorąc eleganckiego wyglądu, dzięki tej pysze – kojarzy się z osiołkiem ze Shreka. Teksty o świecie „sześciu króli”, lub mówienie, iż „Jarosław Kaczyński przejechał się na Rubikoniu” przeszły już do legendy. Wiadomo, iż niejeden poseł na sejmowym korytarzu miałby ochotę za złotoustym Ryszardem zarżeć. Nie należy się też zdziwić jeśli spotkamy się z pseudonimem „Rubikoń”.

Dziennikarze w służbie państwa teoretycznego

Nie tylko jednak Ryszard Petru czy Mateusz Kijowski są barwnymi postaciami opozycji. Wspomniany tu wcześniej Tomasz Lis, prócz swojej pogardy dla zwykłych ludzi, próbował kiedyś zaatakować portal Niezależna, jako wspierający PiS. Posłużyć mu miała do tego tzw. reklama śledząca „Ukraińskie ładne singielki” głosił napis. Chciał skompromitować portal, a nie wiedział, że reklamy te pojawiają się w zależności od tego na co on klika. Dołożył więc sobie, zgubiła go pycha. Zresztą podobne poczucie wyższości wobec innych, zarówno biedniejszych Polaków, jak i nie tylko – zgubiło niegdyś Jakuba Wojewódzkiego i Michała Figurskiego, którzy wyśmiewali się ze sprzątających Ukrainek. Platforma Obywatelska i jej sympatycy w trakcie swoich rządów mogli ustępować ukraińskim nacjonalistom, bo taka była koniungtura i oczekiwania choćby ze strony Niemiec. Jednak wygląda to tak, jakby ich środowiska zwykłymi ludźmi: Polakami i nie tylko – po prostu gardziły.

Ostatnim hitem Twittera stał się wpis wspierającego opozycję Piotra Najsztuba, zwolennika wpuszczenia imigrantów do Polski. Chciał ich bronić, a obraził polskich górali: „przyglądam się tym wpisom o „kozojebcach”. A czym się oni różnią od naszych, „owco i jagnio” jebców z połdudnia Polski? Że umieją kebabić?”. Wielu nie ma wątpliwości, iż Piotr Najsztub dość długo w Tatrach nie będzie się mógł pokazać. Nikt z górali nic złego mu nie zrobił, by zasłużyć na tak pogardliwe oszczerstwo. Nawet jeśli w jego przekonaniu bronił innych, jego zdaniem niesłusznie pokrzywdzonych. A wszystko dlatego, że wśród ludzi związanych z byłym obozem rządzącym i układem panują – panowały podwójne standardy. Prezydent Komorowski raz potępi blokowanie sejmu, jako metodę niegodną i blokowanie działania państwa, innym razem jeśli robią to jego przyjaciele nie będzie to tego taki skory.

Przy tym nie jest odosobnioną w tych środowiskach praktyką, by np. żalić się na nacjonalistyczną Polskę niemieckim mediom. I właśnie wasalizm wobec wielu krajów, w tym Niemiec miało do zarzucenia byłemu rządowi Prawo i Sprawiedliwość czy ruch społeczny Kukiz’15. Ukoronowaniem tych zarzutów, prócz destrukcji polskich stoczni stał się wyjazd Donalda Tuska do Brukseli na przewodniczącego Rady Europejskiej z rekomendacji właśnie Niemców. Wszyscy pamiętamy ponadto jak jeden z jego ministrów, a konkretnie Bartłomiej Sienkiewicz został nagrany kiedy mówił, iż państwo polskie istnieje „teoretycznie”. Otóż po wyborach całe to towarzystwo, które straciło władzę próbuje za wszelką cenę bić w środowiska patriotyczne, które im to wypominają. Jednak Sienkiewicz jest konsekwentny i nawet teraz wypowiedział z siebie słowa za które powinno się go rozliczyć procesem: „Nie będzie żadnego państwa polskiego przyjdzie ktoś i zarządzi tym burdelem […] nie ma innego wyjścia.”.

Warto też przypomnieć butnego i pewnego siebie Adama Michnika, który wróżył w wyborach drugie zwycięstwo Bronisława Komorowskiego: „No to mnie się zdaje, że jeżeli tu się nie stanie coś takiego, co ja nie jestem w stanie przewidzieć – że Bronisław Komorowski po pijanemu na pasach przejedzie niepełnosprawną zakonnicę w ciąży, no to oczywiście, że będzie prezydentem!”. Cóż za swoista buta ignorująca uczucia katolików w Polsce. Oczywiście ta pycha i buta zgubiła Michnika. Już za rządów PiS, a przed wyborami w USA, słowa te zaczął powtarzać rozmawiając z Michnikiem przed kamerą Tomasz Lis ws wygranej Hillary Clinton. Michnik powstrzymywał go, by przestał, bo to przeklęta metafora. I po raz kolejny ich kalkulacje polityczne okazały się nic nie warte.

Wygląda na to, iż dla tych ludzi nie ma znaczenia jakakolwiek tradycja i historia naszego kraju, jego wspólnoty. Oni po prostu nami gardzą i aż trudno uwierzyć, iż wszystkim środowiskom z nimi związanym udawało się uprawiać przez 8 lat kuglarstwo. To co mówią i robią – wydaje się i straszne i śmieszne, bo uważają, ze mają prawo wpływać na wszystko. Wyborcza, która po stronie mediów papierowych stała się symbolem tego środowiska krytykowała nawet mianowanie abp Marka Jędraszewskiego na metropolitę krakowskiego przez papieża Franciszka. Warto przypomnieć, iż środowisko to, gdy tylko im pasowało – wielokrotnie się na urzędującego Ojca Świętego powoływało. Wierni drwili, że wspomniana gazeta powołuje Episkopat cieni, wcześniej zaś w odniesieniu do rządu budowała gabinet cieniasów. A mianowicie swoich odpowiedników na stanowisko krytykowanych ministrów. Mimo, iż przez osiem lat nie mieli Polsce nic dobrego do zaoferowania.

Aż dziw bierze, iż Platforma Obywatelska utrzymuje się nadal z jakimikolwiek wynikami w sondażach. Jednak z drugiej strony nie pomoże im nawet dziesięć Kabaretów Moralnego Niepokoju, tworzących dla Donalda Tuska obraz dobrego cara i złych ministrów, a wobec Jarosława Kaczyńskiego dyktatora absolutnego i lizusów. Nie pomoże też „belzebub” jeden z czterech królów, występujących w tradycji święta Trzech króli, według posła PO Arkadiusza Myrchy – jakkolwiek by to nie zabrzmiało.

Aleksander Szycht

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

101 komentarzy

101 Komentarzy

 1. zjs

  9 stycznia 2017 at 16:44

  ” Bezczelne są te k…y i zuchwałe” . Wojak Szwejk

  • klioes vel pislamista

   10 stycznia 2017 at 15:31

   Kompromisowa kolęda opozycji okupującej Sejm

   Nowoczesnego lidera
   Dzisiaj opozycji trza.
   Pan Swetru słów nie przebiera;
   Święto „sześciu króli” zna…!

   Platforma – jak to chadecja –
   Na czterech poprzestać chce…
   Pan Myrcha (to niedyskrecja!)
   Określił zbyt jasno się:

   Kacper i Melchior… Baltazar…
   No i… Belzebub. No tak…
   Czterech zaledwie! …To bazar!
   Jeszcze dwóch królów jest brak!

   Wśród opozycji niezgoda,
   Lecz kompromisowe „pięć”
   Da się osiągnąć! Heroda
   Zbyć PO zgłosiła chęć.

   Król piąty? Trzeba cesarza!
   (Król czy cesarz – jeden tron.)
   Jest Kacper, Melchior, Baltazar…
   Jest Belzebub… no i ON.

   ON – cesarz Walens. To Bolka
   Pra-pra-pra-pra-pra-pra… DZIAD….
   Niezgody znikła demolka!
   W kolędowaniu jest ład.

   • klioes vel pislamista

    10 stycznia 2017 at 15:47

    Errata:
    W 3-ej od końca strofie ostatni wers powinien brzmieć:

    Zbyć Swetru ogłosił chęć.

 2. Czesław

  9 stycznia 2017 at 17:33

  Alimenciarz to Nikoś Dyzma albo agent Jarka.

 3. Szukający Drogi

  9 stycznia 2017 at 20:21

  To przeca jasne, że właśnie trwa oczyszczanie przedpola dla Tuska. Żadne pomysły nie wypaliły więc należy wygasić agentów działających do tej pory. A bez kompromitacji to nie będzie skuteczne.

 4. klioes vel pislamista

  9 stycznia 2017 at 21:38

  Na dobry początek 2017-ego roku

  To szczęśliwy rok dla Polski,
  Chociaż ledwie rozpoczęty!
  Alimenty już Kijowski
  Spłacił… (Fundusz KOD-u wzięty
  Został na informatyka…
  Dość on drogi, znać z cennika.)

  Swetru,“ nowoczesny Rysiek”,
  Jak Czarniecki, co przez morze…
  Na Maderze wrogów wysiekł.
  Majdan zaś w telewizorze
  (Prawie ze dwadzieścia osób!)
  Na wigilię chwali sposób:

  Pasztet! – Tradycyjne danie…
  (Taka nowa jest tradycja
  Pośród ciamajd w ciamajdanie.
  No i znikła prohibicja.)
  Znać, fantazja trwa w narodzie!…
  A więc padniesz, Kaczogrodzie!!!

 5. Leszek1

  10 stycznia 2017 at 02:19

  Bardzo dobry obraz komicznych dzialan i poziomu umyslowego swin oderwanych od koryta, jak ich ktos okreslil. Przekopanie tej stajni Augiasza wymaga wysilku i czasu. Szkoda, ze Rzad marnuje ten czas na wiele dzialan pozornych, a czesto wrecz szkodliwych. Vide slowa contra czyny Mateusza Morawieckiego, oraz min. Waszczykowskiego. O innych nie wspomne. Nie stoje w opozycji do naszego rzadu, jednak moje zwiazane z nim nadzieje powoli topnieja.

 6. Pd

  13 stycznia 2017 at 05:35

  J.Kaczyński jest jeszcze gorszy niż komorowski. Zadufany w sobie księżycowy złodziej który chce stworzyć nowe państwo sojalistyczne tylko dla nie całych 30 procent osób które i tak nie głosowały na niego, tylko na jego partie.”ten kto nie jest z nami jest naszym wrogiem” a co z resztą Polski? Na gułag….?

 7. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 16:28

  Hey there! I realize this is somewhat off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established website like yours take a large amount of work?
  I’m completely new to writing a blog however I do write in my diary
  everyday. I’d like to start a blog so I can share my experience
  and thoughts online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 8. real estate agents

  6 września 2017 at 06:50

  Great goods from you, man. I have keep in mind your stuff prior to
  and you are just too great. I actually like what you have
  acquired here, certainly like what you’re
  saying and the best way through which you are saying it.
  You make it entertaining and you continue to take care of to stay
  it wise. I can’t wait to read far more from you.

  That is actually a terrific site.

 9. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 września 2017 at 13:53

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article
  plus the rest of the website is also very good.

 10. https://pt.wikipedia.org/

  9 września 2017 at 12:17

  If you desire to increase your experience just keep visiting this website and be updated with the most
  recent news update posted here.

 11. car loan

  9 września 2017 at 22:05

  I like what you guys tend to be up too. This kind of
  clever work and exposure! Keep up the amazing works guys I’ve you guys
  to my personal blogroll.

 12. real estate loans

  9 września 2017 at 23:21

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or
  did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to find out where
  u got this from. thank you

 13. Brayden

  11 września 2017 at 06:09

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I actually loved the usual
  info an individual provide in your guests? Is going to be again ceaselessly in order to check
  up on new posts

 14. door pops back

  11 września 2017 at 08:28

  Excellent site you have here.. It’s difficult
  to find excellent writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 15. Brayden

  11 września 2017 at 11:00

  Hi! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting
  about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 16. svtvnetwork.com

  12 września 2017 at 08:53

  Its like you read my thoughts! You seem
  to grasp so much approximately this, like you wrote the guide in it
  or something. I think that you simply could do with some p.c.

  to force the message house a bit, however other than that, this is fantastic blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 17. Vanita

  12 września 2017 at 19:12

  I constantly spent my half an hour to read this website’s articles
  every day along with a cup of coffee.

 18. start me up

  13 września 2017 at 15:04

  Hi! I know this is kind of off-topic but I needed to
  ask. Does building a well-established website like
  yours take a lot of work? I am completely new to writing a blog but I do
  write in my diary on a daily basis. I’d like to start a
  blog so I can share my experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for
  brand new aspiring blog owners. Appreciate it!

 19. jumpfordogs.com

  14 września 2017 at 02:41

  You’re so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before.
  So great to discover another person with some unique thoughts on this subject.
  Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with a
  little originality!

 20. http://www.jhugs.net/

  15 września 2017 at 14:02

  I absolutely love your site.. Pleasant colors & theme.
  Did you make this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal website and would like to find out where you got this from or just what the theme is named.
  Thank you!

 21. oldest golf course

  15 września 2017 at 23:44

  I really like what you guys are up too. Such clever work
  and coverage! Keep up the amazing works guys I’ve you guys to
  our blogroll.

 22. london travel

  17 września 2017 at 01:25

  What’s up it’s me, I am also visiting this web site regularly, this site is in fact nice and the visitors are actually sharing
  good thoughts.

 23. Lelio Vieira Carneiro Junior

  17 września 2017 at 04:09

  Hi there, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that’s genuinely fine,
  keep up writing.

 24. spontaneousmatch.ca

  17 września 2017 at 11:08

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I
  had been tiny bit acquainted of this your broadcast
  offered bright clear concept

 25. beaufort golf

  17 września 2017 at 13:02

  Great post. I was checking continuously this
  blog and I’m impressed! Very useful info particularly
  the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for
  this particular info for a long time. Thank you and best of luck.

 26. tourism life

  18 września 2017 at 05:19

  This blog was… how do you say it? Relevant!!
  Finally I have found something that helped me. Many thanks!

 27. travel guide

  18 września 2017 at 10:47

  When some one searches for his required thing, thus he/she wants to be
  available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 28. www.inashai.com

  18 września 2017 at 16:44

  Hello, just wanted to mention, I liked this article. It was
  helpful. Keep on posting!

 29. fatal heart

  19 września 2017 at 15:21

  Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m
  not sure where to start. Do you have any tips or suggestions?
  With thanks

 30. traveling abroad

  19 września 2017 at 20:54

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or
  copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either
  written myself or outsourced but it appears a lot of it
  is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any techniques to help reduce content from
  being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 31. air travel

  20 września 2017 at 04:49

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; we have developed some nice practices and we are looking to exchange methods with
  other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 32. www.xuexi88.cn

  21 września 2017 at 21:07

  Excellent post. I was checking constantly this weblog
  and I’m inspired! Very helpful info specifically the last phase 🙂
  I maintain such info much. I was seeking this certain info for a long time.
  Thanks and good luck.

 33. cartronica.pt

  22 września 2017 at 03:22

  This post presents clear idea for the new viewers of
  blogging, that truly how to do blogging and site-building.

 34. travel close

  22 września 2017 at 04:26

  Yes! Finally something about web dating.

 35. Janina

  22 września 2017 at 06:48

  This is my first time visit at here and i am actually pleassant to
  read all at alone place.

 36. macau tourism offers

  22 września 2017 at 08:08

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!

 37. london travel

  22 września 2017 at 12:21

  Right here is the perfect site for anybody who hopes to find out about this
  topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really
  would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject
  which has been written about for years. Wonderful stuff, just wonderful!

 38. tourism offers

  22 września 2017 at 13:58

  This post is truly a nice one it assists new the web visitors, who are wishing in favor of blogging.

 39. old golf course

  22 września 2017 at 18:22

  Wonderful blog! Do you have any recommendations for aspiring
  writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a
  little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..

  Any tips? Cheers!

 40. Patricia

  22 września 2017 at 21:32

  This is the right webpage for anyone who would like to find
  out about this topic. You realize a whole lot its almost hard
  to argue with you (not that I actually will need
  to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject which has been written about for years.
  Excellent stuff, just great!

 41. Tricia

  22 września 2017 at 22:05

  When I initially commented I appear to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox and
  now each time a comment is added I recieve four emails with
  the exact same comment. Is there a way you are able to remove
  me from that service? Many thanks!

 42. outsidersart.com

  23 września 2017 at 13:20

  Hello, its fastidious article concerning media print, we all be aware of
  media is a enormous source of information.

 43. Celina

  23 września 2017 at 18:16

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you
  create this website yourself or did you hire someone to do it
  for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from.
  thank you

 44. www.hhstarmedia.com

  24 września 2017 at 03:21

  Keep this going please, great job!

 45. http://bbs.easougame.com/

  24 września 2017 at 06:17

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes that will make the most important changes.
  Thanks for sharing!

 46. tku.16mb.com

  24 września 2017 at 14:10

  I’m really enjoying the design and layout of your site.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your
  theme? Superb work!

 47. techsnews.ru

  24 września 2017 at 16:22

  I don’t even know the way I finished up here, but I believed
  this publish was good. I do not understand who you’re but certainly you’re going to a famous blogger in case you are not already.
  Cheers!

 48. Kristy

  25 września 2017 at 14:31

  Great beat ! I would like to apprentice even as you amend your site, how could i
  subscribe for a weblog website? The account helped me a acceptable deal.

  I were tiny bit acquainted of this your broadcast offered vivid clear
  concept

 49. Ima

  25 września 2017 at 20:13

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve
  found something that helped me. Appreciate it!

 50. Johnathan

  26 września 2017 at 04:58

  Terrific post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Appreciate it!

 51. travel diary

  26 września 2017 at 12:02

  Just want to say your article is as astounding.
  The clarity for your publish is simply excellent and that i
  could assume you are knowledgeable in this subject.
  Well together with your permission allow me to snatch your feed to keep updated with drawing close post.
  Thanks one million and please continue the gratifying work.

 52. hair extension color

  26 września 2017 at 15:38

  Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking
  at some of the posts I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 53. www.mundoligero.com.pa

  27 września 2017 at 03:36

  Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at this web page, and paragraph is really
  fruitful for me, keep up posting such articles or
  reviews.

 54. tradmusic.ru

  27 września 2017 at 12:20

  Amazing! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a completely different subject but it has pretty much the same
  layout and design. Excellent choice of colors!

 55. Twyla

  27 września 2017 at 19:15

  Thanks for every other informative website. Where else may I get that type
  of information written in such an ideal approach? I’ve a mission that I’m simply now
  operating on, and I’ve been at the glance out for such info.

 56. kirtidevelopers.com

  27 września 2017 at 22:20

  Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but,
  I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it improve
  over time.

 57. well-known dating

  28 września 2017 at 07:41

  It’s awesome to go to see this website and reading the views of all friends about this piece of writing,
  while I am also keen of getting familiarity.

 58. I’m now not positive the place you’re getting your info, however great topic.
  I needs to spend some time learning more or figuring out more.
  Thanks for excellent info I used to be searching for this information for my
  mission.

 59. Johnny

  29 września 2017 at 05:06

  Its like you read my thoughts! You appear to grasp a lot approximately this, such as you wrote the e-book
  in it or something. I think that you can do with some % to power the message
  house a little bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 60. HaroLiavaife

  29 września 2017 at 07:36

  Comprar Cialis En Gijon Costo Levitra Generico Cout Du Cialis online pharmacy Acquisto Cialis In Svizzera

 61. Laurinda

  29 września 2017 at 12:30

  I’m now not sure where you are getting your information, however
  good topic. I must spend a while learning more or working out more.
  Thank you for wonderful info I was on the lookout for this info
  for my mission.

 62. Gene

  29 września 2017 at 21:50

  I know this web page gives quality dependent content and extra material,
  is there any other web site which gives these kinds of information in quality?

 63. Clarence

  29 września 2017 at 23:55

  I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for
  me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as
  you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 64. website design

  30 września 2017 at 06:40

  Thanks very nice blog!

 65. Emily

  2 października 2017 at 02:32

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my
  end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 66. pt.wikipedia.org

  2 października 2017 at 05:53

  Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried
  it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 67. https://extra.globo.com

  2 października 2017 at 15:17

  Its like you read my mind! You seem to know so much
  about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home
  a little bit, but other than that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I’ll definitely be back.

 68. heart disease multiply

  2 października 2017 at 19:08

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However,
  how can we communicate?

 69. best butt

  3 października 2017 at 01:17

  Good post! We are linking to this particularly great content on our website.
  Keep up the great writing.

 70. soccer shoes

  3 października 2017 at 07:45

  I’m really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into
  any internet browser compatibility problems? A small number of my
  blog visitors have complained about my site not working correctly
  in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any recommendations to help
  fix this problem?

 71. HaroLiavaife

  3 października 2017 at 12:22

  Motilium 90 Tablets Non Prescription Online Pharmaceuticals 60 mgs dapoxtine with levitra Propecia Renacidin

 72. fatal heart

  4 października 2017 at 02:20

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am encountering problems with your RSS.

  I don’t understand why I can’t join it. Is there anyone else getting similar RSS problems?
  Anyone who knows the solution will you kindly
  respond? Thanks!!

 73. reply

  4 października 2017 at 11:13

  Ӏ think this іs one of tһe such a lot important info for me.
  And i’m satisfied studying your article. But wannа obѕervation on feѡ common issᥙes, The weƄsite
  taste is perfect, the articles is in reаlіty excellent : D.
  Good task, cheers

 74. travel magazine

  5 października 2017 at 05:01

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the
  post. I’ll certainly comeback.

 75. Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be
  a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back down the road.
  I want to encourage that you continue your great job, have
  a nice weekend!

 76. route travel tips

  5 października 2017 at 15:39

  It’s hard to come by knowledgeable people on this
  topic, however, you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 77. getting heart disease

  5 października 2017 at 20:38

  Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed
  reading it, you can be a great author.I will ensure that I
  bookmark your blog and may come back later in life.
  I want to encourage you continue your great writing, have
  a nice day!

 78. HaroLiavaife

  5 października 2017 at 21:34

  Amoxicillin Bladder generic levitra no prescription Cialis Generico Efectos Secundarios Clomid Et Nidation Prednisone Online

 79. traveling jobs

  6 października 2017 at 14:02

  I could not refrain from commenting. Very well
  written!

 80. Johnnie

  6 października 2017 at 20:26

  Every weekend i used to pay a visit this web page,
  for the reason that i want enjoyment, since this this web site
  conations truly pleasant funny information too.

 81. route travel

  7 października 2017 at 06:00

  Hmm it seems like your site ate my first comment (it
  was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted
  and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the
  whole thing. Do you have any tips and hints for newbie blog writers?
  I’d really appreciate it.

 82. jordan soccer

  7 października 2017 at 20:11

  At this moment I am going away to do my breakfast, once having
  my breakfast coming again to read additional news.

 83. toned butt

  8 października 2017 at 07:14

  Hey there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog
  article or vice-versa? My website covers a lot of the same subjects as yours and I think we could
  greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an email.

  I look forward to hearing from you! Terrific blog by
  the way!

 84. HaroLiavaife

  8 października 2017 at 21:50

  Zithromax If Allergic To Penicillin Cephalexin Side Effects Dog Viagra Without A Doctors Prescription vivanza 20mg Donde Comprar Viagra En Murcia

 85. bigger butt

  9 października 2017 at 03:12

  This info is priceless. When can I find out more?

 86. Eugenia

  9 października 2017 at 07:24

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 87. traveling wilburys

  9 października 2017 at 16:02

  I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A couple of my blog visitors have complained about my
  website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any ideas to help fix this issue?

 88. toned butt

  9 października 2017 at 16:31

  Somebody essentially assist to make significantly articles I’d state.
  That is the very first time I frequented your website page and so far?

  I surprised with the analysis you made to make this actual submit amazing.
  Great task!

 89. route travel

  9 października 2017 at 18:35

  This post gives clear idea for the new users of blogging, that
  truly how to do blogging and site-building.

 90. dating web site

  10 października 2017 at 16:19

  Actually when someone doesn’t know then its up to other users that they will assist, so here it takes place.

 91. HaroLiavaife

  11 października 2017 at 09:20

  Viagra Sin Receta En Farmacias Chile Progesterone Australia Online Pharmacy For Viagra To China viagra online pharmacy Cialis 5 Mg Tadalafil

 92. bigger butt

  11 października 2017 at 22:40

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit
  and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area
  of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Cheers!

 93. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 01:48

  Metronidazole Pills Online Overnight Cialis No Rx Buy Oratane viagra online prescription Venta Cialis Tenerife 5mg Cialis Mail Order Chalias

 94. getting heart disease

  12 października 2017 at 06:59

  It’s awesome to pay a visit this website and reading the views of all mates about this paragraph, while I am also zealous of getting experience.

 95. HaroLiavaife

  13 października 2017 at 23:49

  Paroxetina Anafranil How Much Is Viagra Buy Silagra Online viagra Cialis A Domicilio

 96. lelio vieira carneiro junior

  14 października 2017 at 22:28

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!|

 97. Lelio Vieira Carneiro

  16 października 2017 at 13:06

  What’s up to every , because I am truly eager of reading this blog’s
  post to be updated on a regular basis. It consists of nice information.

 98. reverse phone number lookup

  16 października 2017 at 20:22

  Excellent, what a weblog it is! This blog provides useful facts
  to us, keep it up.

 99. HaroLiavaife

  17 października 2017 at 00:48

  Cialis Potenz Viagra Danos Buy Online Levitra viagra Amoxicillin Combined With Doxycycline

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra