Z kraju

OBOWIĄZKOWE PNEUMOKOKI I AFERA Z PRZETARGIEM. POLSKA JEST SZCZEPIONKOWYM SKANSENEM

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zagwarantował firmom farmaceutycznym przymusowe szczepienie dzieci urodzonych od 1 stycznia 2017 r. kolejnymi szczepionkami. Bez odpowiedzialności za powikłania. Obowiązek szczepienia przeciw pneumokokom dotyczy tylko trzech państw w Europie. Przetarg wygrała szczepionka tańsza i zawierająca więcej aluminium i producenta, z którym powiązany jest wiceminister. Urzędnicy nie przewidują prawa do odmowy. Za odmowę rodziców czeka grzywna do 50 tys. zł.

– To nie jest tak, że nagle wystąpił jakiś wyjątkowy przekręt. Jest po prostu jak zwykle. Gdyby nie kwota 160 mln, nikt by uwagi nie zwrócił. Sprawa wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw pneumokokom jak w soczewce pokazuje działanie tego systemu. Kawałek tortu jest wart 160 mln. Dzielić, nie dzielić, a jeśli dzielić to jak?W Polsce mamy specyficzną sytuację, ponieważ szczepienia są obowiązkowe. I nie chodzi tu o kwestie związane z przymusem stosowanym wobec zdrowych osób (chociaż to też istotne).Co oznacza w Polsce, że przyjęcie preparatu jest obowiązkowe? Oznacza, że producent może mieć zagwarantowaną sprzedaż roczną, na poziomie równym urodzeniom. I to widać wyraźnie w dokumentach udostępnianych w ramach informacji publicznej. Śliczne tabelki z prognozowaną sprzedażą, równoznaczną z „wyszczepialnością”. I dopisek „Koszty powikłań poszczepiennych można pominąć”. Koszty utylizacji również, ponieważ w Polsce nic się nie marnuje. Producenci nie muszą się więc starać o klienta indywidualnego, zabiegać o jego przychylność, tracić pieniędzy na reklamę produktu, dbać o jakość, bezpieczeństwo czy dawać gwarancje. Klient indywidualny się tutaj nie liczy. Liczą się urzędnicy i „niezależni eksperci” rekomendujący produkt, organizujący przetargi. To oni są rzeczywistymi klientami dla producentów. To ich muszą przekonać, na nich wpłynąć, to oni muszą widzieć swoje bezpośrednie korzyści. I dlatego nigdy się nie zgodzą, aby w Polsce, tak jak w krajach zachodnich, szczepienia były refundowane, ale dobrowolne. Obowiązek wprowadzony w latach głębokiego socjalizmu ma się doskonale w kraju zżeranym przez korupcję. Bo który producent zrezygnuje z uregulowań, zapewniających mu gwarancję sprzedaży na poziomie urodzeń odbiorców indywidualnych ? Który z producentów będzie chciał wydawać miliony na reklamę? Który będzie chciał dobrowolnie dać gwarancję jakości i skuteczności produktu? Który zrezygnuje z braku konieczności wypłacania odszkodowań w razie szkód wywołanych przez produkt? Żaden, który umie liczyć. A koncerny farmaceutyczne potrafią liczyć doskonale. O wiele lepiej niż leczyć – bije na alarm Małgorzata Dźwikowska ze Stowarzyszenia „STOP NOP”.

Zastępowanie szczepów – samonakręcający się biznes

Kilka dni wcześniej reprezentacja stowarzyszenia brała udział w kolejnym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dorosłych i Dzieci. Tematem był przetarg na dostawę szczepionek przeciw pneumokokom a konflikt interesów urzędników i lekarzy, w tym ekspertów, odpowiedzialnych za polski system oraz program szczepień ochronnych.

– Jak z tych badań wynika, wskutek stosowania szczepionek przeciw pneumokokom obniżyła się zapadalność na choroby pneumokokowe wywołane przez niektóre szczepy, ale jednocześnie wzrosła ilość przypadków wywołanych przez inne szczepy. Niektóre z nowych szczepów są wysoce zjadliwe i oporne na działanie antybiotyków. Ponadto szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom znacząco zwiększyły ryzyko występowania inwazyjnych chorób pneumokokowych u dorosłych – wyjaśniła dr n. med Dorota Sienkiewicz. – Pierwotny wskaźnik zapadalności na inwazyjne choroby pneumokokowe, uległ obniżeniu po powszechnych szczepieniach dzieci. Ale wzrósł, kiedy szczepy nieszczepionkowe zastąpiły te, na które szczepionki były ukierunkowane – kontynuowała. Czyli wygasają szczepy, które są zawarte w szczepionkach, natomiast obserwuje się, że niestety wzrasta ilość tych bardziej zjadliwych szczepów.

Aluminium w szczepionkach

– Według Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Żywienia Enteralnego i Parenteralnego, bezpieczna dawka spożycia doustnego aluminium to jest 5 mikrogram na kilogram na dobę. W Synflorixie jest 500 mikrogram, które dziecko dostaje jednorazowo, a powtarza się to dwu- lub trzykrotnie. W Prevenarze 13 jest mniej, czyli 0,125 miligrama, prawda? Czyli ta szczepionka Prevenar jest bezpieczniejsza – tłumaczyła w sejmie dr Dorota Sienkiewicz.

Podczas gdy naukowcy związani z przemysłem farmaceutycznym oraz urzędnicy zapewniają o bezpieczeństwie szczepionek, inni ostrzegają. Szereg badań dowodzi, że aluminium jest neurotoksyczne i może zniszczyć neurony niezbędne dla prawidłowych funkcji kognitywnych i motorycznych. Po wstrzyknięciu do organizmu może pozostawać w nim przez kilka lat i przedostawać się do wielu narządów. Immunostymulujący wpływ adiuwantów aluminium może powodować niepożądane reakcje autoimmunologiczne i zapalne. Badania mówią, że adiuwanty aluminium zawarte w szczepionkach zwiększają ryzyko wystąpienia chorób immunologicznych i zaburzeń neurologicznych.

Przetarg a konflikt interesów

Poseł Jerzy Kozłowski, wyrażając wątpliwość co do wyboru gorszej szczepionki i kierowania się tylko ceną, zadał pytanie o to, kto decydował o wyniku przetargu i czy te osoby miały historyczne powiązania z koncernem, który jest producentem wybranej szczepionki. Dagmara Korbasińska z Ministerstwa Zdrowia zaprzeczyła, twierdząc, że nie posiada takich informacji, a przetarg nadzorowała podsekretarz stanu Katarzyna Głowala, natomiast nie miał z tym związku wiceminister Krzysztof Łanda, o którego bliskich związkach z przemysłem rozpisywały się media.

Rząd nie zareagował nadal na postulaty petycji „Stop lobbystom koncernów farmaceutycznych w administracji publicznej”. Sprawa karna za petycję przeciwko mnie, wytoczona przez jednego z wymienionych w niej ekspertów, została umorzona. Sędzia uznał, że jej jedynym celem była ochrona interesu społecznego w kwestiach związanych z obowiązkowymi szczepieniami. Dr P.G. odwołał się jednak od tej decyzji, więc będzie dalszy bieg tej sprawy.

Nadal palącym problemem jest niekontrolowany wpływ producentów szczepionek na decyzje urzędów, ponieważ wszelkie gremia eksperckie nie są zobowiązane do składania deklaracji o konflikcie interesów. A ich głos jest brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o rozszerzeniu kolejnego obowiązku nakładanego na obywateli, którzy za to zapłacą z własnej kieszeni.

Za rodziców decyduje urzędnik, nie biorąc odpowiedzialności za skutki

Na pytanie, gdzie jeszcze szczepionka przeciw pneumokokom jest obowiązkowa, odpowiedział przedstawiciel Głównego Inspektoratu Sanitarnego. U naszych sąsiadów na Litwie, Słowacji, w Czechach i na Łotwie. Są to kraje byłego bloku wschodniego. Dlaczego tam? Są przez producentów szczepionek traktowane szczególnie. Są specjalne cele marketingowe i utrzymanie obowiązku szczepień leży w ich interesie. Kosztem wolności i praw oraz zdrowia dzieci.

– Jesteśmy w tym skansenie państw, gdzie jest ta wakcynologia totalna. Obojętnie czy nazwiemy ją obowiązkiem, czy przymusem, to moment kiedy państwo wydaje moje pieniądze z podatków, kupując szczepionkę i każąc mi zaszczepić moje dziecko tą szczepionką, wydaje mi się jakimś totalitaryzmem – podkreślił celnie poseł Paweł Skutecki, prowadzący posiedzenie.

– Co mnie szokuje, że państwo, że tak powiem, po drugiej stronie, nie macie dobrej woli, żeby się zastanowić, że może jednak coś w tym jest, że może jednak są działania niepożądane. Mam wielu kolegów, którzy się nad tym zastanawiają, widzą problem, ale nie mówią. Nie mówią, bo się boją. Proszę, zastanówcie się, Państwo, naprawdę można coś z tym zrobić. Większa Państwa otwartość i zrozumienie będzie skutkowała większym zaufaniem do systemu szczepień ochronnych. Nie będziecie wylewać dziecka z kąpielą, wraz z przymusowymi szczepieniami – apelowała na końcu posiedzenia do przedstawicieli GIS i Ministerstwa Zdrowia dr Dorota Sienkiewicz.

Źródło: STOP NOP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

293 komentarze

293 Komentarzy

 1. niepisior

  21 lutego 2017 at 19:40

  No ale o co chodzi?
  Pisiory TEŻ muszą się na czymś dorobić, a czasu do nowych wyborów mało.

 2. Mamusia

  21 lutego 2017 at 21:18

  Krzyczy się tyle o ochronie dzieci nienarodzonych,a gdy się urodzą to stają się poligonem doświadczalnym koncernów farmakologicznych.Może o to w tym chodzi?Więcej dzieci to większy zysk dla koncernów?Mam wrażenie że nie o zdrowie małych polaków tu chodzi!

 3. The Big E

  21 lutego 2017 at 21:55

  Zapłacono 500 zł? To teraz wszystkie dzieci są dzieci nasze, znaczy państwowe.

 4. Piotr 36

  21 lutego 2017 at 22:14

  Jakoś dziwnie te kraje, które mają totalitarne programy szczepień, to sławetne już „Międzymorze”.

 5. Stefan

  21 lutego 2017 at 23:13

  Szanowni panstwo! Przeciez to koniec narodu polskiego! Wzieto sie za biologiczne wyniszczanie narodu polskiego! Zaczeto od najmlodszych. Te dzialania nosza znamiona ludobojstwa!Wszystkich zbrodniarzy odpowiedzialnych za to nalezy koniecznie osadzic! Prosze kierownictwo portalu o monitorowanie i dokumentowanie sprawy.

 6. Mateusz

  22 lutego 2017 at 02:11

  coraz częściej przecieram oczy ze zdumienia …
  Miało być nie płynięcie w głównym nurcie i powstanie z kolan.
  A tu wszystko na opak …
  PIS głosuje (pod pachę)z Nowoczesną PO za CETA.
  Teraz chce stosować stalinowski(właśnie tak – vide kary do 50 tys !!!)
  terror ,bo ma być przymus szczepień bezbronnych dzieci…
  Wobec dzieci PIS taki hardy !!!!!
  A taki bezbronny gdy jest gnojony z lewa i z prawa,
  tu w kraju i poza granicami.
  I pomyśleć że oddałem na nich głos.

 7. Kto tu jest skansenem...

  22 lutego 2017 at 02:41

  Prawy.pl jest skansenem. Napiszcie jeszcze o wpływie upuszczania krwi (przez pijawki np.) na zwalczanie chorób, to jest artykuł na poziomie wiedzy, z jakim sobie poradzicie. Albo o modlitwie do świętego Tadeusza Judy, patrona spraw beznadziejnych, jak wam małe dziecko zachoruje przez wasz debilny upór przed podstawowymi szczepieniami. No i dajcie jeszcze więcej artykułów ekspertów – agentów ubezpieczeniowych (Joanna Socha) o poważnej medycynie. Warto też poznać zdanie w tej sprawie zielarzy, kominiarzy, kierowców tirów albo tancerek go-go…

 8. Marcellus Papi

  22 lutego 2017 at 07:15

  personal injury attorney

 9. Chia Malabe

  22 lutego 2017 at 08:55

  tarjetas de plastico.

 10. Mafalda Debro

  23 lutego 2017 at 21:51

  49.95 any sewer or drain

 11. ala wilk

  27 lutego 2017 at 06:15

  Lewacy usiłują wmówić ludziom że to smog powoduje autyzm i raka, a nie szczepionki.

 12. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 13. айфел парфюм

  12 marca 2017 at 09:22

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 14. Rafael

  21 marca 2017 at 09:55

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read
  this article i thought i could also create comment
  due to this sensible paragraph.

 15. айфел парфюм

  21 marca 2017 at 13:07

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 16. айфел парфюм

  21 marca 2017 at 20:18

  Would you be interested in exchanging links?

 17. Marsha

  22 marca 2017 at 07:45

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on.
  Any suggestions?

 18. car computer exchange

  23 marca 2017 at 00:19

  This info is invaluable. How can I find out more?

 19. Ava

  25 marca 2017 at 14:44

  I was curious if you ever considered changing the
  layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having
  1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 20. search engine traffic

  4 kwietnia 2017 at 21:01

  Very energetic blog, I loved that a lot. Will there be a part 2?

 21. car computer exchange

  6 kwietnia 2017 at 07:29

  It’s going to be finish of mine day, but before end I am reading this impressive piece of
  writing to improve my know-how.

 22. office atmosphere

  7 kwietnia 2017 at 03:34

  Now I am going away to do my breakfast, once having my breakfast coming over again to read
  other news.

 23. Olive

  9 kwietnia 2017 at 12:28

  Its like you learn my thoughts! You seem to grasp a lot about
  this, such as you wrote the guide in it or something.
  I think that you simply can do with a few percent to pressure the message home a little
  bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read.
  I will certainly be back.

 24. Jacquetta

  11 kwietnia 2017 at 01:49

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this
  blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 25. George

  15 kwietnia 2017 at 00:54

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is
  wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 26. organized garbage collection

  16 kwietnia 2017 at 00:54

  Hi to every one, it’s truly a pleasant for me to pay a quick visit this web page, it contains important Information.

 27. credit cards for bad credit

  17 kwietnia 2017 at 01:55

  My relatives all the time say that I am killing my time here at net, but
  I know I am getting experience every day by reading such good articles
  or reviews.

 28. Jeremiah

  19 kwietnia 2017 at 23:59

  A motivating discussion is worth comment. I think that you
  should write more on this subject, it might not be a taboo subject but generally people do not speak about such subjects.
  To the next! All the best!!

 29. www.traveltyme.net

  28 kwietnia 2017 at 03:18

  Inspiring quest there. What happened after? Good luck!

 30. Ariane Slinger Trust

  6 maja 2017 at 20:14

  I constantly spent my half an hour to read this webpage’s articles or reviews every day along with a cup of coffee.

 31. Richelle

  9 maja 2017 at 05:43

  You need to be a part of a contest for one of
  the most useful blogs on the net. I am going to recommend this
  blog!

 32. fotografia.folha.uol.com.br

  9 maja 2017 at 07:21

  Hi, its nice piece of writing concerning media print, we all be familiar with media
  is a wonderful source of information.

 33. Boyce

  17 maja 2017 at 04:33

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for ig

 34. Pete

  19 maja 2017 at 05:55

  When some one searches for his vital thing, so he/she needs to
  be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 35. Its like you read my mind! You appear to know a lot
  about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that,
  this is great blog. An excellent read. I will certainly be back.

 36. Margareta

  19 maja 2017 at 09:37

  bookmarked!!, I love your blog!

 37. goldenegarde.de

  19 maja 2017 at 10:44

  Ahaa, its pleasant dialogue regarding this article here at this
  weblog, I have read all that, so at this time me also commenting here.

 38. large travel shoulder

  19 maja 2017 at 20:26

  Piece of writing writing is also a fun, if you be familiar with afterward you can write if not it is complex
  to write.

 39. Zachery

  19 maja 2017 at 21:25

  Its like you learn my thoughts! You seem to know so much
  approximately this, like you wrote the ebook in it or something.
  I feel that you simply could do with some percent to drive
  the message home a bit, but other than that, that is fantastic
  blog. A great read. I’ll certainly be back.

 40. large travel shoulder

  21 maja 2017 at 13:49

  My relatives always say that I am killing my time here at net, however I
  know I am getting knowledge daily by reading
  such nice articles or reviews.

 41. Sommer

  22 maja 2017 at 00:43

  If some one wants expert view concerning blogging after that
  i advise him/her to go to see this blog, Keep up the good work.

 42. resorts network

  22 maja 2017 at 14:31

  Incredible points. Great arguments. Keep up the good spirit.

 43. talentbankdev.com

  24 maja 2017 at 02:53

  Hey this is kinda of off topic but I was wondering if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 44. court custody determination

  24 maja 2017 at 05:23

  It’s enormous that you are getting ideas from this paragraph as
  well as from our discussion made at this time.

 45. Janell

  25 maja 2017 at 14:57

  Now I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming over
  again to read more news.

 46. iassoft.com

  25 maja 2017 at 20:07

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for football fans pick

 47. Aegis Law Firm

  5 czerwca 2017 at 23:12

  I like your blog. It sounds every informative.

 48. Muhammad

  8 czerwca 2017 at 08:25

  I was able to find good advice from your content.

 49. car rental

  11 czerwca 2017 at 04:21

  In fact no matter if someone doesn’t know afterward its up to other
  people that they will help, so here it takes place.

 50. car computer exchange

  12 czerwca 2017 at 01:58

  It’s going to be finish of mine day, but before ending
  I am reading this impressive article to improve my knowledge.

 51. chase credit card

  12 czerwca 2017 at 02:21

  I savor, lead to I found exactly what I used to be having a look
  for. You have ended my four day long hunt!
  God Bless you man. Have a nice day. Bye

 52. aka hair extensions

  16 czerwca 2017 at 01:35

  excellent points altogether, you just won a logo new reader.
  What would you suggest about your submit that you just made some days in the past?
  Any positive?

 53. www.fzysxx.com

  16 czerwca 2017 at 02:59

  Wonderful, what a weblog it is! This weblog gives useful
  data to us, keep it up.

 54. Brain

  16 czerwca 2017 at 07:38

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for effective
  business model

 55. restoring damaged hair

  17 czerwca 2017 at 06:02

  Very descriptive article, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 56. english.sezn.ru

  18 czerwca 2017 at 04:27

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 57. windows car pc

  18 czerwca 2017 at 12:32

  There’s certainly a great deal to know about this issue.
  I love all the points you’ve made.

 58. credit card numbers

  18 czerwca 2017 at 15:32

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after
  I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!

 59. Excellent article. I will be facing a few of these issues as
  well..

 60. Buddy

  25 czerwca 2017 at 04:57

  Awesome! Its truly remarkable piece of writing, I have got much clear idea on the topic of from this article.

 61. full lace wigs

  25 czerwca 2017 at 12:37

  I have fun with, result in I discovered just what I
  used to be taking a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 62. Jack

  29 czerwca 2017 at 03:38

  Keep on writing, great job!

 63. car computer exchange

  3 lipca 2017 at 16:17

  I could not resist commenting. Well written!

 64. forumj.vortigaunt.net

  4 lipca 2017 at 22:02

  If some one desires expert view concerning running a blog after that i recommend him/her to pay a visit this weblog, Keep up the pleasant job.

 65. car hydrogen generator

  11 lipca 2017 at 01:41

  I delight in, result in I discovered just what I was taking a look
  for. You have ended my four day long hunt! God
  Bless you man. Have a great day. Bye

 66. car computer exchange

  11 lipca 2017 at 03:15

  At this time it looks like BlogEngine is the top blogging platform out there right now.

  (from what I’ve read) Is that what you’re
  using on your blog?

 67. Koby

  18 lipca 2017 at 18:06

  It’s an remarkable paragraph in favor of all the web users; they will take advantage from it I am sure.

 68. Juanita

  19 lipca 2017 at 15:36

  Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing
  these kinds of things, thus I am going to tell her.

 69. hypnosis mp3 for insomnia

  21 lipca 2017 at 21:47

  These are actually fantastic ideas in on the topic of
  blogging. You have touched some good things here. Any
  way keep up wrinting.

 70. zf60.cn

  23 lipca 2017 at 02:24

  Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 71. Bobbie

  23 lipca 2017 at 05:50

  Why people still make use of to read news papers when in this technological globe all is accessible on net?

 72. KennHitthype

  23 lipca 2017 at 13:07

  Best Viagra Without. Prescription [url=http://onlinecial.com]cheap cialis[/url] Bacterial Infection Treated With Keflex

 73. Georges Sadala

  24 lipca 2017 at 18:37

  Yes! Finally someone writes about ig.

 74. Georges Sadala

  24 lipca 2017 at 19:34

  Why viewers still use to read news papers when in this technological
  world all is available on web?

 75. eliquids Melbourne

  25 lipca 2017 at 10:06

  Really appreciate you sharing this blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

 76. Georges Sadala Rihan

  25 lipca 2017 at 15:47

  These are actually fantastic ideas in concerning blogging.
  You have touched some fastidious things here.

  Any way keep up wrinting.

 77. Reina

  28 lipca 2017 at 09:16

  These are genuinely wonderful ideas in concerning blogging.

  You have touched some good points here. Any way keep
  up wrinting.

 78. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 lipca 2017 at 20:45

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological globe the whole thing is available on net?

 79. marketing messages

  29 lipca 2017 at 04:15

  It’s an awesome article in support of all the web viewers; they will get advantage from it I am sure.

 80. travel pictures

  29 lipca 2017 at 16:29

  Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted with after that you can write or else it is difficult to write.

 81. adventure vacation

  30 lipca 2017 at 05:06

  It’s going to be finish of mine day, but before ending I am reading this
  great paragraph to improve my experience.

 82. Chastity

  30 lipca 2017 at 05:41

  Hello there! Do you know if they make any plugins
  to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on.
  Any suggestions?

 83. Elouise

  30 lipca 2017 at 13:16

  Ahaa, its nice conversation concerning this piece of writing at this place
  at this webpage, I have read all that, so now me also commenting at this
  place.

 84. narutogameshub.com

  30 lipca 2017 at 18:17

  Right away I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read further
  news.

 85. Bernice

  31 lipca 2017 at 09:35

  Peculiar article, exactly what I needed.

 86. westpennines.org.uk

  31 lipca 2017 at 19:41

  Hey very nice blog!

 87. Nestor

  31 lipca 2017 at 20:48

  It’s an remarkable piece of writing designed for all the internet viewers; they will get advantage from
  it I am sure.

 88. business enterprise

  2 sierpnia 2017 at 01:46

  I used to be able to find good information from your content.

 89. security systems

  3 sierpnia 2017 at 13:55

  Hello i am kavin, its my first occasion to commenting
  anywhere, when i read this article i thought i could also make comment due to this sensible paragraph.

 90. https://www.myheritage.com.br

  3 sierpnia 2017 at 14:56

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for
  travel news

 91. fantastic submit, very informative. I’m wondering why
  the other experts of this sector do not realize this.
  You must continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 92. library.kanitech.com.hk

  3 sierpnia 2017 at 16:24

  Its such as you learn my mind! You appear to know a lot approximately this, like you wrote the e-book in it or something.
  I believe that you could do with some p.c. to force the message home a
  bit, however instead of that, this is excellent blog.

  A great read. I will certainly be back.

 93. WOW just what I was looking for. Came here by searching for best
  dating

 94. card serves

  4 sierpnia 2017 at 06:10

  Heya this is kinda of off topic but I was wondering if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding know-how
  so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 95. leyland chief operating

  4 sierpnia 2017 at 16:33

  There’s certainly a lot to find out about this subject.

  I love all of the points you made.

 96. Sal

  6 sierpnia 2017 at 05:56

  Keep this going please, great job!

 97. Ulysses

  7 sierpnia 2017 at 06:03

  Currently it looks like Expression Engine is the best
  blogging platform available right now. (from what I’ve read)
  Is that what you are using on your blog?

 98. Dustin

  8 sierpnia 2017 at 05:22

  My relatives always say that I am wasting my time here at net,
  however I know I am getting knowledge everyday by reading such fastidious articles or reviews.

 99. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 sierpnia 2017 at 12:12

  I have read so many content about the blogger lovers except
  this piece of writing is really a nice paragraph, keep it up.

 100. Dexter

  9 sierpnia 2017 at 20:29

  I am sure this article has touched all the internet
  visitors, its really really nice article on building up new
  webpage.

 101. travel guides

  11 sierpnia 2017 at 16:58

  This piece of writing is actually a pleasant one it assists new
  net viewers, who are wishing for blogging.

 102. butt muscles

  12 sierpnia 2017 at 11:49

  You could certainly see your skills in the work you write.
  The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe.
  At all times go after your heart.

 103. make holiday travel

  12 sierpnia 2017 at 15:12

  I always spent my half an hour to read this blog’s
  content every day along with a mug of coffee.

 104. latina milf xvideos

  13 sierpnia 2017 at 02:05

  tahnks for the info

 105. Scientist business

  13 sierpnia 2017 at 21:22

  You can certainly see your enthusiasm in the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 106. youporn milf lesbian

  14 sierpnia 2017 at 11:54

  thaznks for the info

 107. James Frazer-Mann

  14 sierpnia 2017 at 13:37

  Hi there, this weekend is pleasant designed
  for me, since this occasion i am reading this great educational
  paragraph here at my home.

 108. Jann

  14 sierpnia 2017 at 22:42

  best diet pills xenical

 109. innovative security

  15 sierpnia 2017 at 16:26

  Wow, this piece of writing is fastidious, my
  sister is analyzing these kinds of things, so I am going to convey her.

 110. James Frazer Mann

  16 sierpnia 2017 at 16:52

  You can certainly see your expertise in the article you write.

  The sector hopes for more passionate writers like you who are
  not afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 111. Egli Diana Pinto

  17 sierpnia 2017 at 21:51

  Paragraph writing is also a excitement, if you be familiar with afterward you
  can write if not it is complicated to write.

 112. keep business

  18 sierpnia 2017 at 02:03

  These are genuinely great ideas in on the topic of blogging.

  You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

 113. wiki.cloudsms.com.ng

  19 sierpnia 2017 at 14:59

  Paragraph writing is also a fun, if you be familiar with
  then you can write if not it is complicated to write.

 114. free snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 01:04

  free snap milfs

 115. Breanna

  20 sierpnia 2017 at 09:34

  Hello, this weekend is pleasant in favor of me, as this occasion i am reading this fantastic informative piece of writing here at my residence.

 116. keep business cards

  20 sierpnia 2017 at 13:48

  I take pleasure in, result in I discovered just what I was
  having a look for. You have ended my four day long
  hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 117. hot milf hidden cam

  23 sierpnia 2017 at 22:40

  thanoks for the info

 118. cara agar cepat hamil setelah haid

  24 sierpnia 2017 at 05:07

  What’s up, its fastidious paragraph concerning
  media print, we all be aware of media is a wonderful source
  of facts.

 119. programy-antywirusowe.pl

  27 sierpnia 2017 at 01:10

  I savour, result in I found exactly what I was having a look for.
  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 120. purworejokita.com

  27 sierpnia 2017 at 05:57

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I
  clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless,
  just wanted to say excellent blog!

 121. Anitra

  27 sierpnia 2017 at 07:03

  Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing such things, therefore
  I am going to convey her.

 122. Damian

  29 sierpnia 2017 at 22:46

  This info is invaluable. When can I find out more?

 123. vip124.cafe24.com

  30 sierpnia 2017 at 04:09

  Hi there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 124. door pops back

  30 sierpnia 2017 at 09:02

  Great article! That is the type of info that should be shared across the net.
  Disgrace on Google for now not positioning this post higher!
  Come on over and consult with my website . Thanks =)

 125. globosatplay.globo.com

  30 sierpnia 2017 at 11:24

  Hi mates, how is the whole thing, and what you want to say about this
  article, in my view its in fact amazing for me.

 126. Bernd

  30 sierpnia 2017 at 20:10

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this
  post was great. I don’t know who you are but certainly you’re
  going to a famous blogger if you aren’t already 😉
  Cheers!

 127. Laverne

  30 sierpnia 2017 at 20:22

  Dont Overlook @ the Italian Market place the ultimate competition of the period! Mexican Liberty Fiesta bu the Mexican business enterprise of the regional. Absolutely free celebration complete of lifestyle, food stuff, audio and actions for te full family members! 11amto 6pm. 9. & Washington ave.

 128. ford shares

  31 sierpnia 2017 at 03:01

  Excellent weblog right here! Additionally your
  web site quite a bit up very fast! What web host are
  you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink in your host?
  I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 129. Dirickx

  31 sierpnia 2017 at 08:15

  I really liked your article post.Really looking forward to read more. Want more.

 130. Jesse Grillo Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 10:35

  I really like your post. it is like you wrote the book on it or something. I truly appreciate this blog. Your perspective is super refreshing. You are obviously very knowledgeable.

 131. porncom

  31 sierpnia 2017 at 10:39

  This is one awesome article. Awesome.

 132. jake burgess springfield mo

  31 sierpnia 2017 at 14:33

  Im obliged for the blog article.Really thank you! Really Cool.

 133. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 23:38

  Your websites really makes me think. Your posts is followed by my girlfriend. You have the best ideas. On a scale from 1 to 10, You are an 11.

 134. Jesse Grillo Jesse Grillo

  1 września 2017 at 02:28

  When I opened my phone this site was already loaded. You are my savior. Your write up is absolutely on point! Old school WordPress professionals would agree with your write up.

 135. investor adviser

  1 września 2017 at 10:05

  This blog looks just like my old one My dad told me they love your pages blog. You think about this from way more than one angle.

 136. CEO adviser

  2 września 2017 at 06:56

  I truly feel this site needs a great deal more followers I check your blog every few days. Your posts is good!

 137. Silvia Odete Morani Massad

  2 września 2017 at 22:40

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I will definitely comeback.

 138. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 02:29

  Incredible! This blog looks just like my old one Top WordPress experts would agree with your posts.

 139. estate investing

  3 września 2017 at 03:14

  I visited multiple websites however the audio quality for audio
  songs existing at this web site is really marvelous.

 140. press release

  4 września 2017 at 07:21

  My BFF enjoys your post. I bet old school Google Plus experts would love this. I was walking on the beach on Sunday when I heard about this. You have a lot of knowledge on this topic.

 141. Georgiana

  4 września 2017 at 07:28

  Now I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming yet
  again to read more news.

 142. boots with heels for women

  4 września 2017 at 11:27

  Selecting from roughly thirty categories, you are certain to discover what you are looking for.|Shoe tree helps to maintain the shoes in a much better form and prevent it from shrinking. There are races, polo, farming, equestrian performs, and a whole lot more. „It was a difficult time for the city back again then.|These footwear are as light-excess weight as possible, but also very durable. Trying the exact same physical exercise with out the internet would be sluggish and difficult. Revitol extend mark: this item is for preventing extend mark.|Are you sad simply because of your overweight issue? Figure Skating Team ($9.16 on Amazon) and Patricia Shelley Bushman’s Indelible Tracings: The Story of the 1961 U.S. No hassle of standing in lengthy queue to procedure this.|This is certainly very simple and anybody can surely try it out. You do not have to journey from one location to an additional. Zappos was purchased by Amazon in 2009, but still operates as an impartial store.|Most of the portals offer 10025 money back again in situation the consumer returns the product.

 143. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 17:48

  Colors seem brighter when you are around. Your website has a kind of aura surrounding it. Thanks again. I found your article on my Website feed.

 144. download massroots

  4 września 2017 at 21:50

  Exceptionally well written! I enjoyed reading what you had to say. Keep doing what you are doing.

 145. Sharolyn Borgos

  4 września 2017 at 22:19

  Hey There. I discovered your blog the use of msn. That is a really neatly written article. I will make sure to bookmark it and return to learn extra of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

 146. RalphBuice

  5 września 2017 at 21:14

  cialis preço droga verde

  cialis generic

  wann wirkt cialis nicht

  [url=http://cialisxrm.com/]cialis generic[/url]

 147. real player

  6 września 2017 at 17:29

  I was recommended this website by my cousin. I
  am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem.
  You’re wonderful! Thanks!

 148. Bette

  7 września 2017 at 05:44

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
  to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to
  your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 149. Hermosa Beach Marketing

  8 września 2017 at 00:01

  I really love your writing style. My best friend told me they really love your write ups blog. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. I will be subscribing to your feed. I will bookmark this.

 150. hermosa pr

  8 września 2017 at 10:37

  I could not stop myself from commenting. My bestie said they really like your write ups blog. You are my savior. Geez, that is unbelievable. cool job on this article!

 151. Would you be interested in exchanging links?

 152. Sheldon Owen

  9 września 2017 at 01:20

  Thank you for writing this great article. Crazy odd, your site was loaded when I turned on my computer. Just wanted to say fantastic blog! You seem to really know who you are.

 153. domain

  10 września 2017 at 03:11

  Sorry for the massive evaluation, nonetheless I am extremely loving the clean Zune, and expect this, as well as the Wonderful opinions some other americans consist of published, will guidance yourself come to a decision if it really is the right conclusion for your self.

 154. picture

  10 września 2017 at 21:48

  Thanks-a-mundo for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 155. pt.wikipedia.org

  11 września 2017 at 09:37

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s weblog link on your
  page at appropriate place and other person will also
  do same in support of you.

 156. start up business loans

  12 września 2017 at 05:03

  I was curious if you ever thought of changing the page layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe
  you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 157. Lelio Vieira Carneiro Junior

  12 września 2017 at 12:21

  Hiya very cool site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the
  feeds also? I am happy to find numerous useful info
  here in the submit, we’d like work out extra techniques
  on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 158. overrated interest rate

  12 września 2017 at 14:54

  Since the admin of this web page is working, no uncertainty very quickly it
  will be famous, due to its quality contents.

 159. wholesale real estate

  12 września 2017 at 19:44

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and
  wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 160. Friv 2

  12 września 2017 at 22:03

  Great blog.Thanks Again. Keep writing.

 161. https://www.textwik.com/features

  13 września 2017 at 08:15

  Muchos Gracias for your article.Really thank you! Cool.

 162. improved nokia

  13 września 2017 at 21:03

  I’ll right away grasp your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Kindly permit me recognise so that I
  could subscribe. Thanks.

 163. hard drivespinning

  13 września 2017 at 22:31

  Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will
  be tweeting this to my followers! Exceptional blog and terrific style and design.

 164. Bad Credit Remortgages

  14 września 2017 at 10:51

  This is one awesome article.Much thanks again. Fantastic.

 165. how to apply pr in singapore

  15 września 2017 at 03:03

  I like this post! Thanks.

 166. resource

  16 września 2017 at 06:31

  Hands down, Apple’s application retail store wins by means of a mile. It really is a substantial determination of all sorts of apps vs a rather not happy quantity of a handful for Zune. Microsoft contains Designs, especially within the realm of video games, however I’m not indeed I would need to have towards guess on the upcoming if this characteristic is critical towards your self. The iPod is a substantially improved determination in that case.

 167. adare golf course

  16 września 2017 at 07:36

  This is a topic that’s close to my heart… Cheers! Exactly where are your
  contact details though?

 168. golf course

  16 września 2017 at 16:16

  My family members every time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting knowledge everyday by reading
  such nice articles.

 169. permanent resident

  16 września 2017 at 21:41

  Great post!

 170. Regine Radmall

  16 września 2017 at 22:07

  This actually answered my drawback, thank you!

 171. blog

  17 września 2017 at 08:15

  Zune and iPod: Utmost persons look at the Zune to the Touch, however following looking at how skinny and astonishingly small and light it is, I take into consideration it to be a as an alternative one of a kind hybrid that brings together properties of both equally the Contact and the Nano. It’s Really vibrant and magnificent OLED display screen is a little bit smaller than the contact screen, nevertheless the player alone feels Really a bit more compact and lighter. It weighs regarding 2/3 as much, and is significantly scaled-down within just width and height, while becoming specifically a hair thicker.

 172. macau tourism offers

  17 września 2017 at 10:05

  These are truly impressive ideas in about blogging. You have
  touched some fastidious points here. Any way keep up wrinting.

 173. shoes sandals online

  17 września 2017 at 11:16

  Your boots will need to be in a conventional color this kind of as dark brown or black.|It is not great to limit yourself to one kind of footwear. Most males wear D-width footwear whilst women put on B-width footwear. Such a problem varies from one manufacture to another.|It is following all the major supply of earnings for the greatest lookup engines these days. There are brands which show their goods on-line. You can steer clear of such a situation by obtaining a pair of shoes on-line.|This is certainly extremely simple and it is very convenient as well. The greatest benefit of shopping online is that you can see a broad variety of products from your home. Vimax pills can be found on amazon marketplace.|People who promote Vigrx Plus more than there are mere people. Also, solutions like Paypal can ensure that your shoe purchase is secure. It counters the issue by supplying them with great shock absorption throughout strides.|To create a good impression in one shot, one has to know nicely how to have their charisma of attracting other people. It is the greatest technology in footwear factories. Online sale provides the best shoes accessories and shoes.|This season only rajon rondo experienced also do 5 games assists sixty nine occasions.

 174. non profit jobs dallas

  17 września 2017 at 15:51

  Aw, this was an exceptionally good post. Spending some time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get anything done.

 175. traveling abroad

  17 września 2017 at 21:40

  I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog.
  I’m hoping to see the same high-grade content from you
  later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my
  own, personal blog now 😉

 176. apply pr singapore

  17 września 2017 at 23:19

  I like this post! Thanks.

 177. london travel

  18 września 2017 at 06:47

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this web page, and your views are pleasant in support of new users.

 178. singapore permanent resident

  18 września 2017 at 23:21

  I like this post! Thanks.

 179. 196.43.133.60

  19 września 2017 at 07:55

  It’s the best time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 180. apply permanent resident

  19 września 2017 at 23:43

  I like this post! Thanks.

 181. best tips travelling

  20 września 2017 at 00:43

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger,
  and I was wondering your situation; we have developed some nice procedures and we are looking
  to exchange solutions with other folks, please shoot me an email if interested.

 182. Terrence

  20 września 2017 at 13:55

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it’s really informative. I’m gonna watch out for
  brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 183. hexiedi.com

  20 września 2017 at 15:16

  Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely
  unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had
  to ask!

 184. arashshirmohammadi.ir

  20 września 2017 at 15:34

  Hello there, I found your web site by way of Google while searching for a related topic, your site came up, it seems great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just changed into aware of your blog via Google,
  and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful when you continue this in future.
  Numerous folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 185. escape room dallas

  20 września 2017 at 15:54

  It’s difficult to find knowledgeable people on this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 186. travel cover

  20 września 2017 at 22:05

  Hey! This post could not be written any better! Reading through
  this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 187. Mikayla

  21 września 2017 at 04:15

  Your style is so unique in comparison to other people I’ve
  read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess
  I’ll just bookmark this blog.

 188. http://www.minikami.it

  21 września 2017 at 10:55

  I always spent my half an hour to read this webpage’s content every day along with a cup
  of coffee.

 189. cbd oil vape pen starter kit

  21 września 2017 at 20:06

  Enjoyed every bit of your blog.Much thanks again. Fantastic.

 190. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 191. Sheena

  22 września 2017 at 00:29

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup.
  Do you have any methods to stop hackers?

 192. www.sonotuinen.nl

  22 września 2017 at 06:53

  Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave
  it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic
  but I had to tell someone!

 193. Iona

  22 września 2017 at 10:51

  Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since i
  have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other
  people.

 194. Amado

  23 września 2017 at 01:24

  Hey there I am so grateful I found your blog, I really found you by mistake,
  while I was looking on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for
  a marvelous post and a all round interesting blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the awesome work.

 195. www.bbs.yehaosh.com

  23 września 2017 at 08:11

  Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if
  you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty
  finding one? Thanks a lot!

 196. best sit on top kayak

  23 września 2017 at 14:25

  Thanks a lot for the post.Much thanks again. Really Cool.

 197. Alvaro

  23 września 2017 at 18:11

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious know-how regarding unpredicted emotions.

 198. elitecocoa.com

  23 września 2017 at 19:14

  At this moment I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming over again to read other news.

 199. I am sure this piece of writing has touched all the internet users, its really really good article on building
  up new webpage.

 200. Kirsten

  24 września 2017 at 17:56

  Wonderful blog! Do you have any recommendations for
  aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform
  like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely
  overwhelmed .. Any suggestions? Thanks a lot!

 201. Tania

  24 września 2017 at 21:27

  Awesome issues here. I am very satisfied to see your post. Thank you so much and I’m taking a look forward
  to contact you. Will you please drop me a mail?

 202. www.myyic.com

  24 września 2017 at 23:13

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will share this site with my Facebook
  group. Chat soon!

 203. Franklyn

  25 września 2017 at 10:58

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website
  yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u
  got this from. thanks

 204. Sterling

  25 września 2017 at 11:11

  Hola! I’ve been reading your website for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out
  from Austin Texas! Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 205. Tonia

  25 września 2017 at 19:39

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between usability and visual appearance.
  I must say you have done a superb job with this.
  Also, the blog loads extremely fast for me on Opera.
  Excellent Blog!

 206. travel guides

  26 września 2017 at 00:37

  I blog quite often and I genuinely appreciate your content.
  This article has really peaked my interest. I’m
  going to take a note of your site and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 207. brazil dating

  26 września 2017 at 01:22

  Great post.

 208. turquoise fascinator hat

  26 września 2017 at 04:20

  I genuinely enjoy reading on this site, it has wonderful articles . „We find comfort among those who agree with us–growth among those who don’t.” by Frank A. Clark.

 209. br.linkedin.com

  26 września 2017 at 05:08

  I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was great. I don’t know who you are but
  definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉
  Cheers!

 210. bigger butt workouts

  26 września 2017 at 18:28

  I really like it when people get together and share opinions.
  Great blog, keep it up!

 211. Miguneingzep

  26 września 2017 at 21:21

  Cialis Efectos Contraindicaciones [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Kamagra Per Nachnahme Baclofene Fait Grossir

 212. buy arsenal soccer

  27 września 2017 at 04:26

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  cover the same subjects? Thanks for your time!

 213. emotions wheel get self help

  27 września 2017 at 06:00

  I am going to gear this assessment toward 2 versions of americans: existing Zune house owners who are thinking about an improve, and us residents trying towards come to a decision in between a Zune and an iPod. (There are other avid gamers well worth thinking about out there, including the Sony Walkman X, nonetheless I assume this provides yourself ample information to crank out an mindful determination of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as effectively.)

 214. how to apply pr

  27 września 2017 at 09:55

  Great post there! Keep it up!

 215. cause fatal heart

  27 września 2017 at 14:48

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i
  read this paragraph i thought i could also make comment due to this good paragraph.

 216. web dating

  27 września 2017 at 21:24

  It’s an amazing article designed for all the online people; they will take benefit from it I am sure.

 217. travel news

  28 września 2017 at 03:58

  always i used to read smaller posts that also clear their motive, and that is also happening
  with this post which I am reading here.

 218. soccer shoes

  28 września 2017 at 07:28

  Your means of explaining all in this post is actually fastidious, every one be able to simply
  be aware of it, Thanks a lot.

 219. Milla

  28 września 2017 at 10:11

  Normally I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so!
  Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice post.

 220. admission.hcu.ac.th

  28 września 2017 at 14:40

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few
  simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Thanks

 221. Thorsten

  28 września 2017 at 18:00

  I pay a quick visit day-to-day a few web pages and blogs
  to read articles, however this weblog gives feature
  based posts.

 222. Jayme

  29 września 2017 at 05:41

  An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I think that you should write more about this
  topic, it may not be a taboo subject but generally folks don’t speak
  about such topics. To the next! Kind regards!!

 223. forum.dti.ac

  29 września 2017 at 19:29

  We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable info to work on. You have done a formidable activity and our whole
  community will probably be thankful to you.

 224. phones allow

  30 września 2017 at 06:37

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this
  blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 225. soccer shoes pattern

  30 września 2017 at 13:38

  This is my first time pay a quick visit at here and i am
  genuinely happy to read all at one place.

 226. fatal heart attacks

  30 września 2017 at 14:58

  Greetings! Very useful advice in this particular post!
  It is the little changes that will make the biggest changes.

  Many thanks for sharing!

 227. developing heart disease

  30 września 2017 at 15:17

  It’s very effortless to find out any topic on net as compared to books, as I found this paragraph at this web site.

 228. best dating

  30 września 2017 at 18:27

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter
  stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come further
  formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this
  hike.

 229. soccer shoes pattern

  30 września 2017 at 18:55

  I got this web page from my friend who shared with me about this website and now this time I am visiting this website and reading very
  informative posts at this place.

 230. web dating guidelines

  30 września 2017 at 19:01

  hello!,I really like your writing very much! proportion we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL?

  I need a specialist on this house to solve my problem.
  May be that is you! Taking a look forward to look
  you.

 231. jose wilame araujo rodrigues

  1 października 2017 at 09:19

  We absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly what I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content for
  you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you
  write concerning here. Again, awesome weblog!

 232. Miguneingzep

  1 października 2017 at 12:35

  Cialis Generique Moins Cher Tadalafil Cheapest Price [url=http://costofcial.com ]cheap cialis[/url] Magnesium Isotretinoin Skin Health On Line

 233. Carlos Eduardo Veiga

  2 października 2017 at 03:12

  Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day.
  It’s always helpful to read articles from other
  writers and use a little something from their sites.

 234. commons.wikimedia.org

  2 października 2017 at 23:31

  whoah this weblog is wonderful i like studying
  your articles. Keep up the great work! You know, a lot
  of individuals are looking round for this info, you can help them greatly.

 235. heart attacks

  3 października 2017 at 00:32

  After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails
  with the same comment. There has to be an easy method you can remove
  me from that service? Thanks a lot!

 236. virgin games login

  3 października 2017 at 09:12

  Im thankful for the article post.

 237. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 03:39

  Sorry for the large research, nevertheless I’m incredibly loving the refreshing Zune, and anticipate this, as effectively as the quality reviews some other us residents consist of composed, will guidance oneself decide if it is the right conclusion for you.

 238. Brent

  4 października 2017 at 08:09

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my
  Google account. I look forward to new updates and will talk
  about this website with my Facebook group.

  Talk soon!

 239. Miguneingzep

  4 października 2017 at 17:11

  Acide Clavulanique Grossesse Purchasing Viagra And Cialis Amoxicillin 500 Mg Used For [url=http://orderviapills.com]generic viagra[/url] Kamagra Oral Jelly Online Bestellen

 240. Gerfdnes

  4 października 2017 at 22:06

  canada viagra

  [url=http://viagracheappbgs.com/]buy viagra online[/url]

  cheap viagra

  viagra bestellen schweiz

 241. web dating

  5 października 2017 at 05:40

  I think this is one of the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things,
  The website style is great, the articles is really excellent : D.

  Good job, cheers

 242. Jesse Grillo

  5 października 2017 at 06:39

  Your pages really makes me think. The people you love are lucky to have you in their lives.

 243. Gerfdnes

  5 października 2017 at 16:23

  viagra buy pharmacy

  [url=http://viagracheappbgs.com/]cheap viagra[/url]

  viagra generic

  only here viagra tablets sale

 244. percolator not hot enough

  5 października 2017 at 18:03

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 245. thestopprogram.com

  5 października 2017 at 20:50

  Fine way of telling, and fastidious piece of writing to get facts on the topic
  of my presentation subject, which i am going to convey
  in university.

 246. holiday travel today

  6 października 2017 at 01:21

  I feel that is one of the most vital information for me.

  And i’m glad reading your article. But want to observation on few common things, The web site style is ideal,
  the articles is truly great : D. Excellent task, cheers

 247. travel around

  6 października 2017 at 03:13

  We stumbled over here from a different web address and thought I might
  as well check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to going over your web page repeatedly.

 248. Hello there, I found your website by means of Google whilst searching for
  a related topic, your web site came up, it seems to be great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply was alert to your weblog thru Google, and found
  that it’s really informative. I am gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful for those who proceed this in future.
  Numerous folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

 249. Ginger Chiffriller

  7 października 2017 at 01:42

  In the grand design of things you secure a B+ just for hard work. Exactly where you misplaced everybody ended up being on all the particulars. You know, as the maxim goes, details make or break the argument.. And that couldn’t be more correct in this article. Having said that, permit me tell you just what did do the job. Your authoring is definitely rather engaging and that is probably the reason why I am making the effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. 2nd, although I can see a leaps in logic you make, I am not really certain of just how you seem to connect the details that produce the conclusion. For right now I will, no doubt yield to your issue however trust in the future you link your facts much better.

 250. holiday travel

  7 października 2017 at 08:26

  What’s up colleagues, good piece of writing and
  pleasant urging commented here, I am in fact enjoying by these.

 251. Miguneingzep

  7 października 2017 at 18:57

  Buy Real Cialis Uk Cialis 20 Mg Precio [url=http://genericcial.com]cialis[/url] Duofem Online Bestellen Acheter Kamagra Suisse Puedo Tomar Viagra Hipertension

 252. brazil butt

  7 października 2017 at 19:23

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account
  it. Look advanced to far added agreeable from you!
  By the way, how can we communicate?

 253. Alphonso Atmore

  7 października 2017 at 19:34

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

 254. bigger butt

  8 października 2017 at 04:47

  When I initially left a comment I seem to have
  clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time
  a comment is added I receive 4 emails with the same
  comment. There has to be a way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 255. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  8 października 2017 at 05:22

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details.

 256. heart protection

  8 października 2017 at 10:49

  Amazing things here. I am very glad to see your post.
  Thanks so much and I am having a look forward to touch you.

  Will you kindly drop me a e-mail?

 257. domain registration

  8 października 2017 at 11:11

  This piece of writing will assist the internet viewers for creating new webpage or even a weblog from start to
  end.

 258. well-known dating sites

  8 października 2017 at 12:45

  Howdy are using WordPress for your site platform? I’m new to the
  blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 259. heart disease

  8 października 2017 at 21:21

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my
  old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him.

  Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 260. bandar domino online

  9 października 2017 at 10:52

  I’ll machines this analyze toward 2 patterns of All those: current Zune householders who are thinking about an enhance, and folks trying toward make a decision in between a Zune and an iPod. (There are other avid gamers truly worth thinking of out there, together with the Sony Walkman X, yet I assume this features you ample details towards make an aware conclusion of the Zune vs players other than the iPod line as nicely.)

 261. Moisesnes

  9 października 2017 at 13:28

  viagra ayuda al corazon

  [url=http://cheapgfcviagra.com/]viagra[/url]

  viagra online

  jaguar 100 mg viagra

 262. heart muscle

  9 października 2017 at 15:56

  I enjoy what you guys are up too. Such clever work and coverage!
  Keep up the good works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 263. domain availability

  9 października 2017 at 16:59

  I’m no longer sure where you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend a while finding out much more or figuring out more.
  Thank you for great information I used to be searching for this info for my mission.

 264. make holiday travel

  9 października 2017 at 17:28

  First off I would like to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if
  you don’t mind. I was interested to know
  how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out there.

  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply
  just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Thanks!

 265. backpacking travel

  9 października 2017 at 22:54

  Hi there every one, here every person is sharing these know-how, so it’s nice
  to read this website, and I used to visit this web site every day.

 266. fatal heart

  10 października 2017 at 05:03

  This information is worth everyone’s attention.
  When can I find out more?

 267. Kellee

  10 października 2017 at 07:49

  It’s very effortless to find out any topic on web as compared to
  books, as I found this post at this web page.

 268. dating web page

  10 października 2017 at 12:19

  An intriguing discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more on this issue,
  it may not be a taboo subject but usually people do not discuss such issues.
  To the next! Best wishes!!

 269. Miguneingzep

  10 października 2017 at 21:36

  Will Amoxicillin Heal Tooth Abscess [url=http://realviaonline.com]viagra[/url] Cialis Sin Disfuncion Erectil

 270. backpacking travel

  11 października 2017 at 02:23

  I like the helpful info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I’m quite certain I will learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 271. Voloenes

  11 października 2017 at 07:37

  pfizer cialis best price

  [url=http://cialishgcanada.com/]cialis cheap[/url]

  cialis cheap

  cialis generico online sicuro

 272. soccer jerseys well-marked

  11 października 2017 at 07:43

  With havin so much content do you ever run into any problems
  of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content I’ve either written myself
  or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any techniques to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 273. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 10:43

  If you happen to be however upon the fence: seize your favourite earphones, head down in direction of a Least complicated Order and ask in direction of plug them into a Zune then an iPod and watch which a single seems better towards yourself, and which interface makes you smile even more. Then you are going to comprehend which is right for on your own.

 274. Miguneingzep

  12 października 2017 at 00:35

  Periet Medication Sold In Canada [url=http://leviinusa.com]buy generic levitra uk[/url] Buying Anipryl Without A Prescription Cheapeast Progesterone Store

 275. Galyanes

  12 października 2017 at 20:05

  cialis day generic next

  [url=http://cialispurchasek.com/]cialis cheap[/url]

  generic cialis

  cialis price thailand

 276. soccer sweat shirts

  13 października 2017 at 11:50

  Your way of explaining all in this article is in fact pleasant, every one be able to simply know
  it, Thanks a lot.

 277. Golpnes

  13 października 2017 at 17:17

  payday loans linkedin

  [url=http://quickpaydaytr.com/]payday loans online[/url]

  online payday loans

  ez cash loans usa

 278. Volodnes

  13 października 2017 at 19:00

  to enhance effects of cialis

  [url=http://cialiskkcanada.com/]canadian cialis[/url]

  canadian cialis

  best eye specialist london

 279. Moisesnes

  14 października 2017 at 21:14

  viagra sales 50mg

  [url=http://fedviagra.com/]viagra online[/url]

  cheap viagra

  viagra costa rica tico dating

 280. Morton Merkel

  14 października 2017 at 23:38

  I’m very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 281. Milton

  15 października 2017 at 01:12

  I visited multiple web sites but the audio
  feature for audio songs current at this site is really
  superb.

 282. Volodnes

  15 października 2017 at 01:39

  only here chewable cialis

  [url=http://cialiskkcanada.com/]canadian cialis[/url]

  cialis online

  getting drunk cialis

 283. Discotech

  15 października 2017 at 03:41

  I am a fan of CEO adviser, investors and pr. Hey, that is a clever way of thinking about it. I am going to follow you on LinkedIn.

 284. interracial milf orgy 2

  15 października 2017 at 07:27

  hot milf galleries

 285. my website

  15 października 2017 at 11:01

  I will machines this research in direction of 2 versions of All those: existing Zune owners who are thinking about an update, and us citizens making an attempt in the direction of make your mind up in between a Zune and an iPod. (There are other avid gamers great importance considering out there, like the Sony Walkman X, but I count on this presents oneself sufficient facts to produce an knowledgeable determination of the Zune vs players other than the iPod line as very well.)

 286. Mirta Julca

  15 października 2017 at 22:35

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 287. Gabrielle

  16 października 2017 at 06:17

  Please let me know if you’re looking for a writer for your
  site. You have some really great articles and I think I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Many thanks!

 288. Misha Samide

  16 października 2017 at 08:54

  I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 289. Volodnes

  16 października 2017 at 10:17

  acquisto cialis anagen

  [url=http://cialiskkcanada.com/]buy cialis online[/url]

  buy cialis online

  non rx cialis canada

 290. website designing agencies

  16 października 2017 at 20:54

  Very great post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.

  After all I will be subscribing on your feed and I’m hoping
  you write once more soon!

 291. Dominique

  17 października 2017 at 22:12

  Greetings! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks
  weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able
  to fix this issue. If you have any recommendations, please share.
  With thanks!

 292. Grupo Coral

  18 października 2017 at 02:16

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but
  I’m still new to everything. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers?
  I’d really appreciate it.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra