Kościół

MEDYTACJE EWANGELICZNE Z DNIA 17 MARCA 2017 r.

Piątek, (Mt 21,33-43.45-46)

 

Jezus powiedział do Arcykapłanów i starszych ludu: Posłuchajcie innej przypowieści! Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna. Lecz rolnicy zobaczywszy syna mówili do siebie: To jest dziedzic; chodźcie zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc właściciel winnicy przyjdzie, co uczyni z owymi rolnikami? Rzekli Mu: Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze. Jezus im rzekł: Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: Właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach. Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi. Toteż starali się Go pochwycić, lecz bali się tłumów, ponieważ miały Go za proroka.

Gospodarz to Bóg, który stworzył ludzi i winnicę. Mur to Miłość Boga, tłocznia to wszystkie talenty jakie Bóg dał człowiekowi. Wieża to punkt, który widzą wszyscy, to punkt orientacyjny, a tą wieżą jest Słowo Boga. Dzierżawa to wolna wola człowieka i wszystko co jest w winnicy, każdy czyn i każda ludzka relacja!

Wyjazdem Gospodarza jest oddalenie się Bożych słodyczy, aby człowiek mógł prawdziwie zobaczyć czym jest Miłość, aby mógł kochać Boga, a nie ubóstwiać Łaski zamiast Boga. Prawdziwość relacji jest zatem objawiona każdemu człowiekowi.

Czas zbiorów to czas konkretnej decyzji ze strony człowieka, który jest wolny i sam decyduje, czy chce autentycznej relacji z Bogiem.

Gospodarz przychodzi pełen Miłości, wysyła sługi, to znaczy swych posłańców z zapewnieniami o Miłości do człowieka, ale grzesznik ich odrzuca. Na różne sposoby zabija ich, szyderstwem, odwróceniem się, niekiedy przemocą a także morderstwem, jak w przypadku wielu męczenników za wiarę w Boga.

Aż w końcu Gospodarz oddaje Swego Syna, Jezusa Chrystusa. Jakaż przewrotna jest jednak logika grzesznej intencji: Zabić Syna Bożego, by posiąść Jego dziedzictwo! Tylko że człowiek uwikłany w grzech wcale nie widzi, czym jest dziedzictwo Syna Boga.

Faryzeusze i arcykapłani poznali, że o nich mowa… Jakże więc wsłuchali się w Słowo Boga, skoro tak bardzo nie poznali się na dziedzictwie i nie rozpoznali Dziedzica?

Każdy z nas jest kuszony pychą. Historia faryzeuszy jest naszą historią i bardzo mocno jest opisana dla naszego uwolnienia się z wszelkich faryzeizmów, które w nas jeszcze mają korzenie. Tu każdy z nas musi sam sobie postawić diagnozę, czym to jest u niego. Diagnozę postawić trzeba sobie indywidualnie, prawdziwie i szczerze, i wyznać wszystko Bogu, aby stać się narodem, który wyda owoc. Nie swój owoc, ale Gospodarza! Ten owoc będzie niepowtarzalny u każdego oczyszczonego i uwolnionego. To jest dziedzictwo, gdyż Bóg pragnie nas uczynić współdziedzicami. Jezus Chrystus za to oddał życie, abyśmy zobaczyli Prawdę o winnicy i o dziedzictwie. On oddał życie i Jego Ciało i Krew, On cały jest źródłem naszego oczyszczenia, abyśmy byli gotowi przyjąć jego dziedzictwo. Czyż to nie jest najwspanialsza z możliwych historii naszego życia? Nie wolno nam jej psuć. Nie wolno!

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra