Wiara

Wielki Piątek: „Módlmy się za wiarołomnych Żydów”

Od VII wieku w liturgii Wielkiego Piątku Kościół modlił się za wiarołomnych Żydów. Elementy antysemityzmu dostrzegł w tym dopiero papież Jan XXIII (inicjator Soboru Watykańskiego Drugiego) i wykreślił słowo „wiarołomnych” (z łac. perfidis). Jego następca, Paweł VI całkowicie zmienił liturgię katolicką, a modlitwa za Żydów nabrała formy wieloznacznej i nie wzywającej wprost do nawrócenia („Módlmy się za Żydów, do których przodków Pan Bóg przemawiał, aby pomógł im wzrastać w miłości ku Niemu i w wierności Jego przymierzu”).

 

Z kolei Benedykt XVI przywracając godne miejsce Mszy trydenckiej (ryt mszalny św. Piusa V) podtrzymał wyeliminowanie kontrowersyjnego słowa „perfidis”, które w niektórych językach narodowych, także w języku polskim, semantycznie i instynktownie wskazują bardziej na perfidię niż na wiarołomstwo bądź zdradę. W starym rycie Mszy Benedykt XVI zamienił więc tę modlitwę (domagała się tego także strona żydowska) przywracając jej jednak bardziej jednoznaczny sens znany w liturgii wielkopiątkowej od setek lat, aż do korekty Jana XXIII. Nowa modlitwa w Mszy trydenckiej podana przez Benedykta XVI brzmi następująco: Módlmy się także za Żydów, ażeby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, by poznali Jezusa Chrystusa, Zbawiciela wszystkich ludzi.”

Prawy.pl przypomina więc już historyczne (używane dalej m.in. przez kapłanów Bractwa Św. Piusa X) słowa liturgii Wielkiego Piątku dotyczącej heretyków i Żydów, które towarzyszyły liturgii setek świętych Kościoła katolickiego modlących się tymi słowami:

Modlitwa o jedność Kościoła (pojmowanej zupełnie inaczej niż w aktualnej doktrynie ekumenicznej).

Oremus et pro haereticis, et schismaticis: ut Deus et Dominus noster eruat eos ab erroribus universis; et ad sanctam matrem Ecclesiam Catholicam atque Apostolicam revocare dignetur. (…) Omnipotens sempiterne Deus, qui salvas omnes, et neminem vis perire: respice ad animas diabolica fraude deceptas; ut, omni haeretica pravitate deposita, errantium corda resipiscant, et ad veritatis tuae redeant unitatem. Per Dominum nostrum Iesum Christum, Filium tuum: qui tecum vivit et regnat in unitate Spiritus Sancti Deus, per omnia saecula saeculorum. Amen.

Módlmy się także za heretyków i schizmatyków, aby Bóg i Pan nasz wyzwolił ich z wszelkich błędów i raczył z powrotem przywieść do świętej Matki Kościoła Powszechnego i Apostolskiego (…) Wszechmogący, wieczny Boże, Ty wszystkich zbawiasz i nie chcesz, aby ktokolwiek zginął; wejrzyj na dusze zwiedzione przez podstęp szatana; niech serca błądzących opamiętają się i porzuciwszy heretyckie błędy powrócą do jedności Twojej wiary. Przez tegoż Pana naszego Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Modlitwa o nawrócenie Żydów wiarołomnych

Oremus et pro perfidis Judaeis: ut Deus et Dominus noster auferat velamen de cordibus eorum; ut et ipsi agnoscant Jesum Christum Dominum nostrum. (…) Omnipotens sempiterne Deus, qui etiam Judaicam perfidiam a tua misericordia non repellis: exaudi preces nostras, quas pro illius populi obcaecatione deferimus; ut agnita veritatis tuae luce, quae Christus est, a suis tenebris eruantur. Per Dominum nostrum Iesum Christum, Filium tuum: qui tecum vivit et regnat in unitate Spiritus Sancti Deus, per omnia saecula saeculorum. Amen.

Módlmy się także za Żydów wiarołomnych: aby Bóg i Pan nasz zdarł zasłonę z ich serc, iżby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego. Wszechmogący, wiekuisty Boże, który od miłosierdzia swego nawet wiarołomnych Żydów nie odrzucasz, wysłuchaj modły nasze za ten lud zaślepiony, aby wreszcie, poznawszy światło prawdy, którym jest Chrystus, z ciemności swych został wybawiony. Przez tegoż Pana naszego Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego Bóg przez wszystkie wieki wieków

Pomimo teologicznych podstaw do kontynuowania modlitwy za wiarołomnych Żydów i błądzących heretyków nie zapomnijmy, uczestnicy Mszy św. Piusa V czy Mszy św. Pawła VI, pomodlić się do Ukrzyżowanego także o potrzebne łaski dla nas samych; łaski, na które zamyka nas nasza własna perfidia, o której wiemy my jak i On.

Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

26 komentarzy

26 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  14 kwietnia 2017 at 13:06

  Życzenia Wielkanocne 2017 na sms

  Niech Baranek Wielkanocny
  W naszych sercach będzie mocny!
  Bo naprawdę DOBRA ZMIANA
  Jest przy zmartwychwstaniu Pana.
  Gdzie jest wieczność nad doczesność,
  Tam prawdziwa NOWOCZESNOŚĆ.
  Obywatel na PLATFORMIE
  Tańczy, bo ma gender…w normie.
  Wielkanocna więc nadzieja
  Niech wyzwoli z gender geja!
  *
  Niechaj Święto Zmartwychwstania
  Wytrwać w prawdzie naród skłania:
  Jest kobieta i mężczyzna;
  Z rodzin naród jest… Ojczyzna!
  Zachód kłamie i wschód kłamie;
  Widział pokój ktoś w islamie?
  Jak straż, która oniemiała,
  Tak się będzie Polski bała
  Swołocz wschodu i zachodu.
  Alleluja i do przodu!

  • panMarek

   14 kwietnia 2017 at 18:24

   Żydzi to najgłupszy narodek na świecie. Dowodem na to jest powszechnie znany fakt-dowód, że przez 2000 lat nie rozpoznali prawdziwego Zbawiciela Jezusa Chrystusa i Maryji matki Bożej, którego rozpoznają nawet małe dzieci jak w Fatimie. To są wyjątkowe dekle.
   Życzę Czytelnikom Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
   Wesołego Alleluja

   • klioes vel pislamista

    14 kwietnia 2017 at 22:05

    Życzenia wielkanocne 2017
    (wersja syntetyczna na sms)

    Niech Baranek wielkanocny
    W naszych sercach będzie mocny!
    Niechaj Święto Zmartwychwstania
    Wytrwać w prawdzie naród skłania:
    Jest kobieta i mężczyzna.
    Z rodzin naród jest… Ojczyzna!
    Zachód kłamie i wschód kłamie;
    Widział pokój ktoś w islamie?
    Jak straż, która oniemiała,
    Tak się będzie Polski bała
    Swołocz wschodu i zachodu.
    Alleluja i do przodu!

 2. Robert B.

  14 kwietnia 2017 at 15:13

  „(…) domagała się tego także strona żydowska”… No właśnie! Strona żydowska się domagała. Oni się ciągle czegoś domagają. A wystarczyło im powiedzieć: Won, spierdalać, my się do waszej religii nie wtrącamy.

  • Noah Wendt

   14 kwietnia 2017 at 15:48

   Domagała się i uzyskała. Jak wszystko, co zechce. Pszeki tylko „szczekają”, ale nic nie umieją zrobić, ich zdania nikt nie bierze pod uwagę.

   • koteq

    14 kwietnia 2017 at 19:08

    @Noah Wendt. Najpierw pogardzacie nie żydami a potem płaczecie że antysemityzm jeżeli ktoś dokona kontrataku. Żydzi są gorzej chorzy psychicznie niż naziści.

    • Robert B.

     14 kwietnia 2017 at 21:24

     Taka żydowska natura. Nic z tym nie zrobisz. Jedyne, co możesz zrobić, to traktować ich TAK SAMO: bezwzględnie i bez skrupułów.

    • Wendt

     14 kwietnia 2017 at 21:25

     Pełna zgoda, przy czym naziści to też Polacy, czemu dali dowód podczas wojny, Judenjagd , szmalcownicy.

     • Robert B.

      14 kwietnia 2017 at 21:35

      Wy za to daliście się poznać w skórzanych płaszczach NKWD, jako komendanci gułagów, w szeregach fołksfrontów w Zachodniej Europie. Jeżeli cię tego w twojej żydowskiej szkole nie uczono, to się dowiedz tego teraz: to była PRZYCZYNA holokaustu. Tak, tak… Holokaust miał swoje przyczyny… Odpowiedziano agresją na agresję. A że zbiorowo? Trudno. Po naszej stronie było nie inaczej. Jeżeli myślicie, że ten mechanizm już więcej nie zadziała, to się mylicie…

   • Robert B.

    14 kwietnia 2017 at 21:22

    Mów więcej w tym stylu. Folguj swojej żydowskiej naturze… Twoi przodkowie robili dokładnie to samo, a potem… A potem był święty, bo żydowski, holokaust. Ja już wiem, o CO w nim chodziło. Wy też wiecie… Jestem ciekawe, na co wy liczycie… Że się wam upiecze? Że ujarzmicie cały świat?

    • Wendt

     14 kwietnia 2017 at 21:27

     Nie, nie cały. Tylko was.

     • Robert B.

      14 kwietnia 2017 at 21:36

      Dawaj tego więcej! Nie dla mnie, bo na mnie to nie robi wrażenia. Dawaj dla tych, co mają jeszcze w stosunku do was jakieś złudzenia…

     • tma

      15 kwietnia 2017 at 07:05

      @Wendt, niestety, macie za małe IQ.

     • Robert B.

      15 kwietnia 2017 at 11:16

      Do @tma:

      Tu liczy się bezwzględność i brak skrupułów. Zwróć uwagę, że tyle rozpaczają nad tym swoim słynnym holokaustem, ale jeżeli chodzi o nich samych, to nie zmienili się nawet minimalnie. Ciągle ta wyższość, ta pycha, to przekonanie, że są predestynowani do rządzenia gojami. Przecież nie inaczej było przed II wojną światową. Oni myślą, że myśmy już tak do końca zdurnieli i my tego nie widzimy? Że my nie widzimy tej nici przewodniej? Przecież ten Żydek @Noah Wendt, który tu folguje sobie co jakiś czas swojej żydowskiej pysze, sam sobie nie wymyślił tego, co tutaj mówi. O tym się w ich środowiskach po prostu mówi. To jest na porządku dziennym. Jak myślisz? To się rozejdzie po kościach? Że oni zrezygnują ze swoich planów? Że oni się opamiętają? Nic podobnego. Moim zdaniem konfrontacja między nimi a nami to tylko kwestia czasu.

  • Danka

   14 kwietnia 2017 at 23:38

   Z takim jezykiem to chyba jeno kult Szatana ….w gre wchodzi.Patrz na swoja belke w oku i nie rob za kaznodzieje.

   • Robert B.

    15 kwietnia 2017 at 11:05

    Do @Danka:

    Rozumiem, żydowska pogarda dla nie-Żydów cię nie razi. Ty byś ich raaatooowaaałaaa, bo to są luuudzieee… Nadstawiłabyś drugi policzek i się za nich modliła… Przyjmij do wiadomości, że są tacy, którzy są przeciwnego zdania…

 3. z-k

  14 kwietnia 2017 at 16:11

  Ja się za wiarołomną grandziarską międzynarodówkę modlił nie będę, a wręcz przeciwnie….oby się od Polski trzymali z daleka

  • koteq

   14 kwietnia 2017 at 19:11

   Modlitwa za żydów to mały problem. Nam ona nie zaszkodzi. Natomiast darowanie litości kryminalistom tylko dlatego że są żydami czy pomaganiem im za wszelką cenę, kosztem innych Polaków to jest dopiero chora rzecz.

 4. Polka

  14 kwietnia 2017 at 18:21

  Niech każdy Naród ma swoją Ojczyznę i niech Broń Boże nie wyciąga łapy po cudze dobro !
  Tak powinny postępować Narody miłujące Pokój i Boga , który Jest !

  • Robert B.

   14 kwietnia 2017 at 21:32

   A co zrobić, kiedy już wyciąga tę łapę?

 5. Danka

  14 kwietnia 2017 at 23:49

  Przestanmy zajmowac sie wiara innych, zajmijmy sie problematyka Kosciola w Polsce.Jak to bylo mozliwe, ze blisko 3000 duchownych sluzylo Sluzbie Bezpieczenstwa za rezimu komunistycznego, ktory byl dzielem Szatana? Jak to sie stalo, ze nie bylo lustracji duchownych i restrykcji, polegajacych na odsunieciu tych agentow, ktorzy poszli na kase za zdrade, od ambony i konfesjonalu?
  Jak ich posluge mogl akceptowac Episkopat i Prymas?
  OkaAlo sie ostatnio / Wojciech Sumlinski news/, ze ksiadz zajmujacy sie przygotowaniami do beatyfikacji ks.Popieluszki, ktory oponowal przeciw dalszemu sedztwu rok.Witkowskiego, to agentSB.

  • Robert B.

   15 kwietnia 2017 at 11:11

   Ataki na Kościół Katolicki w Polsce, jak i na całym świecie, te najzajadlejsze, pochodzą od tzw. strony żydowskiej, czego w żaden sposób nie da się ukryć. Ich celem jest rozmontowanie Kościoła Katolickiego… Wśród kleru katolickiego jest mnóstwo tchórzy, którzy nie tylko chowają głowę w piasek przed jawnymi atakami wroga, ale wręcz łaszą się do żydostwa, a to śmiertelny błąd. Jest też mnóstwo takich, którzy to widzą i którym się to coraz mniej podoba… Ciekawe, jaką receptę na to zjawisko ma osóbka o takiej konstytucji umysłowej jak ty…

 6. Danka

  15 kwietnia 2017 at 00:02

  Chodzi, oczywiscie, o prokuratora Witkowskiego, ktory chce dokonczyc sledztwo, ale PIS i ten wymieniony agent SB mu tego nie umozliwiaja .Wojciech Sumlinski i nie tylko on uwaza, ze morderstwo to byla „zbrodnia zalozycielska III RP,” a nitki prowadza do znanego klebka, czyli kumotrow Jaruzela i Kiszczaka.Kto wie, moze do nich tez i moze dalej gdzies.Tego musimy sie dowiedziec, zatem dlaczego JK to blokuje? Hm????

 7. Danka

  15 kwietnia 2017 at 00:11

  Zmartwychwstal Pan i zyje dzis, blaskiem jasnieje noc….”
  https://youtu.be/86esuoIivFY

 8. Danka

  15 kwietnia 2017 at 00:30

  Patrzmy „swego nosa” i modlmy sie lepiej wszyscy i kazdy z osobna na przyklad tak…. Dobrej nocy!:
  https://youtu.be/HCd8L05y4Y8

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra