Z kraju

Odważna maturzystka! Zobacz co napisała o akcji „Wisła”

– Dzisiaj pisałam maturę rozszerzoną z WOS-u. Ukrainofilia wdarła się do naszego życia na dobre, nawet na maturze. Zadanie było o potępieniu akcji „Wisła” przez L. Kaczyńskiego i W. Juszczenkę – powiedziała po maturze Katarzyna Nowak. – Niestety napisałam prawdę i zamiast skrytykować akcję „Wisła” ja ją pochwaliłam i przypomniałam o bandach UPA, mordujących Polaków na Wołyniu. Ten akt zbrodni nazwałam „ludobójstwem”. Pewnie nie zaliczę, ale sumienie mam czyste. Niech nie myślą, że wszyscy łykają ich propagandę! – dodała odważna tegoroczna maturzystka.

 

W mediach społecznościowych zrobiło się głośno o Katarzynie Nowak. Zapytaliśmy ją o egzamin i jej przeczucia co do oceny końcowej. – Nie mam nic do dodania. Nie wiem jaka będzie ocena. Na maturze trzeba zdobyć minimalnie 30 proc., aby zdać. Łącznie było 30 zadań – odpowiedziała Prawy.pl

Kontrowersyjne zadanie dotyczyło akcji Wisła – operacji wojskowej przeprowadzonej w latach 1947-1950 przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Maturzyści mieli odpowiedzieć m.in. na pytanie „jakie prawa i wolności człowieka zostały naruszone podczas akcji ‚Wisła’?”

Pytanie oburzyło ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który napisał: „Taka propaganda, wciskana młodym obywatelom, godna jest epoki Gomułki i Jaruzelskiego, a nie czasów ‘dobrej zmiany’, którą w polskiej szkole obiecywała obecna ekipa rządowa”.

Z kolei poseł Robert Winnicki z Ruchu Narodowego powiedział, że „Potępianie Akcji Wisła to aberracja! Mam wrażenie, że niektórzy bardziej nienawidzą komuny niż kochają Polskę, popierają polski interes narodowy. Należy z tym zdecydowanie skończyć!” Lider narodowców wysłał też interpelację do Anny Zalewskiej minister Edukacji Narodowej pytając w niej: „Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej zwracało się w tej sprawie o opinie historyków zajmujących się prześladowaniem i ludobójstwem dokonywanym na ludności Małopolski i Kresów Wschodnich przez OUN-UPA w latach 1939-1947? Jeśli tak, to do jakich? Jak brzmiały te opinie? Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej ma świadomość, że potępianie Akcji „Wisła” stanowi wsparcie dla polityki historycznej gloryfikującej zbrodniczą, ludobójczą formację OUN-UPA?”

MEN odniosło się już wstępnie do zarzutów stwierdzając, że za pytania maturalne nie był odpowiedzialny bezpośrednio resort, ale Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sprawa ma być wyjaśniana.

Robert Wyrostkiewicz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

182 komentarze

182 Komentarzy

 1. gzk

  13 maja 2017 at 19:03

  Odważna? To na pisanie Prawdy trzeba być odważnym? Każdy Polak musi pisać zgodnie z Prawdą i na to nie trzeba odwagi!

  • lwowiak

   13 maja 2017 at 19:55

   „Odważna? To na pisanie Prawdy trzeba być odważnym? Każdy Polak musi pisać zgodnie z Prawdą i na to nie trzeba odwagi!”

   Na pisanie na tym portalu, gzk odwagi nie potrzebuje.
   Ale gdyby zdawał maturę, to wtedy mógłby się tak wymądrzać.
   Sprawdziłby siebie.
   A tak, na chwalipiętę wygląda.

   • gzk

    14 maja 2017 at 14:23

    Była moja odpowiedź i zniknęła. Dlaczego? Odpisałem, że nie trzeba być odważnym, żeby pisać Prawdę. Normą powinno być pisanie Prawdy.

 2. Maciej Mystkowski

  13 maja 2017 at 19:05

  „Takie będą Rzeczypospolite jak ich młodzieży chowanie…”, czapki z głów w hołdzie dla Pani Katarzyny!!!! Przynosi Pani chlubę swym rodzicom i sobie!!! Życzę Pani, by siła, która w Niej tkwi, nigdy nie osłabła i kiedyś została przekazana kolejnemu pokoleniu Polaków! Mam też nadzieję, że Pani odwaga i mądrość, zostaną potraktowane tak jak na to zasługują – z pełnym szacunkiem! Pani swój egzamin zdała!!! Z Bogiem!

 3. Andrzej

  13 maja 2017 at 19:45

  Brawo pani katarzyno ! Jest pani bochaterka ! Serce rosnie jak si widzi tak wspaniala pistawe !

 4. Jan

  13 maja 2017 at 20:57

  Brawo, taką mamy młodzież, brawo, jak Inka, która w katowni powiedziała, „powiedzcie mojej babci, że się dobrze zachowałam”.
  Dobrze się zachowałaś Kasiu Nowak!

 5. fish1

  14 maja 2017 at 08:49

  Dziadki komuchy widać miały duży wpływ na swoja wnuczkę

  • Obserwator

   14 maja 2017 at 13:32

   Fush1 idiotyczny komentarz, niestety, nigdy nie było w mojej rodzinie komuchow, a uważam że wysiedlenie było konieczne i humanitarne, szkoda ze sowiecki sojuz nie zabrał wszystkich, jak czytam o pogróżkach niejakiego pana Tymy to krew mnie zalewa, takiego okrocuenstwa, takiej nienawiści ze strony upowców i ich popleczników jak to mówią ze świecą szikać

 6. Artem

  14 maja 2017 at 15:12

  Ale Gomułke to ty szanuj

 7. Ela

  14 maja 2017 at 21:08

  Coś mi tu nie gra! Gdyby to co mówi było prawdą to gratuluję TEJ maturzystce samodzielności myślenia, ale chyba powinna też wiedzieć, że nie ma pojęcia „zdać egzamin” na poziomie rozszerzonym! Może dostać z niego 0 punktów i zdać maturę . Wiec niech się nie martwi.;)

 8. Jakub

  14 maja 2017 at 22:01

  Coś chyba Państwo źle zrozumieli. Po pierwsze pytanie na maturze nie potępia akcji wisła. Chodzi o to jakie prawa człowieka zostały złamane podczas tej akcji a nie o jej plusy czy minusy. Gdyby pytanie brzmiało podaj negatywne skutki akcji wisła (tylko negatywne) byłyby to faktycznie pytanie „stronnicze”. Pytanie dotyczy więc konkretnych i prawdziwych faktów historycznych. Podczas akcji wisła bezsprzecznie doszło do łamania praw człowieka przez komunistyczne władze i nie wolno o tym zapominać, co nie oznacza że akcja nie była potrzebna, bo była. Akcji wisła nie można jednoznacznie ocenić czy była dobra czy zła, to bardzo kontrowersyjny temat. Jednak jeżeli ta maturzystka odpowiedziała na to pytanie w taki sposób jak opisała powinna za nie otrzymać 0 ptk. gdyż jest to nie zrozumienie polecenia czyli brak czytania ze zrozumieniem, częsty problem maturzystów i jak widać naszych narodowców również…

  • Nemezis

   15 maja 2017 at 19:55

   Jakub, jesteś „mądry inaczej” – matura to egzamin (przynajmniej w teorii) dojrzałości, a dojrzałość polega na samodzielnej interpretacji, a nie na „wykonywaniu poleceń”; tak jak Ty może napisać tylko skończony niewolnik, który nawet nie wie, że jest niewolnikiem! beeeeeeee

   • Jakub

    20 maja 2017 at 11:18

    Człowieku tobie chyba inteligencji brakuje. Jest pytanie o konkretną rzecz, i oczekiwana jest konkretna odpowiedź, jeżeli piszesz o czymś innym (nawet szlachetnym) dostajesz 0 ptk. PROSTE ? proste… Na maturze nie ma samowolki, to nie jest pisanie artykułów do gazet, ani rozpraw naukowych.

  • andzia

   19 maja 2017 at 10:08

   A te złamane prawa człowieka to z jakiego żródła się wywodzą? Z traktatów europejskich, czy może z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z grudnia 1948roku (akcja Wisła była rozpoczęta wcześniej, a deklaracja miała charakter rezolucji tj. deklaracji w potocznym rozumieniu bez konsekwencji prawnych), a może z wcześniejszej rewolucji francuskiej? Może z prawa naturalnego? Jeśli się łamie jakieś prawa, to należy zapytać, kto je ustanowił. Dwója dla komisji zadającej debilne pytania.
   Dziewczyna powinna dostać najwyższą notę za samodzielność myślenia. Wszak to egzamin dojrzałości.

 9. Akj

  15 maja 2017 at 01:32

  Nic nie dadza komentarze i wspomnienia. Unia mowi ze Ukraina jest Ok, to bedzie. Zaloze sie ze nie za dlugo w mediach europejskich napisza, ze SS to bylo tylko ukrainskie. Tak jak obozy byly polskie. Dzisiaj nazisci to polacy , wegrzy , ukraincy. ” swieci” tylko niemcy , bo przyjmuja muslinow.ale I Adolf tez sie z nimi dogadywal. Kto oplaca manifestacje lewicowe , kto sieje zamet ? Kto na tym skorzysta ? Sorosy i lewactwa.

 10. Stasiek

  15 maja 2017 at 13:50

  Tylko prawda Nas Wyzwoli…

 11. jaro7

  15 maja 2017 at 18:23

  A ja chcę poznać nazwiska osób z CKE którzy takie pytanie ułożyli i zatwierdzili?

  • czytelnik Dmowskiego

   15 maja 2017 at 18:50

   Winnicki też chce.
   Prognoza: Zalewska go spuści.

 12. Inga

  16 maja 2017 at 08:00

  Akcja Wisła to była komunistyczna zbrodnia. Nie wiem jak można pochwalać komunistów za stosowanie komunistycznych metod przesiedlania narodów. Jeżeli jednak uznamy ją za odwet za Wołyń (czym nie była) to stawia nas to w bardzo złym świetle. Jako naród cywilizowany nie odpowiadamy zbrodnią na zbrodnie (nawet mniejsza na większą), i nie stosujemy odpowiedzialności zbiorowej, a w szczególności na ludziach którzy za tenże Wołyń absolutnie byli odpowiedzialni. To tak jakby za winy lubliniaków, karać warszawiaków – logiki w tym nie ma.

  • Inga

   16 maja 2017 at 08:01

   Poprawka: miało być „w szczególności na ludziach którzy za tenże Wołyń absolutnie NIE byli odpowiedzialni”

   • lwowiak

    16 maja 2017 at 08:26

    „odwet za Wołyń”

    Shoah też Dolną Saksonią, będziemy nazywać?

 13. Opozycyjny

  16 maja 2017 at 13:28

  ja się z tym zgadzam AW była potrzebna i była dobrze przygotowaną i przeprowadzoną akcja przesiedleńczą mająca na celu położenie kresu bezsensownemu rozlewowi krwi-w mojej ocenie jej pomysłodawca i organizator to geniusz społeczny.Jeśli maturzystka uzasadni swoje poglądy ,napisze wypracowanie poprawny językiem i bez błędów powinna mieć szanse na 5-nie można przecież karać kogoś za takie czy inne poglądy.

 14. 3gp porn

  17 maja 2017 at 01:44

  Interesting, I wonder what the statistics are on your first point there on homedecorated

 15. Krzysztof

  19 maja 2017 at 11:52

  To ze takie zadanie dostali POLSCY maturzysci,jest PO prostu HANBA !!! Jestem ciekaw czy dyrektor tej szkoly wyleci z roboty na swoj POlszewicki,czerwony pysk !!!

 16. Marta

  29 maja 2017 at 14:27

  Brawo Kasiu odważna z Ciebie dziewczyna tak trzymać. Brawo! Oby więcej takich młodych ludzi w naszym kraju było.U mnie miałabyś z tego egzaminu 5.Widać, że doskonale znasz historię, nasz kraj potrzebuje takich odważnych młodych ludzi.

 17. Asa

  14 czerwca 2017 at 14:10

  Ha superado mis expectativas…. No esperaba que fuera a coincidir de tal manera con lo que necesitaba comprender. Te agradezco enormemente la información!

 18. райънеър

  27 czerwca 2017 at 09:15

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 19. Ralph Kessell

  28 czerwca 2017 at 10:08

  as girls wearing those hats that are created to appear like animal heads: not at all.|A wish to rebel against such a buttoned-up ethos leaves the white girl desperate for an identity

 20. Pingback: Violet Starr

 21. Pingback: hamptonbaycelingfanblog

 22. Malvina Coakley

  12 lipca 2017 at 16:42

  as girls wearing these hats that are made to appear like animal heads: not at all.|A want to rebel against such a buttoned-up ethos leaves the white girl desperate for an identity

 23. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 24. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

 25. Pingback: دانلود قسمت 13 عاشقانه

 26. Pingback: Admission via Good Donation in any medical college

 27. Pingback: porno gratis

 28. Pingback: porno gratis

 29. Pingback: porno gratis

 30. Pingback: Acne Facial Treatments Lighthouse Point

 31. Pingback: Facial Spa Services West Park

 32. Pingback: Acne Facial Treatments Coral Springs

 33. Pingback: دانلود قسمت ششم شهرزاد دوم

 34. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد

 35. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 36. Pingback: whore

 37. Pingback: Roof Repair Long Island

 38. Pingback: compare hotels usa

 39. Pingback: buy zynga poker chips

 40. kevin

  31 lipca 2017 at 22:30

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 41. Pingback: Bandar Bola Online Terpercaya

 42. Pingback: bitcoin trading

 43. Pingback: bitcoin investment coin-banks

 44. Pingback: cliquez ici

 45. Pingback: sports card

 46. Pingback: nicocontrol funciona

 47. kamagra online

  5 sierpnia 2017 at 13:48

  O ile odkad viagry dowolnego terminu wypatrujesz bytu, co byloby w stanie przyniesc ulge Twoja erekcje oraz nie zanosisz w owym jakiegokolwiek wiekszego szczescia, zdecyduj sie na wizyta niewlasnego sprawnie funkcjonujacego serwisu, ktory ulzyl natychmiast niezmiernie znaczacej kwocie typow. Niewlasne empiria takze pomyslowy uporzadkowanie zasilki zilustrowany kolosalna apteka internetowa znajomoscia dodatkowo zwyczajem dyskrecji zaradzi w kapitalny tryb przysporzyc sie az do usuniecia Twoich rzeczy z wzwodem.

 48. Pingback: vpm

 49. kamagra kiedy

  5 sierpnia 2017 at 18:26

  Szukasz viagry sprawnego rekomendacje w zakresie gratisowych narady nielekarskich realizujacych Twoje oczekiwania dajacych syta dyskrecje ruchu, odwiedzajze wlasny nowoczesnie zywy serw, w ktorym dostaniesz najwazniejszej, form sluzbe lekarska w obrebie rehabilitacje przeszkody z wzwodem. Do dnia dzisiejszego wsparlismy obecnie ogromnie wielu ludziom wyszukujacym preznego terapie impotencji lekami na potencje tudziez odrebnego sposobu dyskomfortow mietoszacej suchosci seksualnej.

 50. Pingback: کول دانلول

 51. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت 15 پانزده

 52. Obecnie stempel nie musi znajdowac sie specjalistyczna jeno do tekstu.Technologia blyskowa, ktora stosujemy pozwala na nieograniczone potencjal przy projektowaniu odbicia pieczatki.Mozemy opublikowac logotyp, dowolna grafike oznacza to nawet zdjecie.Co grunt – kazda stempel do wnetrza okreslonym rozmiarze ma stala cene – co oznacza, iz ocena skomplikowania projektu pieczatki negacja logiczna wplywa na jej cene.Jako wytworca mozemy przyrzadzic pieczatki firmowe, pieczatki urzedowe, pieczatki na rzecz szkol, przedszkoli zas uczelni, pieczatki z datownikiem,pieczatki prostokatne, kwadratowe oraz okragle.Wyrabiamy pieczatki graficzne, pieczatki sposrod logo firmy oraz tekstowe – w wielkim pospiechu (nawet wewnatrz godzine) rowniez odkad reki.W naszym sklepie znajdziecie pieczatki wykonane wylacznie metoda blyskowa.Oferujemy produkty najwyzszej jakosci wiodacych producentow w branzy stemplarskiej: MODICO, COLOP, TRODAT takze WAGRAF.

 53. pieczatki lekarskie

  7 sierpnia 2017 at 19:02

  Obecnie stempel nie musi byc zawezona wylacznie az do tekstu.Technologia blyskowa, ktora stosujemy pozwala na nieograniczone mozliwosci ponizej projektowaniu odbicia pieczatki.Mozemy zamiescic logotyp, dowolna grafike azali co wiecej zdjecie.Co wazne – kazda stempel do wnetrza okreslonym rozmiarze ma stala cene – co oznacza, ze wysokosc skomplikowania projektu pieczatki negacja logiczna wplywa na jej cene.Jako producent mozemy wykonac pieczatki firmowe, pieczatki urzedowe, pieczatki dla szkol, przedszkoli tudziez uczelni, pieczatki z datownikiem,pieczatki prostokatne, kwadratowe oraz okragle.Wyrabiamy pieczatki graficzne, pieczatki sposrod logo firmy oraz tekstowe – pospiesznie (chociazby do wnetrza godzine) a od momentu reki.W naszym sklepie znajdziecie pieczatki wykonane jeno metoda blyskowa.Oferujemy produkty najwyzszej jakosci wiodacych producentow do wnetrza branzy stemplarskiej: MODICO, COLOP, TRODAT oraz WAGRAF.

 54. Pingback: zobacz

 55. Pingback: KLIK

 56. Pingback: Social Media Marketing

 57. Swiecace kosci milosci

  9 sierpnia 2017 at 11:11

  Kupujac iks owoc, pozadane byloby wznosic na najwyzsza jakosc. Jest to uniwersalna skupisko, majaca zastosowanie do dowolnych rzeczy, takich jak na przyklad karty. Piatnik owo doskonala makra dostepna wewnatrz sklepach z najlepszym asortymentem dla graczy. Odznacza sie wytrzymaloscia tudziez wybitnie estetycznym wygladem. Piekne wzory zdobia obie strony kart, negacja logiczna niszcza sie plus negacja logiczna blakna nawet po dlugi czasie od zakupu.Karty Piatnik wystepuja w srodku wielu odmianach, sa owo edycje kolekcjonerskie, luksusowe, klasyczne lub rowniez przeznaczone az do iluzji. Odwiedzajac sklep zas decydujac sie na talie opisywanej marki zaden delikwent sie nie zawiedzie. Zarowno profesjonalisci na ksztalt zas amatorzy karcianych rozgrywek beda zachwyceni wytrzymaloscia takze wygladem Tych kart.

 58. buty primigi

  9 sierpnia 2017 at 17:24

  Włoska firma PRIMIGI istnieje od chwili więcej niż 30 latnatomiast specjalizuje się wewnątrz produkcji wysokiej jakości obuwia dla dzieci. Dla Primigi grunt są przede wszystkim: klasa, popularny stylistyka także innowacyjność. Marka ta dba o szczególne potrzeby a komfort dzieci, zachowując w pobliżu tym nietuzinkowy stylistyka głośny spośród włoskiego obuwia. PRIMIGI została stworzona przede wszystkim z myślą o dzieciach oraz ich rozwoju. Dlatego też aż do produkcji używane są zaledwie materiały o wysokiej jakości, co więcej tego buty dla dzieci PRIMIGI wyposażone są do wnętrza innowacyjne technologie, zapewniające wielki zbytek ich noszenia. Primigi owo mimo to nie ale wręcz wygoda, wszak dodatkowo styl zaś nurt, zgodne z panującymi trendami. Primigi owo marka, którą włoskie mamy wybierają zwykle!

 59. cialis znajdz opinie

  10 sierpnia 2017 at 21:13

  Skutecznosc viagra podawanego dzieki nas odsiecze w obszarze kuracje trudnosci erekcyjnych stanowi w dniu nowoczesnym niejaka sposrod majacych stworca znak rozkosz wlasnych kontrahentow. Sluszna wartosciowanie sklecona za pomoca nielokalnych rzeczoznawcow w darmowych konsultacjach medycznych jest w poziomie w znaczny podejscie przestawic Twoje apteka internetowa los zmyslowe. Oprocz szablonowymi drogami w owym zakresie przedkladamy tak jak zgola przygotowana sukurs mailowa w celu wlasnych pacjentow.

 60. Pingback: Roofing Long Island

 61. house wife milf

  13 sierpnia 2017 at 05:25

  thbanks for the info

 62. Pingback: article source

 63. Charleen

  15 sierpnia 2017 at 00:07

  lose weight fast tea

 64. Pingback: پنجره ضد سرقت ترک

 65. działanie pigułki cialis

  15 sierpnia 2017 at 09:24

  Jezeli stres viagra wystawal sie jednym z nieodlacznych ziomow wszystkiego Twojego dnia owo chyba, stan Twoich przypowiesci seksualnych ustapila ceremonialnemu pogorszeniu plus wiernym zakloceniom. Posiadajac na uwadze skuteczna prawa reka wielu mezom jej zadajacym szykowalismy klasyczna oferte mieszczaca bezplatne takze w caloksztaltow ukradkowe narady nielecznicze. Szerokie apteka internetowa badanie tudziez gietkie starania owo ponadplanowe atuty polskich aktywnosci w owej subtelnej dziedzinie.

 66. twerking

  15 sierpnia 2017 at 16:57

  {In my years of skilled research” I can say, with calculated proof, that twerk dancing originated in dance establishments known

 67. cialis sklep internetowy

  15 sierpnia 2017 at 18:57

  Skutecznosc viagra podawanego w poprzek nas wsparcia w obrebie terapie spraw erekcyjnych stanowi w dniu dzisiejszym niejaka sposrod posiadajacych pierwszy iloraz blogosc polskich konsumentow. Godziwa rozpoznanie choroby zbudowana za pomoca niepolskich znawcow w darmowych konsultacjach nieleczniczych istnieje w poziomie w wydatny badania usprawnic Twoje lekami na potencje egzystencja seksualne. Poza szablonowymi wyjsciami w owym charakterze podajemy i na wskros przygotowana wsparcie mailowa w celu naszych pacjentow.

 68. kup kamagre

  15 sierpnia 2017 at 21:37

  Jeszcze szybsze viagrze rytm losu w spawaniu z jego stresujacym pradem przyczynia sie do przyrostu pasztetow sposrod erekcja posrod wielu dzisiejszych jegomosci. Opuszczajac z przeciwnej strony ich popytom komplet naczyn stolowych wlasny podaje energiczna pomagier w znamionowaniu najwazniejszej form poslug w tym obszarze. Trwaj wytrawne plecy tudziez wpadnijze nasz zagrywka aktualnie dzien dzisiejszy a weprzesz sie na sposob masa zdolasz wygrac w ulepszeniu lekami na potencje przypowiesci erotycznych ze osobista znajoma.

 69. free snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 02:00

  free snap milfs

 70. Pingback: how to buy bitcoin

 71. Pullman Dispensary

  24 sierpnia 2017 at 07:02

  You remind me of my roomate. You remind me of my uncle back in Arkansas.

 72. Pingback: شرکت تولیدی پنجره دوجداره

 73. ChasBiarge

  25 sierpnia 2017 at 00:36

  Forum Levitra En France [url=http://pricescial.com]cheap cialis[/url] Cialis Es Un Vasodilatador

 74. public relation

  25 sierpnia 2017 at 05:07

  This information is awesome. My Uncle introduced me to your articles.

 75. Pingback: Mitch McConnell

 76. Sheldon Owen

  29 sierpnia 2017 at 05:43

  The people you love are lucky to have you in their lives. You remind me of my aunt.

 77. Pingback: grafisch.CooleStart.com

 78. Sheldon Owen

  29 sierpnia 2017 at 23:01

  Google Plus pros would agree with your blogs. Do you have Youtube videos on the subject?

 79. Pingback: my review here

 80. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 09:10

  It is really suprising you do not have a larger following. Really Cool. I simply must tell you that I really like your blogs website. Do not get afraid to spread your thoughts. Your site has a kind of aura about it.

 81. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

 82. Pingback: https://github.com/forbiddenplayxxx

 83. startup speaker

  31 sierpnia 2017 at 14:30

  I feel like I should send you cash for this amazing content. You really sparked my couriousity. Can you tell us more about this topic? I hate that my computer battery is dying.

 84. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 02:54

  Well written! Your article has proven useful to me. I really like your writing style and how well you express your ideas.

 85. technology adviser

  1 września 2017 at 10:01

  great post! If your articles are always this helpful, I will be back. You think about this topic from far more than one view point. Without proper research, your readers will not be interested and you would lose credibility.

 86. Pingback: rainfall shower head

 87. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 22:28

  I found this on Reddit It is like you wrote the book on it or something. I would like to be a teacher in this topic. I check your post every few days.

 88. Pingback: ed sheeran don t

 89. Pingback: buy proxies

 90. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 02:19

  Incredible. I have been looking everywhere for this! It is like you wrote the book on it or something. Now I feel stupid. A lot of info to take into consideration.

 91. Pingback: دانلود فیلم

 92. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 09:30

  Your blogs is really useful to me. Thank you for writing this great blog. Super useful info. There is ordinary, and then there is you.

 93. Manhattan Beach Marketing

  4 września 2017 at 14:51

  I will bookmark this write up. You look at this subject from far more than one view point.

 94. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 20:24

  I know top Reddit experts would love your page. Will you write more about this? Keep it up!

 95. Santana Rafla

  5 września 2017 at 00:11

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 96. Pingback: Nursery Rhymes

 97. Pingback: Yakima Seo

 98. Pingback: google ch porn

 99. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 21:49

  Keep doing what you are doing. Try to make the guest blogs as awesome as possible by promoting and dropping links. I appreciate you. Tumblr pros would love your website.

 100. Pingback: Read This

 101. Pingback: Bad Doctor

 102. Pingback: Dicas

 103. Pingback: پنجره دوجداره

 104. Pingback: drop shipping business for sale

 105. Pingback: پنجره دوجداره

 106. Pingback: karaj

 107. Pingback: قیمت پنجره

 108. Pingback: Seo

 109. cannabis

  7 września 2017 at 23:07

  I bet you do crossword puzzles in ink. awesome post, thanks a lot. I am trying to discover more about this issue. I found this on WordPress To think, I was confused a minute ago.

 110. Pingback: Nursery Rhymes

 111. Pingback: garden bridges

 112. Pingback: www

 113. CEO adviser

  8 września 2017 at 13:12

  Keep doing what you are doing. A awesome article. I enjoyed reading what you had to say. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before.

 114. Pingback: usi tech presentation

 115. any blog

  8 września 2017 at 20:58

  Apple now consists of Rhapsody as an application, which is a perfect start off, still it is already hampered via the incapability toward store regionally on your iPod, and has a dismal 64kbps little bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this ease for the Zune, however the 10 tunes for every thirty day period will continue to be a massive furthermore inside Zune Pass’ want.

 116. Pingback: SpiderMan

 117. Pingback: video vlog

 118. J Sheldon Owen

  9 września 2017 at 03:41

  Certainly a lot of info to take into consideration. Is there new information. Such a deep answer!

 119. Pingback: graphic

 120. Pingback: 192.168.0.1.1 trocar senha wifi

 121. Pingback: صيانه

 122. escape room euless

  10 września 2017 at 22:21

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the greatest changes. Many thanks for sharing!

 123. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 124. Pingback: real money online casino

 125. Pingback: bowl entertain

 126. Pingback: tools

 127. Pingback: karajupvc

 128. Pingback: دانلود

 129. Pingback: download

 130. Pingback: upvc window

 131. Pingback: download

 132. Pingback: garden bridge

 133. Pingback: پنجره دوجداره

 134. Pingback: دانلود

 135. Pingback: garden bridges San Jose

 136. Pingback: Bad Credit Remortgages

 137. permanent resident

  15 września 2017 at 05:09

  I like this post! Thanks.

 138. Pingback: victor

 139. site themes

  16 września 2017 at 01:56

  If you’re however on the fence: grab your favorite earphones, brain down in direction of a Most straightforward Get and request to plug them into a Zune then an iPod and check out which one particular seems greater towards your self, and which interface makes by yourself smile even more. Then you will understand which is straight for oneself.

 140. non profit organizations list

  16 września 2017 at 18:52

  This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thanks!

 141. apply permanent resident

  16 września 2017 at 22:41

  Great post!

 142. Karie Marak

  17 września 2017 at 00:01

  I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You’re incredible! Thanks!

 143. Pingback: watch it movie streaming

 144. click here

  17 września 2017 at 07:24

  Zune and iPod: Greatest All those look at the Zune towards the Contact, nevertheless after looking at how thin and amazingly tiny and light it is, I try out it in direction of be a in its place unique hybrid that brings together characteristics of both the Contact and the Nano. It is really extremely colorful and magnificent OLED display screen is a bit more compact than the contact screen, but the participant alone feels quite a bit lesser and lighter. It weighs over 2/3 as much, and is significantly lesser inside of width and height, despite the fact that becoming simply just a hair thicker.

 145. Pingback: Bola Nation

 146. e waste recycling companies

  17 września 2017 at 20:23

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 147. recycling e waste

  17 września 2017 at 20:24

  I will immediately grab your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me realize so that I may subscribe. Thanks.

 148. Bad Credit Remortgages

  17 września 2017 at 21:52

  Remortgage with Bad Credit If you are a homeowner and need to raise cash for something – for example, a new car, a holiday or home renovations – a remortgage is an excellent method of releasing capital in an existing property. You can often also obtain a better deal at the same time, making it a win-win situation. However, if you have suffered financial problems since your initial mortgage was obtained, you might find that certain doors are now closed to you, and that might include the door to your current lender. As your circumstances have changed, the fact they gave you your initial mortgage is no guarantee they will agree to offer a remortgage deal. Even if they do, the terms they offer might be less favourable than your current deal. Having an adverse credit score can be an obstacle and present a real challenge to be overcome. If you are in this position take heart, as a bad credit score does not necessarily mean that you’ll be unable to remortgage your property. There are likely to be options available to you. To help you understand the situation, let’s first take a look at why lenders might be unwilling to offer you a remortgage deal. Bad credit calculator Find out if you can get a mortgage with our new calculator. Check here Why Might Lenders Be Unwilling to Remortgage? Most high street lenders will look upon bad credit remortgage applications in the same way they’d consider, and probably turn down, initial mortgage applications from people with bad credit. From a financial standpoint, a history of bad credit or an existing bad credit score is indicative of poor money management skills, and this makes those applicants a high risk for lenders. However, as with most things involving finance, there are a number of truths and myths which can become blurred. The biggest misconception is that the answer to a bad credit remortgage application will always be a resounding ‘no’. In truth, most homeowners will be able to obtain a remortgage deal, even with a number of credit issues on their record, such as: Missed or Late Payment Debt Management Plan Discharged Bankruptcy Defaults (a series of missed payments) County Court Judgments (CCJs) Individual Voluntary Arrangement (IVA) Every case is judged upon its own individual merits, which means we can’t guarantee remortgaging with bad credit will be possible. However, having said that, while each adverse credit event represents a black mark on a person’s credit record and has an impact on their credit score, none of them should be considered an immovable barrier to obtaining a remortgage deal. Can I get a bad credit mortgage? We Can Help Today How does a credit score work? Your credit score is the result of an assessment of financial and other information gathered about you by Experian, Equifax and Callcredit – the three main credit reference agencies that operate in the UK. They get their information from two main sources: other lending companies that have agreed to share data about their customers, and public records. Lending companies share information including how much a customer is in debt to them, how promptly they pay their bills, and if they pay in full, and whether their credit cards are maxed out. The information gathered from public records includes details of adverse credit events such as CCJs, bankruptcies and IVAs, plus information held on the electoral roll. High street lenders interpret this data in line with their own criteria and arrive at a credit score, based on which they will say ‘yes’ or ‘no’ to a remortgage application. If the decision isn’t clear cut, they might say ‘yes’, but charge higher fees and/or a higher rate of interest. They do this for two reasons; to offset what they see as an additional risk and because they know they can, as borrowers with a poor credit rating have fewer options than those with an exemplary record. What is my credit rating? Finding our your credit rating is easy. Find out your credit report Adverse credit events stay on a person’s record for six years, after which they are removed. In the majority of cases, even if the six year period isn’t up yet, the further in the past something is, the less impact it will have on your credit score and therefore on a lender’s decision. However, even after they have ‘dropped off’ the record, if you are asked about certain types of adverse credit event – such as a previous bankruptcy or property repossession – you must declare it. While there are options available to those with an adverse credit score looking to remortgage a property, it is always recommended that you look to improve your credit score wherever possible. How does a credit score work? There are some positive steps you can take that will improve your situation and encourage lenders to look more favourably upon your application. Arguably the most important thing you can do is to improve your credit score. Improving your credit score is a continuous process, not something that can be achieved overnight – you must persevere with it to get results. However, if you are taking the right steps, you will soon begin to see some small improvements. Having a healthy credit score will make a huge difference to your future financial dealings. We always recommend speaking to a qualified adviser with regard to putting together a plan to improve your credit score; however, there are some immediate actions you can take to put your credit rating back on track. These include: Get a copy of your credit report from each of the UK’s three credit reference agencies – Experian, Equifax and Callcredit – and check that the details they hold are correct (they may hold different details, so do get your report from all three, not just one) Regularly update the personal details held on your credit report Make sure you are registered on the electoral roll Keep track of your credit card balances; ideally try to always pay more than the minimum to drive the balance down, and take care not to go over your agreed credit limit Use your calendar to make sure you pay your bills on time and manage your monthly income Cancel all lines of credit that are not in use, such as store cards or ‘just in case’ credit cards (but see below for an alternative option) Build up a positive credit history; for example, if you have a credit card that you don’t use, rather than cancelling it, use it at least once a month, perhaps for buying petrol or groceries – but make sure you pay it off in full every time, don’t build up additional debt Resist the temptation to take out payday loans, as they are considered to be a red flag showing that you cannot manage your finances month to month Moving forward, leave any good debt on your report For more suggestions as to how you can repair your credit rating, check out our page of simple tips. Additional actions to take Something else to bear in mind if any missed payments show on your credit record is whether they were due to events outside of your control. If, for example, your employer went out of business, leaving you financially stranded, then you should contact each credit reference agency and explain what happened. They have the ability to add a note of correction to your credit file explaining the circumstances, which may well mitigate the effect of the default on future credit decisions. There are other things you can do that, while they do not in themselves boost your credit rating, will help you to avoid falling into future difficulties, and perhaps to pay things off faster. For example, take on some freelance work or a second job, or look for a job that pays more or is closer to home (so you save money on commuting). Make sure you aren’t paying more than you need to for things like your mobile phone, cable TV, fuel and broadband, and if you have a gym membership but can’t remember the last time you were there, cancel it. The more you have left after paying your bills, the better your chances of passing the affordability test. What is the affordability test? Every application for a mortgage or a remortgage is subject to an affordability assessment, and this is the case no matter what the credit status of the applicant might be. Potential lenders will look at income versus expenditure, taking everything into account, to arrive at a debt-to-income ratio. Since June 2014 the Financial Conduct Authority’s recommendation is that the debt-to-income ratio should be no higher than 45 for an offer of a mortgage or remortgage to be made. If you want to do a quick, rough calculation to see where you stand, then: make a list of all income you will receive over the year and divide by 12 (if all your income comes in monthly, just add it up) add up all your monthly bills – mortgage, credit card, etc. – then list all your other bills, whether quarterly, annual or whatever; add the monthly cost of these additional bills to your original total divide your monthly expenses by your monthly income and multiply the answer by 100, which will give you your debt-to-income ratio, expressed as a percentage The lower the number, the better. You can lower your debt-to-income ratio by either reducing your debt or increasing your income. What if you can’t wait for your credit score to improve over time? For those in need of a more immediate remortgaging solution, there are specialist lenders who work with applicants with low credit scores, offering deals that cannot be obtained from high street lenders. So if your need is urgent and you are asking yourself, ‘Can I remortgage with bad credit?’ the answer is ‘yes’. Get in touch today for free initial advice and no-obligation quotes from our team of experienced bad credit brokers. How can we help? Just Mortgage Brokers have experience of working with property owners at all levels, from those who are relatively new homeowners to highly experienced landlords with extensive property portfolios. We also have unlimited access to the UK mortgage market and many years of experience of working with a network of bad credit lenders across the country. That means we are not restricted to products from any one particular lender but can work with a diverse range of specialist lenders to secure the remortgage deal you require. This combination of impartiality and unlimited market access gives us the very best chance of obtaining a competitively priced bad credit remortgage. We know exactly where to turn to find a mortgage to suit the particular needs of each and every client, regardless of their credit history. If you have a history of bad credit and are looking to remortgage a property, speak to Just Mortgage Brokers today to get the right deal for you.

 149. apply pr singapore

  18 września 2017 at 00:30

  I like this post! Thanks.

 150. Pingback: ht orgms of Scarlett J and Natalie P

 151. apply for pr

  19 września 2017 at 00:14

  I like this post! Thanks.

 152. Pingback: personnel consultant

 153. Pingback: Easiest Way To Make Money

 154. old electronics

  19 września 2017 at 14:35

  Some genuinely quality articles on this website , saved to favorites .

 155. buy sandals online

  19 września 2017 at 23:32

  The reason is simply because when you buy and consider Proactol, it will be easy to say no to these sorts of stuffs.|It also carries the original brand name of Vigrx Furthermore. You can get wide range of electrical goods, garments, sports activities gear, footwear and numerous much more. You do not have to journey from one place to an additional.|Width in business with size, makes the shoe best for running. What you need to do is track and measure the performances of these advertisements. It has a good positive review from most of its customers.|Footwear that are specially developed for outdoor activities usually have ticker and anti slip sole.

 156. apply pr

  20 września 2017 at 00:33

  I like this post! Thanks.

 157. Lindsey

  20 września 2017 at 01:14

  My issue is nevertheless heading in direction of be the fastest directly-line among the subway exit and my bus conclude… anticipate there’s not much too a great number of fountains and trees in just the course, haha

 158. escape room dallas

  20 września 2017 at 18:26

  When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks!

 159. Pingback: vape mods 101

 160. Bad Credit Remortgages

  20 września 2017 at 23:55

  The truth is, bad credit mortgages are harder to arrange and as a result eligible customers are often treated badly, messed around by brokers or lenders who don’t understand the circumstances, or neglected and misinformed they can’t do what they want. Thankfully the specialists we work with offer an expert service for customers of all backgrounds. How do we know? Because we train them ourselves, and license them to handle your type of enquiry only if they know what they are doing and work with the lenders on a daily basis. As whole of market brokers, the adverse credit remortgage specialists also have links to lenders who consider bespoke deals for those who don’t fit even the most flexible of lender. So, if there is an adverse credit remortgage out there for you, they’ll find it. With any remortgage, bad credit can cause real problems. We are asked regularly, ‘can I remortgage with bad credit?’ Many borrowers want to know specifically which types of credit issue are acceptable, so below we have created a list and outline what is and isn’t possible when getting approved for a remortgage with bad credit: No credit history Low credit score Late payments Missed mortgage payments Defaults CCJ’s IVA’s Debt management Schemes Repossessions Bankruptcy Payday Loans And mortgage customers with multiple credit problems There are all sorts of different reasons customers look for a bad credit remortgage, including: Debt consolidation (bad credit mortgage refinance) Looking for a better rate Capital raising to purchase something (house/car/holiday etc) Let to buy remortgage with bad credit (remortgaging onto a buy to let and moving home) Marital split (remortgaging to buy out ex partner) Raising money for investment purposes (that not all lenders consider) If you’re looking for any of the above, or are simply just seeking some information, please get in touch and we’ll have one of the experts offer you the advice you need. How to remortgage with bad credit: Bad credit remortgages are a tricky thing to explain in one article and still make it relevant for everyone, because every situation is different. Lenders have certain criteria but then for certain customers, it may be possible to overturn a case that would usually be a decline, if it is a strong proposition for a lender regardless. Sometimes, customers with huge savings and great LTV’s can obtain bad credit home mortgage refinance deals regardless of their credit history. Below is a step-by-step guide of the best way to remortgage for bad credit customers, to help them prepare for applications and to assist them in gathering the right info for us upfront, so we can be best placed to offer the right advice. Don’t go to your bank! This is a very important step. I know it sounds so biased coming from a mortgage broker website but it’s true. We are NOT anti-banks, we all need them. We are pro helping you get what’s best. Your bank is only ever in it to make a profit for themselves. There’s good money in mortgages and as the market is so competitive, these single bank advisers are taught to gain commitment from enquiries as soon as possible. This minimises the risk of you strolling into the bank next door and finding a better rate, or worse, going online. As such, they are actively encouraged and often targeted to credit score any customer willing to sit in their office – great if you don’t want to shop around and have clean credit – not great if you’re looking for poor credit remortgages or want the best deals you can get. Credit scoring with a lender that won’t lend to you is an unnecessary and damaging process, that can often leave you in a worse position because a further credit score has been added to your file. Get your credit report Before you do anything (even before you don’t go to your bank), you need to find out what you’re working with. To remortgage with bad credit history it is vital to understand which issues will effect you, and how to overcome them by finding a lender or repairing your credit file. Remember: It’s what’s on your file that’s important, so any late payments or other issues that haven’t been registered with a credit reference agency won’t usually matter. The only exceptions to this are when you are applying for a mortgage with your bank, where you may have exceeded on overdrafts or credit cards or had issues with other arrangements like direct debits bouncing etc, and your bank keeps a record of them on your account. These can be things they take into account with their mortgage credit scoring system, but aren’t usually required to report to credit reference agencies so only your bank would know about them. In these instances where your bank may give you a low or medium score because of issues on your account, other lenders outside of that banking group may give you a higher score – Something to keep in mind if you’re struggling to work out why you’ve been declined. Also, it’s often the case where we help customers who have never checked their file and fear the worst, often having buried their heads in the sand, to then go on to find out things aren’t as bad as they thought. Actually, its surprising for a lot of people what is available in terms of bad credit remortgages in the UK, and that there are lenders out there with flexible criteria that still have competitive rates. NOTE: We advise you sign up for all three of Experian, Check My File, and UK Credit Ratings. Each lender uses a different one and often times they show different information. It’ll take an extra 5 minutes but if you’ve had problems and have been declined with a lender before, then it’s very much worth it. You will NOT be penalised or scored any differently for searching your own credit file with these agencies – credit score is only affected by applications for credit. AND – ITS FREE! Sign up for the free trials below and order your reports now. Sign up for your free trials here… Get your credit rating Find a broker… Establish your Loan to value (LTV) Work out the property value and the amount of deposit/equity you’ll have after the new mortgage, to define the LTV. This figure is important because lenders base their criteria around the different LTVs, where those with higher LTVs must have better credit ratings than those with lower LTVs. Customers at 90 usually require good credit scores and clean (or very light) adverse credit, customers at 85 can qualify with lenders with mild adverse credit or severe but historical issues, and customers at 75 or less can often get mortgages with heavy adverse credit issues (depending on how recent they were). Establish affordability The broker must also check the loan you want is within the lenders limits. This is true of any mortgage, not just remortgages for bad credit. They tend to work out based on a multiple of your annual income – a rough guide is 4x. So for a borrower on £50k the max might be £200k, however, certain lenders can offer up to 5x and in special circumstances go above and beyond this. The figures used by lenders changes when it comes to deciding what is and isn’t classed as income – usually the basic salary (or net profit for sole traders/partnerships, or directors salary + dividends if ltd company), is used for the full value. Other income such as overtime, bonuses, other employed income, and state benefits, may either be taken 100, or as a lesser percentage, or not counted at all. Map your credit file to the most appropriate lender The broker will then research all the best remortgage deals for bad credit based on your loan amount and LTV, and work from the top down the list to the first lender that will be most likely to accept your application. Obviously if you have more severe credit history issues then a high street lender with the best deals is unlikely to approve you, so your rate and/or fees are likely to be higher. Don’t let that scare you however – you’d be surprised that the deals tend not to be astronomical and actually are still competitive. If there’s no one that will consider your application due to your credit history at that particular LTV, then be prepared to find more equity/deposit to lower the LTV into a bracket that lenders will consider (this may only be a few depending on your current situation, as lenders at 85 are much more flexible than at 90). The alternative is being patient enough to wait for your credit report to recover over time, as the older the issues are, the less impact they have. Click for a detailed article on How to recover your credit report as quickly as possible. TOP TIP: One of the best things you can do to increase your credit score is to obtain an adverse specific credit card, and spend and repay in full on a monthly basis – this helps to prove you can borrow and live within your means at the same time, and you’ll notice your score improve over the coming weeks and months. There are 2 options here, the first is a standard credit card specifically for those with bad credit, the second is for those who are declined for standard cards and need a guaranteed-acceptance card (usually if you have had more severe and more recent adverse credit). We’d recommend trying for the Aqua card first, then go for the Mastercard if declined. the Card by Aqua here

 161. Pingback: watch porn google

 162. Pingback: blackhead strips

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra