Kultura i historia

Jan Michejda – pierwszy polski burmistrz Cieszyna

90 lat temu zmarł Jan Michejda, adwokat, działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim, pierwszy polski burmistrza Cieszyna. Podczas walk o te ziemie był trzy razy aresztowany i więziony.

Urodził się 18 lipca 1853 r. w Olbrachcicach na Śląsku Cieszyńskim w rodzinie rolnika. Ukończył gimnazjum ewangelickie w Cieszynie, a w 1871 r. zaczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1877 r. na uczelni w Wiedniu otrzymał stopień doktora, a pięć lat później otworzył w Cieszynie własną kancelarię adwokacką.

Wraz ze swoim bratem Franciszkiem zaangażował się w działalność polskiego obozu narodowego na Śląsku Cieszyńskim. Jego artykuły poświęcone tej tematyce ukazywały się w lokalnej prasie oraz w pismach krakowskich, praskich i wiedeńskich. Wraz z bratem należał do współzałożycieli i współwydawców „Dziennika Cieszyńskiego”.

Brał czynny udział w pracy stowarzyszeń kulturalno-oświatowych i gospodarczych na Śląsku Cieszyńskim. Był jednym z założycieli Politycznego Towarzystwa Ludowego oraz Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego. Współorganizował oddział Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a także Związek Spółek Rolniczych.

Od 1890 do 1918 r. reprezentował sprawę polską w Sejmie Śląskim w Opawie. W latach 1901-1907 i 1911-1918 był posłem do Rady Państwa w Wiedniu, gdzie wraz z ks. Józefem Londzinem skutecznie walczył o równouprawnienie narodowe. Należał do czołowych działaczy miejscowego Stronnictwa Narodowego.

Przyczynił się do uzyskania przez ludność polską pod koniec XIX w. niemal zupełnego równouprawnienia językowego, do rozwoju polskiego szkolnictwa ludowego na Śląsku Cieszyńskim oraz założenia licznych szkół – gimnazjum polskiego i szkoły rolniczej w Cieszynie, polskiej szkoły rolniczej oraz szkoły gospodyń wiejskich w Końskiej pod Cieszynem. Z jego inicjatywy utworzono polskie seminarium nauczycielskie w Bobrku koło Cieszyna.

Po upadku monarchii austro-węgierskiej w 1918 r. był jednym z trzech prezydentów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, przez którą został mianowany naczelnikiem Tymczasowego Rządu Krajowego Księstwa Cieszyńskiego. Podczas walk o Śląsk Cieszyński był przez Czechów trzy razy aresztowany i więziony. Po podziale tych terenów w 1920 r. pełnił funkcję komisarza rządowego Cieszyna.

W latach 1922-1927 był pierwszym polskim burmistrzem miasta Cieszyna. Funkcję tę pełnił w trudnym dla miasta okresie, kiedy potrzebna była natychmiastowa organizacja infrastruktury podzielonego miasta. Kolejnym pilnym zadaniem, z którym musiał się zmierzyć, było ułożenie stosunków z ludnością niemiecką, wspomaganie znajdujących się w kryzysie przedsiębiorstw oraz pomoc bezrobotnym.

Jan Michejda zmarł 14 maja 1927 r., pochowany został na cmentarzu komunalnym w Cieszynie. Za zasługi odznaczony był m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: ipsb.nina.gov.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra