Z kraju

Polskie MSZ nie zareagowało na wprowadzenie przez Ukrainę zakazu nauczania w języku polskim w polskich szkołach

Władze Węgier wydały oficjalny protest z powodu ograniczania prawa do nauki w ojczystym języku mniejszości węgierskiej na Ukrainie.

Przedstawiciel węgierskich władz János Árpád Potápi, sekretarz stanu odpowiedzialny za politykę wobec węgierskich społeczności zagranicą określił to jako „bezceremonialne naruszenie praw 150.000 etnicznych Węgrów [zamieszkujących Ukrainę] całkowicie sprzeczne z konstytucją Ukrainy”. Tymczasem polskie MSZ milczy jak zaklęty.

Potápi podkreślał, że nowe prawo pozbawia mniejszość węgierską na Ukrainie dostępu do kształcenia w ich własnym języku, ograniczając tym samym ich szanse na funkcjonowanie w ojczyźnie, jeżeliby zdecydowali się do niej przybyć.

O ile Budapeszt domaga się od Ukrainy w specjalnie wydanym oświadczeniu rewizji nowej ustawy oświatowej, o tyle Warszawa udaje, że problemu nie ma, dając tym samym Ukraińcom zielone światło do dalszego niszczenia polskości na ich terytorium.

Zgodnie z nowym prawem oświatowym na Ukrainie kształcenie średnie i wyższe może być prowadzone jedynie w języku ukraińskim, podczas gdy nauka języków mniejszości narodowych została ograniczona do przedszkoli i szkół podstawowych.

Źródło: DailyNewsHungary

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

156 komentarzy

156 Komentarzy

 1. Marek

  7 września 2017 at 11:35

  Cóż sie dziwić, przecież to nasi politycy stali ramię w ramię z banderowcami na majdanie- NIE ZAPOMNIMY!!!!

 2. finka

  7 września 2017 at 11:38

  I to jest skandal, powinien być zakaz nauczanie Ukraińców w Polsce w ich języku, tylko takie działanie obudzi neo banderowców. Niestety obok fana karteli szczepionkowych Radziwiłla to drugi najgorszy minister tego rządu. Adamczyk i Jurgiel są dopiero następni w tej zacnej kolejce najgorszych.

  • klioes vel pislamista

   7 września 2017 at 11:46

   10/10
   Tak jest.
   Waszczykowski powinien NATYCHMIAST ogłosić, że w tej sytuacji dzieci ukraińskie w Polsce będą się musiały uczyć tylko po polsku. Proste. Ale nie dla Waszczykowskiego…

   • hansi

    7 września 2017 at 14:49

    Prosta konsekwencja. W poslkich szkołach – tylko PO POLSKU.
    Proste. Obawiam się jednak, że nierealne, dopóki rządzi żydownia, która ma odgórnie (przez pejsów z polskiej grupy Chabad-Lubavicz, stojącej Kaczyńskiemu za plecami..) nakazane całowanie w dupę żydowni ukraińskiej…

   • Abel

    7 września 2017 at 16:05

    Tak właśnie powinien postąpić Rząd Polski NATYCHMIAST ! Ząb za ząb Oko za oko . Dlaczego my Polacy ciągle na kolanach przed sąsiadami Dlaczego ?

    • gosc

     7 września 2017 at 16:57

     Nie Polacy, ale konkretni politycy! PO ma swoich ulubieńców, PIS ma swoich.
     A wiesz dlaczego „blondynka” klęczy przed drzwiami?

  • podolak

   10 września 2017 at 21:53

   Dyktat.
   ” U.S. Embassy Kyiv‏Konto zweryfikowane @USEmbassyKyiv 7 godz.7 godzin temu

   Вітаємо Україну з просуванням освітньої реформи, адже вклад в розвиток молоді – запорука майбутнього.

   U.S. Embassy Kyiv‏Konto zweryfikowane @USEmbassyKyiv 11 godz.11 godzin temu

   Congrats to Ukraine on moving forward w education reform–investing in youth Key 4 future”

   https://twitter.com/USEmbassyKyiv?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Frussian.rt.com%2Fussr%2Fnews%2F428604-ssha-ukraina-obrazovanie

  • M.i

   11 września 2017 at 21:04

   Właśnie ci Ukraińcy w Polsce uczą się teraz tak jak Polacy na Ukrainie. Czy wszyscy na tym forum powariowali czy to tylko ujawnia się szowinizm?? Domagacie sie by obywatele Ukrainy polskiego pochodzenia nie uczyli się ojczystej mowy ??to może zamiast tych muzułmanów niech Polska przyjmie tą mniejszość i będzie sprawa załatwiona, bo rzaden kraj na wynarodawianie swoich obywateli nie da zgody. Czy ktoś sobie wyobraża by mniejszość niemiecka z poparciem Niemiec domagała się na Śląsku zastąpienia języka polskiego niemieckim??? Otrząśnijcie sie ludzie i nie plujcie na rząd czy ministrów.

  • czytelnik

   12 września 2017 at 11:20

   Tak aktualne działania III RP, widzą na Wschodzie.
   https://regnum.ru/news/polit/2320670.html

 3. klioes vel pislamista

  7 września 2017 at 11:40

  Cała ta polityka polskiego rządu wobec banderowców jest żałosna!
  Przystaliśmy na wstrzymanie emisji Wołynia – DLACZEGO ?!
  Przecież to rzekomo katolicki rząd… A to Chrystus powiedział: „Poznajcie prawdę, a ona was wyzwoli.” Dlaczego mamy nie mówić prawdy?
  W I M I Ę C Z E G O ???!!!
  A teraz Waszczykowski znowu daje d… Rzygać się chce.

 4. Chiński Górol

  7 września 2017 at 11:40

  Takie są skutki kontynuacji za wszelką cenę anty-Rosyjskiej i pro-Ukraińskiej polityki rządów PO-PSL i PiS. Owoce będą wzrastać z dnia na dzień aż Bruksela, USA i Ukraina poderżną nam gardła. Wtedy zwalimy to na Rosję.

 5. z-k

  7 września 2017 at 11:57

  bo polskiego MSZ nie ma już 78 lat

 6. cela

  7 września 2017 at 12:18

  na szczęście jest jeszcze YT i inne
  ttps://www.youtube.com/watch?v=OxSfnrh1l8Y

 7. gość

  7 września 2017 at 12:20

  Prawosławie a ludobójstwo. Cerkiew miała udział w przeprowadzeniu rzezi
  http://czashistorii.pl/marek-a-koprowski/prawoslawie-a-ludobojstwo-cerkiew-miala-udzial-w-przeprowadzeniu-rzezi/

 8. Slawomir Tomasz Roch

  7 września 2017 at 12:31

  Ludzie przestancie biadolic!!! Zadajmy od wyzeraczy naszego chleba zdecydowanych dzialan!!! Prezydencie RP Andrzeju Duda bierz sie do roboty. Natychmiast zadam z Palacu Prezydenckiego i swity, ktora utrzymujemy zdecydowanych dzialan! Brawo po raz nie wiem ktory Bracia Wegrzy! Premier Beata Szydlo niech zostawi nagrody, a zrobi wszystko, by ratowac polski jezyk na Ukrainie. Episkopat Polski tez moze w tej sprawie cos zrobic i to b. duzo. Z Panem Bogiem

  • andzia

   9 września 2017 at 17:55

   Zdaje się, że wczoraj popisali umowę z Ukrainą na budowę przejść granicznych, gdzie Polska ma partycypować w 60% a Ukraina w 40%. Mają gdzieś opinie Polaków, łaszą sie i łżą tylko przed wyborami. Polacy są do strzyżenia.

 9. Egzorcysta

  7 września 2017 at 13:02

  Kolejny krok w budowie wielkiej Chazarii.Chazarzy za wszelka cene chca sie pozbyc nietalmudycznych i czujacych przynaleznosc do innych niz oni cywilizacji, podobnie jak w Polsce.Rzad „polski” nie jest rzadem polskim, jest to grupa Chazarow, ktorzy Polske traktuja jak swoj sklep, a Narod Polski jak zlo konieczne.Rzad robi wszystko by tu sie oplacalo tylko miec firme kiedy jest sie Chazarem, z zagranicy i miejsciowym.Zadna prokuratura ani sad, nie pozwala by swoim spadlwlos z glowy, natomiast Polakow w ich wlasnym kraju sie niszczy, od szczepien obowiazkowych, az po mordercze „leki”.A w miedzyczasie odbiera sie prawo do dzialnia na rynku i wysyla na banicje , rozrzucajac po roznych krajach.Na kazdym kroku widac jak Chazarzy z calego swiata ,ktorych grzcznie sie nazywa lewica laicka, czy marxistami kulturowymi.Pod placzykiem lewactwa ,kryje sie talmud w najbardziej ortodoxyjenej jego postaci, a wszelkie uwagi na jego temat nazywaja sie grzcznie „niepoprawnoscia polityczna” W wiekszosci krajow, niepoprawnosc polityczna, jest tropiona i karana, poniewaz w tych krajach sa juz u wladzy Chazarzy, a w urzedach szabesgoje.A wynaturzony i odmuzdzony narybek w szkolach, zaprogramowny na gender antynarodowy, to nieswiadomi niczego lemingi, dla ktorych wszelka normalnosci i prawosc to debilizm, a sluzenie Chazarom dla kariery najwiekszym priorytetem.Jezeli jeszcze kogokolwiek , dziwia zachowania sie zachowania chazarskiego rzadu w Polsce, to ma tu wyjasnienie , dlaczego tak a nie inaczej ten rzad, sady, prokuratury, policja, urzedy, sluzba zdrowia,szkoly i uczelnie tak a nie inaczej reaguja.Tym wszystkim zawiaduja zakonspirowani talmudysci.Zanim nazwiesz mnie chazarofobem, zainteresuja sie tym wszystkim przez 20 lat, sprawdz u zrodel, pod tym kontem wszelkie afery,propagande,i gwarantuje Ci ,ze za kazdym razem stoi za tym jakis Chazar z jego grupa „operacyjna”.

 10. Antek

  7 września 2017 at 13:08

  Zupełnie nie dziwi mnie ta neobanderwska ukraińska ustawa oświatowa.
  Noebanderowcy twierdzą, że na obecnych ziemiach wschodniej Polski, co od zawsze były ukraińskie, mieszkają spolonizowani Ukraińcy, i albo wrócą oni do języka ukraińskiego, albo zrobią im nowy Wołyń!
  Tylko czekać, jak Deszczyca przywiezie podobnego gniota do Kuchcińskiego, i nasze dzieci w Polsce będą się uczyć języka ukraińskiego od przedszkola do Opola.
  Jeszcze trochę, to w Polsce językiem urzędowym będzie ukraiński więc nie ma co się wkurzać.
  Czy zwróciliście Państwo, jak mało obecnie w ściekowych mediach o braterstwie polsko-ukraińskim, zupełnie inaczej jak w rzeczywistości. Tak, aby nie męczyć „chudoby”.
  Nowa Chazaria w budowie.

 11. Antoni

  7 września 2017 at 13:27

  Pan Macierewicz Minister MON zapowiedział na targach w Kielcach połączenie przemysłów zbrojeniowych Ukrainy i Polski. Systemy gazowe już są połączone, terminal LNG rozbudujemy, rurę z Norwegi położymy. Drogi na Ukrainie budujemy. Armię ukraińską „szkolimy” i dolarami wspomagamy. Samorząd ukraiński szkolimy. Kredyty hojnie udzielamy.
  No jeszcze tylko ten nieszczęsny język ukraiński, trzeba go jakoś wprowadzić do polskich szkół.
  Następne Narodowe Czytanie to będzie Szewczenko w oryginale!

  • Egzorcysta

   7 września 2017 at 13:37

   Nastepnym jezykiem bedzie jezyk hebrajski dla wszystkich krajow „trojmorza”.

 12. maki

  7 września 2017 at 13:28

  po paszportach, olewaniu polaków na Litwie, kolejny skandal

 13. Slawomir Tomasz Roch

  7 września 2017 at 13:35

  Ludzie odczuwam potrzebe rozpoczecia budowania nowej, wspolczesnej, prawdziwej Narodowej Demokracji, ktorej glownym, jedynym celem bedzie obrona polskich interesow narodowych. I gdyby zastniala bodobna sytuacja, ta partia uzyje natychmiast wszystkich dostepnych, demokratycznych srodkow, by chronic prawa Polakow na Ukrainie. Z Panem Bogiem

  • Egzorcysta

   7 września 2017 at 13:52

   Zapisz sie do kolejki http://www.1polska.pl

  • felga

   7 września 2017 at 13:53

   Jeszcze się nowy Dmowski w Polsce nie „narodził” więc trzeba będzie trochę jeszcze poczekać, jak Pan Bóg da!
   Poza tym, narodowcom to tylko wydaje się że mogą rządzić w państwach narodowych bowiem coś takiego jak „państwo narodowe” już nie istnieje w korporacyjnym świecie.
   Jest to proces nieodwracalny bez światowej rewolucji albo apokalipsy.

 14. Kicia

  7 września 2017 at 13:50

  Czy to dziwne ??? Przecież rząd wspiera ich BEZWARUNKOWO!!!!!!!

 15. Lodzia

  7 września 2017 at 14:46

  Widać, że polscy politycy w stosunkach z Ukraińcami zeszli do parteru!

 16. hansi

  7 września 2017 at 14:46

  Mniejszość węgierska na Ukrainie, mniejszość, polska na Ukrainie. W ogóle istnieją.
  Polaków W NIEMCZECH jest z milion…
  I NIE TYLKO nie mają języka polskiego, ale nawet nie są „mniejszością” 🙂 ..
  I nigdy nie będą..
  Podczas, gdy NIEMCY w Polsce, nie tylko mają „mniejszość”, ale nawet dosyć hałaśliwą, szczególnie na Śląsku Opolskim, gdzie tablice miejscowości są głównie po niemiecku 🙂 A tamtejsze bydełko (zarówno tam, jak i na „występach gościnnych” w Rzeszy..) nie umie ani po polsku, ani po niemiecku. Umiy ino po ślunsku 🙂 …
  TYMI RĘCYMA – sie zowdy dogodo 🙂 Wiem, co mówię, bo latami miałem do czynienia z gastarbeiterską (z niemieckimi paszportami) wiochą pod-opolską na Bawarii 🙂
  Oni NIE potrzebują w Niemczech „mniejszości polskiej”, ani języka polskiego w szkołach… Nawet jedni drugim są wilkami… Oni nie chcą języka polskiego nawet na swoich wioskach pod-opolskich, na terenie (póki co..) POLSKI 🙂
  Ro tak na marginesie, jak to ja – kitóry zawsze muszę coś zamącić, żeby nie było za wesoło kółkom różańcowym tutaj. Mam nadzieję, że nieco mądrzej, niż robi to taki np. żydofilny „Tomek” 🙂

  • podolak

   10 września 2017 at 10:04

   Czy w taki sposób niejaki nieuk hansi, udowadnia że nie jest mu dostępna wiedza o tym, czym jest ludność autochtoniczna i czym prawa takich mniejszości narodowych różną się od praw EMIGRANRTÓW ?

 17. niko

  7 września 2017 at 15:09

  nasuwa sie logiczne pytanie w czyim interesie dziala PIS , ignorujac takie postepowanie banderowskiej Ukrainy, czyzby wszystko pod dyktando pseudoprzyjaciol zza oceanu. jezeli ukraina tak stawia sprawe zakazu nauczania jez pol w szkolach to polski rzad powinien zrobic to samo ukraincom zamieszkalym w Polsce, zobaczymy wowczas reakcje Ukrainy.PIS w oczach prawdziwych patryjotow polskich , sam na siebie kreci przyslowiowy bat , dlaczego sa tak ustepliwi , I poblazliwi ukrainie , czy takie postepowanie nie daje do zastanowienia do czego taka polityka wobec ukrainy doprowadzi, przeciez banderoukraincy sa wrogo nastawieni do polakow, czy to nie powod aby im nie poblazac, jezeli rzad PIS nie zmieni swego stanowiska co do ukrainy to taka polityka doprowadzi do jeszcze wiekszych problemow pomiedzy Polska a Ukraina.

 18. Krzysztof

  7 września 2017 at 15:12

  To co nie udało się zaborcy rosyjskiemu (depolonizacja Kresów) skutecznie realizuje „wolna ukraina” przy braku reakcji z polskiej strony. Nawet deklarowana przyjaźń z „wolną ukrainą” powinna mieć jakieś granice przyzwoitości.

  • gosc

   7 września 2017 at 15:59

   Polacy wyróżniali się honorem, a to znacznie więcej jak przyzwoitość, ale to dziś tylko niezrozumiały slogan.

 19. Katy

  7 września 2017 at 16:33

  Wg słów p.profesora J.R. Nowaka Waszczykowski to wyjątkowy szkodnik.Ciekawe co na to rząd,Prezydent.

 20. Stefan

  7 września 2017 at 16:34

  Zdaniem węgierskiej partii Jobbik, zmiany w systemie edukacji przyjęte przez ukraiński parlament są „oburzającym i nieakceptowalnym” naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Ukrainy oraz traktatu węgiersko-ukraińskiego. Wzywa rząd Orbana do zajęcia zdecydowanego stanowiska i niedopuszczenia do dyskryminacji Węgrów z Zakarpacia.
  Jobbik zapowiada, że kwestia węgierskich mniejszości zamieszkujących sąsiednie kraje zawsze będzie miała dla tej partii największe znaczenie. Podkreśla też, że euroatlantycka integracja Ukrainy nie może odbywać się za wszelką cenę. Ich zdaniem, warunkiem jest odpowiednie traktowanie węgierskiej mniejszości.
  – Jobbik oczekuje, że rząd węgierski zabierze kategoryczne i zdecydowane stanowisko przeciwko zmianie ukraińskiego ustawodawstwa edukacyjnego i uniemożliwi jej wejście w życie, nie dopuszczając do dyskryminowania społeczności węgierskiej na Zakarpaciu na jej ojczystej ziemi! (…) Wzywamy zatem Viktora Orbána do poruszenia kwestii tej najsłabszej i najuboższej społeczności węgierskiej na forach międzynarodowych i domagania się wspólnego europejskiego działania przeciwko Ukrainie!
  http://kresy.pl/wydarzenia/wegry-jobbik-wzywa-rzad-ochrony-wegierskich-szkol-ukrainie/
  Tym sposobem, to może Orban pomoże i Polakom na Ukrainie bo na naszych banderofili nie ma co liczyć.
  Brawo Węgrzy!

 21. LSED

  7 września 2017 at 17:24

  Polityka „godnościowa” PiSkomuny w pełnym natarciu: wymachuj kułakiem wszystkim dookoła, pełzaj przed gnijącym i rozpadającym się nowotworem banderowskim 😛

 22. Marian

  7 września 2017 at 18:50

  To milczenie polskiego MSZ jest haniebne.

 23. Przemek

  7 września 2017 at 19:20

  Miarka się przebrała.Ukraińcy mają Polaków i polski rząd w d.Nasi bracia Węgrzy zareagowali prawidłowo.Jeśli rząd zdecydowanie nie zareaguje będzie oznaczać,że nie są Polakami.

 24. marju73

  7 września 2017 at 19:27

  Krzysztof Baliński „MSZ-polski czy antypolski?”
  Jedyne co jest polskiego w „polskim MSZ” to dwa wyrazy wzięte w cudzysłòw.

 25. M.i

  7 września 2017 at 20:05

  Autor tekstu albo czegoś nie rozumie albo manipuluje słowami, tylko po co ???Nikt nie zakazuje nauki jezyka, wszystko tam odbywa sie tak samo jak np w Polosce. Są szkoły państwowe dla mniejszości narodowych z językiem nauczania np. polskim czy ukraińskim w Polsce.Odbywa się to na zasadzie wzajemności i nie widzę powodu by było inaczej. To chyba zrozumiałe. Czy w Polsce jest inaczej nie,jest tak samo -szkoły z językiem niemieckim czy ukraińskim.

  • Tomasz

   8 września 2017 at 05:50

   M I banderowski trollu na na banderowską Ukrainę jeżeli Polski chleb nie smakuje .Żaden Polski Patriota i Narodowiec nie będzie umierał za banderowską Ukrainę ,Lwów semper fidelis .MSZ polski milczy hańba .

   • M.i

    11 września 2017 at 21:22

    Te tomaszek dzieciaku nie mów mi szowinisto co mam robić. To co takie bezmuzgi jak ty wypisują potem jeszcze głupszy powtarza, a to szkodzi w postrzeganiu tego kraju wśród innych narodów.

 26. gosc

  8 września 2017 at 22:32

  Prof. Żaryn dla Kresów.pl: nie można dialogować z banderowcami, to tak jakby rozmawiać z Gestapo!
  http://kresy.pl/publicystyka/prof-zaryn-dla-kresowpl-nie-mozna-dialogowac-z-banderowcami-to-tak-jakby-rozmawiac-z-gestapo-video/

 27. spoliate

  9 września 2017 at 03:51

  WP

 28. Read This

  9 września 2017 at 03:56

  State of Rhode Island: Department of Business Regulation. Moriconi added that lab testing areas, which are built into the statute,
  should prove to be an increasing enterprise alternative with low overhead costs
  and the ability to charge processors to check merchandise.

  Cersosimo said the candidates will vary from individuals with a lot
  of money or land who do not know quite a bit concerning
  the market to companies that have been denied licenses for numerous reasons in other states.
  Licenses: Licenses might be awarded based mostly on merit from a
  range of things including security plan, location and staffing, Cersosimo said, adding that dispensaries
  will be required to have a pharmacist on staff.

  Over the previous few years, the Drug Enforcement Administration (DEA”) has targeted raids and arrests on medical marijuana dispensaries
  in California, including arrests on medical marijuana
  customers. However, in March 2009, Lawyer General Eric Holder announced a shift within the enforcement of federal drug legal guidelines,
  saying the Administration would successfully finish the Administration’s frequent raids on distributors of medical
  marijuana. It’s not the practice or policy of DEA
  to target people with severe medical conditions who comply with state legal
  guidelines authorizing the use of marijuana for medical purposes.

  FloridaHealth ® is a registered trademark of the Florida Department of Well being.
  A medical marijuana card is accessible to individuals residing in Florida and affected by most cancers, severe muscle spasms, seizures, or terminal situations that aren’t deemed
  treatable in accordance with the phrases of the 2014
  Compassionate Medical Hashish Act. This hashish is required to be a low-THC selection until the affected person has a terminal illness and a life expectancy of
  no a couple of year. Patients with AIDS or HIV, ALS, Crohn’s disease, epilepsy,
  glaucoma, MS, Parkinson’s and PTSD will then be allowed to get a prescription for medical marijuana.

  The Compassionate Medical Hashish Act won’t be negated by the passage of this act, so
  patients who’re already receiving their medication below the current phrases won’t be
  disrupted or have to leap by means of any extra authorized hoops.
  To qualify for a medical marijuana card, you must be a
  Florida resident. When you use some other type of government-issued ID,
  like a passport card, that can work if you happen to present supplementary proof of residency in the state reminiscent of
  a lease, dwelling ownership paperwork, utility payments, a bank assertion and so forth.
  Once you’re authorised for a prescription, you’ll be
  added to the state’s Compassionate Use Registry, and obtain your card within the mail.

  House Democrats on Thursday needed to permit the smoking of medical marijuana, saying that is what voters needed when they approved
  an amendment final November. The House and Senate are still at odds over key budget provisions.

  Voters in November overwhelmingly approved the constitutional amendment, however the House and the Senate couldn’t
  agree throughout this yr’s common legislative session about the right way
  to carry it out. He issued the enlargement for medical marijuana hours after House and Senate leaders
  confirmed that they had reached an agreement on key issues corresponding
  to what number of shops may very well be opened by medical-marijuana operators.

  The Mahoning River Hall group did not make a presentation earlier than the city, Stocker said.
  The state released the names of 185 entities that have applied for Level
  I and Degree II medical marijuana cultivation licenses.
  Of that number, 109 have applied for Stage I licenses.
  A Stage I license permits a grower as much as 25,000 square ft of cultivation space during the first phase with the potential to develop its footprint
  to seventy five,000 sq. ft over several
  years. Seventy-six corporations have utilized for Degree II licenses.
  There isn’t a timeframe as to when the state will resolve which firms obtain licenses, but the review ought to take a number of months.

  Read through the regulations and decide what enterprise kind
  you’d like to have. See our Medical Marijuana Business Plans for
  Arkansas web page for particulars and get a business plan to suit your wants.
  Start placing all the pieces together in your purposes to the state, city and county officers to begin your marijuana enterprise.
  Whether that is potential or not will hinge solely on the city and/or
  county of choice, as the state permits the local municipalities to ban or place
  moratoriums on whether to license marijuana
  retailers for operation or not. Set up the operational infrastructure to be in accordance with all rules after which open your doorways for
  enterprise.

  Subscribe and get breaking news, commentary, and opinions on law firms, attorneys, regulation faculties, lawsuits, judges, and more.
  Since transferring to my agency’s Los Angeles workplace, I’ve been getting calls practically
  non-cease from individuals looking to benefit from California’s quickly-to-be regulated medical cannabis marketplace underneath the Medical Hashish Regulation and Security Act ( MCRSA ).
  These callers are already behind in the case of what they
  need to know and do to secure a California medical hashish
  license in 2018. Surprisingly although, few hashish stakeholders concerned about California’s
  large medical cannabis industry have learn the rules and this means few actually perceive
  how important native regulation compliance is.

  Many do not understand that when California cannabis regulation hits, product selections
  immediately will get taken away from cannabis manufacturers and consumers because of
  consumer safety issues and policy choices.
  Part 40300 of California’s hashish manufacturing guidelines sets forth
  all products that can be outlawed if these rules are adopted.
  Ought to this version of the foundations be adopted, merchandise that will be barred embody hashish-infused alcoholic beverages, nicotine, or caffeine; any
  canned hashish product; any juice; cream or custard-filled pies; pies or pastries which consist in whole or in part of milk or milk merchandise, eggs,
  or synthetic fillings; meat-crammed pies or pastries; dairy
  merchandise of any type; meat merchandise of any variety; and seafood merchandise of any kind.

  Till then although, hashish stakeholders need to comprehend the differences
  between these two legal guidelines and plan accordingly.
  Securing viable actual property in your California hashish enterprise
  goes to be one of the hardest pieces of the regulatory
  puzzle. The preliminary laws clarify that
  you will want to point out you have a right to use some piece of real property
  on your industrial hashish use and the owner of this property is aware
  of this. All too typically investor clients carry us
  a Private Placement Memorandums or a Confidential
  Info Memorandum for a cannabis investment in California
  that nowhere mentions the risk of federal law enforcement or even that hashish stays federally illegal.

  However when it wasn’t clear which applicant was in the most patient-dense
  space, they used a lottery to randomly select the
  winners, hoping to sidestep battle. States have struggled with tips on how to give
  out probably lucrative medical marijuana licenses — trying to stability public well being issues towards an entrepreneurial spirit and avoid a bevy of lawsuits.
  Many need to guarantee the businesses are effectively run and
  are supplying quality products. However even in states like Arizona where
  dispensaries are required to be nonprofits, competition for licenses can result in a gold rush mentality and
  lawsuits as entrepreneurs eye a medical marijuana business with $four.2 billion in gross
  sales in 2014.

  Arizona has mostly averted lawsuits by turning to the lottery to choose between applicants,
  but critics say infighting often begins amongst license winners with poorly vetted business plans.

  States have encountered many headaches in creating a legal,
  state-sanctioned enterprise from what was the underground trafficking of a drug the
  federal authorities still considers unlawful. When Florida first
  proposed awarding medical marijuana licenses by a lottery, in 2014, the
  state was sued. The go well with prompted Florida to scrap its lottery and evaluate
  purposes based on their companies qualifications.

  But Arizona figured that utilizing a lottery to dole out licenses was a method
  to avoid lawsuits, and it has used the system both occasions it
  has awarded licenses. The number of potential patients served by a business location wasn’t a factor when the state began its medical marijuana program, in 2012, and that year more than ninety licenses were
  awarded by lottery. In each years, the appliance process has
  required potential dispensary owners to have basic qualifications, equivalent to
  exhibiting they can provide stock tracking and security, but Arizona would not analyze enterprise proposals the best way different states do.

  Though many within the marijuana trade, resembling West of the Cannabis
  Association, see a competitive, benefit-based software course of as a
  better selection methodology, attempting to evaluate and pick one of the
  best businesses brings its own complications.
  West said elements that allow states to have a look at the
  nuances of purposes, reminiscent of judging
  business and safety plans, also can expose states to complaints that personal connections have dictated some selections.
  States similar to Maryland have confronted lawsuits
  difficult the standards for judging applicants or how they were
  applied.

  Florida initially planned to have 5 licenses, though extra are being added as nurseries sue the state.
  Krane stated just a few licenses for a state can make sense when prescriptions are limited to
  noneuphoric marijuana for a small set of illnesses, as is the case there.
  But Freyre said such restrictions additionally assist
  guarantee the program stays strictly medical. Policymakers’
  method has been, ‘We don’t want leisure
  by one other title,’ which is what has happened in other states with sort of a wink, wink, nudge, nudge,” he mentioned.
  To change into a registered affected person, an applicant
  should be diagnosed with a qualifying debilitating
  medical situation and submit a accomplished Registration Packet.

  Along with the requirement specified above, under How
  do I apply for a registry identification card?” the purposes/kinds should be signed
  by each the patient and his or her father or mother or guardian. Please Word: A registered patient who’s underneath 18
  years of age may have two registered caregivers. The VMR must approve or deny an application in writing inside 30 days of receipt
  of a accomplished utility. If the applying is accepted, the
  VMR will challenge the applicant a registry identification card.
  The registry identification card and/or every other correspondence might be
  despatched to the mailing address supplied on the completed application.

  To a registered affected person’s treating or consulting well being care professional and to a registered affected person’s caregiver.

  Yes, a registered affected person might get hold of marijuana from the patient’s designated
  dispensary domesticate marijuana. A registered affected person could designate only one dispensary.
  If a registered patient designates a dispensary, his or her caregiver might solely schedule appointments at his
  or her registered patient’s designated dispensary. A registered affected person who wishes to alter his or her designated dispensary must full
  a Change of Information type and submit a $25 price. The VMR will issue
  a new registry identification card within 30 days of receiving the Change of
  Data kind and $25 price. http://forum.saavisa.com/profile.php?id=149013

 29. Psychic Spells

  9 września 2017 at 09:47

  I blog often and I truly thank you for your information. The
  article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new
  details about once per week. I opted in for your Feed too.

 30. Learn More Here

  10 września 2017 at 01:32

  As a part of the primary time registration, a player robotically gets 5000 fun money chips credited to his
  account. Take this website just for fun and never a severe money
  making alternative. Register immediately and enjoy the advantages,
  have fun and enjoy a complete new expertise. I am delighted to be the second prize winner in Sunday Masters Match.
  In Addition to working regular rummy tournaments, we provide you with varied
  New gives and promotions. It’s not simple to remain focussed and energetic
  all through the day without taking occasional breaks to entertain ourselves.
  In case you are good at the recreation of Indian rummy,
  you may earn money by taking part in against different gamers.
  I lately began taking part in rummy on this website and won a bit of over 7000
  on my first day!

  If you wish to play for fun and RummyCircle is a great web site.
  Prove your expertise in probably the most complete format of Indian Rummy sport!
  As soon as you might be accustomed to the rummy website, begin enjoying the follow video games.
  Gamers can rest assured that the data they enter on KhelPlay Rummy web site isn’t shared with any third celebration, thereby making certain complete confidentiality of all Person information. Deccan Rummy presents thrilling thirteen card traditional rummy games totally free
  with an incredible alternative to win actual money.
  Win Rs.1000 Money Bonus for each pal you invite. Indian Rummy is a
  well-liked card-matching game played based on draw and discard of playing
  cards.

  With all kind of tourneys obtainable on mobile, rummy gamers
  can take pride & delight within the Rummy App as it
  is going to take you the world of rummy games the place
  all you can experience is the limitless fun &
  on the same time you’ll be able to win some handful amount of cash.
  Fairly than jumping into huge tournaments, try the small money games with a minor entry fee.
  Every recreation can be a fun experience so that you can study in a safe environment.
  These utilizing iOS and different working systems can play on the
  cellular web site straight by visiting. The money tournaments that
  RummyCircle provide are many.

  One of the main benefits of taking part in online is that you
  may play rummy online for money; that is one essential side that has blessed the
  normal rummy lovers in India. Use this Ace2Three coupon and get Rs.200 + a hundred%
  rummy bonus up to Rs.1500. Quite a few money
  deposit options and Fast cash withdrawal facility are other benefits.
  How You Can Win Money and Problem Your self On the Same Time.
  After you have enough money chips in your account, you can begin playing beneath talked about online rummy games for money.

  Join Degree 1 table in-order to play the web recreation.
  Withdrawal may be finished with none trouble at KhelPlay Rummy with Gamers being allowed to withdraw anywhere from `200 to
  `10,000 in a single go. The Withdrawal might be in the type of a direct Account transfer or Cheque
  Transfer with minimum expenses (1st two Withdrawals are free).

  Ace2Three brings special bonus offer for all rummy players!
  What’s extra, they’ll deposit in rupees and withdraw winnings to their Indian bank accounts
  in rupees. You may join the site and begin enjoying free games to get hold of playing
  playing cards on-line. Center Be part of is the wonderful function where you can now be a part of tables
  without ready for some time. Now players can simply play
  online rummy for money and get their expertise to good
  use. To make right now delicious, we start with our
  customers. Rummy Online Games – Basic rummy presents the very best
  Indian rummy games to play 13 playing cards rummy on-line in lots
  of variants.

  The above table offers you an thought how much you
  need to deposit for a sport. Following are the
  different rummy variants provided by TeluguRummy.
  This is essentially the most amazingly fantastic tourney being performed at
  Ace2Three the place complete prize pool is Rs.
  5, 75,000. Ace2Three, an internet game portal and India’s most
  licensed website to supply assorted rummy games to greater than 6 million players creating a possibility for gamers to indicate their rummy
  abilities to a large audiences over a single platform.
  Create Free Account, Get one hundred% Bonus, Play Rummy On-line Sport And Win Money.
  Take your expertise to a brand new stage and earn actual money!

  So, literally you may win a great deal of cash in an idle time.
  Indian rummy gamers who are, for some reason, afraid of parting with their monetary details can use eWallets equivalent to PayPal, Skrill, and
  Neteller, which allow them to buy casino credits for wagering purchases in 100 percent monetary anonymity.
  Experience the real pleasure and have great fun at the tables!

  I play Actual Money Poker and Rummy on Be a part of me in the present day on India’s fastest rising
  website for real money games”. Welcome Bonus: Get a hundred% Welcome
  Bonus as much as Rs. a thousand every, in your first deposit to
  play rummy money video games!

  That is one thing that different net or mobile video games do not offer.
  When you’ve got any problem, your cash is instantly refunded.
  I love to play tourneys and yesterday I enjoyed quite a bit.
  Latin America is the nation that has all the time produced the best Rummy gamers and developers of different Rummy variants.

  Use Bonus Code: 21DEPRUMMY or 13DEPRUMMY to get 2 complimentary
  tickets for Rummy Depositors Freeroll 5K Occasion & 30% enroll bonus (Supply legitimate on your first money
  deposit solely). The superb array of sport selections right here make enjoying
  rummy on-line at Aslirummy such a lot of fun as there
  is something new to attempt each time you visit
  the positioning.

  It’s attention-grabbing to play cash video games and exciting tournaments in Adda52Rummy.
  Rummy is likely one of the most exciting Indian card video
  games. Neteller, as an illustration, presents an awesome pay
  as you go card, which you can use to withdraw and spend your winnings with out moving them into your Indian bank account.
  A lot of the websites providing actual rummy taking part in are legit and extremely secured.
  RummyCircle affords thirteen playing cards Indian rummy tournaments without spending a dime as well as
  cash tournaments. Get pleasure from on-line Rummy game on the
  move as the KhelPlay Rummy App means that you can bask in your online Rummy enjoying ardour, anywhere, anytime with just a few faucets in your Android
  or iOS system!

  Gin Rummy HTML5 recreation to play in browser on-line for all platforms – desktop, android,
  apple, win telephone – phones and tablets. Offeradda is india’s main online vacation spot to find best Deals, Reductions and
  Associated Gives around the Net across a wide range of
  classes like electronics, recharge, trend, mobiles and tablets, food and dining, journey, beauty and health, home decor and furnishing, sports and health, cameras and equipment, education and learning, flowers and presents, internet hosting and domains and so forth.
  RummyPlaywin is the drive behind the ‘World Rummy Event’,
  the FIRST ever platform of this order the place gamers can exhibit their love and
  talent for the thirteen card Rummy game to the fullest and WIN prizes of Rs.1 Crore!

  Indian Rummy is normally performed between 2 to six gamers.
  Ace2Three customers can now grab prompt money on their account by playing rummy & different games online.
  A set of 3 rummy games shall be performed by all of the players who joined, and the participant with a low factors at the finish of three sets, that participant
  is said as winner. Your security is more important for us – that
  is why we advise all our money players to verify the e-mail ID and upload the ID proof and deal with proof in our web site.
  Our intention is to offer the best online poker enjoying expertise to our customers.
  You possibly can be a part of a real cash game by paying its entry payment.

  The very first thing you should know about rummy online games is that though its simple
  and straightforward to be taught, it’s a delight to play because of the abilities required to play.
  After you’ve declared the rummy recreation, you might want to arrange your cards
  into proper sequences and/or sets to show them to your opponents and watch for them to show
  their fingers. These and few plus questions must be answered before
  choosing any website for playing 13 card video games. You be a part of
  tournaments both by redeeming your reward points or paying
  an entry fee like Rs 25/-. Ace2Three workforce ensures each tourney are fun and
  thrilling and are well enough distinguishable so that players can enhance their abilities.

  Join now and turn out to be a premium member to get pleasure from thoughts-blowing rummy video games and exclusive gaming services.

  Ace2Three gives several types of tourneys targeted to supply an exciting rummy event expertise to all kinds of gamers.
  These games provide well seasoned players the injection of range they seek as well as the customarily
  desired additional challenge. Winning Quantity = (Entry Charge)
  X (Variety of Players) – Rummy Circle Fees. Here is what
  I do to win money video games…… I play rummy online card recreation rummy on the rummy web site In the event you love enjoying card games, you can play on-line card recreation rummy and win big cash prizes online.

  He has been persistently winning Rs 5,000 per week taking part
  in Rummy in his free time. Play for cash prizes or without
  cost towards different individuals worldwide. First up,
  here is what’s on provide – it prices you absolutely nothing
  to get your self a brand new Rummy Villa gaming account, save
  for the few seconds it takes to finish the easy registration process!

  Participate in thrilling promotions and play to win lakhs in prizes!
  Rummy Villa promotes responsible gaming, fraud safety and 24/7 online
  support. There are umpteen web sites the place one might simply register
  and start enjoying the net rummy game without
  cost as well as play for money and win large, the preferred of which might undoubtedly need to be KhelPlay Rummy.

  Games four Money – Play Free Multiplayer On-line Dominoes, Spades, Backgammon, Gin Rummy
  and extra #watch #movies #on-line #for #free -4-money-play-free-multiplayer-online-dominoes-spades-backgammon-gin-rummy-and-more-watch-films-on-line-for-free/ #backgammon on-line free # Backgammon is a 2 participant recreation performed over a board with twenty-four positions
  or factors , each gamers have fifteen checkers. Register
  with us to take pleasure in unrivalled rummy on-line bonuses.

  I play Rummy often on Adda52rummy and have
  participated in many tourneys and gained too. One of the
  most popular rummy tournaments because of the huge cash prizes on supply for the winners.

  Yet one more enjoying cards fact which is used for
  playing bodily rummy poker or different card games is
  that the primary recorded account of their use was
  within the Orient, someday in the twelfth century. You
  possibly can play rummy on GoRummy from anywhere, at any
  time, and on almost all devices! To understand this, one
  must know the essential rules of rummy as the way to make legitimate sequences and units
  from thirteen playing cards dealt to you.
  Any participant can play this jumbo premium tourney for a entry fee of Rs.10/-.
  You deposit money but it surely does not present
  in your account. Play and WinEnjoy your online Rummy video games Rules of Rummy.

  The bonus can be loved by new and existing players.
  At TeluguRummy, your safety and trust are our primary concern and we imagine that a hundred% fairness within the
  sport is your proper. AcePoints is a singular player rewarding program from Ace2Three where gamers earn AcePoints
  every time they play for actual cash. You are now able
  to play on-line rummy or other actual money on line
  casino video games and hopefully win big! Even after redeeming gifts
  or prizes, my profitable ratio does not stop.
  Because of this they will fund their on-line casino accounts without revealing any private
  monetary detail. The positioning has a brilliant loyalty program to reward its prospects.

  You may end up with a complete heap of prizes, freebies, free samples and large disount on varied websites.

  Choose the perfect sport variant provided by Deccan Rummy, that matches your playing type.
  Play Real money rummy Video games with one of the best Prizes on our
  Rummy Tables! With millions of registered gamers, world-class gameplay and secure online transactions, we have developed into probably the
  most trusted rummy web site in India. Impure Sequence: An impure sequence is group of three or more consecutive playing cards of
  the same go well with with a number of jokers. Other than these common thirteen card rummy variants, Ace2Three affords
  personal tables and Gun Shot that are a extra superior method
  of enjoying card games that add actual fun to the sport.

 31. HaroLiavaife

  29 września 2017 at 09:54

  Cialis Viagra Was Ist Besser On Line Erectile Dysfunction Medication Comment Utiliser Clomid cialis Levitra Kosten

 32. HaroLiavaife

  3 października 2017 at 14:55

  Farmacia Viagra Comprar viagra online pharmacy Cialis Se Puede Tomar Alcohol

 33. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 23:41

  Kamagra 200mg Oral Jelly generic levitra l tabs Promethazine And Codeine For Sale

 34. HaroLiavaife

  5 października 2017 at 23:46

  Non Prescription Paxil On Line online pharmacy Rivenditori Levitra Buy Brand Name Viagra

 35. HaroLiavaife

  8 października 2017 at 23:50

  Venta De Cialis Barcelona Cialis Douleur Dos Cialis Pas Cher Suisse viagra Viagra For Sale In Australia

 36. ie11 clear cache

  10 października 2017 at 11:33

  good posts,the good article haha!the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF, download free pc cleaner now ,speed up your pc 500%
  ie11 clear cache http://www.airysoftware.com/info/ie11-clear-cache.htm

 37. HaroLiavaife

  11 października 2017 at 11:36

  Pharmacy No Prescripition Viagra Quanto Costa Farmacia generic viagra Le Viagra Est Il En Vente Libre En Pharmacie En France Pyridium 200mg Urinary Tract Infections Overnight Drugs Shop

 38. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 09:09

  Cephalexin And Cipro Interactions viagra online prescription Buy Decadron Online

 39. HaroLiavaife

  14 października 2017 at 08:46

  Propecia Generic Drug Propecia Generic 15mg Cialis Jean Coutu viagra Beste Viagra Frau Treating Acne With Amoxicillin

 40. read more

  16 października 2017 at 16:44

  An fascinating discussion is worth comment. I think that it is best to write extra on this topic, it won’t be a taboo subject however generally persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers
  read more http://freemusicallyfollowers.site/

 41. Investing

  16 października 2017 at 17:44

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my choice to learn, but I really thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you can repair for those who werent too busy looking for attention.
  Investing https://www.universallearningacademy.com/

 42. HaroLiavaife

  17 października 2017 at 02:49

  Best On Line Viagra canadian healthcare mall levitra Keflex Powered By Phpbb Viagra Online Niederlande Fedex Shipping Isotretinoin Tablets Low Price

 43. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:07

  Right here is the perfect blog for anybody who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for many years. Great stuff, just great!|

 44. Credai Houses for Sale

  17 października 2017 at 08:36

  A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing a little bit analysis on this. And he actually purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If possible, as you develop into experience, would you mind updating your blog with extra particulars? It is extremely useful for me. Big thumb up for this blog put up!
  Credai Houses for Sale https://goo.gl/6GXoXh

 45. men's shopping

  17 października 2017 at 16:46

  This website online is known as a walk-by means of for all the data you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively uncover it.
  men’s shopping https://www.fanmerchstore.com/costumes/

 46. Lelio Vieira Carneiro

  17 października 2017 at 16:57

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!|

 47. Black Friday Hostgator Deals

  17 października 2017 at 17:04

  I discovered your weblog web site on google and verify just a few of your early posts. Proceed to keep up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for ahead to studying more from you in a while!…
  Black Friday Hostgator Deals https://hostgatorblackfriday.xyz

 48. application smartphone

  17 października 2017 at 17:26

  There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain nice points in options also.
  application smartphone http://shadowfight2hackmod.com/privacy-policy/index.html

 49. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 17:34

  great put up, very informative. I ponder why the other experts of this sector don’t understand this. You must proceed your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!|

 50. Highest Paying Bitcoin Faucet

  17 października 2017 at 18:35

  This actually answered my drawback, thank you!
  Highest Paying Bitcoin Faucet http://www.thebitcoinegg.com/earnfreebitcoins

 51. Grupo Serval presidios

  17 października 2017 at 19:25

  Appreciate the recommendation. Will try it out.|

 52. best love match for aquarius man

  17 października 2017 at 19:25

  This website can be a walk-by means of for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll positively uncover it.

 53. Visit Website

  17 października 2017 at 20:24

  You made some decent points there. I appeared on the web for the issue and located most individuals will go together with together with your website.
  Visit Website http://ladyhengheng.blogspot.com/2009/08/casino-review-crown-casino-melbourne.html?showComment=1502353151289#c4565392156256005450

 54. More Help

  17 października 2017 at 20:40

  This actually answered my problem, thank you!
  More Help http://www.crokes.com/sliombel/

 55. Grupo Coral fraude

  17 października 2017 at 21:36

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you!|

 56. free mp3 songs

  18 października 2017 at 00:19

  Thanks for your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great author.I will remember to bookmark your blog and definitely will come back down the road. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice morning!|

 57. Grupo Serval presidios

  18 października 2017 at 01:07

  Hi there to every one, it’s really a nice for me to go to see this site, it includes important Information.|

 58. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 02:48

  Remarkable things here. I am very glad to peer your post. Thanks so much and I’m having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?|

 59. fast download mp3 songs for free

  18 października 2017 at 03:23

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get anything done.|

 60. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 03:39

  Everyone loves it when folks get together and share views. Great site, stick with it!|

 61. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 04:06

  I was very happy to discover this page. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you book-marked to see new things on your website.|

 62. Dadado Veig

  18 października 2017 at 05:47

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it|

 63. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 07:00

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks|

 64. Itamar Serp

  18 października 2017 at 07:29

  After looking into a number of the blog posts on your web page, I honestly appreciate your technique of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and tell me your opinion.|

 65. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 09:12

  Everything is very open with a precise explanation of the challenges. It was really informative. Your site is useful. Thank you for sharing!|

 66. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  Thank you, I’ve just been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the best I’ve came upon so far. But, what concerning the bottom line? Are you positive about the source?|

 67. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 10:57

  Highly descriptive blog, I loved that bit. Will there be a part 2?|

 68. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 12:43

  What i do not understood is in reality how you are not really a lot more well-appreciated than you may be right now. You’re very intelligent. You know therefore considerably when it comes to this subject, produced me individually consider it from so many varied angles. Its like women and men aren’t interested except it is one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. At all times deal with it up!|

 69. Grupo Serval presidios

  18 października 2017 at 14:32

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read. I will certainly be back.|

 70. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  18 października 2017 at 16:44

  After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Appreciate it!|

 71. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  Hey, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!|

 72. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 08:20

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I put things off a lot and never seem to get nearly anything done.|

 73. Dadado Veig

  19 października 2017 at 10:49

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any points for beginner blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 74. lacne oplotenie

  19 października 2017 at 11:49

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …
  lacne oplotenie https://www.lacne-oplotenie.sk/

 75. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 13:18

  Greetings! Very useful advice in this particular article! It’s the little changes that will make the most important changes. Thanks a lot for sharing!|

 76. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 15:37

  }

 77. Itamar Serp

  19 października 2017 at 17:40

  This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 78. Carlos Eduardo Veiga

  19 października 2017 at 19:57

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.|

 79. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 21:58

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.|

 80. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 23:49

  Your mode of telling everything in this paragraph is actually pleasant, every one be able to easily know it, Thanks a lot.|

 81. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 01:44

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!|

 82. Lelio Junior

  20 października 2017 at 04:16

  Very soon this site will be famous among all blogging and site-building people, due to it’s good articles or reviews|

 83. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 06:47

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and superb design and style.|

 84. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 09:25

  I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and would like to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Kudos!|

 85. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 12:00

  I like the helpful information you supply to your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am reasonably sure I’ll be informed a lot of new stuff proper right here! Good luck for the next!|

 86. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 14:30

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.|

 87. HaroLiavaife

  23 października 2017 at 03:49

  Keflex Allergic Reaction Symptoms [url=http://cialtobuy.com]cialis[/url] Cialis Tschechien Acheter Viagra 25mg

 88. HaroLiavaife

  28 października 2017 at 12:02

  Canadien Farmacy Viagra Super Active Canada Drugs Online [url=http://cheaplevi.com]non prescription levitra[/url] Cialis Generico A Torino Order Cheap Viagra Fas

 89. HaroLiavaife

  29 października 2017 at 16:01

  Viagra 100mg Pfizer Misoprostol Generique Canada [url=http://howmuchisvia.com]viagra[/url] Generique Cialis En Pharmacie Cialis 2.5mg 100mg Viagra For Male And Female

 90. modern security

  31 października 2017 at 15:43

  My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I might check things out.

  I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page yet
  again.

 91. HaroLiavaife

  2 listopada 2017 at 21:41

  Cephalexin Perkacet Interactions Side Effects [url=http://orderlevi.com]generic levitra professional[/url] Viagra Canadian Pharmacy Where Can Ibuy Ivermectin For Humans Canada Drugstore Generic Pharmacy

 92. synthetic urine

  3 listopada 2017 at 05:49

  This is what I call awesome information. Continue the nice work.

 93. Oven Cleaning London

  3 listopada 2017 at 22:16

  After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any way you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 94. smart phones

  5 listopada 2017 at 21:50

  I think everything typed made a great deal of sense. However, consider this, suppose
  you wrote a catchier post title? I mean, I don’t want to tell you how to
  run your blog, however what if you added a post title that grabbed a
  person’s attention? I mean Polskie MSZ nie zareagowało na wprowadzenie przez Ukrainę zakazu nauczania w języku polskim w polskich szkołach
  – Prawy.pl is a little plain. You could look at Yahoo’s front page
  and watch how they create news titles to grab viewers to open the links.
  You might try adding a video or a picture or two to get people excited about what you’ve got to
  say. Just my opinion, it would bring your posts a little bit more interesting.

 95. asbestos inside

  7 listopada 2017 at 12:48

  I have read so many content on the topic of the blogger
  lovers except this article is really a good paragraph, keep it up.

 96. www.oliocopar.it

  8 listopada 2017 at 06:31

  Everyone loves what you guys are usually up too.
  Such clever work and coverage! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys
  to blogroll.

 97. Arabian Nights Safari

  8 listopada 2017 at 20:35

  morocco desert tours from marrakech marrakesh morocco, sahara desert … trip to sahara from marrakech, marrakesh day tours, marrakech desert safari, day trip …

 98. expert asbestos

  9 listopada 2017 at 22:52

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Safari, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, awesome blog!

 99. big fish casino generator

  10 listopada 2017 at 20:33

  Hi, bing lead me here, keep up nice work.

 100. resort asbestos

  11 listopada 2017 at 00:41

  I got this web site from my buddy who shared with me about this web page and at the
  moment this time I am browsing this web page and reading very informative content here.

 101. reverse phone lookup

  11 listopada 2017 at 02:11

  fantastic points altogether, you just won a
  brand new reader. What could you recommend in regards to your publish that you just made some days in the past?
  Any certain?

 102. Claudia

  11 listopada 2017 at 12:20

  For the reason that the admin of this site is working, no question very shortly it will be renowned, due
  to its feature contents.

 103. Arabian Nights Safari

  11 listopada 2017 at 15:56

  Evening Desert Safari. Enjoy an evening desert safari featuring quad bike and dune bashing adventures. Couple; Family; Group; Kids; Solo; Team; Women Only …

 104. Lelio Junior

  11 listopada 2017 at 22:49

  A fascinating discussion is worth comment. I think that you ought to write more about
  this topic, it might not be a taboo subject but usually
  people don’t talk about such topics. To the next! Cheers!!

 105. asbestos study

  12 listopada 2017 at 05:15

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really helpful
  & it helped me out a lot. I hope to give something again and help
  others like you helped me.

 106. choices stories you play Cheats

  12 listopada 2017 at 18:32

  Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 107. nokia contract phones

  13 listopada 2017 at 00:30

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
  to make your point. You clearly know what youre talking about,
  why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 108. chief operating officer jobs florida

  13 listopada 2017 at 00:55

  Head of state and Boss Working Officer, Cummins Inc.

 109. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  13 listopada 2017 at 04:59

  Thanks for finally writing about >Polskie MSZ nie zareagowało na wprowadzenie przez Ukrainę zakazu
  nauczania w języku polskim w polskich szkołach – Prawy.pl <Liked it!

 110. Lelio Vieira Carneiro

  13 listopada 2017 at 10:38

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
  on the video to make your point. You definitely know what youre talking
  about, why waste your intelligence on just posting videos
  to your site when you could be giving us something informative to read?

 111. domain registrars

  13 listopada 2017 at 11:46

  Spot on with this write-up, I seriously feel this amazing
  site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more,
  thanks for the information!

 112. home security camera laws colorado

  14 listopada 2017 at 05:54

  At this time serious about anyone you care about?

 113. just another

  14 listopada 2017 at 19:44

  jjAxRh This awesome blog is without a doubt educating and amusing. I have found a lot of interesting stuff out of this source. I ad love to return again soon. Thanks!

 114. home security systems colorado

  15 listopada 2017 at 03:46

  To maintain your valuables in safety?

 115. click here

  16 listopada 2017 at 10:27

  I really liked your post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 116. narco test meaning in hindi

  16 listopada 2017 at 13:22

  Enjoyed reading through this, very good stuff, thankyou .

 117. click here

  17 listopada 2017 at 10:19

  We all talk just a little about what you should speak about when is shows correspondence to because Perhaps this has much more than one meaning.

 118. HaroLiavaife

  17 listopada 2017 at 10:19

  Vente Viagra A L’Unite What Is Keflex For Ranbaxy Amoxicillin [url=http://genericviabuy.com]viagra[/url] Discount Direct Levaquin Website Pills Canadian No Script Pharmacy

 119. this website

  17 listopada 2017 at 12:21

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the site is also really good.

 120. Darren Mitzel

  20 listopada 2017 at 04:49

  Nucleon is easier to get than Ethereum! Check out the overview here: https://www.youtube.com/watch?v=ga7Wl-ekOb4 – It’s less than two minutes and FREE TO SIGN UP!

 121. jiaogulan tee

  20 listopada 2017 at 20:19

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 122. 0zrAteZHu

  22 listopada 2017 at 00:51

  862835 730468Naturally I like your web-site, even so you need to have to check the spelling on several of your posts. A lot of of them are rife with spelling troubles and I uncover it quite silly to inform you. On the other hand I will surely come once again once again! 3539

 123. Pingback: My Homepage

 124. time

  22 listopada 2017 at 19:47

  Thanks so much for the blog post. Awesome.

 125. timex check

  23 listopada 2017 at 02:01

  I think the admin of this website is genuinely working hard in support of his web page,
  since here every material is quality based information.

 126. Delhi Escort

  23 listopada 2017 at 18:59

  Hello, i think that i noticed you visited my blog so i came to return the favor?.I am attempting to in finding issues to enhance my website!I assume its good enough to use some of your concepts!!

 127. JHWaf

  24 listopada 2017 at 15:41

  Зашел как то сюда и тут мне чел кинул ссылку – типо дарят 700 рублей на карту
  я не поверил – но Зашел и поверил сам – https://vk.cc/7nvKer Оказывается ОБМАНУЛ он меня) дарят не 700, а 777 рублей!

 128. Best Mortgage Rates in San Marino

  24 listopada 2017 at 17:21

  you make running a blog look easy. The total look of your site is great, as well as the

 129. CNTog

  24 listopada 2017 at 22:39

  Приветствую всех на [url=http://casino-center.ru/]Выигрыши в реальном времени[/url]

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra