Z kraju

Janusz Korwin-Mikke znowu szokuje i prowokuje

W swoim najnowszym wpisie na jednym z portali społecznościowych eurodeputowany Janusz Korwin-Mikke wskazał, jak należy zreformować sądownictwo i tradycyjnie wyraził swoją pogardę dla demokracji.

Zdaniem prezesa partii Wolność „albo mamy demokrację, albo mamy praworządność. Bo często bywa tak, że Prawo domaga się jednego – a Większość domaga się czegoś innego. I trzeba dokonać wyboru. Mówiłem o tym setki razy. W Polsce mamy doskonałą ilustrację: gdy ktoś podnosił, że zmiany w sądownictwie są sprzeczne z Prawem – działacze PiS-u mówili: „No to co? My jesteśmy wybrani demokratycznie – a sędziowie nie są!”

PiS-owi chodzi o to, by zastąpić sędziów, którzy są lojalni – w tej chwili to już nie wiadomo wobec kogo, bo SB nie istnieje, ale jakieś nawyki zostały – sędziami, którzy będą lojalni w stosunku do PiS-u. To jest groźniejsze, bo SB już nie rządzi, a PiS rządzi.

Nam nie chodzi o to, żeby zastąpić jednych sędziów drugimi. Tylko nam chodzi o reformę sądownictwa. Musimy zachować względną niezależność władzy sądowniczej i właściwym jest, żeby to Prezydent miał coś do powiedzenia, a nie politycy. Po drugie musimy spowodować, żeby sędziowie nie sądzili w swoich miastach, bo wtedy są podatni na naciski, korupcję, a nawet na zastraszenie. Sędzia powinien przyjeżdżać z innego miasta, chodzić w peruce, żeby go nie rozpoznano na ulicy. Nie powinno być nazwiska sędziego na wokandzie. Jeśli taki sędzia przyjedzie z innego miasta, to przecież nie będzie biegał po korytarzu i wołał <<gdzie jest Kowalski, będę go za godzinę sądził, chcę łapówkę>>. Jest to niemożliwe. W Polsce tak zawsze było, były roczki sądowe i sędziowie przyjeżdżali do miasteczka sądzić. Musimy wprowadzić żelazną regułę, że prawo musi być stabilne, że nowe ustawy wchodzą w życie dopiero w 6 lat od chwili uchwalenia, żeby nie było robionych na łapu-capu, z dnia na dzień. Prawo niestabilne to nie jest żadne prawo. Tak samo Stalin rządził dekretami. Czym to się różni od takiej ustawy sejmowej? Tym, że Stalin był sprawniejszy bo robił to bez oporów w ciągu dwóch godzin. Potrzebujemy przede wszystkim sądów, które usuwałyby skorumpowanych sędziów, ale nie z rozgłosem prasowym bo jest to rzeczą niedopuszczalną, naruszanie autorytetu sędziów”.

Komentując opinie europosła muszę wyrazić swoje zdziwienie twierdzeniem, że demokracja wyklucza praworządność. I nie ma powodu, by uważać przepisy uchwalone przez Sejm wybrany demokratycznie za gorsze od praw narzuconych decyzją króla czy dyktatora – wbrew oczekiwaniom prezesa partii Wolność dyktator czy król też może łamać praworządność, rozumianą przez nas katolików jako zgodność przepisów z prawem naturalnym. Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego prawem jest to, co zgodne z katalogiem prawa naturalnego danego przez Boga, a bezprawiem jest wszystko, co prawu bożemu się sprzeciwia (np. aborcja czy in vitro).

Po drugie nie mogę się zgodzić z Januszem Korwin-Mikke, że „SB już nie rządzi”, ponieważ postkomunistyczne patologie nadal wywierają ogromny, negatywny wpływ życie Polaków i Polskę.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra