Z kraju

Ks. Isakowicz-Zaleski do prymasa Polaka: Księże Prymasie co do suspens trzeba zacząć od homo

Abp Wojciech Polak, który zagroził kapłanom karami za sprzeciw wobec przyjmowania muzułmańskich imigrantów doczekał się odważnej odpowiedzi kapłana, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
Abp Wojciech Polak w wywiadzie udzielonym „Tygodnikowi Powszechnemu” powiedział: „Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany. Nie ma dla mnie innej drogi, dlatego że jestem odpowiedzialny za tych, którzy są w mojej diecezji”.

Odpowiedź ks. Isakowicza-Zaleskiego była de facto nokautem. „Ekscelencjo, Księże Prymasie, nie ma „mojego Kościoła” i „moich księży”. Kościół należy tylko i wyłącznie do Jezusa Chrystusa. Co do suspens, to najpierw trzeba zacząć od homo. Do tej pory niewiele w tej kwestii uczyniono” napisał duchowny na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych. „Szkoda też, że Wasza Ekscelencja swoim wywiadem uwiarygadnia nie-katolicki „Tygodnik Powszechny”, z którego redakcji jeszcze w 1991 roku śp. ks. kard. Franciszek Macharski, prawdziwy „Książę Kościoła”, odwołał asystenta kościelnego” dodał.

Komentarz wydaje się zbędny.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

98 komentarzy

98 Komentarzy

 1. o2.pl

  18 października 2017 at 17:42

  Izraelska żołnierka kontra 30 ortodoksyjnych Żydów.Nie dali jej rady.

 2. Slawomir Tomasz Roch

  18 października 2017 at 17:42

  Niech bedzie blogoslawiony ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski za odwazne slowa prawdy o mackach demonicznego, smiertelnego grzechu homoseksualizmu w polskim Kosciole katolickim. Ks. Prymasie abp Wojciechu Polak z Gniezna prosze zdecydowanie potepic wszelkie przejawy demonicznej ideologii gender w Polsce i w Europie! Precz z gender, precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa, precz z aborcja, precz z eutanazja, precz z pigulka aborcyjna dzien po, precz z upowszechnianiem samogwaltu w szkolach, precz z legalna pornografia, precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy wszechczasow mianowicie Bandery, Szuchewycza, Diaczenki i innych demonicznych zbrodniarzy z OUN-UPA na wspolczesnej Ukrainie, po prostu precz z szatanem i cywilizacja smierci!!! Ks. Prymasie prosimy! Do dziela! Z goracym sercem! Sluchamy, nadstawiamy ucha! Z Panem Bogiem

  • niepisior

   19 października 2017 at 11:15

   Pecunia non olet.
   Po ostatnim huraganie katedra gnieźnieńska wymaga remontu. Może ktoś obiecał złotego cielca za tę wypowiedź prymasa?
   Robi się naprawdę straszno, że w polskim kościele, z którego wyrósł święty JPII pojawiają się jawni wyznawcy heretyka Franciszka!

   A praprzyczyną wszystkich kłopotów Kościoła w Polsce jest BRAK LUSTRACJI!
   Ciągle w Episkopacie są hierarchowie, którym przytrafił się „deus pascudeus”, do którego nie potrafią się z pokorą przyznać, przez co stale są narażeni na różne naciski, prośby, groźby i rozkazy ze strony oficerów prowadzących. A jest napisane w Piśmie: PRAWDA WAS WYZWOLI!

   Ze swojej strony zadam prymasowi (jakże głośno grzmiącemu!) pytanie: KIEDY W TAKIM RAZIE ZOSTANIE ZAUSPENDOWANY NIEJAKI PIERONEK, człowiek, który JAWNIE głosi herezje oddaje cześć Baalowi???!!!

   • Ula

    20 października 2017 at 08:53

    święty JPII, chronilł pedofilów w sukienkach. I tyle o jego świętości.

  • zbigniewstonoga.eu

   19 października 2017 at 12:43

   Sex na plebani.

 3. Jan

  18 października 2017 at 17:51

  Ksiądz prymas wypowiada się jakby miał przekonania lewackie.Brawa dla księdza T.Isakowicza-Zalewskiego.Polsce potrzebni są prawdziwi kapłani,pasterze.

  • Ula

   19 października 2017 at 09:17

   Polsce jest potrzebny powrót do naszej SŁOWIANSKIEJ wiary. Bo okupacja rzymska pod postacią watykańskiego kościoła, tylko nieszczęścia nam przyniosła. Kościół katolicki nie ma nic wspólnego z naukami Jezusa, a o poleceniach Boga nawt nie ma co wspominać. To

   KK zmusza wiernych do bałwochwalstwa bogacąc się na sprzedaży różnych „świetych” rzeczy.

   Tu słowa Boga:
   Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

   A co robi kościół?

   każe nam czcić doczesne resztki śmiertelników, modlić sie do obrazków.

   • wb

    19 października 2017 at 15:44

    pomyliłe(a)ś portale. Nie chcemy tu bajkopisarzy

    • Ula

     20 października 2017 at 08:56

     Bajkopisarzy nie chcesz, a Watykanowi wierzysz. Oni nie tylko bajki piszą. Sprawdź sobie nauki Chrystusa bez pośredników i odpowiedz sam sobie, ile mają wspólnego z tym co KK głosi.

     • wb

      20 października 2017 at 17:03

      „Co zwiążecie na ziemi będzie związane w niebie” – taka wola Chrystusa i nie chodzi tu o politycznę błędy Watykanu ale wiarę

     • Ula

      22 października 2017 at 08:37

      do wb.
      Mnie chodziło bardziej o:

      Wyjścia 20:4: Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył.

      I jak to się ma do czczenia bisKUPó, obrazków, posągów, relikwi? Modlenia się do nich??

      Sprzedawania przez przedstawicieli Watykanu zapewnień, że jak sie zapłaci, to Bog zbawi? (odpusty)

  • niepisior

   19 października 2017 at 11:19

   „Niech mowa wasza będzie TAK TAK, NIE NIE”.
   Proszę nie używać trybu wątpiącego „jakby”.
   Prymas Polak JEST LEWAKIEM! I trzeba o tym głośno i jasno mówić!
   Zresztą nie on jeden.

   • IGO

    19 października 2017 at 21:27

    Pytam dlaczego tych homo się nie suspenduje, czyżby mogli zdradzić jakieś tajemnice? nam panujących umiłowanych hierarchów.

 4. pidzio

  18 października 2017 at 17:59

  WSZELKICH BOŻYCH ŁASK DLA NAJUKOCHAŃSZEGO NASZEGO PATRIOTY SŁUGI BOŻEGO KSIĘDZA T. ISAKOWICZA-ZALEWSKIEGO.
  DOBRO CHRZEŚCIJAŃSTWA I POLSKI JEST WAŻNIEJSZE NIŻ DYRDYMAŁY GŁOSZONE
  PRZEZ DOSTOJNIKÓW KOŚCIELNYCH.

 5. Slawomir Tomasz Roch

  18 października 2017 at 18:01

  Przewielebny ks. Prymasie abp Wojciechu Polak z Gniezna prosze poza tym, by ks. Prymas raczyl z pokora pochylic sie nad tym niefortunnym kontekstem o „moim kosciele”, „moich ksiezach”. Przeciez to wlasnie w Kosciolach katolickich calej Polski i calym szerokim swiecie, nieustannie powraca sie do b. zwanego fragmentu czytan, w ktorych jest b. klarownie ukazane, iz jest w wielkim bledzie ten kto mowi: „ja jestem Kefasa, a ja Pawla”, a jeszcze ktos inny Apollosa, czy jak mu tam bylo. Zatem i tu ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski ma calkowita racje. Z Panem Bogiem

 6. klioes vel pislamista

  18 października 2017 at 18:31

  Verba docent, exepla trachunt = Słowa uczą, przykłady pociągają.
  Niech tę rzymską maksymę weźmie sobie ks. prymas do serca i przyjmie pod swój dach, tak na początek nie nawet rodzinę muzułmańską, ale katolicką – cygańską…

 7. Maciek

  18 października 2017 at 18:31

  Tylko co to jest ta demonstracja antyuchodźcza ?
  Czy jest to np. wyrażenie sprzeciwu przeciwko polityce UE PRZYMUSOWEJ relokacji imigrantów ekonomicznych i nakładaniu na państwa obowiązku zapewnienia przybyszom lepszych warunków niż mają niektórzy „tubylcy” by się kwalifikowało na „suspensę” . Czy twierdzenie ,że niemieckie pomysły co do „sprawiedliwego” „podziału” migrantów mają tyle ze sprawiedliwością ,co przysłowiowe krzesło z krzesłem elektrycznym ,także mogłoby się spotkać z potępieniem ?

 8. Konstanty

  18 października 2017 at 18:32

  Jeszcze powinien powiedziec ze Islam jest religia POKOJU !!!„Ekscelencjo, Księże Prymasie, nie ma „mojego Kościoła” i „moich księży”. Kościół należy tylko i wyłącznie do Jezusa Chrystusa. Co do suspens, to najpierw trzeba zacząć od homo. Do tej pory niewiele w tej kwestii uczyniono” napisał duchowny na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych. „Szkoda też, że Wasza Ekscelencja swoim wywiadem uwiarygadnia nie-katolicki „Tygodnik Powszechny”, z którego redakcji jeszcze w 1991 roku śp. ks. kard. Franciszek Macharski, prawdziwy „Książę Kościoła”, odwołał asystenta kościelnego”

 9. Roman

  18 października 2017 at 18:49

  Ten prymas chce ich mieć. U siebue uchodźców. Dziennie beda jego kiche czyscic wyciorem z spodni dlatego chce tych kozojeb u siebie ten facet zapimina ze Chrystus jest glowa i szyją. Kościoła. Nie on jakis biskup pedalik

 10. wilk

  18 października 2017 at 18:54

  PRYMASIE NIE LICZ NA HISTORIE NA 10000 % NIE BĘDZIESZ PRYMASEM TYSIĄCLECIA KOLEJNEGO . INTELEKT TWÓJ I WIARA NIE IDĄ W PARZE POWIEM PROSTO TY NIE JESTEŚ PRYMASEM POLSKI TAK DUMNEGO NARODU POWINIENEŚ TO CZUĆ . JESTEŚ DLA MNIE LEWACKIM KSIĘCIEM I RZECZYWIŚCIE TAK JAK MÓWI KSIĄDZ ISAKOWICZ ZAJMIJ SIĘ PEDAŁKAMI W TWOJEJ DIECEZJI. WIEM TEŻ JEDNO ŻE JAKBY ŻYŁ NASZ ŚW. PAPIEŻ TO PRYMASIE CIEBIE BY NIE BYŁO . JESTEŚ NIE DLA POLAKÓW MUSISZ TO CZUĆ .

 11. Jezus Chrystus

  18 października 2017 at 19:08

  Księże Prymasie i inni, przyjmij uprzejmie do wiadomości, że nie ma żadnych „twoich” kapłanów ani „twoich” wiernych. Oni wszyscy są Moi.

 12. Ufo

  18 października 2017 at 19:54

  Ksiądz lewak coraz więcej takich w kościele, teraz już na szczytach, a jak wiemy ryba gnije od głowy.

 13. olo

  18 października 2017 at 20:05

  Niech się zabiorą najpierw za kreatury jak Charamsa, bo przez takich obrywają porządni kapłani

 14. Pola Kowalska

  18 października 2017 at 20:23

  To co ten ciul w sutanie robi w naszym kraju pomiot zydosko-komunistyczny. Jego” kosciola „niech uwaza bo w kolchozach zazwyczaj nie ma kosciolow i z czego bedzie zyl .Jak wroci skat przyszedl

 15. max

  18 października 2017 at 20:32

  Internauci polecam wejsc na wolna polska.pl tam jest artykul jak duzo wsrod polskich ksiezy jest kaplanow o korzeniach pejstatych. a ten prymas to tylko kolejny pionek antypapieza franka.

  • Ula

   19 października 2017 at 09:42

   Kolejny dowód na to, żeby Polska się od watykańskiego okupanta uwolniła. Bo z nauką Chrystusa nie ma on nic wspólnego.

 16. grzegorz

  18 października 2017 at 20:48

  Kolejna skandaliczna wypowiedź a.Polaka.

 17. finka

  18 października 2017 at 21:26

  Ks. Isakowicz, jak zwykle na wysokości zadania, dzięki Bogu są w Polsce uczciwi, patriotyczni i z powołania kapłani.

 18. Pankrac

  18 października 2017 at 21:33

  KOORVY WON Z KOŚCIOŁA!

 19. Czaruś

  18 października 2017 at 21:49

  X. Polak już jest suspendowany! Sam się suspendował, bo dialoguje z protestantami, obchodzi „ich” rocznice. Taki ktoś NIE MOŻE BYĆ W KOŚCIELE CHRYSTUSOWYM! Przyjdzie czas, że ci zdrajcy: Polak, Gądecki i paru innych czmychną z Kościoła, aż będzie miło!

  • Ula

   19 października 2017 at 09:39

   w Polsce nie ma kościoła chrystusowego. W Polsce jest kosciół rzymsko-niemiecko-watykański. Który nauki Chrystusa i polecenia Boga tak wypaczyl, ze jego nauki z chrystusowymi można śmiało na przykładzie różnicy między krzesłem i krzesłem elektrycznym porównać.

   Przypomnijcie sobie co Chrystus mówił o bogaczach, i popatrzcie na przepych już u wielu proboszczy, a od biskupów wzwyż nawe nie warto mówić.

   I co najważniejsze, oni sami i majątki, którymi zarządzają należą do Watykanu, a powinny do narodu polskiego. A księża powinni służyć wiernym. Podobno są sługam bożymi, wybranymi przez niego do pełnienia posługi duszpasterskiej. A co jest wszyscy wiemy.

   A majątki, często podstępem wyłudzone- obietnicą pójścia do nieba, w nagrodę za przepisanie majątku, albo obietnicą odpuszczenia grzechów, powinny wrócic do narodu.

   Kapłani powinni nauczać prawdy o Bogu, sami idąc drogą Chrystusa.

 20. Janusz

  18 października 2017 at 21:59

  Ks. Isakowicz-Zaleski na prymasa! Pakuj swoje ciemne cyngle a la Kosher Nostra w futerał i zbieraj się koleżko. Trzeba ci wziąć się do jakiejś porządnej roboty. A przy okazji – on tylko przygotowuje grunt, PiS wpuści migrantów do Polski. Nie wpuszczali, ponieważ żydostwo sobie tego nie życzyło, w końcu tworzą judeo-Polonię, a nie islamo-Polonię (choć w sumie na jedno wychodzi). Mocodawcy komisariatu UE wpadli ostatnio na pomysł, że będą płacili furę pieniędzy z budżetu UE za jednego „migranta” (wraz z oficerem prowadzącym z Mossadu). Wkrótce usłyszymy, że „niewielka liczba” emigrantów zostanie jednak wpuszczona, bo jak będą za to pieniądze, to przecież dla żydostwa nadzorującego PiS, żeby geszeft się kręcił. Padnie rozkaz, Duda z Kaczyńskim ogłoszą. „Migranci” są im w Polsce potrzebni, żeby po jakimś akcie terroru pod fałszywą flagą jeszcze mocniej złapać Polaków za gardła, odebrać resztki wolności obywatelskich, wtrącać do więzień bez procesów.

 21. KB

  18 października 2017 at 23:45

  Bardzo słuszny komentarz X. Isakowicza! Tak trzymać Księże Tadeuszu!

  Krzysztof Borowiak z Poznania

 22. Kasia

  19 października 2017 at 01:31

  Nawet nazwisko sobie jakie patriotyczne przysposobił ten prymas.
  Protestanci nie przyjmują jakis głupich odpustów-wymysłów katolickich.
  Ofiara Pana Jezusa jest wystarczająca ,doskonale jego krew odpuszcza WSZYSTKIE nasze grzechy,gdy wyznaje się je Bogu.
  Czytaj Biblie człowieku tylko zdejmij okulary religijne rzym-katol,a wszystko tam znajdziesz,wszelką PRAWDĘ.
  WIĘC NIE NAJEŻDŻAJ NA PROTESTANTÓW,BO SAM BŁĄDZISZ NIE ZNAJĄC PISM śWIETYCH

  • Marian

   19 października 2017 at 06:30

   @Kasia, wyluzuj, nikt nie najeżdża na protestantów. Znałem osobiście uczciwych protestantów, może nawet i jednego świętego, serio. Ale niemniej Luter był narzędziem, może nie bardzo świadomym, rozbijania Kościoła w północnej Europie. Popatrz co dziś dzieje się w Szwecji, czy nawet w Niemczech, krajach kiedyś protestanckich. Może to przypadek, że w zasadzie kraje katolickie – Polska, Węgry, Słowacja, trochę Czechy i Austria – zachowały zdrowy rozsadek.

 23. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 04:09

  Hi there, I found your website by the use of Google at the same time as looking for a similar subject, your website got here up, it looks good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply changed into alert to your blog through Google,
  and located that it is really informative. I am going to watch out
  for brussels. I’ll appreciate in the event you continue this
  in future. Lots of other people will likely be benefited
  from your writing. Cheers!

 24. image-salon.co.uk

  19 października 2017 at 05:23

  Play Games24x7, the leader in online rummy, has rebranded its site as This move is the formal
  expression of the corporate’s dedication to deliver the
  Finest Rummy Experience in the world to rummy gamers across India.
  If we do not take a strong stand now, it’s not lengthy earlier
  than the internet marketing market will look like a home
  of playing cards, ready to topple. is India’s largest
  Rummy site that has over eight lakhs registered rummy gamers from all over India.

  Though it’s not an ROI beneficial exercise, we’re doing
  giant tournaments to get these video games to the lots.
  Earlier in 2012, the Madras Excessive Court docket passed a
  verdict calling Indian rummy unlawful because it includes stakes.
  This facility allowed a gamer to safe digital credit with the
  help of actual money by way of In-app purchases.

  Money tournaments run non-stop at RummyCircle while observe tournaments can be played anytime.

  The corporate has put in its heart and soul for evolving
  gaming cultureof the country prior to now and continues to be doing it.
  The brand new milestone for PlayGames 24 X 7 was accorded this 12 months in April’ sixteen when Ultimate – Bet, Cricket obtained the
  limelight. Traditional Rummy has huge expertise of
  working and managing multi-participant video games. Rummy gamers play all of the variations to master their skills for enjoyable and to win the
  prizes supplied by the video games. ClassicRummy also
  designs revolutionary tournaments. Other on-line rummy companies
  like Play Games24x7 Personal Ltd which runs , joined the plea by claiming that
  the ruling would have an effect on their business.

  By mid-2006, the duo integrated Play Games24x7 with the imaginative and prescient
  to entertain people in India via games they’ve always enjoyed and beloved enjoying.
  Like most companies the future is in mobile however for RummyCircle rather a lot is
  determined by the continued Supreme court docket
  judgement that may resolve whether or not Rummy is a recreation of ability
  or a prison offense. We go miles to allow a problem-free seamless fee expertise.
  One of the explanation why the company has nonetheless not
  launched apps is because of the fractured web connectivity in the country.
  The player who melds a minimal of two sequences with
  not less than one pure sequence (without the Joker) is the winner.

  Teen Patti that was played by individuals inside a room was now broadly out there for each one with rigorous efforts of Final Video
  games. Register now and get 100% match bonus up to Rs 2000 and
  many different provides. Upgrade your degree and develop into cash participant at Once upgraded, you may take part in our tremendous-thrilling promotions
  each week and win money prizes with cash-again provides, bonuses, tournaments
  and difficult contests. The utmost bonus quantity you may get
  using this supply is Rs. 900. We have now managed to convey over 1
  Lakh Indian Rummy players together in just 9 months of
  our BETA launch.

  Ace2Three is among the same sort of portals which subject you
  to their omnipresent, and sometimes frustrating, banner
  advertisements online, luring you with shiny red creatives to taste the world of online poker and rummy.
  An identical to Wimbledon and the French open, this talent rating determines the seeding for gamers in every match
  they play, which in flip determines who they may play.
  With seamless multiplayer game play, Rummy Millionaire is one of the
  best-in-class on-line gaming platform. You possibly can play rummy games without cost with limitless
  play chips. The devoted work force had put in an amazing toil to make this
  organization a huge success which was observed when the web site
  recorded the participation of greater than 1 million players in June’ 12, making it one of the
  leading online rummy card games enjoying portals in India.

  And not simply Ace2Three, investors of on-line Rummy and Poker portal Adda52 also exited with a return of twenty-two times after
  Delta acquired it for Rs one hundred fifty five crore in September 2016.

  Person should have good communication ,interpersonal, technical and analytical expertise with a view to develop top quality merchandise.

  Indian Rummy is a popular card-matching recreation played based
  mostly on draw and discard of cards. Traditional Rummy provides as
  many as 9 variants of online rummy games – Pool Rummy having three variants; Pool one zero
  one, Pool 201, Best of three, Deals Rummy having single variant:
  Finest of two , Factors Rummy also referred to as Strikes
  Rummy (with or without Joker).We additionally supply exciting multi-table and multiplayer Rummy Tournaments online based mostly on the popular
  MTT format.

  Take a look at our rummy rules for all types of the Rummy on-line and
  play a free Indian Rummy card recreation to check out
  how things work. Foundation which the corporate obtained ahead with two more
  titles in August’ 15, particularly, Final Rummy and Ultimate Poker that acquired
  equal supporting feedback. From welcome bonuses to deposit bonuses and special tournaments, Deccan Rummy has
  all the pieces you’ve got been searching for
  in a Rummy website. Howdy, Let me take this chance to introduce myself as Subramanian.V additionally better
  referred to as Emcee Subbu for 6 years now, since I began as a Freelance Emcee.

  And sometimes App Installs are pushed with
  fake cellular devices by continually changing the device identifiers.
  Because of that verdict, the police began putting Mahalakshmi Cultural Affiliation and
  its members on trial and made the club’s owner go to the Madras
  Excessive Court docket concerning the case hearing and prosecution. One of many key features to
  finding success in rummy video games on-line hosted by Deccan Rummy is to
  play rummy at our apply tables. Your score/evaluate can be below moderation as you haven’t
  verified your mobile number. Another major change is that gamers can get pleasure from cash tourneys all day lengthy.

  Rummy Circle gives simplest on-line multi-player game in well-liked codecs without spending a dime
  and money. The service offerings cowl your entire gamut of non-cash modes of digital funds resembling card payments, Web-banking, NACH, NEFT/RTGS, IMPS, e-wallets
  and the like. is a web based multi-participant gaming portal providing the popular
  Indian card recreation Rummy. Thanks for using
  Your particulars have been sent to distributors who would compete to your requirement.
  Collaborate with business groups to grasp product visionand requirements.
  Our vision is to construct games that folks like to play
  24×7.

  Get flat 20% bonus for one in all your deposits in the weekend and get the bonus quantity instantly.
  Rankings are given by customers of based mostly on their private experience
  about the movie. You can play rummy video games 24×7 without spending a dime
  or with cash. ClassicRummy India’s Favourite Rummy Web
  site has 1 million + Indian Rummy Gamers and affords progressive options
  for ultimate leisure in the online rummy space. India right now stands because the 2nd
  largest Web utilizing nation with the Indian online gaming industry to add one hundred ninety million avid
  gamers by 2021 as per the KPMG recent report.
  Are easy and uncomplicated in order that gamers spend maximum time doing what they really enjoy – playing rummy.

  We go all out to reinforce participant expertise and engagement.
  It gives many avenues for players with strategic abilities to earn actual cash prizes.
  A player with a poor hand could choose to pack, mainly fold his hand, before his
  first turn. We continuously put ourselves in the players’ footwear
  and analyze participant information to make sure that
  the gaming experience from Play Games24x7 is all the time
  a lower above the remainder. It’s like providing a chess
  tournament or a cricket match the place you have got players contributing
  an entry fee and the winners get some cash prize. Play Games24x7
  Private Limited owns and operates a web based rummy game Web site in India.

  Nevertheless, players typically are capable of exclude many of their cards
  from counting as points, primarily based on the following
  rules. Keywords: on-line rummy, indian rummy, rummycircle evaluation, RumyCircle Assessment,
  Card Sport Methods, RumyCircle Evaluations, pure sequence in rummy.
  Recreation does not respond once we want and get the essential card it
  really does not respond and we will loose the successful game just because it doesn’t reply on the essential time
  beginning it was good but later it acts as on goal it is making us free the game and the cash will go the lowest quantity after which ask us to buy with our
  own money.

  When doing so his cards might be added to the bottom of the stack, and he is then compelled to pay 10 factors to the eventual winner.
  Since the company skilled massive progress in less than stipulated time, the main focus of the corporate was transferring in direction of development of
  robust know-how platforms in terms of, backend- engines- analytics, for which growth of existing crew was necessary.

  Completely different players implement different rummy methods; you
  might have the opportunity to study from the master rummy players at Rummy Millionaire.
  Even the Supreme Court docket had given several judgements on this problem.

  Yes, we’re talking about online rummy card video games that journey with you in your most vital accent – the cellular.
  He needed to wait until the weekend to play the
  popular card sport along with his friends however the need was to play day by day.

  If you’re searching for a reliable rummy on-line site in India to
  spice up your winnings, look no further and try out Deccan Rummy
  immediately! Hoarding high level cards like Ace, King, Queen or Jack and waiting to kind Units and/or Sequences with them can enhance your points burden lest your opponent declares earlier than you.
  At (formerly generally known as ), we endeavor every single day
  to deliver the Greatest Rummy Expertise to the player community.

  Whether or not you’re an skilled software engineer or someone with a eager UI curiosity or a
  creative designer, there are a plethora of opportunities
  on this planet of online gaming. RummyCircle is the pioneer
  in bringing Rummy ability sport to India and entertaining the Indian masses
  in a enjoyable, mild-hearted and pleasant setting.
  A division of Play Games24X7, RummyCircle provides 13 Card Rummy game on all gadgets (Android Telephones,
  iOS Telephones, Tablets, Desktops and Laptops) with probably the most participating interface and latest security measures.
  Quick, straightforward and free apply video games for novices.

  This app is only available for Android mobile users for now.

  Deccan Rummy offers actual money on your on-line free
  leisure play with Deccan rummy and grab the cash without spending a dime.
  To resend the identical in your cell phone – Click on Here.
  At variance, North America and the EU, are rising at
  15 per cent and 10-12 per cent, respectively, the report says.
  This starts at the very beginning with localization where
  players can have the choice to see content material of their
  choice of language, and carries over to our loyalty program the
  place players receive not simply promotional offers but also tournament choices and customer
  service that is highly individualized.

  By taking part in rummy games 24×7 you get to play with people whose game habits you aren’t aware of, letting you make your game higher.
  To be trustworthy, these rummy video games usually are not very powerful however contain some logical skills to
  be applied. This faux site visitors fools a marketer into considering
  that he is getting a high volume of interested customers and therefore ends up paying to place advertisements and links on the web site.
  The primary login time and he last logout time are thought of, free to go out throughout
  the work time. Aggrieved with the same, organisers like
  Junglee Video games India Personal limited, Play Video games 24×7 personal
  restricted and Head Infotech (India) Private Limited moved the HC for aid. http://image-salon.co.uk/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=57734

 25. click this link

  19 października 2017 at 05:33

  EazeMD offers medical marijuana evaluations online. With the intention to get your card, you’ll first want your evaluation and recommendation. The federal government supplies a cannabis card service called the Medical Marijuana Identification Card Program (MMICP).
  This program assigns an ID number to the affected person, that
  is then registered to the California Department of
  Public Health database, which could be accessed on-line for
  quick verification. If you wish to know extra about them, we’ll suggest a 3rd celebration service
  in the next sectoin that provides completely confidential hashish
  evaluations, suggestions, and ID playing cards for under $39.
  In case you’re looking to skip the wait (and the sophisticated
  process) that comes along with going to the weed doctor, simply discover any internet connected system and head on over to.

  The document is also despatched to you via e-mail in PDF format, so it can be printed out for
  rapid use or used to order supply on-line via (which is advisable).
  If you wish to take the extra step, for an additional $20, you even have the
  option of getting your official Prop 215 license ID
  card online. The card additionally consists of the doctor’s signature and official authorities seal that’s required as
  a way to be legally recognized. NuggMD’s online service encompasses every thing you want to
  gain entry to the cannabis business, so no matter
  if you happen to’re a primary time affected person or a cannabis vet, you possibly can hop
  on-line and reap the benefits of their fast and handy evaluation,
  advice, renewal, and card issuing providers.

  So there you have got it of us, tips on how to get a weed
  card online , and the way to order cannabis delivery immediately afterwards (and remember you get a $20 free
  credit score while you use NuggMD to your cannabis evaluation).
  Entry to high-high quality, state licensed medical professionals.
  No must set up an appointment or wait in line at your local clinic.
  Our docs are licensed with the state medical board.

  Select an appointment time (same day appointments available) and video chat with
  one in all our licensed physicians. Obtain a digital recommendation immediately, and your official
  copy arrives in the mail a number of days later.

  Members of this program are usually issued with a state based marijuana card.
  The rules within the regulation of hashish use fluctuate from state to state as an example California has
  legalized the usage of hashish for both leisure and medical
  functions versus other states that only allow medical, and others that don’t allow the use of the medication at all.
  The Health Insurance Portability and Accountability
  Act (HIPAA) makes it utterly not possible for any
  legislation enforcement companies to acquire your non-public medical records
  together with suggestions for use of cannabis for therapy.

  Legitimate Passport or Out of State ID with proof of California residency
  (utility invoice, lease, automobile or voter registration. Legitimate Passport or Out of State ID with
  momentary DMV kind. Help different customers find trustworthy businesses and make good choices.
  To help corporations make improvements in their services and products.
  I had a tough time connecting with a physician for one hour after joining On-line Medical Card.

  I’d recommend Online Medical Card to anybody serious about receiving their MMJ suggestion. ON-LINE MEDICAL CARD had an excellent value
  The location was easy to grasp. New Sufferers should have a legitimate picture ID.

  Find security and safety in getting a authorized marijuana
  analysis at present at ECMM!

  Purecann Medical Marijuana Docs focuses on ache
  management and hashish 420 evaluations for sufferers in Santa Cruz, Scotts Valley, Capitola, Soquel, Watsonville, Monterey, Seaside, Sand City, Davenport, Felton, Ben Lomond, Boulder Creek
  Brookdale, Twin Lakes, Westside, Eastside, Boardwalk, UCSC, CSU Monterey Bay,
  Cabrillo School, and Los Gatos. Guide Online
  At this time for a Medical Marijuana 420 Evaluation. This
  location focuses on administering medical marijuana 420
  evaluations, medical marijuana recommendations and written medical marijuana cards from
  our legitimately California licensed marijuana physicians.

  Normally certainly one of our medical doctors is ready to see you inside quarter-hour of your scheduled
  appointment time and the whole go to ought to last no more than half-hour in length.
  You have to to have a pre-present medical condition that causes
  you some type of ache or discomfort in order to qualify to be authorised
  to receive your medical marijuana card in the state of California.
  Your medical marijuana card will probably be legitimate all
  through all the state of California. This lets you travel freely throughout the state for enterprise,
  pleasure or otherwise and still really feel comfy realizing that it
  is possible for you to to obtain the medication that meets your needs.

  Bought my advice every week before four/20 and was in a position to go to
  dispensaries and hempcon with it. The method was quick and straightforward
  and less expensive than visiting a health care provider.
  Our medical doctors are highly qualified and have
  a deep understanding of the health advantages of getting a medical cannabis card.
  Proposition 215, also known as the Compassionate Use Act,
  was passed in the State of California in 1996.

  To be able to legally possess medical marijuana, a affected person must first obtain a valid suggestion from a State-licensed medical doctor.
  All evaluations by our State-licensed 420Recs docs are
  in full compliance with the California Medical
  Association Tips concerning medical hashish cards and the State of California’s
  Telehealth legal guidelines.

  Open since 2009, Hollywood Straightforward Clinic and Medical Marijuana Card Physician specialise in medical cannabis
  evaluations, suggestions, renewals, cards and cultivation licenses for growing marijuana.
  Hashish in Hollywood Los Angeles has its biggest advocate with Medical
  Marijuana Card Physician of the Hollywood Easy Clinic. Medical Marijuana Card Doctor besides servicing
  his sufferers via medical cannabis evaluations, renewals, suggestions and
  medical marijuana playing cards, is also the California knowledgeable
  on growing marijuana. Medical Marijuana Card Physician comes from
  a California agricultural household in Sonoma County and understands the issue of rising marijuana and cultivation.

  If you are at present waiting over an hour at one other doctors workplace that looks like the DMV, name and ask
  our cannabis clinic employees how simple it
  is to get a medical cannabis card at one of our clinics.
  Imagine having a real relationship with your physician the place your
  physician remembers your medical problems, your
  considerations, and helps you discover the
  proper therapy to find you relief on your situation. You will leave our clinic
  realizing the type of medicine that may almost definitely work effectively for you, how usually to take the treatment, and what
  medication that will cause side effects and to steer clear of.

  He has labored with many different physician’s workplaces specializing in medical marijuana and was dissatisfied with the
  level of disregard for patient properly being. Nonetheless, he has utilized all the best ideas from each medical marijuana
  docs workplace into his personal practice with the Hollywood Simple Clinic.
  Hollywood Simple Clinic is a medical physician’s office that’s positioned in Los Angeles
  County, California specializing in medical marijuana cards, evaluations, suggestions and renewals.
  Hollywood Easy Clinic was based to serve as a chosen facility where
  California Proposition 215 medical marijuana patients could be fortunately supplied
  with evaluations and recommendations, renewals, growers licenses
  and different beneficial providers referring to medical hashish.

  Our easy to make use of search engine allows the affected person to
  rapidly retrieve an inventory of medical marijuana
  doctors and cards in their geographic area. California state legislation has historically required these desirous to get a state-issued hashish card to travel to
  a chosen clinic, pay $a hundred or more and then wait a few days for
  his or her card. EazeMD has also lowered the associated fee to
  $25 and reduced the time it takes to minutes so these without a
  marijuana card, however in want” of drugs”
  at, say, a buddy’s home on Saturday evening around 11, can dial up
  a number of obtainable medical doctors on EazeMD and start chatting.

  In case this wasn’t clear in the article above, Eaze makes use of doctors to guage people who might qualify for using medical marijuana within the state of
  California. That is why, after we got down to make a clinic for medical marijuana suggestions, we put patients first.
  NICE CARE: Our medical doctors are compassionate, properly-qualified, and care about our patients.
  NO APPOINTMENT ESSENTIAL: We encourage you to make
  an appointment simply in case of busy instances, however even if you do not,
  come in and we’ll see you with no wait. Low-price analysis supplies useful insight into your condition and the way medical intervention can help make you more comfy, and live a healthier and extra fulfilling life.

  Humboldt County administers the California Division of Public
  Well being’s Medical Marijuana Program (MMP) The authorized protections provided by the passage of Proposition 215 (Compassionate
  Use Act of 1996) in California are limited. The patient or caregiver can complete their portion,
  but physician documentation is required earlier than the appliance will be
  submitted. As soon as patient and doctor data is accomplished,
  the patient or caregiver might want to schedule an appointment at the Eureka Public Well being office.
  Public Well being will verify the medical supplier’s prescription/suggestion by cellphone or fax and verify that
  the ordering supplier is licensed and in present good
  standing.

  You may schedule a time that works finest for you, or join with one in all our doctors immediately.
  Doctor’s recommendations have to be renewed annually.
  Any licensed California physician or Osteopath can advocate
  or approve your use of medical marijuana. All of our physicians are licensed in the country and state providing telemedicine and have deep knowledge
  of medicinal marijuana and are comfy with recommending it
  as a therapy. A MEDICAL DOCTORS RECOMMENDATION is a doc
  that’s issued by a physician, if you qualify, for the authorized use of medical marijuana.
  With a health care provider’s advice, you might be legally
  capable of purchase marijuana at a medical marijuana dispensary or order supply service from a
  dispensary. http://livewallpaper.net/profile/prestonbeau

 26. Hania

  19 października 2017 at 08:32

  Księże Prymasie co do suspens trzeba zacząć od homo”

  Nie bije się swoich!
  Lawendowa mafia w polskim kościele ma się dobrze…

 27. Agata

  19 października 2017 at 11:12

  Ryba psuje się od głowy.

 28. Greg

  19 października 2017 at 11:13

  Czuć swąd szatana.

 29. Paweł

  19 października 2017 at 11:14

  Kolejna żałosna wypowiedź .Szkodzi Kościołowi i Polsce.

 30. Stach

  19 października 2017 at 11:15

  Biednemu się w głowie pomieszało.

 31. Maciek

  19 października 2017 at 13:12

  Ogólne rzecz biorąc ,to „metapolitycznie” to bez wątpienia trzeba uchodźcom pomagać .Natomiast jak to robić ,by nie zaszkodzić ,to wyjątkowo trudny problem .

 32. A.S

  19 października 2017 at 14:17

  Nie wystarczają Mu miejscowi klerycy , marzy o urozmaiceniu .

 33. stan

  19 października 2017 at 21:27

  A jednak jest inaczej. A urządzone jest to na wzór wojskowy. Jak niżej.
  Każdy ksiądz może wykonywać swoją posługę tylko w zależności od biskupa i w komunii (w łączności) z nim. W liturgii święceń kapłańskich przyszły ksiądz ślubuje swojemu biskupowi cześć i posłuszeństwo.

 34. Mieczysław SKazimierzak

  19 października 2017 at 21:42

  Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE,przestrzegał przed MIESZANKĄ.
  Można powiedzieć,że WYBUCHOWA to taka kiedy jest pod znaczącym wpływem wartości CYWILIZACJI PODWÓJNEJ MORALNOŚCI,czyli ŻYDOWSKIEJ,bo tak ją nazwał jako NASTĘPSTWO WYBRAŃSTWA.

 35. Additional Info

  19 października 2017 at 23:27

  As Election Day draws close to, medical marijuana”
  has turn into a scorching matter, and plenty of have requested me about
  my position concerning constitutional Modification 2. That is easy: I’m personally towards the modification as a result of I know it’s a ruse that can create defacto-legalization of
  marijuana in Florida. It’s a scheme that compromises the
  integrity of the physician and forces many sufferers to lie about
  medical situations simply so they can get secure entry to marijuana.
  For starters, although the no-medical-data and no-shirt-required Venice Seaside get-legal-fast” scenario was clearly not what lawmakers originally had in mind, most
  physicians do have sufficient experience to exclude the
  clearly psychotic and staggeringly drunk (which Venice has
  greater than its fair share of). However for a large number of reasons, many
  good medical doctors are reluctant to become involved For
  one, malpractice issues are unclear, since normal policies cover solely FDA-authorized
  therapies.

  Further, pot-prescribing physicians in Michigan and Colorado have confronted jail
  time. It might be precious to have more competent physicians with deep medical experience
  have the ability to work with sufferers. Dr. Bonni Goldstein, a former pediatric emergency physician, runs Canna-Centers within the Los Angeles
  area and has been recommending medical hashish since 2008.
  But without individuals like Dr. Goldstein and others at upscale clinics like hers, many people who may seriously
  profit from hashish are reluctant to try; few desperately unwell people would ever take into account displaying up at an outfit like the one I stumbled throughout at Venice Beach.

  A patient must first have a Physician’s Recommendation after which he/she will be able to fill
  out a kind through their local county well being department; this permits the affected person and physician to be vetted by the State.
  Acquiring a state-issued card provides no additional validation to a Doctor’s Suggestion; it
  solely reduces complications when dealing with regulation enforcement.
  Possessing solely a Physician’s Advice is sufficient for a patient to be
  totally legal and may be completely honored by any legislation enforcement officer or
  company. However, if a selected officer has doubts or is unwilling for no matter
  reasons to simply accept a patient’s Letter Of Suggestion or contact the affected person’s physician,
  having the MMJ ID card and being registered with the DHS might help a patient forestall receiving a ticket and a courtroom appearance to verify his/her Physician’s Recommendation.

  To ensure that a first-time patient to receive a Physician’s Suggestion, they have to provide
  an image ID and proof of California residency.
  Together with the ID and proof of residency, potential sufferers might want to communicate to the
  physician their symptoms and sicknesses. The patient must
  then be physically examined by the precise licensed doctor signing
  and issuing the advice. Most Doctor Suggestions are issued
  for one yr at a time but some are given for shorter
  intervals on the doctor’s discretion. Regardless, all California Doctor Suggestions have an expiration date, and it’s the duty of the patient to verify it
  is renewed before it expires, to continue legal possession and use of hashish.

  You must say some type of pain or insomnia or something like that,” said Oregon resident and 420 Tours customer Swan Rhodes,
  26, earlier this yr. The email advised that dispensaries discovered selling marijuana to tour-bus shoppers could lose their registration certificates and be shut down. Tick Segerblom,
  has championed medical marijuana within the state Legislature, stated the recent crackdown was taken to ensure the legitimacy” of
  Nevada’s medical marijuana business. Farley mentioned no potential action on the
  attorney general’s suggestion will hit Nevada dispensaries for a minimum of a couple weeks,
  ” though dialogue between dispensary homeowners, the Health and Human Providers Division, legislators and
  other companies may start as early as next week.

  The approval is valid in medical marijuana dispensaries for as long as 60 days until that particular person’s card is acquired.
  From weed doctors on webcams, to cellular apps, the Web is the
  plug. Medical marijuana (MMJ) has been very actual in America since California voters authorised Proposition 215,
  The California Compassionate Use Act , in 1996.
  Personal-possession limits and allowed strategies of
  consumption fluctuate from a single ounce of flower per patient to
  a non-psychoactive capsule, like in Pennsylvania.
  Sorting through the regulatory variations is where online recommendation services come in. In case you’re ready to
  reveal your a/s/l, this is learn how to link up with the digital weed doctor.

  As long as the patient nonetheless suffers from the situation which prompted the physician to
  suggest marijuana within the first place, a suggestion should still be legitimate.
  Further, whereas a physician’s opinion in regards to the amount of use of marijuana
  by a affected person could also be supplied at trial within the protection of prison costs, the advice itself
  need not specify any particular dose” to be legitimate.
  If the officer moderately believes that the medical-use declare is
  valid primarily based upon the totality of the circumstances (including the amount of marijuana, packaging
  for sale, the presence of weapons, illicit medication, or large
  amounts of cash, and the person in inside the state or local possession pointers or has an amount in line with their present medical wants, the person ought
  to be released and the marijuana shouldn’t be seized.

  California voters legalized marijuana for adult use on Nov.

  The historic vote will take over a year to implement and leaves many wondering, When can I buy leisure weed?”.
  Here is what we find out about recreational marijuana as outlined
  in Prop sixty four. No, leisure marijuana will solely be sold through licensed dispensaries in cities the place local governments allow.
  Prop 64 let’s cities resolve if they’ll enable leisure marijuana to be
  bought within their limits. Till dispensaries in your space have a recreational retail license you will want to
  keep your medical cannabis advice to get a delivery.

  At its most basic, the AUMA permits adults (21 and over) to own roughly an ounce of hashish flower, eight grams
  of concentrate, or as much as six vegetation. The AUMA permits for vertical integration of these licenses,
  except for testing licensees; when you’ve got a testing license, you can’t hold
  one other type of license. In California, a affected person might use
  medical hashish upon receiving a approval from a doctor.

  Patients may possess sufficient hashish crucial for their personal medical use, but this
  amount must be cheap and in compliance with any local ordinances
  which will limit private quantities.

  The AUMA is an in depth measure that ought to lead to
  a robustly regulated marijuana market. California legalization may be the tipping level that leads to legalization on the federal level.
  But for now, we rank it quantity four, making it our prime state that has but to
  implement a leisure program, however behind the three states that already have full-on leisure cannabis packages in place —
  Colorado, Oregon and Washington. The one subject I’ve is that
  I imagine you are incorrect once you state The AUMA additionally imposes stricter requirements on physicians who authorize medical
  marijuana use”. The same language has all the time applied for medical
  hashish suggestions and doctor evaluations which have
  not changed with AUMA.

  The doctor’s opinion is evidence that the amount of crops or dried hashish specified in the letter is affordable for the patient’s medical needs.

  The exemption is NOT essential for a Prop 215 protection as
  patients are already legally entitled to possess and cultivate whatever they need for medical functions as long as it is affordable.
  Unfortunately there are a variety of these shady docs making the most
  of unknowing sufferers and exploiting the exemption to promote so-known as
  grower’s licenses implying patients could promote their surplus hashish when they might not.
  Earlier than visiting a pot suggestion mill and forking
  over your onerous-earned money, ask your treating doctor in the event that
  they will give you the recommendation.

  Natural medicines can probably work together with prescription medicines, which can worsen certain medical conditions.
  Your doctor determines you will have a disabling condition and you’d
  profit from the companionship of an ESA. Your doctor
  writes a letter validating your incapacity and recommending an ESA for you.
  Our goal is for you to obtain and preserve wholesome weight, all under the steerage of a licensed physician. You’re allowed to comply with-up along with your physician weekly, freed from cost, to verify your
  progress and establish wholesome, lifelong habits. Compassionate Care California: On-line, California-licensed
  medical doctors for herbal medicine, medical marijuana card, and emotional assist animal suggestions.

  Suggestions should explicitly state that the doctor recommends medical hashish for the affected person, and must also embrace:
  the affected person’s full name, the advice expiration date, the physician’s full name,
  the physician’s Medical Board of California license quantity, the doctor’s contact
  information for verification, and the doctor’s signature. First we verify
  that your physician is licensed to practice drugs in California, and isn’t below any restrictions from writing medical cannabis
  suggestions. Most docs have an internet site on which we can confirm your affected person ID number.
  If your physician does not have on-line verification out there, we
  will verify the standing of your letter with the doctor’s office
  both over the phone or with a fax.

  If voters approve the estimated sell of recreation mj in dispensaries will happen some time between late 2017 to the early part of 2018 except the state decides to open up the
  sell of recreational mj early just like it was finished in Oregon.
  Sadly Nevada could be very sluggish to do something regarding the promote
  of marijuana. If the hyperlinks beneath do not work then google
  California marijuana medical recommendations not excepted in Nevada” for the first hyperlink.

  The second hyperlink is from the Reno Information and Overview the article is known as Licensed
  to In poor health” just google Reno News and Review marijuana.

  Our service is authorized within the state of California as per the medical board of California Telehealth and Medical Cannabis laws.
  A suggestion is a essential document to legally buy cannabis in a state that allows for legal
  medical hashish use. Doctor’s recommendations must be renewed annually.
  Any licensed California physician or Osteopath can suggest or
  approve your use of medical marijuana. Nonetheless,
  not all medical doctors are informed in regards to the medical use of cannabis.
  All of our physicians are licensed in the nation and state offering telemedicine and have deep information of medicinal marijuana and are comfortable with recommending it as a remedy.

  You’ll obtain a digital copy of your advice immediately and an official copy within the mail with free delivery
  in 2-4 enterprise days. Not every dispensary accepts digital suggestions.
  The Act made the medical use of marijuana legal in California.

  Senate Invoice 420 (SB 420) was handed in 2002 to assist regulation enforcement in figuring out Californians
  who have been protected by Proposition 215 and to provide
  sufferers and their caregivers with a type of identification that may shield them against arrest and
  prosecution. The Green Docs’ clinic steps from Venice Seashore certifies folks to smoke medical marijuana and
  advertises $40 evaluations.

  Fact is, lots of the present medical marijuana
  medical doctors are charging well over $a hundred for a suggestion and renewals are no cheaper.
  California legislation permits for a spread of qualifying conditions – that’s, medical conditions that are approved to be
  treated with marijuana. Mirage Medicinal adheres to all city and state legal guidelines
  and laws governing cooperatives and medical hashish dispensaries.
  Our mission is simple: We offer the highest high quality medicinal cannibals to our
  sufferers and cling to the highest standards of
  security and health in a legal and problem-free method.
  So in case you are not utterly happy together with your on-line order after it arrives, just
  return the virtually full portion of it for
  credit score or change by our free supply service with-in forty eight hours of the
  delivery order. http://ecotiko.ru/index.php/component/k2/itemlist/user/311030

 36. Bond (James)

  20 października 2017 at 06:13

  Oprócz homo, trzeba by też coś zrobić kościelnym luterstwem … .

 37. Brock

  20 października 2017 at 09:28

  Wow, wonderful weblog structure! How lengthy have you been blogging for?
  you made running a blog glance easy. The entire look of your
  website is wonderful, as smartly as the content! https://lescontesdelfine.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=8968

 38. jaro7

  20 października 2017 at 10:34

  Widzę że cenzura usunęła mi tekst w którym mowa że 70-80% biskupówe ma korzenie żydowskie.Czyżby niewygodna prawda ?

 39. obserwator

  20 października 2017 at 11:51

  Sądzę, że najważniejszym Bożkiem współczesnego kościoła w Polsce jest pieniądz !!!

 40. Konstanty

  20 października 2017 at 15:52

  Najwyższy też czas, aby pismo to wyprowadziło się z pomieszczeń przy ul. Wiślnej, które z własnych ofiar wybudowali krakowscy katolicy. Niech idzie do swoich, do „Gazety Wyborczej”. Michnik wam na drogę!

 41. Learn More Here

  20 października 2017 at 19:16

  Low cost Coupons & Offers and exclusives on Video games objects.
  The positioning also considers internet disconnection issues and goes into Auto Play mode
  for five possibilities in case your connection drops throughout a recreation. The positioning has an excellent loyalty
  program to reward its prospects. You can level up at the Taj Rummy Club based
  mostly on number of stars collected for finishing various actions as a registered player at the site.
  is the most effective Indian rummy website that offers online rummy games in numerous formats.
  Whether it’s factors rummy, pool rummy or marriage
  rummy, you’ll be able to play each rummy variant on our web site.
  We take delight to be the primary and the only online rummy website that runs thirteen card marriage rummy Enjoying rummy on-line
  at Adda52rummy is fast, simple, and fully free.

  Our safe payment gateways and greatest sport variants give you
  the world class gaming expertise. Choose Your Rummy Variant: From 13 Card Rummy to 201 Pool Rummy, every thing is obtainable at adda52rummy.
  We’re pioneers of online Marriage Rummy in India, which is
  the most effective Rummy variant to this point. Both 13 card
  marriage and 21 card marriage can be found at for its
  gamers. Play Rummy on the Go: You need not to download our software program
  or another plug-in to begin your game play with us. With completely
  understandable consumer interface all you need to do is to register your self and login along with your account particulars
  to play your favorite on-line Rummy version on one in every
  of best online rummy sites in India.

  Play Rummy on Your Digital Units: Though as of now support for
  iPad only is available for on-line Rummy gamers of adda52rummy however quickly you all can play this sport on other electronic gadgets like
  iPod, tablets, and so on. Not only money tournaments but its free tourneys
  for on-line Rummy as well are effectively-recognized for giving freely
  large prizes to the winners. The welcome bonus is at all times there for new gamers and refer-a-good
  friend again is another incentive for players who wish to play with their friends and therefore have referred them.
  World Class Customer Support: The wonderful buyer support group of is there to assist its on-line Rummy gamers.

  Latin America is the nation that has all the time produced the finest Rummy gamers
  and developers of different Rummy variants. Yet one more enjoying cards truth which is used for enjoying bodily rummy poker or different card games is that the first recorded account
  of their use was in the Orient, someday in the twelfth century.
  An fascinating reality about playing cards of is The 4
  suits in a standard deck of playing playing cards is assumed to have unveiled in the Center East The fits started out as being cash, cups,
  swords and sticks. One can be taught rummy rules and can play rummy games
  however learning is one thing but wining a number of on-line rummy video games is something which not
  everyone seems to be apt at.

  Get a hundred% Bonus as much as ₹2500 upon Registration and lots of
  more cash match affords. Introducing Free and Cash Tournaments with Money Prize Money on every table.
  Providing quickest and most responsive buyer assist to
  all and unique VIP services to our Elite Players. Money Rummy is a web-based
  game with real gamers from around the globe and includes real money as a
  substitute of virtual cash. With enhanced multiplayer and easy gaming expertise, get pleasure from the most rewarding recreation.
  The game is performed between 2 to 5 gamers where every participant is handled thirteen playing cards (in its most common game-kind).

  I enjoy enjoying games on-line however profitable them and incomes cash from it is an awesome expertise!!!!
  India as a country has all the time been on the fore front in terms of card video games, and also you shall at all times discover
  a number of thousands, if not lakhs, of the Indian population partaking in them at
  any given time of the yr. In India, the preferred card video games are Teen Patti, rummy
  and rummy, including their variants. Rummy has completely
  different variants reminiscent of points rummy, pool
  rummy, Better of N rummy, conventional Indian rummy, and so forth.

  So as to learn more concerning the sport and easy
  methods to play it, check with About Rummy and Learn how to Play Rummy Play
  rummy online on and earn money now!

  Club Empire doesn’t goal underage players with our marketing and advertising.
  It is neither good enterprise nor according to our personal and corporate values to attract underage players.

  Win the draw and check your ability in Rummy, a FREE single participant model
  of the traditional card game. The foundations of Rummy are easy, simply meld playing
  cards into a sequence or a bunch, and discard them from your
  hand. When you’re the first participant to have zero playing cards
  in hand, you win! Kind cards by way of shade, numbers or face and determine the very best placement to get rid of them.
  This provides you numerous advantages, resembling customized game suggestions and low cost gives!

  Sport of Chance is what we should always name as playing not Game of Skill, the
  money you are incomes from on-line rummy video games are considered as a reward for your skill so it’s
  authorized to play rummy. A recreation of
  skill, then again – although the ingredient of likelihood essentially can’t be completely eradicated -is
  one in which success is dependent upon principally upon the superior data, coaching, attention, expertise and
  adroitness of the player. First apply with free on-line rummy games then move on to adding some money.
  Simply enter and begin playing If you realize
  to play actual rummy with onerous deck then you’ll be able to simply adopt this mushy deck additionally.

  Points are deducted for the cards that you simply still maintain when your opponent ends the hand by eliminating their last card.

  Every participant must try to have in their hand
  runs, three consecutive playing cards of the same swimsuit (for example, Q ♥ J ♥ 10 ♥), or three cards
  of the same value (units – for instance, eight ♥ 8 ♣ eight ♠).

  After finishing a sequence, the participant can hold it, or put it on the desk.
  In the game of rummy, gamers can add playing cards to their
  opponents’ sequences, with the intention to eliminate their own cards sooner.
  Jokers may play a serious position in a hand, as they can be substitutes for any card.

  All you want is a device that connects to the Internet and tada you have got your self a portable rummy membership right
  in your fingers. Also, getting registered in a web based rummy club is really easy.
  That is Runs (3 or 4 sequential cards of the
  identical suit) or form sets (3 or 4 playing cards of the identical rank).
  In Indian Rummy usually, 10 cards are dealt when the number of players is
  2. 7 cards for 3-4 players and 6 playing cards when the number of players is 5-6.
  And the game may be performed as a standalone
  one or as a series with factors where the person with the highest score wins.
  All Enterprise Listing – Referring Sites #mortgage #for #small #business -business-listing-referring-websites-loan-for-small-enterprise/ #business
  listing # Rubl: On-line Card and Board GamesCategory:
  Internet & WWW On-line tournaments in gin-rummy, cribbage, and different video games.

  It’s essential to prepare the cards in your hand
  into sequences and/or sets. Rummy On-line Play Free Indian Rummy Card Sport, thirteen Card Recreation.
  Traditional Rummy Every day Fortunate Draw Affords Cashback Upto Rs.5,000 every on daily
  basis. Purchase for the primary time now and claim a 100percentWelcomeBonus (utilizing
  a promotional code)!This bonus helps you getting started on playing Rummy,
  proper now! Invite your folks to Ace2Jak and earn an awesome referral bonus.

  Register and play in our every day tournaments for the prospect to
  Lakhs! The app is at present accessible in English and it was final up
  to date on 2012-10-eleven.

  Aces are worth eleven factors until they are positioned at the decrease finish of a sequence, in which case they are
  value 1 point. If a bunch or sequence containing a Joker is
  melded within the heart of the table, you possibly can decide up the Joker you probably
  have the card that the Joker is standing in for in your
  hand. Once a player has laid out all of their playing cards and has discarded their final card
  on the discard pile, the game ends. Every player receives factors for the cards that they haven’t yet laid.
  If a player exceeds the number of factors agreed upon he/she retires from the game.
  If a participant manages to meld all their cards directly
  (Hand-Rummy or straight-hand), the factors of their opponents are doubled – supplied this feature was selected
  at the start.

  The player who finishes first wins the amount as: (sum of factors of all
  opponents) x (monetary value of 1 level). The participant with
  the utmost points at the end of all of the offers is the winner of the sport.
  Pool Rummy: Video games wherein the higher limit (a hundred
  and one/201) for the factors is preset at the beginning.

  The player who remains till the top, in any case the other players have been eradicated on crossing the preset
  limit, is the winner. Along with the usual jokers in the
  deck, one player selects a card out of the inventory.
  This card functions as a joker, but the holder is awarded an extra
  bonus from every participant on the conclusion of the round.

  These freeroll tables are a should for any participant who wants
  to study the sport as well as to earn cash without spending any penny.
  Thought-about as one of the premier sites to play on-line rummy video games, Ace2Three
  Rummy is likely one of the largest web sites too relating to
  a lot of active players taking part in cash or free video games.

  The web site has a loyal set of gamers who play on daily
  basis and Ace2Three Rummy rewards them with Ace Points
  which may be redeemed to your entry to particular tournaments or for some bonus cash.

  The website additionally publicizes real chip bonuses from time to time for both net and cellular platforms,
  which make the players come back for more fun.

  Additionally they supply additional money prizes for players who play maximum hands or
  who make most rake in a given time. In the event you love to test your abilities
  in multiple variants of 21 cards rummy, Adda52 Rummy is the best website for you.
  Be part of these web sites by creating a free account with a novel user
  id and along with your contact particulars like telephone number and e-mail id.

  So, get started right this moment, play rummy for free and find it out which is the most effective web
  site to play free rummy video games! Mangalorean is your news, entertainment, music fashion web site.

  Here at , we attempt to give you the most safe and truthful experience
  whereas enjoying online Multi-Player Games and Tournaments.

  We are dedicatedly engaged on transferring our expertise in on-line gaming business, into delivering great online cash video
  games in India, which you can get pleasure from and make some revenue on the side.
  On-line Poker in India has turn into extremely popular,
  and our team is about to make flawless gaming expertise for all Indian poker gamers.
  Our aim is to assure the top charges at our guests’ feedbacks,
  making a good competition to Indian poker sites, by delivering solely the best online cash
  video games in India. That method we are making sure that satisfaction of our
  players is assured, having full consolation by attempting out our unique online gaming portal.

  Our on-line poker and rummy gaming portal is completely against any fraudulent actions and for straight fairness at every online poker
  and rummy table, working actively to preventing frauds and cheating, which may jeopardize the passion of
  other Indian poker players and rummy fans.
  We’ve got developed a fee system with several redeem strategies,
  with the intention to provide help to get the money you may have pretty received, fast and easy.
  Payments are secured, safe and guarded with high-normal
  encryption, which allows you to simply maintain monitor of your
  money transfers. We are here to offer you all commodities of wire transfers, enabling you
  to play our online cash games in India with full consolation and pleasure proper from your own home.

 42. Additional Info

  20 października 2017 at 20:21

  Residence › Design › Communication Design › faculties › Game
  Design colleges in India. If you find yourself with a profitable hand,
  you’ll be able to accept the win (click on Gather), or Double
  it. Do you have to choose to Double, the seller attracts a face up card and you’re given 4 face-down playing cards to choose from.
  Should you select a card that seems to be lower than the seller’s, you lose your
  authentic win. If the cards are equal, it is a tie, and you have the choice to collect your authentic winnings
  (click on Acquire) or Double again. If your card is increased, you win double
  your unique win amount. You then have the choice to collect your winnings or Double once more.
  You may also select to Double Half, which means you solely double using half of your present
  profitable quantity, and deposit the rest into your balance.

  The thing of All American is to acquire a five-card poker hand that contains a winning mixture.
  The better your hand, the bigger the pay-out will probably be.
  You select what number of and which of your cards are to get replaced.
  You can double up only if your win quantity doesn’t exceed the Double Up Restrict.
  The item of Captain America Scratch is to scratch a profitable mixture of three equivalent symbols on the grid, positioned both in a row or in a column, to win cash prizes.
  The successful card pays in accordance to the pay-out of the corresponding image as illustrated within the Paytable.

  Each winning card will pay along 1 profitable payline (a row or a column) solely.

  Your total wager is shown in the lower left of the sport window, in the discipline Wagered.
  Click on Bet to verify all of the positioned bets and begin the throwing of darts.
  After a game spherical click Place New Bet to clear all bets, or Place Same Bet to position the identical
  bets on the dartboard as throughout the earlier round.
  The thing of Deuces Wild is to acquire a 5-card poker hand that comprises a winning combination. The lowest winning mixture is Three of a Kind; that is three playing
  cards of the identical kind (for instance, three Queens).
  You may place numerous bets on what the outcome of a 3 cube roll shall be.
  Move your mouse over a corresponding bet space and click on the arrows to increase or decrease your bet
  amount.

  After clicking one of the Play buttons, 20 numbers are drawn throughout one recreation round.

  The minimum amount of correct matches needed to win a prize varies depending on how
  many numbers you select in complete. The left column of the
  pay-outs desk reveals how a lot cash you win (beneath Pay-outs) for any amount of right numbers (under Hits).
  The right column of the pay-outs table displays the results from the previous sport rounds when playing the 5-spherical series.
  First, choose the amount you need to wager by clicking the
  + and – buttons within the lower left corner of the screen, then click Affirm.

  If one of many symbols on the scratch card is identical to the prize image,
  then you definitely win the prize shown on the parchment
  held by the hand. Select your bet per scratch card by
  clicking + or – below the Card Worth area within the decrease right nook of the game window.
  The prize image held by the hand is robotically revealed.
  Clicking on one of many six containers in the scratch card that has not been revealed,
  scratches that field and divulges the image beneath.
  Click on Scratch All to have the cardboard scratched routinely.
  Click on the Autoplay button to display the listing of options and choose the variety of cards to be scratched consecutively.

  Each of the six prizes is a a number of (X1,
  X2, X10, X20, X50 or X1,000) of the present scratch card bet.
  A single card can’t have more than one winning combination on it.
  The article of Top Trumps Celebs Scratch is to match the
  prize symbol behind the scenes to any of the six symbols on the scratch card.
  If any of the symbols on the scratch card is similar to this prize image, then you definitely win the prize.
  Clicking on any of the six containers on the scratch card
  that has not been revealed, scratches that box and divulges the image beneath.
  Click Scratch All to reveal all six symbols on the scratch
  card mechanically in addition to the potential prize.

  This discipline accommodates the prize image itself in addition to
  how a lot your prize will be in case you win. Your objective is to acquire winning
  symbol mixtures by spinning the reels. Your reels are within the
  decrease center a part of the game window. Surrounding your
  reels is the minimized displays of the reels of the 4 other players at the table.
  You will see 4 reels whatever the number of active players.

  When you leave the desk and then enter both the same table, or another desk with the same coin dimension, the
  depth of your fishing line is remembered and restored.

  Whole wager per sport round = line wager X 20.
  This is due to the fact that Fishing With Buddies is performed utilizing a hard and fast number of 20
  energetic traces.

  Cross the thresh hold of victory and enter the thrilling world of on-line poker.

  Welcome to , the most effective place without cost on-line poker in India.
  Thrill poker is home to the largest on-line poker tournaments in India.
  The very best among the many Indian poker websites with a
  tournament going down each month and a player base of more than a
  Lakh, Thrill Poker provides you the opportunity to showcase your
  poker skills in one of the best on-line on line casino and are available out
  the champion you’re! Our group of elite poker pros boasts a cumulative experience of
  45 years in the online gaming and lotteries business in Europe.

  Between them, they’ve scores of profitable India’s first ‘Greed’ Event at Aces Unlimited, The DR Cup 10k occasion in 2013
  and chopping the 5k Bounty at The Red Dragon Macau.
  Birmingham, June 16: India cantered to a nine-wicket win over Bangladesh in a lopsided second semi-remaining of the ICC
  Champions Trophy on the Edgbaston Stadium right here on Thursday, establishing
  a conflict with arch-rivals Pakistan within the closing.
  Earlier, Jadhav’s ‚golden arm’ offered decisive twin blows,
  helping India limit Bangladesh opting to bowl.
  Skipper Virat Kohli hit the profitable runs for India as the defending champions booked a spot
  of their fourth Champions Trophy last.

  Use Bonus Code: 21DEPRUMMY or 13DEPRUMMY to get 2 complimentary tickets for Rummy Depositors Freeroll 5K
  Event & 30% enroll bonus (Supply legitimate in your first money deposit
  solely). Adda52rummy is likely one of the main websites
  to play on-line Rummy. Choose Your Rummy Variant:
  From 13 Card Rummy to 201 Pool Rummy, all the things is offered at adda52rummy.
  We are pioneers of online Marriage Rummy in India, which is
  the perfect Rummy variant so far. Each thirteen card marriage and 21 card marriage can be found at for its players.
  So, choose your personal variant of Rummy
  and begin playing your recreation without any trouble.

  Play Rummy on the Go: You needn’t to obtain our software or every other plug-in to begin your game
  play with us. With completely comprehensible user interface
  all you have to do is to register your self and login along with your account particulars to play your favourite on-line
  Rummy version on one in all greatest online rummy sites in India.
  Play Rummy on Your Electronic Units: Though as of now
  support for iPad only is accessible for online Rummy players
  of adda52rummy but soon you all can play this recreation on different digital gadgets like iPod, tablets, and many others.
  Largest Giveaway Promotions: has historical past of running largest on-line Rummy promotions
  in India.

  In this method, the final participant on the table is asserted as
  winner. Better of Three (thirteen Card): The game variant has
  three rounds wherein the player who scores least in all three rounds wins the sport.
  Factors Rummy: In this variant of Rummy each deal
  has a winner on the finish, who pockets all of
  the chips/money from all of the opponents in the sport.
  As the name suggests, each player gets 21 cards to play the game.
  The game progresses as a normal Rummy recreation, but there are some particular playing cards known as ‘value cards’ possessing which the player will get some additional factors from his/her opponents.
  This variant of Rummy is completely available at , which is played identical as regular thirteen card Rummy with the concept of marriage
  and ‘value cards’.

  Rummy may be performed head to head and rummy getting well-liked on-line additionally.

  In online rummy apart from thirteen playing cards rummy websites are also providing 21 cards rummy additionally which also highly regarded on-line rummy gamers in India.
  offers 21 cards and 13 cards rummy video games online and thousands
  of players play online rummy video games each day. Additionally players be
  part of tournaments and daily cash and other prizes, Rummy is getting common daily.

  A Joker is randomly selected card at the starting of every online
  of offline rummy recreation. Joker plays very important role as a joker
  if you play rummy games joker makes enjoying rummy very easy and customarily folks desire
  to play rummy with joker, it lets you win the sport even when you
  do not get good cards at instances.

  Right here at Adda52rummy we offer you rummy game with each randomly
  chosen joker and printed jokers as effectively.

  Playing rummy with joker doesn’t mean that its piece of cake when correlate to taking part in rummy without joker.
  The truth is one has to pay extra consideration when playing rummy game with joker.
  Free Tournaments -Virtually everyone will love to play free video games to win money prizes.
  For these sort of individuals Adda52rummy brings quick
  draw tournaments the place you’ll be able to take part with
  apply chips (free) and can win cash (RCB). Indians love to play cards games certainly one of their
  favorite time cross, and playing on-line video games are also turning into the development amongst us, Rummy is undoubtedly one of the most well-liked
  card video games in India.

  Deccan Rummy presents thrilling thirteen card traditional
  rummy video games for free with an incredible alternative to win actual cash.
  Be part of over 1,00,000+ rummy players on our rummy circle
  and play rummy with full freedom in opposition to players across
  India. Deccan Rummy is now the one cease destination to
  play free rummy games and likewise to win actual cash. Indian Rummy is a
  well-liked card-matching game played primarily based on draw and discard of playing cards.
  The primary objective is to eliminate all your cards by creating melds which may both set (three or four cards of the identical
  rank) or runs (three or more playing cards of the identical swimsuit in a sequence).

  Play our thrilling card games in a rich gaming atmosphere and win loads of money prizes.
  One of the simplest ways to start enjoying rummy online is by
  taking part in free rummy games. We offer lots of free rummy tournaments 24×7 to allow our gamers have fun and win money prizes for
  gratis. Enjoy the thrill of successful actual money with out risking any money.
  1000’s of gamers play rummy for cash and multiply their winnings with huge bonuses
  and excellent offers. We run a number of
  cash card video games every single day the place you may polish and encash your
  rummy expertise and win real money. Shine together with your abilities,
  Play your playing cards right and get duly rewarded with massive
  Winnings at the tables!

  Create a web-based rummy account at , avail our bonuses and play rummy 24×7.
  India needed to win their last Group B fixture at The Oval
  to keep away from an embarrassing exit and so they did it in style
  by rising to the challenge with a ruthless show. The Indian captain,
  Virat Kohli claimed it was their greatest efficiency in 2017’s tournament and felt his workforce’s sharp focus was the
  difference between the teams. Be a part of over 7 Million rummy gamers on our Pool
  & Stake rummy game tables for Free and Cash.
  Win massive in Multi Desk Rummy Tournaments in Stake & 201
  Pool Knockout formats. Rummy is a Sport of Ability & is completely Authorized to Play with Actual Money.

  Card games have been a famous entertainment mode for gamers since time
  immemorial. Classical Rummy is a popular variant of card games
  for gamers to showcase their abilities and have enjoyable.

  Indian Rummy, a preferred variant of Rummy, also known as
  13 Card Rummy or Sequence is generally played between 2 to six players.

  It may be considered as a cross between Rummy 500 (500 rum) and Gin rummy and
  is performed with 13 cards with not less than two decks that include jokers.
  is the primary website to introduce On-line Rummy to the Indian market.
  We are India´s No:1 online rummy site offering a world-class interface that enables all Rummy lovers to play Rummy card games for Free
  and Cash each.

  At the launch of the Queen’s Baton Relay in October 2009, the Enterprise Membership of India (BCI) was
  fashioned via the partnership of the organising committee,
  the Confederation of Indian Business (CII) and the Federation of Indian Chambers of
  Commerce and Business (FICCI). The BCI was fashioned
  to each market the Games and promote Indian enterprise pursuits internationally.
  The preliminary total budget estimated by the
  Indian Olympic Association in 2003 for hosting the Games was ₹sixteen.2 billion (US$250 million).
  In 2010, nonetheless, the official complete funds quickly escalated to an estimated ₹115
  billion (US$1.8 billion), a determine which excluded non-sports-associated infrastructure development.

 43. Damian

  21 października 2017 at 13:29

  Jaki tygodnik,taki prymas.

 44. Piotrx

  21 października 2017 at 13:58

  Dobry komentarz do idiotyzmów wygłaszanych przez ks. Prymasa

  Two Polish Men Make It Perfectly Clear What They Think Of Immigration
  https://www.youtube.com/watch?v=cJ7x2qj0ebM

  „Jeżeli byśmy zlikwidowali zasiłki socjalne to wtedy nie przyjeżdżali by do Polski i innych krajów Europy ludzie, którzy chcą żyć z zasiłków ……ludzie chcący pracować są cenni … natomiast do nas wysyła się ludzi którzy nie chcą pracować ) … jest to absurdalna polityka UE powodująca zalew Europy „śmieciem ludzkim” który nie chce pracować”

 45. gość

  21 października 2017 at 15:33

  „Zabić księży!” Prymas Polski na smyczy… – Jacek Międlar

  https://youtu.be/S4d6N0LE5To

 46. Franek

  22 października 2017 at 12:51

  Hierarcha jest ciężko chory.Trzeba znaleźć dobrego lekarza.

 47. Czesław

  22 października 2017 at 15:44

  Pomińmy chwilowo fakt, że nie są to uchodźcy lecz imigranci ekonomiczni. Niech będzie, że uchodźcy. Uchodźcy uchodzą bo się boją i z tego powodu my mamy ich przyjmować. Dobrze.
  A co z naszym strachem? Moja rodzina boi się tych uchodźców. Czy nasz strach jest gorszy od strachu uchodźców? Niby czemu ich strach ma im dawać jakieś prawa w stosunku do mnie i mojej rodziny? Dlaczego mój strach nie daje mi prawa do obrony mojej rodziny, mojej religii i mojej własności?
  Ja rozumiem, że można przygarnąć bezdomnego i głodnego psa. Ale czemu wymaga się ode mnie żebym przyjął psa wściekłego?
  I czekam kiedy nasi książęta Kościoła z równą mocą zażądają sprowadzenia wreszcie do Polski Polaków z Kazachstanu. Od lat ci ludzie czekają i doczekać się nie mogą. Do tej pory Polska zgodę na powrót dała raptem 3 tys. z nich. Rosja przyjęła ich (Polaków!) kilkadziesiąt tysięcy…. I za ten chwalebny czyn nikt z władz polskich ani kościelnych nie podziękował Putinowi

 48. katolik

  24 października 2017 at 15:08

  Ksiądz Zaleski powinien potępiać księży którzy palą papierosy czy degenerują narkotykami młodzież, a nie homoseksualnych. Homoseksualizm został stworzony przez Boga według Biblii i jest całkowicie naturalny.

 49. sablenk

  24 października 2017 at 20:05

  makasih infonya gan..Infonya Bagus Salam Kenal

 50. Meena Roshan

  27 października 2017 at 18:57

  Hi my family member! I wish to say that this article is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I would like to see more posts like this .

 51. Umang

  30 października 2017 at 22:06

  hello there and thank you in your information ? I have definitely picked up something new from right here. I did however experience some technical points the use of this web site, since I skilled to reload the website many times previous to I may just get it to load properly. I had been pondering in case your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading cases occasions will very frequently have an effect on your placement in google and can injury your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot extra of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon..

 52. imvufreecreditsgenerator

  31 października 2017 at 05:59

  This is amazing!

 53. Deepika Matupone

  31 października 2017 at 11:00

  I am extremely inspired with your writing talents and also with the layout on your weblog. Is this a paid subject or did you customize it your self? Either way keep up the nice high quality writing, it’s uncommon to peer a nice weblog like this one these days..

 54. Madhuri

  31 października 2017 at 23:09

  I have been surfing on-line more than 3 hours these days, yet I by no means discovered any interesting article like yours. It is pretty value sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made just right content material as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 55. and kylie cheats }

  1 listopada 2017 at 03:58

  Hey, happy that i found on this in bing. Thanks!

 56. Miss India escort service

  1 listopada 2017 at 09:34

  I just could not depart your site prior to suggesting that I actually loved the standard info an individual provide on your guests? Is gonna be back frequently to check out new posts

 57. Kulkarni Namita

  2 listopada 2017 at 10:49

  hello!,I really like your writing very a lot! proportion we keep up a correspondence more approximately your article on AOL? I require an expert in this space to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 58. wsop chips cheat

  2 listopada 2017 at 19:54

  Hi, here from yahoo, i enjoyng this, I come back again.

 59. Catylyn

  3 listopada 2017 at 12:44

  Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your helpful info. Thank you for the post. I will certainly return.

 60. hackcr com

  4 listopada 2017 at 03:58

  Great, this is what I was searching for in bing

 61. Tell Me how

  6 listopada 2017 at 18:30

  Respect to website author , some wonderful entropy.

 62. Shagufta

  8 listopada 2017 at 16:39

  Hello my loved one! I wish to say that this post is awesome, nice written and include approximately all important infos. I’d like to peer more posts like this .

 63. Umang Khokher

  9 listopada 2017 at 14:48

  Hi, Neat post. There is a problem together with your web site in web explorer, may check this? IE still is the market leader and a good component to people will omit your magnificent writing because of this problem.

 64. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 listopada 2017 at 00:34

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 65. Escorts girl Delhi

  11 listopada 2017 at 01:48

  Hello There. I found your blog the use of msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and return to read extra of your helpful info. Thank you for the post. I will certainly return.

 66. Jaxon

  11 listopada 2017 at 05:55

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 67. home security camera systems

  11 listopada 2017 at 10:48

  Are there moving porch house at home?

 68. Grupo Serval presidios

  12 listopada 2017 at 00:03

  Awesome post.

 69. website designing agencies

  12 listopada 2017 at 01:36

  Hello, constantly i used to check website posts here in the early
  hours in the dawn, since i love to find out more and more.

 70. Grupo Coral presidios

  12 listopada 2017 at 09:43

  If you want to take a good deal from this post then you have to apply these techniques to your won web site.

 71. Escort Service DElhi

  12 listopada 2017 at 10:19

  I do agree with all of the ideas you’ve introduced for your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are very quick for newbies. Could you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 72. Carlos Eduardo Veiga

  13 listopada 2017 at 17:30

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site?
  My blog is in the very same niche as yours and my users would genuinely benefit from some
  of the information you provide here. Please let me know if this alright with
  you. Cheers!

 73. Yasmin Sheikh

  14 listopada 2017 at 07:19

  Usually I don’t read article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great article.

 74. fake view

  14 listopada 2017 at 13:44

  LMEqfo Perfectly indited subject matter, thanks for information.

 75. reverse phone number lookup

  15 listopada 2017 at 10:20

  I’m really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?

  A couple of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.

  Do you have any suggestions to help fix this issue?

 76. Bottle cleaning brush

  15 listopada 2017 at 15:24

  Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 77. home security systems at home depot

  15 listopada 2017 at 17:56

  To maintain your valuables in complete safety?

 78. male enhancement pills

  15 listopada 2017 at 23:43

  topic. I needs to spend some time learning more

 79. reverse phone number lookup

  16 listopada 2017 at 04:56

  What’s up, I check your blogs on a regular
  basis. Your humoristic style is witty, keep
  up the good work!

 80. Kitchens Middleton

  16 listopada 2017 at 08:14

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really thank you! Really Great.

 81. mobile beauty services

  16 listopada 2017 at 21:37

  That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read post!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra