Z kraju

Stanisław Michalkiewicz podejrzewa, że Duda i Kaczyński chcą wykorzystać utajniony aneks o WSI dla swoich celów

W najnowszym felietonie „Kraj stanął w rozkroku” opublikowanym w kanadyjskim tygodniku „Goniec” Stanisław Michalkiewicz zasugerował, że prezydent Andrzej Duda i prezes Jarosław Kaczyński ukrywają treść aneksu o WSI, by mieć kontrolę nad agenturą WSI i zawrzeć z nią rozejm.

Wszystko to ma się dziać w niebezpiecznej, zdaniem Stanisława Michalkiewicza, sytuacji dla Polski – „do Moskwy wybiera się właśnie prezydent Republiki Federalnej Niemiec Walter Steinmeier, żeby namawiać się z zimnym rosyjskim czekistą Putinem”.
Według Stanisława Michalkiewicza wzmocnienie sojuszu Moskwy i Berlina to kontynuacja strategicznego partnerstwa niemiecko-rosyjskiego, „którego kamieniem węgielnym był podział Europy na strefę niemiecką (Unia Europejska z przyległościami) i strefę rosyjską, prawie dokładnie według linii Ribbentrop-Mołotow. Prawie – bo republiki bałtyckie, które w pierwotnej wersji znajdowały się po wschodniej stronie kordonu, obecnie znalazły się po zachodniej”.
Dodatkowo, w opinii publicysty, „podróż niemieckiego prezydenta do Moskwy w celu zacieśnienia strategicznego partnerstwa, jest niemiecką odpowiedzią” „dla projektu Trójmorza” popieranego przez USA.
Zdaniem Stanisława Michalkiewicza zbliżenie Berlina i Moskwy jest tym bardziej dla Polski niebezpieczne, im bardziej sytuacja polityczna Polski robi się groteskowa.
Pierwszym przykładem groteski w polskim życiu politycznym jest w ocenie Stanisława Michalkiewicza to, że „Trybunał Konstytucyjny, w którym zasiadają tak zwani sędziowie „dublerzy” (jest to całkiem nowa kategoria niezawisłych sędziów; sędziowie „dublerzy” to tacy, którzy nie zostali zatwierdzeni przez Judenrat „Gazety Wyborczej”) najsampierw zadekretował, że z Trybunałem Konstytucyjnym wszystko jest w jak najlepszym porządku (…) a potem, już jako Trybunał uprawomocniony – przegłosował że wybór pani Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego był „niekonstytucyjny”, ale „ważny””.
Drugim i trzecim przykładem groteski w polskim życiu politycznym, w opinii Stanisława Michalkiewicza, jest to, że „Sąd Najwyższy nie potrafił udzielić odpowiedzi na pytanie, czy pani sędzia Julia Przyłębska jest czy nie jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Nie zadekretował, że nie jest, chociaż nie zadekretował też, że jest. (…) inny niezawisły sąd, orzekający w sprawie grzywien nałożonych przez komisję do spraw reprywatyzacji (…) na panią prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz (…), zadekretował solennie, ze wprawdzie pani prezydent powinna przed komisją się stawiać na jej wezwanie, ale grzywien płacić nie musi”.
Obawy Stanisława Michalkiewicza wzbudza to, że „Andrzej Duda (…) właśnie ponad podziałami ustalił z panem prezesem Kaczyńskim, że „Aneks do Raportu o Rozwiązaniu Wojskowych Służb Informacyjnych” nie zostanie opublikowany. Nietrudno domyślić się jednej przynajmniej przyczyny takiej decyzji; z agenta zdemaskowanego nie ma już żadnego pożytku, podczas gdy agenta nie zdemaskowanego można eksploatować aż do śmierci. (…) ta powściągliwość w dzieleniu się tymi perłami wiedzy o naszym nieszczęśliwym kraju z opinią publiczną, jest rodzajem oferty pod adresem starych kiejkutów, że jeśli nawet będą dokazywać, ale nie przekroczą cienkiej, czerwonej linii, jaka pan prezes Kaczyński nakreślił w głębi swego gorejącego serca, to i on nie posunie się do ostateczności”. Na taką możliwość wskazywałyby zdaniem Michalkiewicza „wydarzenia zachodzące przed sejmową komisją badającą pod przewodnictwem panny Wassermannówny słynną aferę Amber Gold. Właśnie przesłuchany został tam pan Marcin Plichta, czyli „Marcin P.”, umieszczony na fasadzie całego przedsięwzięcia. Zeznał on, że dzisiaj jest już przekonany, że nad Amber Gold „ktoś” rozpostarł parasol ochronny. A kto rozpostarł? Okazało się, że dwójka gdańskich gangsterów” co ma odwrócić uwagę od tych co naprawdę stali za aferą”.
Tajemniczą sprawą dla publicysty jest też fakt, że w mediach lojalnych wobec PiS nagle „ustały spekulacje na temat reparacji wojennych”.
Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

34 komentarze

34 Komentarzy

 1. Soroka

  30 października 2017 at 13:12

  No właśnie! Przeciąganie liny przez bandę rusko-niemiecką i masońską. Coraz bardziej widać, że Kaczyński posługując się różnymi przynętami i maskowaniami, wykorzystuje katolicki elektorat do masońskich celów. Idzie mu tym bardziej lepiej, że w episkopacie masoneria też ma duże wpływy.

 2. Janusz

  30 października 2017 at 15:18

  Pan Michalkiewicz się myli. Nie istnieje i nigdy nie istniał taki byt, jak „strategiczne partnerstwo niemiecko-rosyjskie”. Było i jest partnerstwo żydowsko-żydowskie, realizowane w państwach ościennych- żeby nie sięgać zbyt daleko – od traktatu w Rapallo w 1922r., kiedy to żydzi sowieccy podpisali umowę z żydami niemieckimi Republiki Weimarskiej, a następnie III Rzeszy, reprezentowanej w samej tylko Abwehrze przez 150 tysięcy żydowskich żołnierzy Hitlera, o czym poinformował świat amerykański historyk (żydowskiego pochodzenia) prof. Mark Rigg w swojej bestsellerowej książce. Natomiast ideę Trójmorza marionetkowy PiS perfidnie sprzeniewierzył wmontowując w nią oficjalnie Izrael, czego dowód mieliśmy ostatnio, kiedy w spotkaniu grupy uczestniczył… Benjamin Netanjahu. Victor Orban oraz reszta dobrze wiedzą, że Polską rządzą de facto syjoniści, „kontynuatorzy testamentu Lecha Kaczyńskiego”, który reaktywował w naszym kraju słusznie wyklętą przez prezydenta Mościckiego lożę żydowskich łotrów B’nai B’rith. Jednak istnienie grupy jest dla nich korzystne, poza tym dziś rządzi PiS, jutro może nie rządzić, a grupa jest potrzebna…

  • blokowana w temacie sondazowym D anka

   30 października 2017 at 15:38

   Janusz.B.ciekawe ujecie problematyki, jednak mozna i nalezy dodac inf, ze Tusk odebral nagrode imienia zydowskiego antypolskiego przemyslowca Rathenaua, co bylo skandalem i jakos PIS cienko popiskiwal zamiast uderzyc w stol.
   https://wpolityce.pl/m/polityka/133707-do-czego-przyznaje-sie-tusk-przyjmujac-nagrode-waltera-rathenau

   • klioes vel pislamista

    31 października 2017 at 10:12

    Walter Rathenau to postac wielce dla Polski zlowrozebna.
    Sam fakt, ze w ogole w Niemczech istnieje nagroda jego imienia to po prostu skandal!
    Byl Zydem… (Ach tak, skoro byl „biednym” zatrzelonym przez nacjonalstow Zydem,
    to bey wzgledu na lajdactwa ktorych dokonywal (uklad w Rapallo!) godzi sie przyznawac nagrody jego imienia… Ot niemiecka mentalnosc.)
    W Norymberdze jedna z kategorii winy byla zbrodnia przeciwko pokojowi.
    Uwazam, ze Rathenau, podobnie jak nazisci, popelnil taka zbrodnie.

  • blokowana w temacie sondazowym D anka

   30 października 2017 at 15:46

   Racja z ta Loza masonska, ktorej pozwolil dzialac i poslal delegacje na jej otwarcie.To zawsze uwazalam za blad i szkode.Hartman, Wolansku etc. Jednak „testament Prezydenta Lecha Kaczynskiego to apel to Polske bez korupcji i bez patologii i twarde dazenie do tego celu.W tym mial racje i w innych wielu sprawach rowniez. Lech a Jaroslaw to blizniaki, ale tez zupelnie inni ludzie.Tak wyczuwam….

  • Tomasz

   3 listopada 2017 at 14:09

   Janusz Niemcy Rosja zawsze dogadywali się kosztem Polski prawdą jest że Żydzi hazarscy działają na szkodę Polski .A rozbiory II Wojna Światowa ?Marszałek Józef Piłsudzki „Partie to ku*wy ” Im szczać kury prowadzać a nie politykę robić”

 3. blokowana w temacie sondazowym D anka

  30 października 2017 at 15:22

  To okreslenie „groteska”, jak najbardziej pasuje.Rowniez zauwazylam nonsensownosc orzeczenia, ze HGW musi sie stawiac przed Komisja, ale placic nie musi.Co to oznacza dla kolejnych swiadkow? Musi to na Rusi, a w Polsce, jak kto chce? To anarchizacja kraju, a nie groteska.To cel wrogow Polski, aby latwiej…A Gowin ustrzelil p.senatora Zajaca.Jedynka na liscie? JKaczynski degraduje sam PIS, zgadzajac sie na poszerzanie ZP w Sejmie o wyhaczonych ala korupcjogennie aktywistow partii Wolnosc za obietnice jedynek na listach Polski Razem Gowina, o czym tu informowal JKM.Ci ludzie, jako zdrajcy, zostali wlaczeni do koalicji partii, gdzie mialy obowiazywac zasady prawa i sprawiedliwosci.Czyktos tu zbiera zlom?
  Czy nielojalni bezideowi oportunisci to zachecajace nowe gremium w otoczeniu J.Kaczynskiego? Gowin opowiada, ze swa partie otoczy cialami eksperckimi.Ze zlomu?

 4. blokowana w temacie sondazowym D anka

  30 października 2017 at 16:01

  Freudowski sygnal „wympsknal” sie panu red.Michalkiewiczowi wzgledem damy, pani Malgosi Wassermann, szefowej komisji ws Amber Gold. Jadowite zazdrosne okreslenie:”panna”.Cos wzburza i niepokoi naszego wieszcza w jakiejs kwestii? Chyba nie chodzi o stan cywilny nieznanej mu kobiety? To okreslnie juz passe, na gluchej prowincjiprzechowane dla zmaltretowanych instytucja malzenstwa frustratow.Teraz w obiegu jest anglojezyczne okreslenie, przedmiot marzen wielu poturbowanych zyciem :”singiel, singielka”, czyli „pojedynczy” stan;), panie Stanislawie.

 5. karola32

  30 października 2017 at 17:10

  Oj źle się dzieje w państwie pana Bodakowskiego, skoro swoje felietony ilustruje wizerunkami znanych i szanowanych publicystów jak, pan Michalkiewicz czy Ziemkiewicz. To już koniec pomysłów panie Bodakowski?

 6. blokowana w temacie sondazowym D anka

  30 października 2017 at 18:44

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/u-nas-e-rafalska-o-rds-wspolnego-stanowiska-dochodzi-sie-dosc-dlugo/
  Przerzucaja szpicle moje wpisy na inne strony prawy.pl via tel.Android.Zapisalam i nie weszlo:) nic.Dobrze stawiam sprawe…Gdzie w trj Radzie Dialogu Spolecznego prywatni przedsiebiorcy polscy, a nie rzecznik interesow ukrainskich?! Gdzie autentyczny kontakt z Polakami? Wizyty, ankiety, linia tel.bezplatna, biura porad itp? To jak za Gierka plywacie w oparach propagansy sukcesu, a przebudzenie moze byc trudnym doswiadczeniem.I nie chodzi tu o spedy kodziarstwa.Boicie sie Polakow? A kogo macie innego?

 7. Toja

  30 października 2017 at 22:27

  Osobom prowadzacym http://www.radiomaryja.pl / nie sadze, ze to ojcowie redemptorysci/ nie spodobala sie moze moja krytyka Rasy Dialogu Spolecznego / link wyzej/ i wstawili moralizatorskie wywody rzecznika POKIN Bukowskiego, ktory szantazowal prez.Krakowa, by wyrzucil Zwiazek Legionistow Polskich z Domu im Pilsudskiego, ktory zbudowali czlonkowie tego Zwiazku przed wojna za swoje wlasne pieniadze.Bukowskizapowiedzial napad i zajecie sila przez tych tajemniczych kombatantow POKIN / w wieku minimum 87+/
  Wczesniej w 2002 r byl deal z prezydentem, Bukowski z POKIN wstapili do Komitetu Poparcia w wyborach komunisty z SLD, czlonka PZPR i szefa Podst.Org.Partyjnej na uczelni -kandydata na urzad prezydenta J.Majchrowskiego.Tenze obiecal przed wyborem! Bukowskiemu, ze wyrzuci Legionistow, a Bukowskiego wprowadzi na ich miejsce.Te sebsacyjna wuadomosc przekazal ostatnio sam Bukowski RadiuKrakow, zalac sie na Majchrowskiego, ze 25 lat temu mu to obiecal i teraz on chce zajac to, co mu obiecano.
  Pogratulowac RM.Zenada, czy wiecie, co robicie?

 8. bardo

  30 października 2017 at 22:55

  Jakieś babskie trole zagarniają tu miejsce i czas, bo nic ciekawego poza emocjonalną paplaniną nie mają do powiedzenia. Do tego trzepią opuszkami po klawiaturze i walą błąd za błędem. Czytać się nie chce. Jeśli ten portal nie zacznie mieć rozumnej moderacji, to zginie.

  • Toja

   31 października 2017 at 00:54

   Co do Bukowskiego, rzecznika POKIN, komentatora Radia Maryja, to powinno byc napisane, ze 15 lat temu obiecal mu wlodarz Krakowa, wtedy kandydat, ze wstawi go na miejsce Zwiazku Legionistow Polskich w ich wlasnym budynku, w czasie, kiedy nikt nie kwestionowal jeszcze ich praw do obiektu.
   A ps.znerwicowany zamordysto, rozumie sie, ze skora ci cierpnie, ze nawet przypadkiem musiales te linki otworzyc.

 9. Toja

  31 października 2017 at 01:00

  W tym ostatnim linku sa aktualne postulaty polskich przedsiebiorcow, ktorzy mowia min.Morawieckiemu, ze wszystkie ich postulaty laduja do kosza w pierwszym czytaniu w Sejmie.Takich mamy naszych, swoich, wybranych p oslow.

 10. pagebin.com

  31 października 2017 at 03:19

  Traditional Rummy Suggestions and Methods board tells extra about tips and tips to be used while
  playing the game. Rummy Website: That is players interface for registration, deposits,
  recreation play and withdrawals. Rummy Platform: Our strong, scalable and customizable platform that
  hosts the gaming website, games and again workplace functions.
  Indian Rummy (or Paplu) is a card game in India
  with little variation from original rummy It could be considered a
  cross between Rummy 500 and gin rummy Indian Rummy is
  a variant of the rummy sport widespread in India
  that entails making legitimate sets out of
  thirteen playing cards. Indian Rummy is much like the usual
  Rummy game, 1 the one distinction being the variety of card dealt:
  a set of 13 cards is dealt to every participant.

  The Indian version of rummy is also accessible on-line and quite a few gaming organisations pioneered
  the digital world with their digital gaming experience’s
  choices. Online Indian Rummy is the style, being preferred by Indian households along with younger era, which kinds knowledgeable circle of skilled rummy gamers.
  Nevertheless, the states of Assam and Orissa have not provided clear
  rulings on this matter and are thus ambiguous territories.
  Every player will get thirteen playing cards and the remaining cards
  are stacked – the largest pile is face down, referred to as stock cards, and denotes the cards obtainable for begin the sport,
  a card is placed face up, and this denotes the discard pile.

  After the winner declares rummy, all different players count their fingers for pay-off.
  All jokers -each the printed jokers and the playing cards marked as joker -have a price of zero.
  Packed gamers additionally pay the winner both 10 or 40
  points, depending on when they packed. For example: 5 is the joker and a player
  holds 10-J-Q-K-7-8-8-4-4-4-4-2-2 when another player wins.
  The rare event when a participant declares Rummy without taking a
  decide, the place all thirteen cards are in good mixture as per the rules is named ‚Hand-Rummy’.
  Luck plays a big position in successful excessive worth video games, whereas ability
  can be utilized to restrict losses and improve the chance of
  winning.

  Online rummy video games appear to be one of
  many ways to make some good real money from dwelling on the condition if
  you recognize to play rummy really. All of the
  numbers and deck are randomly generated if you’re dropping your cash constantly you
  aren’t biased or game proprietor is cheating you, it means your opponent who’s taking higher determination. Even in case you win constantly it is your personal ability, not sport providers.
  A lot of the platforms are licensed by third parties on their Random Quantity Generator (RNG).
  So taking part in online rummy video games is
  protected, knowing you aware of what you’re doing. Exclusive The Telangana authorities has
  introduced into power the Telangana State Gaming (Modification)
  Ordinance, 2017 (Ordinance No. four of 2017).

  This card recreation comes with a gamut of games that embrace
  points/strikes rummy, pool/syndicate rummy and knockout rummy
  tournaments. Creatiosoft Provides the Best Rummy Sport Development.

  As well as, you will get a number of cost options and world-class security, if you play
  online. Rummy game growth is a process achieved holding in mind user experience, safety and a method
  of let them makes more cash. We at Creatiosoft maintain the same concern in mind and offer you one
  of the best gaming expertise by way of advanced game utility development.
  With a purpose to make our rummy sport software development superior and revolutionary, we have give you some
  added options.

  That is determined not simply by the luck of the draw
  however above all by your skill and attentiveness whereas enjoying.
  You decide how many factors you need to play to and the way excessive your stake
  ought to be. Interesting additional choices
  reminiscent of Hand-Rummy (straight from the hand) add much more excitement.
  The collaborating players, the maximum quantity of factors, the guess and your
  credit score are displayed on the proper side of the gaming table.
  The sport is performed with 2 decks of 52 cards each plus
  6 Jokers. You should utilize Jokers to substitute for lacking cards
  in your units or sequences. Jokers can generally only be laid onto
  the discard pile or the middle of the table by means of drag and drop.

  Hiya and welcome to the latest online rummy site on the block
  – make yourself at dwelling at Rummy Villa, and we’ll treat
  you in grand model. After all, atithi devo bhava (a guest is akin to god), but there are no guests at this villa,
  not for long anyway – we’re assured you will quickly be a everlasting member in our superior
  neighborhood! We’re not saying you’ll lose your senses, but even if you happen to do you’re in incredibly secure hands here at Rummy Villa.

  Rummy Villa is backed by the powerhouse referred to as Grid Logic Games,
  famend for supplying on-demand on-line gaming options which has
  made them top-of-the-line labels on this trade.

  You will be able to take on any opponent and pit your skills confidently towards them very
  quickly; we’ll be rooting for you! Rummy Villa provides you
  with a database of all types of questions you could presumably have (and we’ve answered all of them too!).

  With the intention to provide you with the most effective
  gaming experience, Rummy Villa makes use of state-of-the-artwork know-how,
  Synthetic Intelligence and top quality graphics. Rummy Villa gives you a superb user
  interface which is inclusive of helpful popups and alerts supplying
  you with information throughout and between game play. Artificial Intelligence continues to surprise us, as chess and Go aren’t the one video games the place AI-primarily based packages has bested
  us. After AlphaGo’s large success , now we have now the AI poker bot
  participant Libratus , designed by a pair of researchers at
  Carnegie Mellon College.

  All this helps to grasp our player’s needs and wants, and
  allows us to build experiences that our players simply fall in love with.” In other words, the agency deploys big data applied sciences ,
  machine studying, and sophisticated predictive analytics algorithms to anticipate players’ needs,
  in addition to offering unparalleled and extremely personalized gameplay experiences.
  The success of Poker video games generally
  depends upon competitiveness of a match and the cash prizes concerned.

  The Spartan Poker has a line-up of fantastic tournaments and actions throughout
  the year, guaranteeing attractive prizes and tremendous worth money games.

  Once the participant joins a table, a certain variety of chips
  are deducted from the participant’s account and if he wins the sport certain number
  of chips are added to the participant’s account. Tournament Chips: These chips are required to
  play the multi-desk rummy tournaments and are added
  to your account when you register for the match.
  If you’re a newbie, you must start enjoying the free
  rummy games first to develop the skills. After you’ve gotten developed sufficient abilities, you’ll be
  able to participate within the big rummy tournaments hosted by to win the true money.
  TechPrevue journal publishes about Tech Devices, Running
  a blog, SEARCH ENGINE MARKETING & Social Media – Tech News, Product reviews,
  SEARCH ENGINE OPTIMISATION suggestions, Make Money Online, Social Media suggestions, Blog ideas.

  Online Poker in India has grow to be very popular, and our crew is set to
  make flawless gaming expertise for all Indian poker players.
  Our goal is to guarantee the highest rates at our visitors’ feedbacks, making a fair competitors to Indian poker websites,
  by delivering solely the best on-line cash video games in India.
  Our on-line gaming site is among the greatest in this
  area of on-line cash games, so we try to sustain with our good repute, by having our video games continually
  and simply manageable. All on-line poker and online rummy video games are easy to manage and
  simple to play, so you simply need to focus on enjoying on-line tournaments
  with different Indian poker players.

  We’re right here to offer you all commodities of wire transfers, enabling you to play our online
  money video games in India with full comfort and pleasure proper from your house.

  Excessive Normal Money Games Poker websites in India are reaching nice recognition, gaining extra visits on every day basis, and our group is working on ensuring that
  all excessive requirements of cash games in India are fulfilled so as to provide you
  with high quality and interesting online poker and rummy games.
  The one thing up to you is to calm down and join other Indian poker gamers in showing off your poker abilities, earning money along the way.

  If you like the thought of being able to exhibit your skills and test your luck with other gamers,
  you’ll certainly get pleasure from our online rummy website, and earn some cash whereas having fun with your on-line poker and rummy video games.

  All of our Indian on-line money video games are designed and developed to
  have person-pleasant interface, likeable designs, simple management
  and simple administration choices, so you possibly can get probably
  the most out of each on-line poker and rummy sport. You are enabled to play high-high quality poker games and enter online rummy competitions, battling with actual-time players on the other aspect
  of the online, having your payments and winnings guaranteed to be safe and paid off in document time, having several fee strategies
  accessible for your money withdrawals.

  Detective division DCP Avinash Mohanty said a case was booked in opposition to
  the online rummy gaming company after a complainant alleged
  that he was duped by manipulation of the
  software program. Hyderabad: The Hyderabad central crime
  station cyber crime police has booked a legal case in opposition to the city-based mostly on-line rummy company ‘ace2three’ for allegedly
  duping gamers. Complainant Siva Prasada Reddy alleged that he lost money taking part in in as a result of dubious methods adopted
  by the company. CCS inspector Chand Basha mentioned, The complainant alleged that he had lost round Rs 10 lakh in the
  online rummy game.

  If deposit Rs a thousand and above and get Rs a hundred instantaneous cash.
  ClassicRummy India’s Favourite Rummy Website with
  greater than 1 million Indian Rummy Players and offers a exclusive probability to win Rs
  2lakhs cash. The top a hundred gamers everyday get a chance to win this.
  Begin enjoying your favorite Indian rummy on cell and desktop now.
  Basic Rummy now gives an opportunity to Get Rs 50000.
  Play your favorite rummy on cell and get eligible to win Cashback as much as Rs 50000 each week.
  Download the Traditional Rummy app in your cellular now
  and get started. Unique: Get Rs 350 Money Bonus On Rs
  one hundred Deposit.

  Presently, gaming comes beneath the Telangana Gaming Act to imply taking part in a card game for winnings or prizes or in any other case
  and consists of taking part in a game of mutka or satta and wagering or betting.
  If this proposal is certainly implemented, Telangana could be the primary state
  in India to expressly categorise poker and rummy within the ambit of playing.

  Presently nevertheless it’s equivocal whether or not the state government has taken the ultimate
  choice on the matter or is solely contemplating doable amendments in the regulation. As part
  of welcoming you, be a part of now and we will double your
  first deposit upto Rs.1200.

  Inform your friends about this exciting rummy at club empire
  & reward your self upto Rs.one thousand. There’s
  an excessive amount of skill concerned in taking part in Rummy yet requires knowledge & information to be a winner.
  Right here you’ll find extra tournaments and video games than any other
  rummy website, with 24/7 assist, safe deposits, quick money outs and untroublesome software.
  Follow your skills with free or join actual money rummy.

  Membership Empire is a Licensed and registered legal
  business located in India, and abides by all legal guidelines and regulations the place
  it does business. Based on the Honorable Supreme Court of India Games that requires talent to play like rummy are 100% authorized in most states in India as per article 19
  (1)(g).

  However, if you do go to an online on line casino, you must do your analysis and make it possible for it’s a reputable and secure
  on line casino. You can also go to rummy particular websites, like RummyCircle, where they have the software program specific for
  enjoying rummy. If you happen to like enjoying rummy
  then you definitely may something related like video poker.
  This ordinance bans on-line playing of card games like rummy
  for actual money and due action as per law will likely be taken in opposition to those that
  are taking part or promoting such exercise. As per these modifications started gaining traction via information websites, online
  rummy website Ace2Three released an announcement saying that it has stopped operating real cash games holding in mind the authorized implications of the identical in the state.

  Head InfoTech India Pvt Ltd, an online skill-based mostly gaming platform,
  has secured $seventy three.7 million in funding.

  Khaitan & Co offered legal recommendation to Clairvest
  on the transaction. Head InfoTech operates Ace2Three, the leading online ability based gaming platform
  in India providing distinctive online Rummy experiences to over 8 million clients.
  This is an thrilling new platform that builds on Clairvest’s
  15 years’ experience in the gaming industry and expands our monitor record
  into ability gaming. We look forward to supporting the
  Firm obtain its progress plan and are particularly excited to associate with Deepak Gullapalli, a visionary entrepreneur and innovator with a prime-notch organization”, mentioned Michael Wagman, Managing Director of Clairvest.

 11. tojaDanka

  31 października 2017 at 11:03

  Wow!Dear! Calm down! Please…..

 12. tojaDanka

  31 października 2017 at 11:09

  Dear!Take it easy! The sun is shining still on the sky;)

 13. wiesscar

  31 października 2017 at 22:38

  Moze faktgcznie chca trzymac WSI w niepewnosci?

 14. pola kowalska

  1 listopada 2017 at 11:50

  to moze byc prawda ale bardziej chca ich chronic gdyz kazdy z nich jest zydem z glebokimi tradycjami.ANEKS powinien byc ujawniony

 15. Obat Kencing Nanah

  3 listopada 2017 at 12:14

  Wow!Dear! Calm down
  Obat Kencing Nanah Herbal

 16. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 listopada 2017 at 02:51

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job
  and our entire community will be grateful
  to you.

 17. home security cameras amazon uk

  11 listopada 2017 at 04:29

  To cover your home from problems?

 18. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  11 listopada 2017 at 14:27

  Today, I went to the beachfront with my kids.

  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off
  topic but I had to tell someone!

 19. Grupo Coral fraude

  11 listopada 2017 at 16:21

  I absolutely love your site.. Great colors & theme. Did you build this
  website yourself? Please reply back as I’m looking
  to create my own personal site and would love to learn where you got this from or what the theme is called.

  Thanks!

 20. reverse phone directory

  13 listopada 2017 at 11:48

  If some one wants to be updated with latest technologies therefore he
  must be pay a quick visit this web page and be up to date every day.

 21. home security systems reviews

  13 listopada 2017 at 23:07

  To help keep your possessions in complete safety?

 22. http://cpd.yaroslavl.ru

  15 listopada 2017 at 19:07

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it’s really informative. I am going to watch out for brussels.

  I will appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 23. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other websites?

  I have a blog centered on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience
  would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send
  me an e mail.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra