Z kraju

Dr Lucyna Kulińska: Obrońcom Birczy należy się najwyższy szacunek i cześć

„Obrońcom Birczy należy się najwyższy szacunek i cześć, szczególnie tym co oddali w jej obronie swoje młode życie, a kłanianie się przed kłamcami typu Wiatrowicz i jego szajka obrońców UPA to jakieś nieporozumienie!” napisała znana badaczka dziejów Kresów II RP dr Lucyna Kulińska na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych. Tymi słowami skomentowała wpis dr. hab.  Andrzeja Zapałowskiego zawierający opis „Ataku na Birczę w zeznaniach jednego z dowódców sotni”.

„Publikuję fragment protokołu przesłuchania (i jednocześnie oskarżenia) Włodzimierza Szczygielskiego „Burłaka” jednego z dowódców sotni UPA ze zbiorów IPN w Rzeszowie (posiadam poświadczone kopie)” napisał Zapałowski.

Cytat na dole strony : „…W dniu 6-7 stycznia 1946 r. na polecenie „Konyka” wspólnie z sotnią „Hromenki”, „Łastiwki” i „Jara” dokonał napadu zbrojnego na miasteczko Bircza pow. Przemyśl, który to napad miał na celu zlikwidowanie placówki WP, UB i MO, spalić miasto, jak również wystrzelać cywilną ludność, która rzekomo współpracowała z WP i UB na niekorzyść UPA. Szczygielski razem ze swoją sotnią uderzył na miasto od strony wschodniej, dając rozkaz strzelać swoim ludziom do żołnierzy WP i nacierać na nich, skutkiem czego wywiązała się 3-godzinna strzelanina, w czasie której wystrzelił do żołnierzy WP około 90 sztuk naboi, z posiadanego wówczas automatu PPS. Skutkiem czego zabitych zostało kilkudziesięciu żołnierzy WP. Poczem wycofując się Szczygielski dał rozkaz spalić około 10 zabudowań, skutkiem czego w płomieniach poniosło śmierć kilka osób oraz zabrać z bunkrów wojskowych mundury i inne rzeczy, a następnie ze zebranym łupem wycofał się do Grąziowej, nie osiągając zamierzonego celu, gdyż uniemożliwił go silny kontratak ze strony WP…”

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. Leszek

  14 listopada 2017 at 19:00

  Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Birczy!
  Żądamy w publicznego i personalnego wyjaśnienie sprawy podmiany tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 2. wolna-polska.pl

  14 listopada 2017 at 19:10

  Imigranci z krajów islamskich już są w Polsce. Te dane przerażają.

 3. wolna-polska.pl

  14 listopada 2017 at 19:12

  To nie my, to Żydzi i ubecy.

 4. wolna-polska.pl

  14 listopada 2017 at 19:17

  Syjonizm jako „broń masowego rażenia”

 5. Soroka

  14 listopada 2017 at 19:33

  Co do tej Birczy, to mam mieszane uczucia, bo w zasadzie była to walka band UPA z ruskimi okupantami Polski, a ludność cywilna była tylko ofiarą przypadkową.
  Uważam że słusznie nazwa Birczy została usunięta z tablicy.

  • Alex Wolf

   14 listopada 2017 at 19:52

   Tak napisać może tylko polskojęzyczny tubylec, nie wypowiadaj się w imieniu Polaków zdrajco. Na tych teranach głównie z bandami UPA walczyło podziemie niepodległościowe, mieli wielu swoich ludzi w MO i innych czerwonych formacjach. Jakbyś doświadczył „miłości” z rąk satanistycznych banderowców to byś inaczej śpiewał Soroka. Z twojej wypowiedzi wynika, że jesteś żydomasonem z pisu, jesteście jedną bandą zdrajców z popisu, zmieniacie się tylko u koryta i plujecie na wszystko co polskie, bezczelnie posługując się w iście faryzejski sposób hasłami patriotycznymi.Lecz wy żydostwo talmudycczne jesteście przewrotni i fałszywi, co widać na każdym kroku! Tylko z Bogiem Polska silna i wolna!

   • Marian

    14 listopada 2017 at 20:45

    Ponieważ Żydów w Birczy nie mordowano, to Soroka ma „mieszane uczucia”, ale ponieważ ginęli tam chłopcy z Red Army, to pani Lusia cała w łzach. Jaki ten świat nieskomplikowany.

    • gość

     15 listopada 2017 at 00:06

     Panie Marian, Mykola czy jak ci tam kacapie, zmień Pan portal prawy.pl na forum z uproszczoną historią banderyzmu ignoranta Wiatyrovycza.
     Pani Kulińskiej, i jej wiedzy na temat banderyzmu i ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, Żydach i innych tanim głupim dowcipem nie zagłuszysz. Polacy dobrze wiedzą co to jest ukraińska ideologia banderowskich czystek etnicznych.

  • jaro7

   14 listopada 2017 at 22:56

   Twoja głupota i niewiedza poraża,ale to nic dziwnego gdy dotyczy to pisowego’ciemnego luda’.Na tych terenach w MO służyli żołnierze AK,BCH i miejscowi,a z nimi współpracowało LWP.I pewnie według ciebie i tobie podobnych idiotów ci ludzie mieli zginąć byleby tylko nie pomagać „komuchom”?Lecz sie soroka choć dla ciebie dobrych „widoków’ nie ma.Ty sobie portale pomyliłeś .Dla renegatów ,zaprzańców dobry jest inny.

  • MAREK

   14 listopada 2017 at 23:26

   soroka – jeśli masz mieszane uczucia co do Birczy to ja tez mam mieszane uczucia co do twojej narodowosci.. poniał Mykoła? ja z toboju nie budu bałakaty…

  • MAREK

   14 listopada 2017 at 23:29

   jak długo jeszcze probanderowski trol będzie się wypowiadał na na Narodowo Katolickim portalu – ja się pytam!

  • Obserwator

   15 listopada 2017 at 00:31

   Bzdury pan piszesz p.Soroka, od kiedy to żołnierze WP byli okupantami.

  • Czaruś

   15 listopada 2017 at 12:50

   Ty idioto Soroka! Ty głupolu! Idź ty do psychiatry, lecz się, gnoju!!!

 6. Kicia

  14 listopada 2017 at 21:28

  Miałam wielką przyjemność osobiście poznać panią Lucynę w lipcu w Częstochowie. Czytałam jej niesamowite,,Dzieci Kresów,,

  • LSED

   15 listopada 2017 at 01:00

   Wszystkie prace naukowe Pani Kulińskiej są godne polecenia.

 7. xxxx

  15 listopada 2017 at 08:14

  Do soroki…a ciebie kto nauczył po polsku pisać…? Słuchaj upadlińska mordo…zabieraj sie z Polski do swoich..Donbas na was czeka….a niebawem i Krym …Dla „swijów” nie ma miejsca w Polsce.Wynocha !

 8. Slawomir Tomasz Roch

  15 listopada 2017 at 09:37

  Znakomita relacja – dokument przytoczona przez dr Lucyne Kulinska z Krakowa. I to dzialo sie dwa lata po wyzwoleniu tych terenow od hitlerowskich bestii! Jak widac Ukraincy smialo poczynali sobie na Podkarpaciu i Ziemi Przemyskiej. Gdzie podzieli sie w tych dniach potepiacze Operacji „Wisla”, ktora przywrocila na tych ziemiach trwaly pokoj po osmiu latach krwawej wojny?! Gdzie jestes Panie Tyma i inni?!

 9. Soroka

  15 listopada 2017 at 09:59

  Cóż to byli za niepodległościowcy wy ruskie hieny, którzy zaciągali się do szwadronów śmierci ruskiego okupanta. Jak dostali rozkaz strzelania do prawdziwych niepodległościowców, to by odmówili?
  Ruska swołocz nie ma wstydu!!!

  • Slawomir Tomasz Roch

   15 listopada 2017 at 11:45

   Soroka hitlerowcy kazdego dnia mordowali setki Polakow w Warszawie i w okupowanej Polsce, nie wspominajac Zydow, ktorych mordowano tysiacami. Zatem kiedy prosci zolnierze polscy szli na okopy nazistow pod Lenino, na Wale Pomorskim i tysiacach innych miejsc, bys Ty dzis mogl zyc wolny lub wogole zyc, to dobrze bylo co?! Tamci zolnierze tez sluzyli w armii polskiej, broniac niewinnej ludnosci polskiej mordowanej z niezwyklym okrucienstwem przez bandy OUN-UPA na Podkarpaciu, jeszcze dwa lata po wojnie. Soroka chlopie masz jaja to zacznij myslec! Nikt z nas absolutnie nie usprawiedliwia komunistow, a tym bardziej ludobojczego komunizmu ale jesli ktos oddawal zycie w obronie niewinnych polskich wsi i przysiolkow, to temu prostemu zolnierzowi winnismy czesc i pamiec! Z Panem Bogiem

  • Czaruś

   15 listopada 2017 at 12:55

   Soroka, ucz się prawdziwej historii! To amerykanie i anglicy (celowo małe a) oddali nas ruskim! Zapamiętaj to, idioto!!!

 10. Soplica

  15 listopada 2017 at 11:16

  @Soroka – zamilcz waść i wstydu oszczędź. Można palnąć głupotę ale brnąć z premedytacją to już nawet określenia brakuje.

  • podolak

   15 listopada 2017 at 13:22

   Soroka przecież, nie od dzisiaj na tym i nie tylko portalu TO…, polskojęzyczna filobanderowska gnida.
   Tyle o ludzkim ścierwie.

   NATOMIAST W KWESTIACH MERYTORYCZNYCH, NALEŻY ROZWAŻYĆ CZY WOBEC ANTYPOLSKICH I ANTYLUDZKICH DZIALAŃ UA NIE JEST CELOWYM UNIEWAŻNIENIE Z POWODU NIESUWERENNOŚCI ÓWCZESNEJ POLSKI wymuszonej przez Sowietów decyzji o nieekwiwalentnym przekazaniu dla USSR, wspomianych terenów.
   Chce UA, niech ma.

   https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/7044/66-rocznica-akcji-h-t

   Stosowny czas, dzięki zachowaniu UA nastał.

 11. Winicjusz

  15 listopada 2017 at 14:16

  Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Birczy. Brawa dla Pani dr Lucyny Kulińskiej. Chwała obrońcom Birczy, którzy bronili ludności cywilnej przed wykolejeńcami z ludobójczej UPA.

 12. Danka

  15 listopada 2017 at 14:43

  Ten Soroka to głupek?.

  • Soroka

   15 listopada 2017 at 16:22

   Danka to też ruska suczka? Myślałem że nie.

 13. Kazik

  15 listopada 2017 at 14:49

  Ten, kto podjął decyzję o zmianie tablic jest wrogiem Polski i Polaków.
  Hańba.PIS sprowadził do kraju ok. 2 miliona Ukraińców,prowadzi haniebną politykę wobec Ukrainy.Dla Dudy Ukraina też jest ważniejsza niż Polska.
  Duda to się już nigdy nie uda.

 14. pola kowalska

  16 listopada 2017 at 09:17

  Zydom to nie pasuje gdyz wszystko co robja jest sklucaniem roznych PANSTW a te parchy jak zwykle stoja w cieniu AJC Loze i ine poza rzadowe by mogli porzadnie mieszac i wprowadzac ZYDOWSKI KOMUNIZM pod nazwa LEWICY DEMOkracji WOLNOSCI bez narodowi bez plciowi i bez jaj To ich zadanie ZLIKWIDOWAC PANSTWO POLSKIE przez szarancze zydowska

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra