Mój Prąd: 5000 zł dotacji na panele fotowoltaiczne

0
0
0
/

Wniosek o dotację z programu Mój Prąd można już zgłaszać przez internet. Dzięki programowi, który wystartował w tym roku, możesz uzyskać nawet 5000 zł dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Pierwszy nabór trwał do 20 grudnia tego roku, ale kolejny rozpoczyna się już w styczniu. Warto się pospieszyć, bowiem na cały projekt został przeznaczony 1 miliard złotych, co oznacza, że z programu może skorzystać tylko 200 tysięcy właścicieli domów!

Kto może uzyskać dofinansowanie w programie Mój Prąd?

Program Mój Prąd, nazywany także programem 5000+ skierowany jest do wszystkich osób fizycznych, które wytwarzają energię na własne potrzeby. Dotację z jego tytułu może uzyskać każda osoba, która zamontowała instalację fotowoltaiczną po 23 lipca tego roku, zainwestowała w instalację o mocy od 2 do 10 kW i podpisze umowę o wprowadzeniu produkowanej przez nią energii do sieci. Dotacja może wynieść maksymalnie 5000 złotych oraz może pokryć nie więcej niż połowę kosztów instalacji fotowoltaicznej.

 

Jak złożyć wniosek w wersji papierowej albo przez internet?

Wnioski o dotację przyjmowane są w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można je znaleźć na stronie internetowej NOŚiGW. Mogą być one składane w formie papierowej osobiście lub za pomocą poczty. Wnioski mogą być składane także online. Do złożenia wniosku elektrycznie niezbędne jest posiadanie zaufanego profilu (eGO) bądź też e-dowodu. Aby złożyć wniosek, należy na stronie internetowej gov.pl wybrać zakładkę dla obywatela, następnie przycisk praca i biznes a w dalszym etapie zasiłki i pomoc finansowa. W tym miejscu powinna znajdować się usługa Mój Prąd.

Kiedy już zalogujemy się do naszego profilu, poproszeni zostaniemy o udzielenie takich informacji o instalacji fotowoltaicznej jak numer licznika i numer poboru punktu energii. W następnym etapie należy załączyć niezbędne dokumenty, czyli kopię faktury, która potwierdza wykonanie instalacji, oraz koszty kwalifikowane. Na końcu musimy zaakceptować wymagane zgody i oświadczenia. Usługa ta jest całkowicie darmowa, a informacje odnośnie wniosku klient będzie otrzymywał za pośrednictwem internetu.

 

Mój prąd — dotychczasowe rezultaty

Od początku programu z dofinansowania Mój Prąd skorzystało ponad 13,5 tysiąca prosumentów, a wypłacona kwota w ramach dofinansowania instalacji fotowoltaicznych wynosi już ponad 65 milionów złotych. Do wykorzystania więc zostało jeszcze około 90% budżetu, który przeznaczony został na program. Aktualnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad kontynuacją programu w formie pożyczek dla wspólnot mieszkaniowych, co mogłoby finalnie przełożyć się na koszty utrzymania mieszkańców.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną