Okazuje się też, że coraz częściej z mediów społecznościowych korzystają osoby młode. Dzięki temu mogą wspólnie grać w gry, które oferują np. kasyna internetowe polskie lub wymieniać się informacjami dotyczącymi edukacji.

Istnieje jednak także mnóstwo niebezpieczeństw. To może być ryzyko propagowania mowy nienawiści lub publikowanie niestosownych treści. Dlatego też twórcy serwisów społecznościowych starają się kontrolować to, w jaki sposób młodzież wykorzystuje takie rozwiązania technologiczne. Ostatnio np. TikTok wprowadził bardzo istotną zmianę w aplikacji. Niebawem użytkownicy, którzy nie mają ukończonych 16 lat, nie będą mogli sobie wysyłać wiadomości ani też ich otrzymywać.

Powszechna Wymiana Informacji

Do tej pory wszystkie media społecznościowe bez ograniczeń udostępniały swoim użytkownikom możliwość wysyłania i odbierania wiadomości. Z tego powodu działanie, jakie podejmuje TikTok, jest dla wielu analityków, ale przede wszystkim dla użytkowników niezwykle kontrowersyjne lub nawet nie do przyjęcia. Jest to pierwszy przypadek w historii tak ogromnych platform społecznościowych, jeśli chodzi o blokowanie wiadomości prywatnych w przypadku nastolatków.

Do tej pory posiadacze profili obserwowali się nawzajem i niezależnie od wieku mogli się komunikować ze sobą za pośrednictwem wysyłanych wiadomości. Znajdowały się one w zakładce „przychodzące”. Gdy wprowadzona będzie zmiana, to ten sposób komunikacji nie będzie już możliwy. Jak podaje BBC, osoby w wieku poniżej szesnastego roku życia otrzymają wiadomość z aplikacji o zbliżającej się zmianie. Funkcja wiadomości będzie dla nich niedostępna już od 30 kwietnia.

Problem z Weryfikacją Danych

Naturalnie temat wydaje się bardzo istotny z punktu widzenia troski o bezpieczeństwo i wychowanie młodych ludzi, ale czy rzeczywiście w praktyce wprowadzenie takich zakazów może się udać? Nie każdy zwraca na to uwagę i tu jest pewne ryzyko. Podczas zakładania konta w TikToku trzeba oczywiście podać wiek, ale potem nie jest on przecież w żaden sposób weryfikowany. W tym kontekście obostrzenia wydają się po prostu bezsensowne. Nikt przecież nie jest w stanie do końca sprawdzić, ile dana osoba ma lat. Całe działanie, więc bazuje tylko i wyłącznie na zaufaniu. 

Użytkownicy w konsekwencji będą mogli bez żadnych problemów zawyżyć swój wiek tylko i wyłącznie po to, aby nadal korzystać z aplikacji społecznościowej tak jak do tej pory. Możliwe, że twórcy nie wzięli pod uwagę tego aspektu, a możliwe, że zostało to wkalkulowane w tę operację, która ma na celu, chociażby częściowe ograniczenie przesyłania niestosownych treści.

Ryzykowne Postępowanie TikToka

Zwróćmy również uwagę na to, że cała ta idea, pomimo że cel jest bardzo szczytny, to jednak jest to działanie raczej ryzykowne. Pamiętajmy o tym, że głównymi odbiorcami tej aplikacji są właśnie nastolatkowie. Żadna firma, jaka promuje jakiś produkt, nie chciałaby, aby docelowi konsumenci nagle się od niego odwrócili. Nawet dziecko zorientuje się, że nagłe zakazanie przesyłania wiadomości będzie bardzo negatywnym czynnikiem, który może ostatecznie skończyć się odinstalowaniem programu. Pojawiają się także głosy, że decyzja była spowodowana odnotowywaniem coraz częstszych incydentów i zachowań bardzo agresywnych. Pytanie, więc czy takie działania przyniosą efekt, pozostaje na razie w zawieszeniu. Wypada tylko obserwować statystyki.