Koniec LOCKDOWNU w Teksasie! Gubernator znosi większość obostrzeń!

0
0
0
/ źródło: Pixabay

Gubernator Teksasu, Greg Abbott, zniósł większość obowiązujących w tym stanie obostrzeń pandemicznych. Sklepy i lokale mogą być otwarte i przyjmować klientów bez ograniczeń – stosownie do swoich możliwości. Nie ma też obowiązku noszenia masek.

Tym samym Teksas poszedł najdalej ze wszystkich stanów USA w wycofywaniu się z nałożonych wcześniej restrykcji pandemicznych.

– Czas otworzyć stan w stu procentach – oświadczył gubernator na briefingu prasowym, na którym głosił swoją decyzję.

Zmiany wejdą w życie w przyszłą środę. Wtedy też w normalnym trybie będą mogły działać wszystkie firmy, a mieszkańcy Teksasu nie będą musieli zakładać maseczek ochronnych w miejscach publicznych.

W kolejnym wpisie gubernator stanu poinformował, że w Teksasie w trakcie tygodnia zaszczepionych zostaje milion mieszkańców.

- Jednego dnia podaliśmy 216 tys. dawek - dodał. Zdaniem Abbotta, zaszczepionych zostanie również ponad połowa seniorów w stanie. Do tej pory dwie dawki szczepionki przeciw koronawirusowi otrzymało około 6,5 proc. Teksańczyków.

​Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone do końca maja będą miały wystarczającą liczbę szczepionek, by zaszczepić wszystkich dorosłych Amerykanów. To o dwa miesiące szybciej od dotychczasowych planów.

- Jesteśmy teraz na dobrej drodze, aby zapewnić wystarczającą liczbę szczepionek dla każdego dorosłego w Ameryce do końca maja - zadeklarował Biden w przemówieniu w Białym Domu.

Możliwe to będzie dzięki współpracy firmy Merck z producentem jednodawkowych szczepionek Johnson & Johnson, z którą będzie współpracować administracja.

Przywódca USA zastrzegł, że przed osiągnięciem masowej odporności Amerykanów czeka wiele pracy. Przy zwiększonej podaży szczepionek wyzwanie stanowić będzie utworzenie nowych punktów, w których obywatele Stanów Zjednoczonych będą mogli otrzymać zastrzyki. Biden wezwał Amerykanów do zachowania czujności - częstego mycia rąk, zachowywania dystansu oraz noszenia maseczek.

Johnson & Johnson to trzecia szczepionka z "zielonym światłem" władz USA po tych Pfizera/BioNTech oraz Moderny. Na początek w Stanach Zjednoczonych dostępne będzie około 4 mln dawek tego preparatu, do końca marca 20, a do końca czerwca liczba zapewnionych przez Johnson & Johnson dawek sięgnąć ma 100 mln.

Biden już w pierwszych godzinach urzędowania podpisał siedemnaście rozporządzeń wykonawczych, w tym wymóg noszenia masek na terenie jednostek federalnych. W planach jest m.in. wymóg zasłania ust i nosa w publicznym transporcie oraz obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 dla każdej osoby wjeżdżającej do USA z zagranicy.

Zarazem prezydent USA chce przekierować siły produkcyjne firm, podlegających pod tzw. Defense Production Act, by zajęły się one produkowaniem sprzętu niezbędnego do reagowania na pandemię, w tym masek. CNBC zaznacza jednak, że wcześniej także administracja Donalda Trumpa używała DPA, by firmy produkowały wentylatory i inne rzeczy niezbędne do reagowania na pandemię.

Z kolei jeśli chodzi o szczepionki, administracja Bidena w pierwszych dniach urzędowania zamierzała dokonać 100 mln szczepień w ciągu 100 pierwszych dni urzędowania. Jeff Zients, koordynator prezydenta USA ds. reagowania na pandemię, stwierdziła, że ten cel jest osiągalny. Jego zdaniem, ta liczba to dopiero początek, a USA muszą zaszczepić "tak dużo ludzi, jak to tylko możliwe", ale obecnie nie posiada do tego odpowiedniej infrastruktury. W ramach planu Bidena ma powstać szybko 100 nowych centrów szczepień.

Do tego Biden, zadecydował o powołaniu specjalnej grupy ds. walki z pandemią, która ma za zadanie sprawdzać, czy szczepionki, leki czy maski na pewno trafiają do wszystkich obywateli.

Nie wiadomo, ile ma kosztować realizacja planu nowego prezydenta USA, ale w zaproponowanym przez administrację pakiecie pomocy, wartym 1,9 bln dol., przeznaczono łącznie 590 mld dol. na środki dla lokalnych władz, wsparcie szkół i instytucji edukacyjnych, testowanie na COVID-19 oraz na narodowy program szczepień.

Prawo stanowione na poziomie federalnym nie oznacza jednak dokładnych regulacji dla poszczególnych stanów. To właśnie dzięki tej autonomii było możliwe radykalne poluzowanie obostrzeń w Teksasie, o którym zadecydował gubernator Greg Abbott.

 

PZ

Źródło: rmf24.pl, Onet.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną