Podczas watykańskiej konferencji można wybrać... „niebinarną” płeć!

0
0
0
/ źródło: Pixabay

Każdy biorący udział w watykańskiej konferencji poświęconej wzajemnemu oddziaływaniu umysłu, ciała i duszy w zakresie opieki zdrowotnej może wypełnić krótką ankietę. W pytaniu dotyczącym płci, oprócz tradycyjnego podziału na mężczyznę i kobietę, dostępna jest opcja „non-binary” (niebinarny). Wydarzeniu patronuje Papieska Rada ds. Kultury oraz Fundacja Cura.

Jak podaje portal pch24.pl, w dniach 6-8 maja, Watykan współorganizował piątą już międzynarodową konferencję poświęconą zagadnieniu współdziałania umysłu, ciała i duszy. W tym roku wydarzenie odbywało się w formie online, a tegoroczna edycja miała pokazać, jak innowacje i nowatorskie systemy mogą poprawić ludzkie zdrowie. We wspólnej inicjatywie Stolicy Apostolskiej i Fundacji „Cura” biorą udział lekarze, naukowcy, etycy, przywódcy religijni, obrońcy praw pacjentów, politycy, filantropi i komentatorzy. Konferencja od początku wzbudza wiele kontrowersji związanych z poglądami niektórych zaproszonych gości, często totalnie sprzecznymi z pryncypiami etyki katolickiej. Wśród prelegentów znajduje się m.in. guru New Age Deepak Chopra, współpracująca z przemysłem aborcyjnym córka byłego prezydenta USA Chelsea Clinton czy zwolenniczka kontroli populacji, Jane Godall. Jak się okazuje, wątpliwości wzbudza także firmowanie przez Stolicę Apostolską rozwiązań wpisujących się w nurt gender mainstreamingu. Chcąc wypełnić dostępny na stronie anonimowy formularz, ankietowany może zidentyfikować się jako „non-binary” (ang. osoba niebinarna) – czyli w genderowej nomenklaturze „zbiorcze określenie spektrum tożsamości płciowych (gender identity), które nie są wyłącznie męskie lub kobiece, i wychodzą w ten sposób poza tę polaryzację i binarność”.

 

W artykule, Polonia Christiana słusznie zauważa, że dziwi umieszczenie w ankiecie terminu rodem z genderowego słownika, podczas gdy poniżej dostępna jest opcja „inne”, którą mogą wykorzystać osoby z medycznymi i biologicznymi przypadkami zaburzeń tożsamości płciowej np. dotknięte hermafrodytyzmem. Tymczasem Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej w dokumencie „Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji” z 2019 r. wyraziła swój jednoznaczny sprzeciw wobec projektów edukacyjnych i wytycznych legislacyjnych „promujących tożsamość osobistą i związki emocjonalne w całkowitym oderwaniu od różnic biologicznych między mężczyzną a kobietą”. W dokumencie znalazło się również wiele odniesień do nauczania Soboru Watykańskiego II, Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także słów papieża Franciszka dotyczących tego, w jaki sposób teoria gender zaprzecza naturze mężczyzny „eliminując tym samym antropologiczne podstawy rodziny”. Ta ideologia, zdaniem Ojca Świętego Franciszka, „prowadzi do programów edukacyjnych i aktów prawnych, które promują osobistą tożsamość i emocjonalną intymność radykalnie oddzieloną od biologicznej różnicy między mężczyzną i kobietą”. Tym bardziej zdumiewa firmowanie sprzecznych z nauką Magisterium i potępionych podczas obecnego pontyfikatu rozwiązań.

 

To jednak nie pierwsze mrugnięcie okiem do przedstawicieli ideologii LGBT ze strony Watykanu. Dwa lata temu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przyjął 50-osobową grupę działaczy zaangażowanych w walkę z penalizacją homoseksualizmu. Poinformował o tym dyrektor ad interim watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti.

 

Jak pisze Gerard O'Connell, watykanista America Magazine, było to pierwsze takie spotkanie w Watykanie na oficjalnym poziomie. Działacze ochrony praw osób LGBT reprezentowali liczne organizacje międzynarodowe z obu Ameryk. Uczestnicy spotkania z kard. Parolinem pochodzili z kilkunastu krajów, m.in. Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Argentyny i Australii. Jak informuje O'Connell, działacze poprosili najpierw o spotkanie z papieżem Franciszkiem, jednak ten - ze względu na liczne obowiązki - poprosił kard. Parolina, by ten go zastąpił. Kard. Parolin pełni funkcję sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej (nieformalnie jest zatem drugą osobą w strukturach Kościoła katolickiego) oraz zasiada w gronie dziewięcioosobowej Rady Kardynałów - bezpośrednich doradców Ojca świętego.

 

WO

 

Źródło: pch24.pl, deon.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną