Minister Czarnek PRZECIWKO segregacji sanitarnej!

0
0
0
/ Przemysław Czarnek

Chcemy, by 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla „Kuriera Lubelskiego”. Dodał, że jest przeciwnikiem obowiązku szczepień dla nauczycieli i uczniów.

Szef MEiN pytany był, jak resort przygotowuje szkoły do powrotu uczniów przy ewentualnym wzroście zachorowań. Zapewnił, że jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia. „Na regularnych spotkaniach rozmawiamy na temat możliwych scenariuszy i dzisiaj nie bierzemy pod uwagę innego poza powrotem do szkół 1 września w trybie stacjonarnym” – powiedział.

 

Odniósł się też do pomysłu na wprowadzenie obowiązku szczepień dla nauczycieli i uczniów. „Resort edukacji z resortem zdrowia przygotowały priorytetowe szczepienia dla nauczycieli w pierwszej grupie jeszcze wiosną. Poziom zaszczepienia w środowisku nauczycielskim jest zbliżony do 80 proc.” – podał. „Te ponad 20 proc. niezaszczepionych nauczycieli też zachęcamy gorąco do szczepień. Jestem jednak przeciwnikiem wprowadzania obowiązku szczepień wśród nauczycieli. Dlatego chcemy, aby 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych” – dodał Czarnek.

 

„Wolą resortu edukacji jest, aby wszyscy nauczyciele wrócili do szkół 1 września. Również młodzież nie może być do szczepień przymuszana. Prowadzimy i będziemy prowadzić akcje informacyjne, będziemy zbierać informacje od rodziców na temat szczepień, by w trzecim tygodniu września zorganizować tam, gdzie będzie to potrzebne i gdzie będą sobie tego życzyć dyrektorzy, punkty szczepień w szkołach. To są zachęty, ale na pewno nie będzie przymusu” – powiedział minister edukacji i nauki.

 

O rozpoczęciu roku szkolnego w formie stacjonarnej mówił też wiceminister zdrowia. - Wydaje się, że rok szkolny rozpocznie się w formie stacjonarnej i wszystkie dzieci wrócą do nauki – poinformował w Senacie Waldemar Kraska. Przeciw COVID-19 zaszczepionych jest ponad 70 proc. nauczycieli – podał. – Na tę chwilę wydaje się, że rok szkolny rozpocznie się w formie stacjonarnej i wszystkie dzieci wrócą do szkół. Bardzo byśmy chcieli, żeby tak to się odbyło, ponieważ to niezwykle ważne dla zdobywania wiedzy przez dzieci, ale także z psychologicznego punktu widzenia – powiedział wiceminister, odpowiadając na pytania senatorów.

 

Pierwszym punktem posiedzenia Senatu jest informacja ministra zdrowia na temat stanu przygotowań w związku z zagrożeniem pojawienia się czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce. Wiceminister akcentował, że dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami. – Bardzo głośno podnoszą to psychologowie i psychiatrzy dziecięcy, że nauka zdalna czy hybrydowa przynosi dużo szkody – wskazał. – MEiN opracowało wspólnie z nami różne warianty na wzrost zachorowań, będą także dodatkowe środki zabezpieczające – zaznaczył. Przekazał m.in., że MEiN chce kupić specjalne bramki do pomiaru temperatury zamiast ręcznych termometrów, by zwiększyć przepustowość.

 

Zachowane mają być wypracowane wcześniej i stosowane schematy m.in. wietrzenia pomieszczeń czy niekrzyżowania się dróg komunikacyjnych. – Mamy zaszczepione ponad 70 proc. nauczycieli. Bezpieczeństwo kadry, która uczy, jest dość duże. Myślę, że pierwszego września dzieci powinny wrócić do szkół. A jak będzie dalej, zależy oczywiście od sytuacji – wskazał.

 

Adam Niedzielski zapowiedział jednak powrót obostrzeń. - Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia. Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień – zapowiedział minister zdrowia. Przypomniał, że wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna. Niedzielski przypomniał, że w środę resort zdrowia poinformował o 164 kolejnych osobach zakażonych COVID-19. – Nie jest to wynik, który budziłby nasz ogromny niepokój, chociaż budzi na pewno niepokój tendencja wzrostowa – dodał szef MZ.

 

Zapowiedział, że ewentualne obostrzenia covidowe będą wprowadzane, gdy liczba dziennych przypadków zakażeń w skali kraju przekroczy 1000. – Tereny, gdzie jest niski poziom zaszczepienia, będą w pierwszej kolejności podlegały wprowadzaniu obostrzeń, bo tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa – dodał Niedzielski.

 

WO

 

 

Źródło: PAP, tvp.info

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną