Muzyka bez ZAiKS - dla kogo i na jakich warunkach?

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

Publiczne odtwarzanie muzyki w firmowym lokalu wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty za korzystanie z praw autorskich do odtwarzanych utworów. Obowiązek ten dotyczy właścicieli lokalu gastronomicznego, galerii handlowej, a nawet sprzedawcy prowadzącego osiedlowy sklepik ze zdrową żywnością, a więc krótko mówiąc każdego, kto chce puszczać muzykę w miejscu prowadzenia działalności. Alternatywą jest muzyka bez ZAiKS.

  1. Muzyka bez ZAiKS nie dla wszystkich

  2. Jak nie płacić za publiczne odtwarzanie muzyki?

  3. Muzyka bez opłat ZAiKS dopasowana do prowadzonej działalności

ZAiKS to jedno ze stowarzyszeń zrzeszających polskich autorów i chroniących ich prawa autorskie. Oprócz ZAiKSu, w Polsce funkcjonuje kilka innych stowarzyszeń skupiających się na obronie praw autorskich - SAWP, ZASP, ZPAV, SFP i STOART, a każde z nich dotyczy innych twórców, producentów lub wykonawców.

Muzyka bez ZAiKS nie dla wszystkich

Co do zasady, każdy, kto chce korzystać z publicznego odtwarzania muzyki znanych artystów, powinien wnosić opłaty na rzecz ZAiKS lub podobnej do niego instytucji. W rzeczywistości istnieje kilka sposobów na ich uniknięcie, jednak nie są to metody dostępne dla wszystkich. Nie mogą z nich skorzystać przedsiębiorcy prowadzący club dance, lokal z karaoke, organizujący dyskoteki z DJem lub występy zespołów, w których repertuarze znajdują się covery. Z opłat ZAiKS nie są zwolnione również pokazy filmowe, za wyjątkiem pokazów, na których puszczane są filmy zaliczane do kina amatorskiego. Obowiązujące w Polsce prawo domniemania sprawia jednak, że o opłaty mogą upomnieć się również inne instytucje, nie tylko ZAiKS. Ostatecznie więc opłaty z tytułu korzystania z utworów muzycznych mogą sięgać kilku tysięcy złotych rocznie.

Jak nie płacić za publiczne odtwarzanie muzyki?

Muzyka zwolniona z opłat ZAiKS to nie mit - można odtwarzać muzykę chronioną prawami autorskimi bez jakichkolwiek opłat pod warunkiem, że twórcy udostępniają swoje utwory na licencji Creative Commons. Z taką licencją można puszczać muzykę na kilka różnych sposobów. Właściciel lokalu może wybrać radio internetowe z tą licencją - nie ma jednak zbyt wielkiego wyboru, ponieważ bezpłatnie muzyka bez ZAiKS w tej formie jest udostępniana jedynie przez Radio Wolne Media, grające dużo muzyki zza wschodniej granicy. Można również wykorzystać płatne radio internetowe, np. Muzyka-bez-Zaiks.pl, Musicdays.pl czy Jamendo.com/pl. Każde z nich puszcza inną muzykę - jedne smooth jazz, inne pop, a jeszcze inne rock, disco lub latino. Ofertę trzeba więc dobrać do własnych potrzeb i preferencji.

Muzyka bez opłat ZAiKS na licencji Creative Commons dostępna jest również na nośnikach danych, takich jak płyty CD lub pendrive. Wówczas za niewielką opłatą można sobie zapewnić godziny muzyki do puszczania dla gości, a jednocześnie uniezależnić się od internetu. W tym wypadku warto jednak mieć pod ręką certyfikat, który będzie dowodem na wypadek kontroli z ZAiKS. Muzykę zwolnioną od opłat związanych z prawem autorskim można również znaleźć samodzielnie w internecie, np. na serwisach, na których udzielają się artyści udostępniający swoje utwory za darmo. Wystarczy kilka godzin poszukiwań, aby stworzyć ciekawą listę utworów. W przypadku restauracji, barów lub klimatycznych knajpek, istnieje możliwość zorganizowania muzyki na żywo, granej, np. przez lokalne zespoły. Wówczas wysokość wynagrodzenia dla zespołu jest zależna od umowy, a takiego występu nie obejmują opłaty dla ZAiKS lub innego stowarzyszenia.


Pomysł na oryginalny i użyteczny prezent – Koszula szyta na miarę


Muzyka bez opłat ZAiKS dopasowana do prowadzonej działalności

Opisane wyżej metody są sprawdzone, jednak nie nadają się do wykorzystania wszędzie. W miejscach, w których dobór muzyki ma szczególne znaczenie, jak np. w hotelu, sklepie czy eleganckiej restauracji, ważne jest nie tylko legalne odtwarzanie utworów, ale również ich rodzaj. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty Vigor Media, z którą można zapoznać się na stronie https://www.muzyka-bez-zaiks.pl/muzyka-w-hotelu/. Za niewielką opłatą abonamentową i bez dodatkowych opłat za publiczne odtwarzanie muzyki, można otrzymać gotową składankę do puszczenia w hotelu lub restauracji. Istnieje również możliwość rozszerzenia pakietu muzycznego o inne usługi, np. przekaz słowny, przekaz wideo lub TV i radio hotelowe. W zależności od wybranej opcji, stosowane są odpowiednie techniki, umożliwiające bezobsługową emisję playlist muzycznych, przy czym mogą się one różnić w zależności od wybranej strefy hotelowej. Jeśli wybór padnie na opcję z radiem, goście hotelowi będą mogli posłuchać nie tylko muzyki, ale również serwisu informacyjnego, lokalnej prognozy pogody, horoskopu, a nawet reklam lub piosenki dedykowanej specjalnie dla nich. Całość uzupełni przekaz wideo dowolnych materiałów, takich jak pokazy slajdów, filmy instruktażowe, plansze z informacjami o funkcjonowaniu hotelu czy kartka z kalendarza. O rodzaju emitowanych materiałów decyduje właściciel hotelu.

Jak widać, możliwości na odtwarzanie muzyki bez ZAiKS jest wiele, więc każdy przedsiębiorca może wybrać tę, która odpowiada mu najbardziej.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną