WHO: To nie koniec pandemii! Pojawią się NOWE WARIANTY!
Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła - ostrzegła w piątek główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan, która poinformowała, że na pewno "pojawią się kolejne warianty koronawirusa". Według WHO należy zwiększyć produkcję szczepionek.
Widzieliśmy jak wirus ewoluuje, mutuje (...) więc będą kolejne jego warianty, także te budzące obawę (ang. VOC - variant of concern), zatem nie jest to koniec pandemii - mówiła Swaminathan podczas konferencji prasowej w Kapsztadzie. Na briefingu w RPA przedstawicielka WHO podkreśliła, że w skali globalnej z powodu COVID-19 codziennie umiera pomiędzy 11 a 12 tys. osób, a większość z nich nie przeszła szczepień przeciwko tej chorobie.
Nawiązując do podanych statystyk główna doradczyni naukowa WHO zaznaczyła, że z tego powodu należy zwiększyć produkcję szczepionek, zapewniając ich sprawiedliwą dystrybucję. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał znoszenie restrykcji. "Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii". W środę podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że "mamy do czynienia z początkiem końca pandemii". - Z mojego punktu widzenia widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się [...] poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej - mówił Niedzielski.
- Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji [...] czy wprowadzenia łagodniejszych regulacji - tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania - dodał minister zdrowia. Tak jak często byłem pesymistą, w tej sytuacji jestem optymistą - mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii - ocenił Niedzielski.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o kolejnych 35 777 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2, z czego 3668 to ponowne infekcje. Ministerstwo poinformowało także o 290 kolejnych zgonach z powodu COVID-19. Wykonano ponad 132 tys. testów. Tydzień wcześniej notowano 47 534 przypadków (przy ponad 164 tys. testów) i 246 zgonów. Udział wariantu Omikron w licznie przypadków SARS-CoV-2 w Polsce wynosi 95 proc. - przekazał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak powiedział, liczba ta wzrośnie do 100 proc. w ciągu kilku najbliższych dni.
Podczas czwartkowego wystąpienia dr Matshidiso Moeti podała, iż rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem w Afryce może być nawet siedem razy wyższa, niż wynika to z oficjalnych danych. Z analiz WHO wynika też, że niedoszacowana jest liczba zgonów wywołanych przez COVID-19 na tym kontynencie. Organizacja ocenia, że tak naprawdę choroba zabiła dwa, trzy razy więcej osób niż podaje się w statystykach.
- Jesteśmy naprawdę świadomi, że nasze systemy monitorowania pandemii na kontynencie (afrykańskim) są niekiedy zawodne, m.in. dostęp do testowania na koronawirusa, przez co ogólne liczby ofiar pandemii są niedoszacowane - powiedziała Moeti, której słowa przytacza PAP. Zdaniem regionalnej dyrektor WHO na Afrykę, kontynent z czasem lepiej zareagował na zagrożenia związane z koronawirusem. Problemem pozostaje jednak kwestia szczepień przeciwko COVID-19, bo w wielu państwach brakuje niezbędnych preparatów.
- Jesteśmy w końcu w stanie powiedzieć, że jeżeli obecne trendy się utrzymają, to widać światełko w tunelu. Tak długo, jak pozostaniemy czujni i będziemy aktywnie działać, zwłaszcza korzystając ze szczepień, kontynent przejmie w końcu kontrolę nad pandemią - dodała Moeti. Dyrektor WHO podczas konferencji przytoczyła dane, z których wynika, że obecnie ok. 85 proc. Afrykańczyków czeka na pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Moeti podkreśliła, że obecnie sytuacja pandemiczna w Afryce zmienia się. - Pandemia właśnie wchodzi w kolejna fazę. (...) Uważamy, że wraz z oczekiwanymi wzrostami liczby osób zaszczepionych, będzie nas czekać kolejny etap endemii - swego rodzaju życie z tym wirusem - podsumowała.
WO
Źródło: INTERIA.PL/PAP/NEXT.GAZETA.PL/WP.PL