Piramida Cheopsa ma osiem boków. Czy ci sami „bogowie” rozplanowali układ konstrukcji w Gizie i Teotihuacan?
Różnego rodzaju piramidy występują w wielu miejscach świata. Są tacy, którzy twierdzą, że mają one więcej podobieństw, niż się wydaje, co miałoby podważać historię człowieka i kontaktów między cywilizacjami, które powinny nigdy się nie spotkać. Faktem jest, że piramidy są nadal w wielu aspektach zagadką, a wiele kwestii z nimi związanych jest nie tyle potwierdzone, co zinterpretowane i ustalone.
Piramida w Gizie o ośmiu bokach
Kilka tysięcy lat temu na terenie dzisiejszego Egiptu powstały piramidy. Uznaje się, że spełniały one funkcję grobowców dla władców z kilku dynastii.
Największa z nich to piramida Cheopsa, wokół której istnieje niemało teorii alternatywnych co do funkcji budowli. Jednak najpierw ciekawostka – piramida ta ma nie cztery, ale osiem boków. Do powszechnej świadomości fakt ten przeniknął właściwie przypadkiem. W 1940 roku młody pilot Royal Air Force wykonał zdjęcie piramidy z powietrza. Widać było na nim, że cztery boki piramidy są wklęsłe, tworząc de facto konstrukcję ośmioboczną.
Co jeszcze ciekawsze, jest niezwykle trudno dostrzec ten fakt na co dzień z ziemi. – Dzisiaj wiemy, że „ośmioboczność” piramidy jest widoczna tylko z powietrza i to jedynie przez krótką chwilę o świcie, podczas równonocy wiosennej i jesiennej. Słońce oświetla wówczas tylko połowę każdej ściany piramidy – czytamy na stronie przekroj.pl. Czy celowo stworzono konstrukcję, której właściwość będzie widoczna jedynie z lotu ptaka? Mówimy o konstrukcji, która powstała około 2560 lat przed Chrystusem.
Istnieje teoria, że piramidy w Gizie miały odzwierciedlać pas Oriona. Według Roberta Bauvala, co opisał w 1994 roku w książce „The Orion Mystery”, piramidy egipskiej IV dynastii budowane były właśnie z takim zamysłem.
– Bauval i Hancock ustalili korzystając z obliczeń komputerowych, że układ Oriona i piramid pokrywały się w sposób idealny w 10500 roku p.n.e. zdaniem badaczy oznacza to, że chociaż budowa piramid zakończyła się około 2500 p.n.e. to jednak plan całego kompleksu powstał 8000 lat wcześniej. W tym czasie ok. 10500 roku p.n.e. Orion przechodził przez najniższe swoje położenie, w tym czasie następowało ocieplenie klimatu Ziemi i koniec ostatniego zlodowacenia. Klimat Egiptu stał się suchy. Do dziś pięć zachowanych piramid stanowi ziemskie replikę gwiazdozbioru Oriona, a słynne piramidy w Gizie są idealnym odbiciem trzech gwiazd składających się na pas Oriona – podaje portal tajemnicepiramid.eu.
Skąd ta fascynacja Orionem? Według egipskiej mitologii, bóstwo o imieniu Ozyrys pochodziło właśnie stamtąd. Ponadto, bardzo upraszczając i spłycając sprawę, zwolennicy teorii o kosmitach uważają, że stamtąd przybyli na naszą planetę obcy, którzy nakazali ludziom budowę piramid i zajęli się ich dokładnym planowaniem.
I choć brzmi to niewiarygodnie, to taka teoria nie jest pozbawiona podstaw. Bo piramidalną fascynację Orionem mieli nie tylko Starożytni Egipcjanie.
Teotihuacan
Teotihuacan to stanowisko archeologiczne położone na centralnym płaskowyżu na północny wschód od miasta Meksyk. Tam również znajdują się piramidy. Było to miejsce przez rdzenną ludność uważane za święte. Wokół znajdowało się całkiem rozwinięte jak na dawne czasy miasto. Teotihuacan miało charakter ściśle religijny.
Na Teotihuacan również znajdują się piramidy. I co ciekawe, są one rozstawione właściwie w ten sam sposób, co piramidy w Gizie, czy też raczej gwiazdy pasa Oriona. Ponadto wielu badaczy ocenia, że poza trzema głównymi gwiazdami, piramidy odzwierciedlają również nasz układ słoneczny. Dlaczego? I skąd taka nakładająca się dokładność? Według mitologii Azteków, około 3 tys. lat przed Chrystusem na ziemię mieli zstąpić Bogowie, których również kojarzy się z Orionem. I to oni nakazali ludziom zbudowanie kompleksu.
Zwolennicy teorii o kosmitach uważają, że rzeczywiście „bogowie” zstąpili wówczas w tym rejonie na ziemię, ale nie byli bóstwami, lecz zaawansowaną technologicznie cywilizacją.
Osobiście uważam, że jest za dużo zbieżności między piramidami w Gizie i Teotihuacan, by mówić o przypadku, którego oczywiście wykluczyć całkowicie nie można. Jest też możliwe, że pas Oriona wyglądał inaczej, jaśniej, niż dzisiaj. Stąd różne cywilizacje w zupełnie innych miejscach świata mogły być zafascynowane tymiż gwiazdami.
Jednak czy to teoria o kosmitach czy też o jakimś przepływie wpływu na kulturę również byłaby sensowna. Z czego ta ostatnia opcja wydaje się mało realna, bo – wbrew różnym teoriom – nie bardzo chce mi się wierzyć, że istniały kontakty prekolumbijskie między Starożytnym Egiptem – który w dodatku był bardzo izolacjonistyczną kulturą – a Aztekami. Ogromny oceaniczny obszar jest skutecznym separatorem.
Dominik Cwikła
Autor jest dziennikarzem i publicystą, założycielem portalu kontrrewolucja.net. Profile autora w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter, YouTube
Źródło: przekroj.pl / innemedium.pl / tajemnicepiramid.eu / prawy.pl