Ukraińcy wreszcie odsłonili lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich. Dlaczego tak późno?

0
0
0
/ twitter

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii – poinformował szef kancelarii Premiera, minister Michał Dworczyk.

Informacje o lwowskiej nekropolii minister Dworczyk przekazał na Twitterze. Polityk podziękował też ukraińskim władzom za ten gest. 

„Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla polski gest. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina!” – napisał Michał Dworczyk.

Posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za „symbol polskiej okupacji Lwowa”. Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców, stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Nie zabrakło komentarzy sugerujących, że odsłonięcie figur powinno nastąpić już dawno i że gest ukraiński nie jest wielką dobrodusznością ze strony Ukrainy, ale absolutną oczywistością - w kontekście ogromnej pomocy, którą Ukraina otrzymuje od Polski. Pozostaje pytanie - dlaczego tak późno?

Źródło: l24.lt

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną