Wspaniały gobelin Monique Lehman z wizerunkiem MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ w Christ Cathedral

0
0
0
/

Próbowałam zrobić coś z wdzięczności dla Boga, bo był dla mnie taki dobry. Dziękuję Bogu za wszystkie Jego dary." Tymi słowami – Teresa Wyszomirska – wzruszona fundatorka wielu inicjatyw religijnych, wspomagająca polskie i amerykańskie sanktuaria stara się opisać swoje uczucia stojąc przy kolejnym, zrealizowanym projekcie.

Tkany przez ponad pół roku gobelin przedstawiający wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej dnia 13 stycznia b.r. zawisł z jej właśnie inicjatywy w Christ Cathedral w Stanach Zjednoczonych. O jego wykonanie Wyszomirska poprosiła słynną amerykańską artystkę polskiego pochodzenia – Monique Chmielewską-Lehman. Lehman na czas stworzenia swojego kolejnego działa odłożyła wszelkie inne prace. Wiedząc, jak ważnym dla polskich katolików jest cudowny obraz znajdujący się na Jasnej Górze w Częstochowie, z niezwykłą dbałością o każdy detal pracowała nad nim nawet po czternaście godzin dziennie. Gobelin, który nie jest kopią, ale bliską interpretacją oryginału, został utkany wełną i złotą nicią. Kolory na nim są również nieco jaśniejsze niż na oryginalnym obrazie w jego obecnym stanie. Dzieło powieszono na ścianie, w krótkim korytarzu łączącym Kaplicę Najświętszego Sakramentu z główną katedrą z nadzieją, że skieruje on w progi Christ Cathedral kroki wielu polskich katolików, których w USA nie brakuje. To również oddanie hołdu Matce Boskiej i przypomnienie, jak ważnym dla Polaków i religii jest Cudowny Obraz z Jasnogórskiego Klasztoru.

Teresa Wyszomirski, urodzona w Polsce i wieloletnia mieszkanka Anaheim Hills wyemigrowała do USA w 1960 roku mając wówczas 25 lat. Na stałe zamieszkała w Chicago. Jak sama przyznaje – od wielu lat wspiera sanktuaria w Polsce i w USA, dziękując Bogu za wszystko, co od Niego otrzymała. Wyszomirski jest również odpowiedzialna za sprowadzenie do Christ Cathedral innego cenionego artefaktu. W 2018 roku zaaranżowała udostępnienie relikwii pierwszego stopnia św. Jana Pawła II, które zostały umieszczone pod ołtarzem.

 Monique Chmielewska-Lehman to niezwykła artystka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, której miłość do sztuki zaszczepił jej Ojciec – Henryk Jerzy Chmielewski autor najpopularniejszego w Polsce komiksu, którego 100-tną rocznicę urodzin obchodzić będziemy w tym roku. W 1978 roku otrzymała dyplom magistra w katedrze Konserwacji Rzeźby pod kierownictwem Adama Romana i Andrzeja Kossajak również dyplom magistra Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej i Elementów Architektury. Po ukończeniu studiów wyemigrowała do USA. Wyjazd artystki zbiegł się z wyborem Karola Wojtyły Papieża. Z tej okazji Lehman stworzyła gobelin przedstawiający wizerunek Ojca Świętego. Ten niezwykły portret wywieszono podczas Mszy dla Polonii zgromadzonej w kościele pw. Pięciu Braci Męczenników w Chicago w 1979 roku. Jest kuratorem wielu międzynarodowych wystaw, a jej prace wystawiane są na całym świecie.

---

Do zobaczenia 15 kwietnia w 2023 roku w Kryształowej katedrze Chrystusa w Garden Grove, Ca. Najlepiej przyjść przez 12:00, aby zająć miejsca. 
Przejazdy, Hotele, i wynajem samochodu są na własny koszt. 
W czasie mszy odbędzie się pobłogosławienie Arcydzieła Monique Lehman, a także modlitwa o pokój na Ukrainie, na świecie, i o bezpieczeństwo Polski, a zarazem mile spotkanie z Polakami zamieszkałymi w USA w Kaliforni. Na plaży, w NPB lub w Zatoce Back Bay będzie mieć miejsce kontynuacja mszy. 

Piotr Krawczyk 

Źródło: Piotr Krawczyk

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną