Niebezpieczne zbliżenie Iranu z Arabią Saudyjską

0
0
2
Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska / Pixabay

Kiedy w sobotę irańscy ewakuowani z Sudanu wylatywali z Arabii Saudyjskiej, najwyższy saudyjski urzędnik wojskowy posunął się do tego, że wszedł na pokład ich samolotu powrotnego do domu, aby ich serdecznie pożegnać.

"(To jest) wasz kraj", powiedział dowódca regionu zachodniego królestwa generał dywizji Ahmed Al-Dabais do odlatujących Irańczyków, trzymając się za ręce z Hassanem Zarangarem, irańskim charge d'affaires w królestwie. "Jeśli potrzebujecie czegoś w Arabii Saudyjskiej, jesteście jak najbardziej mile widziani... Irańczycy i Saudowie to bracia".

Sześćdziesięciu pięciu Irańczyków ewakuowanych z Sudanu przez saudyjskie wojsko zostało powitanych w saudyjskim mieście nad Morzem Czerwonym Jeddah kwiatami, których obrazy były transmitowane zarówno w irańskiej, jak i saudyjskiej telewizji państwowej. Dabais powiedział Zarangarowi, że przyjazne powitanie Irańczyków wynikało "z dyrektyw przywódców, od króla, od księcia koronnego".

Takie obrazy byłyby niewyobrażalne jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy Iran i Arabia Saudyjska były regionalnymi wrogami angażującymi się w liczne konflikty na całym Bliskim Wschodzie. Ale zakopały topór wojenny w marcu z chińską mediacją po prawie siedmiu latach wrogości i mają nadzieję na ponowne otwarcie ambasad wkrótce.

"To może przynieść tylko dobrą wolę ze strony Irańczyków z nadzieją, że zostanie ona odwzajemniona" - powiedział CNN Ali Shihabi, saudyjski analityk i pisarz.

 

Źródło: CNN

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną