Jak Chiny uratowały Rosję

0
0
0
Moskwa
Moskwa / Pixabay

Oczekuje się, że handel między Rosją a Chinami osiągnie w tym roku nowy rekordowy poziom 200 miliardów dolarów, według premiera Rosji Michaiła Miszustina.

Rosja została dotknięta bezprecedensowymi zachodnimi sankcjami, odkąd rozpętała niszczycielską wojnę przeciwko Ukrainie i została odcięta od większości światowej gospodarki.

Jednak Chiny, które zadeklarowały "brak granic" w przyjaźni ze swoim północnym sąsiadem, rzuciły Kremlowi ekonomiczną linę ratunkową, łagodząc wpływ jego wygnania z globalnego systemu finansowego.

W ubiegłym roku dwustronna wymiana handlowa wzrosła o prawie 30% do rekordowego poziomu 190 miliardów dolarów, głównie dzięki zakupom rosyjskiej energii przez Chiny. W tym roku, według chińskich danych celnych, obustronna wymiana handlowa nadal rosła, zwiększając się o 41% w pierwszych czterech miesiącach.

"Wierzę, że w tym roku będziemy w stanie osiągnąć cele wyznaczone przez przywódców obu krajów i doprowadzić całkowitą wymianę handlową do 200 miliardów dolarów", powiedział Mishustin podczas przemówienia na chińsko-rosyjskim forum biznesowym w Szanghaju we wtorek, według chińskiego państwowego Global Times.

Będzie to rok przed terminem ustalonym przez prezydenta Rosji Władimira Putina i chińskiego przywódcę Xi Jinpinga w 2019 roku.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną