Bank Światowy: gospodarka Ukrainy jest w ruinie

0
0
1
Siedziba Banku Światowego w Waszyngtonie
Siedziba Banku Światowego w Waszyngtonie / Autorstwa Shiny Things - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2390362

Bank Światowy przewiduje się, że PKB Ukrainy wzrośnie o 0,5% w 2023 r. po spadku o około 30% w 2022 r. Szacuje się, że 7,1 miliona Ukraińców więcej niż dotychczas żyje w ubóstwie.

Trwająca już drugi rok rosyjska inwazja na Ukrainę jest tragedią o dalekosiężnych skutkach ludzkich i ekonomicznych. Potrzeby operacyjne i odbudowy Ukrainy są olbrzymie. Aby wesprzeć kontynuację podstawowych usług rządowych w ciągu ostatniego roku, Bank Światowy zmobilizował ponad 23 miliardy dolarów na finansowanie awaryjne, w tym zobowiązania, które obejmują dotacje, gwarancje i powiązane finansowanie równoległe ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, krajów europejskich, i Japonii. Obejmuje to 3,4 miliarda dolarów w bilansie Banku Światowego oraz kolejne 6,5 miliarda dolarów w bilansie Banku planowanym na następne 12 miesięcy.

Na dzień 2 kwietnia 2023 r. ponad 20 miliardów dolarów zostało wypłaconych w ramach projektów Banku Światowego i funduszy powierniczych, a także dodatkowe fundusze w ramach wypłat równoległych. Około połowa całej pomocy gospodarczej dla Ukrainy została uruchomiona za pośrednictwem Banku Światowego. Wsparcie to dotarło do 13 milionów Ukraińców i pomaga zapewnić wynagrodzenia dla pracowników szpitali, pracowników rządowych i szkolnych, emerytury dla osób starszych, pensje dla urzędników państwowych i programy socjalne dla słabszych.

Zapewnienie odpowiedniego wsparcia budżetowego w celu utrzymania funkcjonowania rządu i zapewnienia minimalnej liczby niezbędnych usług ma kluczowe znaczenie, ponieważ w przeciwnym razie odbudowa i uzdrowienie gospodarki stanie się znacznie droższe, a więcej osób może popaść w ubóstwo.

Ukraina potrzebuje pilnych inwestycji w pilne naprawy – w infrastrukturę energetyczną, drogi, mosty, mieszkania, szkoły i kliniki – aby zapewnić świadczenie usług. 

Źródło: www-worldbank-org

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną