Djokovic zszokował świat swoją wypowiedzią o Kosowie na French Open

0
0
2
Djokowic
Djokowic / Autorstwa James Boyes from UK - Eastbourne tennis 2017-12-2.jpg, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61055209

"Kosowo jest sercem Serbii. Powstrzymajcie przemoc" - napisał po serbsku 22-krotny mistrz Wielkiego Szlema Djokovic.

Około 30 żołnierzy sił pokojowych NATO broniących trzech ratuszy w północnym Kosowie zostało rannych w starciach z protestującymi Serbami w mieście Zvecan, gdzie dorastał ojciec Djokovica. Serbskie władze podały, że w starciach rannych zostało 52 protestujących.

Napięta sytuacja rozwinęła się po tym, jak etniczni Albańczycy objęli urząd burmistrza w północnej części Kosowa, w której większość stanowią Serbowie, po wyborach, które Serbowie zbojkotowali - posunięcie, które skłoniło USA i ich sojuszników do zganienia Prisztiny w piątek.

Serbowie, którzy stanowią większość na północy Kosowa, nigdy nie zaakceptowali deklaracji niepodległości Serbii z 2008 roku i nadal postrzegają Belgrad jako swoją stolicę ponad dwie dekady po powstaniu Albańczyków z Kosowa przeciwko represyjnym rządom Serbii.

"Jako syn człowieka urodzonego w Kosowie, czuję potrzebę udzielenia wsparcia naszemu narodowi i całej Serbii," powiedział Djokovic podczas briefingu prasowego w poniedziałek po swoim meczu na turnieju Roland Garros.

"Moje stanowisko jest jasne: jestem przeciwny wojnom, przemocy i wszelkim konfliktom, co zawsze publicznie deklarowałem. Współczuję wszystkim ludziom, ale sytuacja w Kosowie jest precedensem w prawie międzynarodowym" - powiedział Djokovic.

 

Źródło: France24

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną