Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego

1
0
11
Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński / Wikimedia

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA.

Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

W ustnym uzasadnieniu wtorkowego wyroku SN sędzia Piotr Mirek powiedział: "Sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w polskim porządku prawnym jest wyłączną domeną sądów powszechnych i Sądu Najwyższego".

Jak przypomniał Polsat News, w marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji b. szefa CBA Kamińskiego (dziś - szefa MSWiA) i Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie wiceministra SWiA) na 3 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA.

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił skazanych, ale powstał spór, czy mógł to zrobić przed uprawomocnieniem się wyroku. Trybunał Konstytucyjny wezwał Sąd Najwyższy do zawieszenia postępowania, bo chciał rozstrzygnąć spór kompetencyjny. Ale teraz zmienił zdanie.

Tymczasem w ostatni piątek orzeczenie związane z tą sprawą i sporem kompetencyjnym wydał natomiast Trybunał Konstytucyjny. TK orzekł, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne, a SN nie ma kompetencji do sprawowania kontroli na wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski.

Źródło: Polsat News

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną