Niemcy: prawie 80% wzrost wniosków o azyl

0
0
0
Granica
Granica / Pixabay

Do końca kwietnia 101 981 osób złożyło wniosek o azyl w Niemczech. Jest to wzrost o 78,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jak donosi niemiecki portal tagesschau, nikt nie zaprzecza potrzebie działania, zwłaszcza że wołania o pomoc z gmin nie ustają od miesięcy: Brakuje mieszkań, miejsc w szkołach, pieniędzy.

W najbliższy czwartek UE ma nadzieję, że uda jej się przywrócić nierozwiązany od lat konflikt i sprawiedliwiej rozdzielić imigrantów. Ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich spotkają się, aby negocjować wspólną politykę azylową i bezpieczeństwa (w skrócie CEAS).

"Będziemy mówić jednym głosem", obiecuje rzecznik rządu Wolfgang Büchner, ale partnerzy koalicyjni nie są tak zjednoczeni.

Zielonym trudno jest poradzić sobie z faktem, że zgodnie z obecnymi planami osoby ubiegające się o ochronę mają być sprawdzane na granicach zewnętrznych przed wjazdem do UE. Oznacza to również, że ludzie będą musieli być zakwaterowani w tamtejszych obiektach. Procedury na granicach mogą potrwać do 14 tygodni.

Rząd federalny domaga się, aby UE wprowadziła wyjątki od ewentualnej procedury kontroli azylowej na zewnętrznych granicach UE.

Mają być wyjątki, zwłaszcza dla dzieci. Ale kto liczy się jako dziecko, jest kwestią sporną. Komisja Europejska proponuje, aby wyjątek dotyczył tylko osób poniżej 12 roku życia. FDP popiera to rozwiązanie - w przeciwieństwie do Zielonych. Chcą oszczędzić wszystkim poniżej 18. roku życia procedury na granicach zewnętrznych.

"Irytuje mnie, że dzieci mają być zatrzymywane na zewnętrznych granicach UE", powiedział współprzewodniczący Partii Zielonych Omid Nouripour, ale nie wskazał palcem na partnera koalicyjnego.

Wiceszef partii parlamentarnej FDP, Konstantin Kuhle, powiedział w Hauptstadtstudio ARD: "Szansa na znalezienie kompromisu na szczeblu europejskim nie powinna być teraz zagrożona przez kolejne czerwone linie".

Źródło: tagesschau.de

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną