Prototyp latającego samochodu otrzymał właśnie certyfikat zdatności do lotu

0
0
1
Alef Automotive
Alef Automotive / Alef Automotive

Federalna Administracja Lotnictwa zatwierdziła do testów pojazd, który kalifornijski startup określa jako latający samochód - pierwszy w pełni elektryczny pojazd, który może zarówno latać, jak i poruszać się po drogach, który otrzymał zgodę rządu USA.

Alef Automotive powiedział, że jego pojazd/samolot, nazwany "Modelem A", jest pierwszym pojazdem latającym, który może poruszać się po drogach publicznych i parkować jak normalny samochód. Posiada również zdolność pionowego startu i lądowania. Najwyraźniej będzie mógł przewozić jednego lub dwóch pasażerów i będzie miał zasięg drogowy 320 km i zasięg latania 176 km.

Firma spodziewa się sprzedać pojazd za 300 000 dol. za sztukę, a pierwsza dostawa planowana jest na koniec 2025 roku.

FAA potwierdziła, że wydała firmie specjalny certyfikat zdatności do lotu, zezwalający na ograniczone cele, które obejmują wystawę, badania i rozwój.

Wiele firm pracuje nad w pełni elektrycznymi samolotami VTOL, co oznacza samolot do startu i lądowania. FAA stwierdziła, że Alef "nie jest pierwszym samolotem tego typu", który otrzymał specjalny certyfikat zdatności do lotu. Jednak Alef zauważył, że jego pojazd jest inny, ponieważ może funkcjonować zarówno na drogach, jak i w powietrzu, wyglądać jak normalny samochód i parkować na normalnym miejscu parkingowym.

 

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną