Watykan odpowiedział Ukrainie oburzonej wypowiedzią papieża

0
0
3
Franciszek
Franciszek / Pixabay

Po tym, jak przywódca Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wyraził "wielki ból i zaniepokojenie" niedawnym przesłaniem wideo papieża Franciszka do młodych rosyjskich katolików, Watykan powiedział, że papież nie zamierzał wywyższać rosyjskiego imperializmu.

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział we wtorek, że "papież zamierzał zachęcić młodych ludzi do zachowania i promowania tego, co pozytywne w wielkim dziedzictwie kulturowym i duchowym Rosji, a na pewno nie do gloryfikowania imperialistycznej logiki i osobistości rządowych".

Oświadczenie pojawiło się w odpowiedzi na zaniepokojenie arcybiskupa Sviatoslava Shevchuka z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego słowami papieża Franciszka odnoszącymi się do "wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego i oświeconego imperium rosyjskiego o dużej kulturze i dużej ludzkości".

Papież Franciszek wygłosił ten komentarz podczas wideokonferencji na żywo z rosyjską młodzieżą 25 sierpnia.

Przed końcowym błogosławieństwem papież Franciszek powiedział: "Nie zapominajcie o swoim dziedzictwie. Jesteście spadkobiercami wielkiej Rosji. Wielkiej Rosji świętych, królów. Wielkiej Rosji Piotra II [prawdopodobne odniesienie do Piotra I], Katarzyny II, tego wielkiego i oświeconego Imperium Rosyjskiego o wielkiej kulturze i wielkiej ludzkości. Nigdy nie zaprzeczajcie temu dziedzictwu, jesteście spadkobiercami wielkiej Matki Rosji, kontynuujcie je i dziękuję wam, dziękuję wam... za wasz sposób bycia i za bycie Rosjanami".

Uwagi te zostały wygłoszone w języku włoskim po sesji pytań i odpowiedzi papieża z młodzieżą, przed błogosławieństwem, i nie zostały uwzględnione w dostępnej transmisji na żywo ani w oficjalnym zapisie przemówienia papieża Franciszka opublikowanym 26 sierpnia przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną