Francja naciska na UE w sprawie chińskich samochodów elektrycznych

0
0
2
samochód elektryczny
samochód elektryczny / Pixabay

Bruksela i Berlin są coraz bardziej zirytowane francuskim żądaniem, które może wywołać wojnę celną z Chinami.

Paryż naciska na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, aby ogłosiła nowe dochodzenie przeciwko chińskim pojazdom elektrycznym w swoim dorocznym przemówieniu o stanie Unii w środę, pomimo obaw w całym bloku, że Pekin może podjąć działania odwetowe.

Od miesięcy francuski rząd i jego pełnomocnicy w przemyśle i Komisji Europejskiej naciskają na organ wykonawczy UE, aby wszczął dochodzenie antydumpingowe przeciwko powstańczym chińskim producentom samochodów elektrycznych. Mogłoby to otworzyć Europie drogę do nałożenia dodatkowych opłat na chińskie pojazdy, które według niej są sprzedawane nieuczciwie tanio, aby osłabić europejskich konkurentów.

Niemcy, czołowy europejski producent samochodów, sprzeciwiają się wszelkim środkom karnym, biorąc pod uwagę, że ich główne marki są w dużym stopniu skazane na chiński rynek i mogą wiele stracić na wojnie handlowej.

"Nie rezygnujemy z tego", powiedział POLITICO francuski urzędnik. "Nie zaszkodziłoby umieszczenie tego tematu w orędziu o stanie Unii, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla przemysłu motoryzacyjnego jako części sektora przemysłowego. Byłoby całkiem satysfakcjonujące zobaczyć ruch w tej sprawie".

Francja jest od dawna zwolennikiem silniejszych europejskich środków ochrony handlu i muskularnej polityki przemysłowej.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, który jest Francuzem, w przemówieniu wygłoszonym w zeszłym tygodniu ostrzegł przed wzrostem eksportu chińskich samochodów elektrycznych.

"Widzimy pojawiający się trend polegający na tym, że jesteśmy zdegradowani do importu netto pojazdów elektrycznych lub paneli słonecznych, zastępując w ten sposób naszą zależność od paliw kopalnych zależnością przemysłową i technologiczną" - powiedział Breton.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną