Bank Światowy wydał na to miliardy dolarów. Wywołało to oburzenie

0
0
0
Siedziba Banku Światowego
Siedziba Banku Światowego / Autorstwa Shiny Things - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2390362

Bank Światowy wydał miliardy dolarów na wsparcie paliw kopalnych w 2022 r., wynika z badania.

Działacze kampanii szacują, że około 3,7 mld USD finansowania handlu zostało dostarczone na projekty naftowe i gazowe pomimo zielonych obietnic banku.

Bank Światowy zainwestował w ubiegłym roku miliardy dolarów w paliwa kopalne na całym świecie, pomimo wielokrotnych obietnic, że ponownie skupi się na przejściu na gospodarkę niskoemisyjną, sugerują badania.

Pieniądze te pochodziły ze specjalnej formy finansowania znanej jako finansowanie handlu, która jest wykorzystywana do ułatwiania globalnych transakcji.

Urgewald, grupa kampanii, która śledzi globalne finansowanie paliw kopalnych, odkryła, że Bank Światowy dostarczył około 3,7 mld USD w finansowaniu handlu w 2022 r., Które prawdopodobnie zakończyło się finansowaniem rozwoju ropy i gazu.

Heike Mainhardt, autorka badania, wezwała do reformy Banku Światowego i jego prywatnego ramienia finansowego, Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), aby uczynić takie transakcje bardziej przejrzystymi i wykluczyć finansowanie paliw kopalnych z pożyczek. "Nie mogą powiedzieć, że są zgodne z porozumieniem paryskim, ponieważ nie ma wystarczającej przejrzystości, aby móc to stwierdzić" - powiedziała.

Dodała, że firmy zajmujące się paliwami kopalnymi mogłyby to wykorzystać. "Widzą, że mogą uzyskać dostęp do publicznych pieniędzy w ten sposób, bez zwracania na siebie uwagi, a są bardzo sprytni, więc zrobią to" - powiedziała Guardianowi.

Finansowanie handlu jest formą finansowania bardziej nieprzejrzystą niż standardowe finansowanie projektów. Podczas gdy finansowanie projektów zwykle trafia do rządów, organizacji lub konsorcjów w konkretnym, dobrze zdefiniowanym celu i jest stosunkowo łatwe do śledzenia, finansowanie handlu jest bardziej rozproszone.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną