Niemiecki minister ostrzega UE przed "niezwykle niebezpiecznymi" planami ekologicznymi

0
0
3
Ekologia
Ekologia / Pixabay

Niemiecki minister finansów ostrzegł, że brukselski nacisk na zwiększenie efektywności energetycznej budynków w całej UE zagrozi "pokojowi społecznemu".

Niemiecki minister finansów Christian Lindner potępił polityków w Brukseli za dążenie do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących czystej energii w budynkach, ostrzegając, że takie plany mogą wywołać niebezpieczny sprzeciw wyborców i napędzić wzrost skrajnej prawicy.

Przemawiając do POLITICO podczas wywiadu w ogrodzie ministerstwa finansów w Berlinie w poniedziałek, Lindner argumentował, że Europejczycy cierpią z powodu nadmiernej regulacji - lub "biurokracji w każdym miejscu". Wezwał przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do "wstrzymania" nowych przepisów UE mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w czasie stagnacji gospodarczej spowodowanej częściowo wysokimi kosztami energii.

Interwencja niemieckiego ministra na wysokim szczeblu nastąpiła kilka dni po tym, jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz przedstawił plan usunięcia "biurokratycznych przeszkód" dla wzrostu gospodarczego w kraju, obiecując jednocześnie, że będzie dążył do tego samego na szczeblu UE.

"Myślę, że [unijny plan dotyczący budynków] jest niezwykle niebezpieczny" - powiedział Lindner. Dodał, że dyrektywa może zagrozić "pokojowi społecznemu", ponieważ "ludzie mogą odnieść wrażenie, że polityka utrudnia im życie we własnych domach i płacenie za nie".

Kontrowersyjny plan dotyczący budynków został zaproponowany przez von der Leyen pod koniec 2021 r. i jest obecnie na końcowym etapie negocjacji między krajami UE - które naciskają na łagodniejsze przepisy - a członkami Parlamentu Europejskiego - z których wielu chce, aby ustawa była bardziej ambitna.

Budynki w UE odpowiadają za około 35% emisji gazów cieplarnianych, więc uczynienie ich bardziej energooszczędnymi ma kluczowe znaczenie dla celu bloku, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.

Lindner argumentował, że pieniądze potrzebne na renowacje budynków można lepiej wydać na inne projekty przyjazne dla klimatu, takie jak inwestowanie w europejską infrastrukturę energetyczną, co pomogłoby "wzmocnić konkurencyjność gospodarczą UE".

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną