Franciszek spotkał się z bliską współpracownicą o. Rupnika, oskarżonego o wiele przestępstw

0
0
3
Spotkanie
Spotkanie / Vatican

Papież Franciszek odbył w piątek prywatne spotkanie z teologiem Marią Campatelli, bliską współpracowniczką ojca Marko Rupnika, który w czerwcu został zwolniony z jezuitów za nieprzestrzeganie zaleceń przełożonych. O. Rupnik oskarżony jest m.in o molestowanie wielu zakonnic.

Campatelli, lat 61, jest dyrektorem Centrum Aletti - szkoły artystycznej i teologicznej założonej przez Rupnika w Rzymie - od 2020 roku.

W czerwcu Campatelli opublikował list broniący Rupnika przed "kampanią medialną opartą na oszczerczych i nieudowodnionych oskarżeniach" i twierdząc, że jezuici ukryli dokumenty, "które wykazałyby prawdę inną niż ta, która została opublikowana".

Watykan nie podał żadnych informacji na temat spotkania papieża Franciszka z Campatellim poza stwierdzeniem, że miało ono miejsce.

Jezuici zwolnili Rupnika 9 czerwca po tym, jak kapłan i artysta został oskarżony o nadużycia duchowe, psychologiczne i seksualne oraz nadużycia sumienia trwające ponad trzy dekady.

Ojciec Johan Verschueren, SJ, były przełożony Rupnika, napisał list otwarty opublikowany na stronie internetowej jezuitów 24 czerwca, w którym stwierdził, że Rupnik oficjalnie nie jest już jezuitą po zamknięciu 30-dniowego okresu na odwołanie się od decyzji.

Campatelli bronił Rupnika w liście opublikowanym na stronie internetowej Centrum Aletti 17 czerwca, dwa dni po publicznym ogłoszeniu wydalenia księdza z Towarzystwa Jezusowego.

Teolog powiedział, że Rupnik w styczniu poprosił o opuszczenie jezuitów po utracie zaufania do swoich przełożonych za faworyzowanie "kampanii medialnej opartej na oszczerczych i niesprawdzonych oskarżeniach (które naraziły osobę ojca Rupnika i Centrum Aletti na formy linczu)".

Oskarżyła również zakon jezuitów o ukrywanie informacji przed mediami, w tym dokumentów, "które pokazywałyby prawdę inną niż ta, która została opublikowana".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną