Ukraina pozwie Polskę, Węgry i Słowację za zakaz importu zboża

0
0
8
Zboże
Zboże / Pixabay

Kijów planuje pozew do WTO przeciwko trzem krajom UE w związku z "absurdalnymi" ograniczeniami, powiedział szef handlu.

Kijów pozwie Polskę, Węgry i Słowację w związku z ich odmową zniesienia zakazu importu ukraińskich produktów rolnych, powiedział przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kachka w ekskluzywnym wywiadzie dla POLITICO's Brussels Playbook.

Zakazy nałożone przez trzy kraje Europy Środkowej mają na celu ochronę ich rolników przed gwałtownym wzrostem eksportu zboża z Ukrainy, po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Polska partia rządząca jest szczególnie zainteresowana powstrzymaniem tego przepływu, ponieważ jej losy w wyborach 15 października są ściśle związane z wiejską bazą wsparcia, która jest rozgoryczona wzrostem ukraińskiego eksportu rolnego.

"Ważne jest, aby udowodnić, że te działania są prawnie błędne. I dlatego jutro rozpoczniemy postępowanie sądowe" - powiedział Kachka w niedzielę wieczorem, dodając, że Kijów przygotowuje się do działań odwetowych przeciwko eksportowi polskich owoców i warzyw.

Polska, Węgry i Słowacja zapowiedziały, że nałożą własne zakazy na ukraińskie zboże po decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu ograniczeń. "W naszych oczach te działania Węgier i Polski są wyrazem całkowitego braku zaufania do Komisji Europejskiej" - powiedział ukraiński szef handlu.

Kachka argumentował, że otwarte przeciwstawienie się Brukseli przez Polskę, Węgry i Słowację nie jest tylko wewnętrzną sprawą UE, ale budzi to, co nazwał "największą obawą systemową" - czy międzynarodowi partnerzy handlowi mogą ufać, że Bruksela mówi w imieniu UE.

"Przez wiele lat to Komisja Europejska była negocjatorem handlowym i instytucją odpowiedzialną za politykę handlową całej UE. I na tej podstawie pracowaliśmy" - powiedział Kachka, dodając: "Systemowe podejście Budapesztu i Warszawy, polegające na ignorowaniu pozycji instytucji UE w polityce handlowej, myślę, że będzie problemem dla UE w ogóle, ponieważ nie ma tam jedności".

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną