Eksperci: wiele projektów na rzecz ochrony środowiska "to prawdopodobnie śmieci"

0
0
2
Ekologia
Ekologia / Pixabay

Według analizy przeprowadzonej przez Corporate Accountability i Guardian, większość projektów offsetowych, które sprzedały najwięcej kredytów węglowych, to "prawdopodobnie śmieci".

Według nowej analizy, zdecydowana większość projektów środowiskowych najczęściej wykorzystywanych do kompensacji emisji gazów cieplarnianych wydaje się mieć fundamentalne wady sugerujące, że nie można na nich polegać w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Globalna, warta wiele miliardów dolarów branża dobrowolnego handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla została przyjęta przez rządy, organizacje i korporacje, w tym firmy naftowe i gazowe, linie lotnicze, marki fast-food, domy mody, firmy technologiczne, galerie sztuki i uniwersytety, jako sposób na zmniejszenie ich śladu cieplarnianego.

Kompensacja emisji dwutlenku węgla polega na tym, że kredyty offsetowe są zbywalnymi "uprawnieniami" lub certyfikatami, które pozwalają nabywcy zrekompensować 1 tonę dwutlenku węgla lub ekwiwalentu gazów cieplarnianych poprzez inwestowanie w projekty środowiskowe, które mają na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Istnieje jednak coraz więcej dowodów sugerujących, że wiele z tych programów offsetowych wyolbrzymia korzyści klimatyczne i nie docenia potencjalnych szkód.

W nowym dochodzeniu Guardian i naukowcy z Corporate Accountability, międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się nadzorem korporacyjnym, przeanalizowali 50 najlepszych projektów kompensacji emisji, które sprzedały najwięcej kredytów węglowych na rynku globalnym.

Łącznie 39 z 50 najlepszych projektów kompensacji emisji, czyli 78% z nich, zostało sklasyfikowanych jako prawdopodobnie śmieciowe lub bezwartościowe ze względu na co najmniej jedną fundamentalną wadę, która podważa obiecane cięcia emisji.

Osiem innych projektów (16%) wygląda na problematyczne, z dowodami sugerującymi, że mogą mieć co najmniej jedną fundamentalną wadę i są potencjalnie śmieciowe, zgodnie z zastosowanym systemem klasyfikacji.

Skuteczności pozostałych trzech projektów (6%) nie można było ostatecznie określić, ponieważ nie było wystarczających publicznych, niezależnych informacji, aby odpowiednio ocenić jakość kredytów i/lub dokładność deklarowanych przez nie korzyści klimatycznych.

Ogólnie rzecz biorąc, do tej pory sprzedano kredyty węglowe o wartości 1,16 mld USD z projektów sklasyfikowanych w dochodzeniu jako prawdopodobnie śmieciowe lub bezwartościowe; kolejne 400 mln USD zakupionych i sprzedanych kredytów było potencjalnie śmieciowych.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną