Rzecznik ds. etyki naciska na Brukselę, by ujawniła tajny protokół Mercosur

0
0
4
Komisja Europejska
Komisja Europejska / Pixabay

Rzecznik praw obywatelskich Emily O'Reilly twierdzi, że tajemnicę "trudno pogodzić" ze zobowiązaniem Komisji Europejskiej do otwartego kształtowania polityki.

 Rzecznik Praw Obywatelskich wezwał Komisję Europejską do opublikowania tajnego protokołu wysłanego do południowoamerykańskiego bloku Mercosur w ramach negocjacji w sprawie przełomowej umowy handlowej, zgodnie z listami uzyskanymi przez POLITICO.

Bruksela wysłała aneks w marcu do krajów Mercosur - Brazylii, Argentyny, Urugwaju i Paragwaju - domagając się gwarancji dotyczących wylesiania Amazonii w związku z obawami Francji, że jej rolnicy mogą ucierpieć z powodu nadmiaru produktów z Ameryki Łacińskiej.

Organizacja Friends of the Earth złożyła w lipcu skargę do Komisji, w której domagała się publicznego dostępu do dokumentu. Komisja odrzuciła wniosek, a organizacja pozarządowa nie dotrzymała terminu ubiegania się o rewizję tej decyzji.

"Trudno jest pogodzić odmowę ujawnienia tego dokumentu ze zobowiązaniem Komisji do bardziej otwartego procesu kształtowania polityki w zakresie handlu i inwestycji" - napisała O'Reilly w liście z 12 września.

Korespondencja ta stanowi ostatnią próbę rzecznika praw obywatelskich, aby skłonić Komisję von der Leyen do otwarcia się, przy czym najgłośniejszą sprawą była saga "Deletegate" dotycząca wiadomości tekstowych, które nigdy nie wyszły na jaw, między von der Leyen a dyrektorem generalnym Pfizera Albertem Bourlą, związanych z zakupem szczepionek na koronawirusa.

O'Reilly napisała również do Friends of the Earth, aby przeprosić, że nie może wszcząć dochodzenia, ponieważ skarga organizacji pozarządowej jest nieważna. Pisała do von der Leyen, jak powiedziała, w świetle "wagi sprawy, którą poruszyłaś", aby "przedstawić moje obawy".

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną