Franciszek dymisjonuje arcybiskupa Liechtensteinu, który odmówił udziału w Synodzie na temat synodalności

0
0
5
Franciszek
Franciszek / Pixabay

Papież Franciszek szybko przyjął zwyczajową rezygnację konserwatywnego arcybiskupa Wolfganga Haasa w dniu jego 75. urodzin, ustanawiając na jego miejsce heterodoksyjnego biskupa tymczasowego.

Archidiecezja Vaduz, z siedzibą w stolicy mikropaństwa Liechtensteinu, została utworzona specjalnie dla Haasa w 1997 roku po "zerwaniu stosunków" w szwajcarskiej diecezji Chur, która wcześniej obejmowała Liechtenstein. Jak zauważył John Allen Jr. w National Catholic Reporter w 1999 roku, Haas był znany jako konserwatysta, podczas gdy Szwajcaria i sąsiednie obszary charakteryzują się "postępową marką katolicyzmu".

Haas spotkał się z gorącym oporem ze strony lokalnych "postępowych" katolików, odkąd został mianowany biskupem koadiutorem w 1988 roku przez papieża Jana Pawła II, kiedy to kilkaset osób położyło się na ziemi przed wejściem do katedry w proteście przeciwko jego święceniom.

Jako szczery obrońca nauczania Kościoła katolickiego, Haas wyróżnił się ostatnio wśród światowych prałatów, odmawiając udziału archidiecezji Vaduz w synodzie na temat synodalności, który według niego "może stać się ideologiczny" w jego regionie.

Stowarzyszenie na rzecz Kościoła Otwartego z siedzibą w Liechtensteinie postanowiło zamiast tego zorganizować własne synodalne sesje słuchania, sporządzając raport odrzucony przez Haasa. W dokumencie tym stwierdzono, że "oczekuje się zmiany katolickiej moralności seksualnej", a "osoby rozwiedzione, osoby queer, [żyjące] w konkubinacie" i "osoby, które wielokrotnie kwestionują porządek kościelny" są "postrzegane jako wykluczone" z Kościoła katolickiego.

Podtrzymując nauczanie Kościoła, Haas był zdecydowanym obrońcą małżeństwa w szczególności, odwołując mszę parlamentarną pod koniec ubiegłego roku w proteście przeciwko przyjęciu przez parlament Liechtensteinu ustawy legalizującej "małżeństwa" osób tej samej płci. Wcześniej zaprotestował, że "taka instytucjonalizacja prawna jest nie do przyjęcia dla Kościoła katolickiego, zarówno z prawdziwych powodów zdrowego rozsądku, jak i doktryny wiary opartej na boskim objawieniu".

Wcześniej w tym samym roku Haas odmówił udziału w corocznej kolacji z burmistrzem Schaan w proteście przeciwko obchodom "dumy gejowskiej" przez burmistrza dzień wcześniej.

Arcybiskup jest również zwolennikiem tradycyjnej mszy łacińskiej, często wyświęcając członków Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra.

Watykan podzielił się w środę informacją, że papież mianował biskupa Benno Elbsa, zwierzchnika sąsiedniej diecezji Feldkirch w Austrii, administratorem apostolskim Vaduz sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis ("stolica wakująca i do dyspozycji Stolicy Apostolskiej"), który będzie kierował archidiecezją Vaduz do czasu mianowania następcy Haasa, według Catholic Church Vorarlberg.

W przeciwieństwie do Haasa, Elbs jest podobno zwolennikiem żonatych księży, diakonów płci żeńskiej i błogosławieństwa par tej samej płci, i został opisany jako "biegunowe przeciwieństwo" Haasa przez Mathew Hazella, autora bloga Traditional Catholic.

W komentarzu po swojej nominacji Elbs powiedział: "Żyjemy w trudnych czasach. Do nas należy kształtowanie tych czasów. Właśnie z takim wewnętrznym nastawieniem chciałbym rozpocząć moją posługę jako administrator apostolski w archidiecezji Vaduz".

"Papież Franciszek nie ma nic innego na myśli, gdy chce poprowadzić Kościół drogą synodalną: Wspólne podróżowanie, słuchanie siebie nawzajem, bycie dla siebie nawzajem i patrzenie na Chrystusa" - dodał.

Arcybiskup Haas powiedział w pożegnalnym przesłaniu po złożeniu rezygnacji: "Patrząc wstecz na moją kadencję biskupią, jestem świadomy moich osobistych niedoskonałości, a nawet wielu niedociągnięć i ograniczeń. Z pokorą i ufnością pozostawiam osąd w tej sprawie łasce sprawiedliwego Wiecznego Sędziego".

Haas podzielił się, że planuje spędzić emeryturę w "klasztornym odosobnieniu".

"Daje mi to większą możliwość, aby nadal prosić o Boże błogosławieństwo i szczególną pomoc Maryi, głównej patronki naszej archidiecezji. Obiecałem to również administratorowi apostolskiemu mianowanemu przez papieża, biskupowi Benno Elbsowi, któremu życzę dobrego przyjęcia i powodzenia jego misji w tym kraju" - napisał Haas.

Źródło: LifeSiteNews

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną