Narodowy Bank Australii chce wychowywać klientów. Będą blokady kont za "mowę nienawiści"

0
0
6
Bank
Bank / Pixabay

The National Australia Bank (NAB) postanowił "wychowywać" swoich klientów. Instytucja poinformowała, że klienci, którzy stosują "mowę nienawiści" będą mieli blokowane konta i dostępy do nich. Określono to mianem "wprowadzenia relacji jak w przypadku ucznia i nauczyciela".

Bank wprowadza zmiany, obowiązujące od 1 listopada 2023 roku, które określają podstawy, na podstawie których mogą zablokować dostęp danej osobie do korzystania z ich usług.

Blokada dostępu do kont

W praktyce National Australia Bank może zablokować dostęp klientom w dowolnym momencie, jeśli sprawią, że inna osoba poczuje się urażona.

Obejmuje to sytuacje, w których klienci "wypowiadają wulgarny, obraźliwy, dyskryminacyjny lub dręczący komentarz w stosunku do jakiejkolwiek osoby" lub zadają "szkodę psychiczną".

NAB może dodatkowo zablokować dostęp danej osobie, jeśli uznana zostanie za osobę, która stosuje groźny lub obraźliwy język wobec innych.

"W miarę rozsądnego uznania, możemy skorzystać z jednego lub więcej naszych praw określonych w niniejszych warunkach i postanowieniach, aby zawiesić, anulować lub odmówić dostępu lub korzystania z konta, karty lub usługi bankowości elektronicznej posiadacza konta, jeśli uznamy to za stosowne w celu ochrony klienta lub innej osoby przed nadużyciem finansowym" - brzmi aktualizacja.

Zamykanie kont

W styczniu na mediach społecznościowych popularny był hashtag #BoycottScotiabank po tym, jak bank poinformował weterana wojskowego Jeremya MacKenzie, że zamyka jego konto bankowe, ponieważ wykracza poza ich "apetyt na ryzyko".

MacKenzie otrzymał telefon od przedstawiciela Scotiabank. Przedstawiciel banku powiedział mu, że główna siedziba Scotiabanku zadecydowała o natychmiastowym zawieszeniu jego konta. MacKenzie nie został poinformowany, dlaczego już nie może korzystać z usług banku poza informacją o "apetycie na ryzyko".

"Która część jest zbyt ryzykowna dla banku - czy to jest związane z moją emeryturą wojskową?" - zapytał MacKenzie.

"Obawiam się, że nie mam więcej szczegółów. Jestem tylko przekazującym wiadomość" - odpowiedział przedstawiciel banku.

Przedstawiciel Scotiabank dodał również, że MacKenzie nie ma prawa odwiedzać placówek banku bez wcześniejszego zezwolenia.

MacKenzie publicznie krytykuje rząd Trudeau oraz RCMP (Królewska Kanadyjska Policja Konna) i brał udział w Konwoju Wolności w Ottawie w proteście przeciwko nakazom szczepień wprowadzonym przez Premiera Justina Trudeau.

Australijskie regulacje

Australia chce rozwiązywać swoje problemy poprzez odpowiednie zapisy w prawie. Dotyczy to także… aplikacji randkowych. Australijskie władze ogłosiły, że sektor aplikacji randkowych musi podnieść swoje standardy bezpieczeństwa, w przeciwnym razie rząd będzie zmuszony wprowadzić odpowiednie przepisy prawne. Decyzja ta jest odpowiedzią na wyniki niedawnego badania, z którego wynika, że trzech na czterech Australijczyków korzystających z tych platform doświadczyło przypadków przemocy seksualnej.

Australijska minister ds. komunikacji, Michelle Rowland, ogłosiła, że popularne aplikacje randkowe mają czas do 30 czerwca przyszłego roku na dobrowolne wprowadzenie nowych regulacji, które lepiej zabezpieczą użytkowników.

Minister Rowland podkreśliła, że aplikacje te powinny opracować kodeks postępowania, który uwzględni poprawę współpracy z organami ścigania, zwiększenie wsparcia dla najbardziej narażonych użytkowników, podniesienie standardów bezpieczeństwa oraz zapewnienie większej przejrzystości. Jednocześnie ostrzegła, że jeśli takie standardy bezpieczeństwa nie zostaną wdrożone, rząd w Canberze będzie zmuszony wprowadzić je za pomocą przepisów prawnych. Minister Rowland podkreśliła, że rząd nie ma zamiaru hamować innowacji, ale nie może one rodzić się kosztem bezpieczeństwa, dlatego też apeluje o podjęcie działań.

Takie samo zdanie ma australijska minister opieki społecznej Amanda Rishworth. - Znaczna liczba osób, zwłaszcza kobiet, doświadcza molestowania i przemocy w Internecie, co ułatwiają aplikacje randkowe. (...) Nadszedł czas, by branża podniosła standardy. Ale nadszedł także czas, by branża zdała sobie sprawę z wyjątkowego położenia, w jakim się znajduje. (...) Jeśli mamy położyć kres przemocy wobec kobiet i dzieci w ciągu jednego pokolenia, musimy zająć się internetowymi aplikacjami randkowymi” - cytuje ją news.com.au.

WO

 

Źródło: thecountersignal.com, tvn24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną