USA: Franciszek usunął tradycyjnego biskupa z urzędu

0
0
1
Bp Joseph Strickland
Bp Joseph Strickland / Autorstwa Peytonlow z angielskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35847681

Watykan ogłosił w sobotę, że papież Franciszek zwolnił biskupa Josepha Stricklanda z jego obowiązków w diecezji Tyler w Teksasie i wyznaczył administratora apostolskiego, który go zastąpi.

Usunięcie Stricklanda 11 listopada nastąpiło po tym, jak biskup Teksasu odrzucił prośbę Watykanu o złożenie rezygnacji dwa dni wcześniej, według kardynała Daniela DiNardo z Houston.

Watykańska Dykasteria ds. Biskupów zakończyła formalne dochodzenie w diecezji Tyler na początku tego roku, zwane wizytacją apostolską, która, według źródła, dotyczyła korzystania przez biskupa z mediów społecznościowych i kwestii związanych z zarządzaniem diecezją.

Wizytacja apostolska przeprowadzona przez biskupa Dennisa Sullivana z Camden i biskupa emerytowanego Geralda Kicanasa z Tucson przeprowadziła "wyczerpujące dochodzenie we wszystkich aspektach zarządzania i przywództwa" biskupa Teksasu i zaleciła, aby dalsze sprawowanie urzędu przez Stricklanda było "niewykonalne" - powiedział DiNardo w oświadczeniu z 11 listopada.

"Po miesiącach starannego rozważania przez Dykasterię ds. Biskupów i Ojca Świętego, podjęto decyzję, że należy poprosić o rezygnację biskupa Stricklanda" - powiedział.

Strickland, lat 65, pełnił funkcję biskupa diecezji Tyler od 2012 roku. Powszechnie popularny, choć polaryzujący biskup Teksasu spotkał się z krytyką za swoje ostre posty w mediach społecznościowych, w tym tweet z 12 maja, który sugerował, że papież Franciszek "podważa depozyt wiary".

W komunikacie Watykanu nie podano przyczyny usunięcia biskupa. Biskup Joe Vásquez z Austin będzie pełnił funkcję administratora apostolskiego diecezji Tyler do czasu mianowania nowego biskupa.

Podczas ponad 10-letniej kadencji Stricklanda na czele Tyler, diecezja doświadczyła kilku godnych uwagi zmian, takich jak rezygnacja trzech urzędników diecezjalnych w 2018 r., co według Stricklanda w tamtym czasie pozwoliłoby diecezji jak najlepiej wypełniać swoją misję.

Ale kadencja Stricklanda zbiegła się również z pozytywnymi oznakami zdrowia duchowego i administracyjnego w Tyler. Obecnie 21 mężczyzn odbywa formację kapłańską na terytorium liczącym 119 168 katolików. Diecezja jest również podobno w dobrej kondycji finansowej, czego przykładem jest jej zdolność do zebrania 99% z 2,3 miliona dolarów na apel biskupi w 2021 roku sześć miesięcy przed terminem.

Papież Franciszek spotkał się z amerykańskim kardynałem Robertem Francisem Prevostem, prefektem Dykasterii ds. Biskupów, w sobotę rano, zanim ogłoszono usunięcie Stricklanda.

Decyzja papieża o zwolnieniu Stricklanda z duszpasterskiego zarządzania diecezją we wschodnim Teksasie zapada zaledwie dwa dni przed rozpoczęciem jesiennego zebrania plenarnego biskupów USA, które odbędzie się w dniach 13-16 listopada w Baltimore.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną