Wojsko ukraińskie: Rosja przygotowuje kolejną ofensywę

0
0
4
Wojna na Ukrainie
Wojna na Ukrainie / Pixabay

Siły rosyjskie przygotowują trzecią falę ofensywy na Awdijiwkę w obwodzie donieckim, powiedział w telewizji państwowej 18 listopada rzecznik ukraińskiej grupy wojskowej Tawria, Ołeksandr Sztupun.

Siły rosyjskie zintensyfikowały ataki naziemne na Awdijiwkę i okoliczne osady na początku października, próbując okrążyć miasto. Kampania została wsparta ciężkim ostrzałem i nalotami, które nadal powodują ofiary wśród cywilnych mieszkańców.

"Spodziewamy się trzeciej fali ofensywy - próby okrążenia Awdijiwki" - powiedział Sztupun.

Ataki na Awdijiwkę, bramę do okupowanego Doniecka, były bardzo kosztowne dla Moskwy.

Według ukraińskiego wojska, siły rosyjskie straciły około 10 000 żołnierzy, ponad 100 czołgów, ponad 250 innych pojazdów opancerzonych i siedem samolotów Su-25 w ciągu miesiąca walk w pobliżu miasta na linii frontu.

Rosja próbuje zdobyć to małe miasto na północ od okupowanego Doniecka od 2014 roku.

Doniesienia o kolejnej rosyjskiej ofensywie na Awdijiwkę pojawiają się w kontekście doniesień o potencjalnej dymisji trzech ukraińskich dowódców i dalszych przetasowaniach w ukraińskim dowództwie wojskowym.

Ministerstwo Obrony rozważa potencjalną dymisję trzech dowódców Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformowały 13 listopada ukraińskie media, powołując się na nienazwane źródła w kierownictwie wojskowym i politycznym kraju.

Źródło: IndependentKijow

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną