Franciszek przejął watykańskie mieszkanie i pensję kard. Burke'a

0
0
3
Papież Franciszek
Papież Franciszek / Pixabay

Papież Franciszek pozbawił jednego ze swoich czołowych amerykańskich krytyków, kardynała Raymonda Burke'a, przywilejów mieszkaniowych i płacowych w Watykanie, donosi Associated Press.

Według raportu AP, który opiera się na rozmowach z dwoma anonimowymi źródłami poinformowanymi o środkach, papież omówił swoje planowane działania przeciwko amerykańskiemu prałatowi na spotkaniu szefów biur Watykanu 20 listopada.

Papież podobno powiedział, że Burke był źródłem "braku jedności" w Kościele i że wykorzystywał przywileje przyznane emerytowanym kardynałom przeciwko Kościołowi.

Włoski katolicki blog informacyjny La Nuova Bussola Quotidiana po raz pierwszy poinformował o toczących się działaniach przeciwko Burke'owi 27 listopada.

"Kardynał Burke jest moim wrogiem, więc odbieram mu mieszkanie i pensję", powiedział papież na spotkaniu 20 listopada, według nieujawnionego źródła watykańskiego Bussola.

CNA nie była w stanie natychmiast skontaktować się z Burke, aby potwierdzić środki przeciwko niemu. Watykańskie biuro komunikacji nie odpowiedziało na prośbę EWTN o komentarz do czasu publikacji.

AP poinformowało, że rzecznik Watykanu, Matteo Bruni, "skierował pytania do Burke'a".

"Nie mam nic szczególnego do powiedzenia na ten temat" - powiedział Bruni dziennikarzom.

Burke został wyświęcony na księdza przez papieża Pawła VI w Rzymie w 1975 roku i był biskupem La Crosse w stanie Wisconsin w latach 1995-2004 oraz arcybiskupem St. Louis w latach 2004-2008. Powszechnie uważany za eksperta w dziedzinie prawa kanonicznego, Burke został mianowany w 2008 roku prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej (najwyższego organu sądowniczego w Kościele) przez papieża Benedykta XVI. Dwa lata później Benedykt mianował go kardynałem.

Papież Franciszek usunął go ze stanowiska prefekta w 2014 roku i zamiast tego mianował go kardynałem patronem Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego, głównie ceremonialnej roli poświęconej duchowemu dobru członków zakonu. Pozostał patronem do tego roku, ale posiadał tylko tytuł, ponieważ podobno był ograniczony do aktywnego zaangażowania od 2016 roku, a tym samym odsunięty na bok podczas szeroko zakrojonych reform instytucjonalnych zakonu w ostatnich latach. W czerwcu papież Franciszek mianował kardynała Gianfranco Ghirlandę, SJ, oficjalnym następcą Burke'a. W momencie ogłoszenia tej nominacji Burke'owi brakowało zaledwie kilku dni do osiągnięcia zwyczajowego wieku emerytalnego dla biskupów, wynoszącego 75 lat.

Burke stał się silnym krytykiem niektórych inicjatyw papieża Franciszka.

Był jednym z pięciu kardynałów, którzy wysłali "dubia" do papieża Franciszka z prośbą o wyjaśnienie stanowiska Kościoła w sprawie rozwoju doktrynalnego, błogosławieństwa związków osób tej samej płci, autorytetu Synodu na temat synodalności, święceń kobiet i rozgrzeszenia sakramentalnego.

Dokument został upubliczniony w przeddzień otwarcia Synodu na temat Synodalności w Watykanie i omówiony na konferencji prasowej 2 października, w której Burke wziął udział i wyraził swoje obawy dotyczące synodu.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną