Papież Franciszek skomentował zabranie mieszkania kard. Burke'owi

0
0
5
Kard. Raymond Burke
Kard. Raymond Burke / Autorstwa Abraxham03 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81254560

Papież Franciszek podobno potwierdził, że planuje odebrać kardynałowi Raymondowi Burke'owi watykańskie mieszkanie i pensję, ale zaprzeczył, że odniósł się do amerykańskiego kardynała jako swojego "wroga", zgodnie z postem internetowym papieskiego biografa Austena Ivereigha.

Papież podobno ogłosił na spotkaniu szefów Watykanu 20 listopada, że zamierza podjąć działania przeciwko Burke'owi, który publicznie krytykował niektóre papieskie inicjatywy, zgodnie z włoskim katolickim blogiem informacyjnym La Nuova Bussola Quotidiana, który po raz pierwszy podał tę wiadomość 27 listopada.

Associated Press potwierdziła później ten raport na podstawie rozmów z dwoma anonimowymi źródłami.

Wall Street Journal doniósł w środę, że Burke powiedział, że nie został poinformowany o zamiarze papieża odebrania mu mieszkania i pensji.

"Ludzie mogą wyciągnąć własne wnioski na temat tego, dlaczego Ojciec Święty powiedział to Austenowi Ivereighowi, a nie osobie, której to dotyczy" - powiedział Burke. Burke powiedział, że zamierza pozostać w Rzymie, nawet jeśli zostanie zmuszony do znalezienia innego miejsca do życia.

"Moim obowiązkiem jako kardynała jest pozostanie w Rzymie" - powiedział.

Papież Franciszek usunął Burke'a ze stanowiska prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej (najwyższego organu sądowniczego w Kościele) w 2014 roku i zamiast tego mianował go kardynałem patronem Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego, głównie ceremonialnej roli poświęconej duchowemu dobru członków zakonu. Pozostał on patronem do tego roku, ale posiadał jedynie tytuł, ponieważ od 2016 r. był podobno ograniczony do aktywnego zaangażowania, a tym samym odsunięty na bok podczas szeroko zakrojonych reform instytucjonalnych zakonu w ostatnich latach.

W artykule, który był bardzo krytyczny wobec Burke'a, opublikowanym na stronie internetowej Where Peter Is, Ivereigh napisał, że papież Franciszek potwierdził mu, że planuje odebrać Burke'owi mieszkanie i pensję.

"Spotkałem się z papieżem Franciszkiem po południu 27 listopada. Było to krótkie spotkanie z powodu zapalenia płuc, co oznaczało, że mówienie wymagało od niego pewnego wysiłku. (Następnego wieczoru jego podróż do Dubaju została odwołana, ponieważ jego stan nie poprawił się wystarczająco). W trakcie naszej rozmowy Franciszek powiedział mi, że zdecydował się odebrać kardynałowi Burke'owi przywileje kardynalskie - jego mieszkanie i pensję - ponieważ wykorzystywał te przywileje przeciwko Kościołowi" - napisał Ivereigh.

"Powiedział mi, że chociaż decyzja nie była tajemnicą, nie zamierzał jej publicznie ogłaszać, ale wcześniej tego dnia (w poniedziałek) wyciekła" - napisał.

Ivereigh jest autorem dwóch hagiograficznych biografii papieża Franciszka i współautorem książki "Let Us Dream: Droga do lepszej przyszłości" z Ojcem Świętym. Zajmuje również kluczowe stanowisko doradcze w obecnym Synodzie na temat synodalności.

Ivereigh napisał, że papież powiedział, w przeciwieństwie do niektórych doniesień medialnych, że nie nazywał Burke'a swoim "wrogiem".

Według nienazwanego źródła watykańskiego La Nuova Bussola Quotidian, papież Franciszek powiedział na spotkaniu szefów departamentów watykańskich 20 listopada: "Kardynał Burke jest moim wrogiem, więc odbieram mu mieszkanie i pensję".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną