COP28 w Dubaju: Franciszek wezwał do zakończenia stosowania paliw kopalnych

0
2
11
Franciszek
Franciszek / Pixabay

Papież poparł apele o zaprzestanie stosowania paliw kopalnych w przesłaniu wygłoszonym podczas COP28.

W szeroko zakrojonym oświadczeniu papież Franciszek wezwał do zaprzestania stosowania węgla, ropy i gazu, a także do zmiany stylu życia w celu ratowania planety.

Poprosił również o umorzenie długów biedniejszym krajom dotkniętym zmianami klimatycznymi.

Ponieważ papież nie mógł osobiście uczestniczyć w szczycie w Dubaju z powodu choroby, jego przemówienie zostało odczytane przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Parolina.

Papież Franciszek, od dawna zainteresowany kwestiami klimatycznymi, miał przejść do historii, stając się pierwszym papieżem, który wygłosi przemówienie na Konferencji Stron.

Jednak 86-letni przywódca Kościoła katolickiego został zmuszony do odwołania swojej podróży, ponieważ wciąż dochodzi do siebie po grypie i zapaleniu płuc.

Zamiast niego, kardynał Pietro Parolin wygłosił mocne oświadczenie na temat wpływu zmian klimatycznych na świat i tego, co światowi przywódcy muszą zrobić, aby rozwiązać ten problem.

Jego głównym przesłaniem było to, że zmiany klimatyczne sygnalizują potrzebę poważnych zmian politycznych.

Papież powiedział, że COP28 musi być punktem zwrotnym.

Ekologiczna transformacja w celu ratowania świata może zostać przeprowadzona poprzez przyjęcie energii odnawialnej, "eliminację paliw kopalnych i edukację w zakresie stylu życia, który jest mniej zależny".

Na tym spotkaniu rośnie polityczny impuls do ostatecznego oświadczenia w sprawie przyszłego wykorzystania węgla, ropy i gazu, głównych źródeł gazów cieplarnianych, które szkodzą naszej planecie.

Prezydent COP28, Sultan Al-Jaber, powiedział, że wycofanie tych paliw jest "nieuniknione", mimo że kierowana przez niego firma naftowa rozpoczęła znaczną ekspansję produkcji.

W swoim oświadczeniu papież skrytykował wysiłki zmierzające do przerzucenia winy za kryzys ekologiczny i klimatyczny na ubogich i wysoki przyrost naturalny.

Wskazał również na kraje emitujące najwięcej dwutlenku węgla, które "są odpowiedzialne za głęboko niepokojący dług ekologiczny".

Powiedział, że byłoby sprawiedliwe, gdyby kraje te spłaciły długi finansowe biednych narodów z powodu nadmiernego zużycia paliw kopalnych.

"Przesłanie papieża jest bardzo dobre w momencie, gdy przechodzimy do dyskusji na temat globalnego podsumowania na COP28" - powiedział Neil Thorns z katolickiej organizacji charytatywnej Cafod.

"Dyskusje te muszą być czasem, w którym przywódcy wezmą pod uwagę jego wezwanie: nie do częściowej zmiany, ale do nowego sposobu wspólnego osiągania postępów i do wyboru kultury życia zamiast kultury śmierci".

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną