Przewodniczący COP28 broni swojej wypowiedzi o absurdzie wycofywania się z paliw kopalnych

0
0
7
Ropa
Ropa / Pixabay

Sultan Al Jaber, dyrektor ds. ropy naftowej, który przewodzi szczytowi klimatycznemu COP28 w Dubaju, wywołał falę uderzeniową, twierdząc w dniach poprzedzających rozmowy wspierane przez ONZ, że "nie ma nauki", która mówi, że stopniowe wycofywanie paliw kopalnych jest konieczne, aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej krytycznego progu.

Al Jaber zorganizował zaskakującą konferencję prasową w poniedziałek, na której zaciekle bronił swojego zaangażowania w naukę o klimacie, po tym, jak rosnąca liczba naukowców i zwolenników wyraziła zaniepokojenie komentarzami i zaniepokojenie kierunkiem rozmów.

Przyszła rola paliw kopalnych jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, z którymi zmagają się kraje na szczycie klimatycznym COP28. Podczas gdy niektórzy naciskają na "stopniowe wycofywanie", inni wzywają do słabszego języka "stopniowego zmniejszania".

Al Jaber wygłosił te uwagi podczas panelu She Changes Climate, który odbył się 21 listopada, a które wyszły na jaw w niedzielę w artykule opublikowanym przez Guardian oraz w nagraniu wideo, które przejrzała CNN. Al Jaber został zapytany przez Mary Robinson, byłą prezydent Irlandii i obecną przewodniczącą Elders Group, niezależnej grupy światowych liderów, czy poprowadziłby wycofywanie paliw kopalnych.

W swojej odpowiedzi Al Jaber powiedział Robinson, że "nie ma żadnej nauki ani scenariusza, który mówi, że wycofanie paliw kopalnych jest tym, co pozwoli osiągnąć 1,5". Powiedział, że spodziewał się przyjść na spotkanie She Changes Climate, aby odbyć "trzeźwą i dojrzałą rozmowę" i nie "podpisywał się pod żadną dyskusją, która jest alarmistyczna".

Kontynuował, że cel 1,5 stopnia był jego "gwiazdą północną", a stopniowe zmniejszanie i wycofywanie paliw kopalnych było "nieuniknione", ale "musimy być w tym prawdziwi, poważni i pragmatyczni".

W coraz bardziej zaciekłej serii odpowiedzi na naciski Robinson w tej kwestii, Al Jaber poprosił ją "proszę, pomóż mi, pokaż mi mapę drogową wycofywania paliw kopalnych, która pozwoli na zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, chyba że chcesz zabrać świat z powrotem do jaskiń".

Przewodnictwo Al Jabera w szczycie COP28 było kontrowersyjne. Emiracki biznesmen jest wysłannikiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich ds. klimatu i przewodniczy radzie dyrektorów firmy zajmującej się odnawialnymi źródłami energii, ale kieruje również państwową spółką Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC).

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną